„Santaka“ / Velti rankdarbiai puošia ir namus, ir žmones

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-04-03 08:37

Dalinkitės:  


Didžiausią dalį laisvalaikio V.Makaravičiūtė praleidžia veldama vis naujus rankdarbius.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Velti rankdarbiai puošia ir namus, ir žmones

Eglė MIČIULIENĖ


Vėlimas iš vilnos, lyginant su mezgimu ar nėrimu, – dar mažai paplitusi rankdarbių rūšis, nors ja besidominčių vis daugėja.

Vitalija Makaravičiūtė šiuo pomėgiu „užsikrėtė“ vos prieš metus. Ir jau dabar žino, kad tai – ilgam.



Spalvingi dirbiniai

Įėjus į namus, kuriuose gyvena Vitalija su šeima, negali nepastebėti dailių rankomis padarytų gėlių, puošiančių turėklus. Ant kabyklos kabo dvi įdomios rankinės. O mažos šeimininkų dukrytės Pijos kambaryje guli ryški gėlės formos pagalvė.

Visus šiuos daiktus Vitalija nuvėlė iš vilnų.

– Namuose mažai turiu ką parodyti. Vienus dirbinius padovanoju, kitus įsigyja klientės, – šypsojosi 22 metų šių namų šeimininkė Vitalija.

Vis dėlto ji atsinešė didelį krepšį, iš kurio vieną po kito ištraukė visą glėbį rankdarbių: veltus karolius, auskarus, apyrankę, šalius ir netgi gražų vaikišką kostiumėlį.

Vitalija pripažino, jog pustrečių metų Pijai nuveltas kostiumėlis, nors iš pažiūros ir dailus, išėjo truputėlį su broku – neatitinka kelnių iškarpos. Mat drabužį nuvelti – didelis, sunkus darbas, tam reikia dar nemažai mokytis ir dirbti.



Be jokių siūlių

– Veltiems rankdarbiams reikia vilnos, vandens, taip pat norimo daikto iškarpos – panašiai kaip siuviniui, tik siūti nereikia. Sudedi vilną ant tų iškarpų – ir veli, – trumpai paaiškino Vitalija.


Apie tai, kaip kuriami veltiniai, daug informacijos galima rasti internete. Vilkaviškietė ir pati susidomėjo bei išmoko šio įdomaus meno naršydama po internetą.

Velti galima sausuoju ir šlapiuoju būdu. Vitalija mėgsta pastarąjį – tada rankdarbis atrodo glotnesnis.

Įdomu, jog veltiems rankdarbiams siūlas su adata nenaudojami. Netgi paltai, sijonai nuveliami be jokių siūlių. Rankenos rankinėms irgi ne prisiuvamos, o priveliamos. Anot jaunos moters, tokia yra veltų dirbinių idėja – vėlinys su siūlėmis jau bus „netikras“.

Vitalija juokėsi, kad jos klientės kartais stebisi, ar piešinys nuo rankdarbio nenukris, o rankena nenutrūks. Iš tiesų viskas laikosi tvirtai.



Prašo išmokyti

Vilną, naudojamą veltiniams, Vitalija dažo pati, nors jos galima įsigyti ir nudažytos.

Savo rankdarbius moteris puošia šilko „garbanėlėmis“, karoliukais, kurių parsisiunčia internetu, perka Lietuvoje bei užsienyje.

– Karoliukų galima įsigyti ir Vilkaviškyje, bet aš visą laiką noriu ko nors kito, ko pas mus nėra, – kalbėjo rankdarbių autorė.

Vitalija sakė, kad vėlimo menas priimtinas ne visiems. Ji pripažino, kad kai kam jos darbai atrodo niekam verti ir neįdomūs, o už juos prašoma suma – per didelė. Taip tiesiai ir pasako – geriau jau turguje blizgučių nusipirkti...


– Tačiau aš rankdarbius darau ne dėl pinigų, o dėl to, kad kažkam būtų gražu, kad kažkas pasipuoštų, – šypsojosi jaunutė moteris.

Ir norinčių puoštis atsiranda. Iš pradžių savo dirbinius tik dovanodavusi vilkaviškietė sulaukia vis daugiau užsakymų. Jų ateina ir internetu – nuo tada, kai Vitalija įdėjo ten savo darbų nuotraukas. Jau atsirado ir nemažai prašančių, kad moteris išmokytų velti.

– Tai – labai raminantis užsiėmimas. Užsienyje netgi taikoma vėlimo terapija vaikams su negalia, – pasakojo Vitalija.



Nukentėjo stalas

Nuvelti rankdarbį užtrunka ne taip mažai laiko. Tai priklauso ir nuo vilnos, ir nuo norimo daikto formos, dydžio. Didesnę rankinę nuvelti užtrunka tris keturias valandas, šalį – apie penkias.

– Kai įpranti, darbas einasi greičiau. Anksčiau prie tokio šalio būčiau užtrukusi aštuonias valandas – visą darbo dieną, – pasakojo pašnekovė.

Ar šeimai per rankdarbius dėmesio nepritrūksta?

– Mes su dukra kartais abidvi veliam. Ji jau moka kamuoliuką nuvelti. O vyras irgi supranta. Tai – mano užsiėmimas, darbas ir pomėgis. Tik pyksta, kad beveldama su vandeniu stalą sugadinau... Bet aš pažadėjau nuvelti gražią staltiesę, kad nebepyktų... – juokavo Vitalija.




Planų – daugybė

Šiuo metu jauna mama bent trumpam savo rankdarbius turės padėti į šalį – namuose jau visai netrukus krykštaus dar vienas mažylis.

Tačiau Vitalija turi daugybę planų. Ji svajoja ir apie vėlimo kursus užsienyje, ir galbūt apie savo darbų parodą Vilkaviškyje.

Visų planų ir idėjų jaunutė moteris atskleisti nenori. „Dar nepasiseks“, – nusijuokė ji.

O artimiausiu metu Vitalija ketina pagražinti namų interjerą: dukrytės kambario langus papuošti veltomis užuolaidomis.





Publikuota: 2007-04-03 08:37:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai