„Santaka“ / Šeimai, mokyklai ir visuomenei reikalingas sveikas vaikas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-04-03 08:48

Dalinkitės:  


Šeimai, mokyklai ir visuomenei reikalingas sveikas vaikas

Dangyra APANAVIČIENĖ


Jau nuo rudens Vilkaviškio „Aušros“ vidurinėje mokykloje pradėtas vykdyti projektas „Sveikas vaikas – vartai į ateitį“, skirtas pradinėms klasėms. Jo iniciatorė – nuo šių mokslo metų mokykloje pradėjusi dirbti direktoriaus pavaduotoja Jovita Grakavinienė, kuri turi nemažai patirties vaikų sveikatos ugdymo srityje.

Paklausta, kaip gimė mintis imtis projekto, į kurį įtraukti ne tik vaikai, bet ir pedagogai, tėvai bei visuomenė, direktoriaus pavaduotoja J.Grakavinienė atsakė:

– Sveikatos ugdymo projektus rašau nuo 2000-ųjų metų. Esu baigusi kursus, tad tapau sveikatos ugdymo mokykloje konsultante. O atėjusi dirbti į „Aušros“ vidurinę mokyklą kaip tik radau nišą šiai veiklai. Šiaip jau lyg ir pernai buvo pradėtas tas darbas. Nors dirbau kitame rajone, bet taip jau sutapo, kad buvau pakviesta ir vedžiau seminarą apie sveikatos ugdymą Vilkaviškio rajono pradinių klasių mokytojams. Taigi dabartinis projektas – kaip ir pernykščio darbo tąsa.

Pasak J.Grakavinienės, mūsų visų tikslas – užauginti sveiką žmogų. Tik sveikas žmogus gali prisitaikyti prie nuolat besikeičiančios aplinkos. Todėl ugdyti sveiką žmogų privalome nuo mažens. Direktoriaus pavaduotoja nusprendė mokykloje sukurti sveikatos ugdymo sistemą ir tai pradėjo daryti nuo pradinių klasių. J.Grakavinienė parašė projektą „Sveikas vaikas – vartai į ateitį“, pateikė jį rajono Savivaldybei, gavo finansavimą. Po to subūrė iniciatyvinę sveikatos ugdymo grupę, ir darbas užvirė.


– Sveikatos ugdymą mokykloje pradėjome nuo žinių tėveliams, pedagogams ir patiems vaikams. Tėveliams žinias apie sveikatą perdavėme klasių susirinkimuose, mūsų mokyklos pradinių klasių pedagogams rengėme seminarus. Vaikai sveikatą ugdo klasių renginiuose, per klasių valandėles, – pasakojo projekto rengėja. – Tie mūsų renginiai labai įvairūs. Kovą buvome paskyrę sveikatos temai ir pavadinę „Stiprinkime sveikatą kartu“. Buvo aktyviosios veiklos savaitė – žaidėme žaidimus, organizavome estafetas, išvykas į vaistines, ligonines, rengėme susitikimus su medicinos darbuotojais ir t.t. Kita savaitė buvo skirta kūrybai: vaikai sveikatos tema piešė piešinius, rašė rašinius, kūrė eilėraščius. Dar kita savaitė buvo skirta informacijai rinkti ir viktorinoms. Vaikai kaupė žinias, kaip jiems patiems būti sveikiems, kaip saugoti savo ir kitų sveikatą.

Vaikų sveikatą mokykloje stengiamasi ugdyti nuosekliai. Projektas apima mokomųjų dalykų programas – sveikatos ugdymo programa integruojama į visus mokomuosius dalykus. Daug darbo padaroma per popamokinę veiklą, įvairiuose būreliuose. Kiekviena klasė parašė planus, sudarė renginių grafikus ir padarė tikrai daug gražių darbų.

Ypač šauni buvo viktorina, kurioje dalyvavo visų pradinių klasių vaikai, nors varžėsi tik ketvirtokai. Rudenį buvo surengta popietė apie sveiką mitybą „Vitaminai – derliaus pintinėje“. Prieš Kalėdas apie sveikatą buvo kalbėtasi su tėveliais.


– Projekto metu aiškinamės, kas yra sveikata. Tradiciškai sveikatą žmonės supranta kaip kūno dalių funkcionavimą arba ligos nebuvimą – jei neserga, vadinasi, sveikas. Bet iš tikrųjų sveikata susideda net iš šešių dalių. Tai – fizinė sveikata, asmeninė, emocinė, protinė, socialinė ir dvasinė sveikata, kuri yra visa ko pagrindas, šaknys. Šios visos dalys tarpusavyje glaudžiai susijusios, – kalbėjo J.Grakavinienė.

Pasak jos, kad žmogus galėtų siekti žinių, turi patenkinti fiziologinius, saugumo, priklausomybės ir meilės, savigarbos bei kitų pagarbos poreikius. Ir tik kai šie, žemesnieji, poreikiai yra patenkinti, vaikas gali siekti žinių, motyvuotai mokytis. Emociškai, dvasiškai sergantį vaiką ugdyti sunku.

– Sveikata pirmiausiai ugdoma šeimoje. Į mokyklą atėjęs septynerių metų vaikas jau turi tam tikrus įpročius, supratimą, ir kartais mums tenka jį perauklėti. Tačiau dirbant visiems kartu galima daug pasiekti. Kartais mes net nenutuokiame, kiek daug vaikas gali suvokti, jeigu suprantamai mes jam paaiškiname. Esu dirbusi su įvairaus amžiaus vaikais ir iš patirties žinau, kad vaikai viską pajėgia suprasti, tik kalbėti reikia pagal jų poreikius, pagal jų supratimo lygį, – įsitikinusi projekto vadovė.


Mokykloje ugdant vaikų sveikatą, siekiama ryšio tarp darželio, pradinių ir vyresniųjų klasių darbo. Užmegzti kontaktai su visais Vilkaviškio miesto lopšeliais – darželiais, bendraujama su vyresniųjų klasių pedagogais.Kovo pabaigoje J.Grakavinienė rajono V– XII klasių auklėtojams vedė seminarą „Sveikatos ugdymas per klasės valandėles“.Viena iš projekto „Sveikas vaikas – vartai į ateitį“ sudedamųjų dalių – rytoj „Aušros“ vidurinėje mokykloje vyksianti respublikinė metodinė praktinė sveikatos ugdymo konferencija.

Iš pradžių vyks plenarinis posėdis, o po to – darbas grupėse, kur mokytojos ir darželių auklėtojos dalysis patirtimi, kaip kasdieniniame darbe ugdo vaikų sveikatą. Konferenciją apvainikuos mokyklos išleista knyga su konferencijos medžiaga. Ją gaus visi šio renginio dalyviai.

Iš projektui skirtų lėšų bus padengtos išlaidos lektoriams, už likusius pinigus ketinama organizuoti vaikams ekskursiją. Tik organizatoriai dar nenusprendę, ką atrinks į kelionę: ar sveikiausią pradinukų klasę, ar aktyviausiai projekte dalyvavusius vaikus.

Baigiantis mokslo metams iniciatyvinė sveikatos ugdymo grupė aptars projektą, padarys išvadas ir pagal mokyklos poreikius rengs planą kitiems metams.

Preliminariai numatyta kitus metus skirti gyvenimo įgūdžių ugdymui. Pirmasis iš tų įgūdžių būtų emocijų valdymas, nes, projekto vadovės J.Grakavinienės teigimu, ryškėja problema, kad vaikai nemoka susivaldyti, pasitaiko daug bendravimo problemų ir konfliktų tarp mokinių, mokinių su mokytojais, mokinių su tėvais, šeimų su mokykla ir pan.





Publikuota: 2007-04-03 08:48:04

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai