„Santaka“ / Vieta, kurioje vaikai ir suaugusieji jaučiasi saugūs

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-03-20 08:45

Dalinkitės:  


Socialinės pedagoginės pagalbos komanda susirenka ketvirtadieniais. Iš kairės: G.Šliauteris, L.Balsienė, V.Aleknavičienė, D.Rumbinienė, R.Lozoraitienė, L.Vilimaitienė.

Autorės nuotr.


Vieta, kurioje vaikai ir suaugusieji jaučiasi saugūs

Birutė NENĖNIENĖ

Reikalinga naujovė

Kintančioje visuomenėje vis daugėja socialinių problemų. Joms spręsti švietimo įstaigose buvo įsteigti etatai, švietimo ir mokslo ministro 2001 metų gruodžio 14 dienos įsakymu patvirtinta socialinio pedagogo pareiginė instrukcija.

Darbuotojams keliami dideli reikalavimai. Visų pirma, socialiniu pedagogu švietimo įstaigoje gali dirbti asmuo, įgijęs socialinio pedagogo profesinę kvalifikaciją aukštojoje mokykloje, jis privalo atitikti aukštas vertybines nuostatas.

Jau praeityje liko kūrimosi ir būrimosi etapas, dabar specialistai naujovėmis ir patirtimi pasikeičia rajono socialinių pedagogų metodikos ratelio užsiėmimuose.

Šiais mokslo metais socialiniai pedagogai dirba jau visose rajono mokyklose. Nors ir didelė dalis tiesos, kad jų kasdieninį darbą gožia šūsnys bereikalingų popierių, bet darbo specifika tikrai nėra kabinetinė. Socialinių pedagogų veikla ir jos reikalingumu domėjomės Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje – vienoje didžiausių rajono ugdymo įstaigų.

Socialinio pedagogo etatas čia buvo įsteigtas nuo 2003 metų rugsėjo pirmos dienos. Kaupdama šios srities žinias, darbo ėmėsi dabar jau direktoriaus pavaduotoja Danguolė Rumbinienė. Iki praeito rudens mokytoja kuravo ir rajono metodikos ratelio veiklą.



Komanda – tai jėga

„Rezultatų galima pasiekti tik dirbant komandoje, turint vienminčių“, – sakė D.Rumbinienė. Todėl lygiai prieš dvejus metus, kovo mėnesį, mokykloje kilo idėja sukurti socialinės pedagoginės pagalbos komandą. Jos tikslas – išsiaiškinti ir spręsti iškilusias problemas, kartu prie stalo susėdus mokytojams, tėvams, mokiniams.

Komandos sudėtis kiek kito, dabar joje dirba direktorės pavaduotojas Gražvydas Šliauteris, klasės auklėtoja mokytoja Rita Lozoraitienė, mokyklos bendruomenės slaugytoja Loreta Vilimaitienė, psichologė Leokadija Balsienė bei abi mokyklos socialinės pedagogės – Danguolė Rumbinienė ir Virginija Aleknavičienė.



Karštieji ketvirtadieniai

Komandos nariai prie taip vadinamo apskritojo stalo susėda kiekvieną ketvirtadienį. Iškilus daugiau problemų, jos ne „konservuojamos“ nuo savaitės iki savaitės, o posėdžiaujama ir dažniau. Ritmą sutrikdo nebent objektyvios priežastys.

Tai vieta ir laikas, kada specialistams tarpininkaujant dvi konfliktuojančios pusės bando susikalbėti. Dažnai iš pradžių vyrauja emocijos ir nesiklausymas, nenoras vienas kitą išgirsti, tačiau po išsisakymų ir specialistų vertinimų „garas nuleidžiamas“, o veidus papuošia šypsenos.

Vyrauja geležinė taisyklė – apskritojo stalo pokalbių turinys pasilieka tarp kabineto sienų ir jame dalyvavusių asmenų. „Kai dėl įvairių problemų ar norėdami pagerinti tarpusavio santykius su vaikais į mūsų komandą išdrįso kreiptis mokytojai ir tėvai, pajutome, jog mumis pasitiki, supratome – toks darbas reikalingas“, – sakė direktorės pavaduotojas G.Šliauteris.



Platūs barai

Ketvirtadieniniai svarstymai – tik dalelė to darbo, kurį atlieka mokyklos socialinės pedagogės. Tai ir vasaros stovyklos, apklausos, prevencinis darbas, šeimų lankymas, ir individualus darbas su tėvais, mokyklos bendruomenės nariais, ryšiai su socialiniais partneriais. Net ir negaudamos lėšų prevencinei veiklai, darbuotojos vis tiek organizuoja įvairius susitikimus, išvykas, probleminio elgesio vaikams pernai surengė ekskurijas į Marijampolės pataisos namus.

„Pagal spręstinų problemų mastą vien mūsų mokykloje reikėtų turėti apie dešimt socialinių pedagogų, psichologų etatų“, – tikriausiai neperdėjo taip sakydamas direktorės pavaduotojas G.Šliauteris.



Gyvenimo tempu

„Kuo daugiau dirbi, tuo daugiau problemų „lipa“ į paviršių. Socialinio pedagogo veiklos sritis plati, neapibrėžta, objektų skaičius – taip pat“, – sakė D.Rumbinienė. Gyvenimas diktuoja vis naujus uždavinius. Dažnai kyla klausimas, kas kaltas, kad vaikai elgiasi netinkamai? Gal noras pasirodyti, draugų įtaka, santykiai šeimose, dėmesio trūkumas, charakterio bruožai, namų ir aplinkos įtaka? Visuomet gaila vaikų, kurie neturi normalių gyvenimo sąlygų, bet yra nuoširdūs, stengiasi mokytis, draugiški klasės kolektyve. Mokykloje daugėja vaikų, kurių tėvai išvažiavę į užsienį. Senelių priežiūra neatstoja tėvų, todėl daugiau dėmesio tenka skirti šiems vaikams.

Pedagogės sakė pastebinčios, ypač pastaruoju metu, jog paaugliai dažnai primena mokytojams savo teises, bet nenori girdėti apie pareigas. Daugėja agresyvumo, grubumo, mažėja mandagumo. Auga rizikos grupei priklausančių vaikų skaičius.



Patikima užuovėja

Kai kurie vaikai nelinkę atsiverti klasės vadovui, tačiau atvirauja ir gerai jaučiasi socialinio pedagogo kabinete. Pas socialinius pedagogus lyg užuovėjos ieško vaikai, kurie neturi ryšio su tėvais, pasigenda jų supratimo. „Labai svarbu, kad vaikas mokykloje turi su kažkuo pasikalbėti, gali pasitikėti, išsakyti savo mintis“, – mano specialistės. Jų darbo tikslas ir yra padėti paaugliams nugalėti ar palengvinti gyvenimo sunkumus, padėti adaptuotis visuomenėje.

Socialinio pedagogo kabinetas – tarsi štabas, į kurį suteka žmonių tarpusavio santykių, bendravimo problemos. Vienais atvejais vaikui užtenka keleto pokalbių, kitais – reikia ir psichologo pagalbos. Tačiau mokykloje, kaip ir visuomenėje, vyrauja neigiamas požiūris į psichologinę pagalbą. Ypač jos purtosi paaugliai. Be to, kad vaiką iki 14 metų galėtų pakonsultuoti psichologas, reikalingas tėvų sutikimas.



Kas prajuokina...

Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos socialinės pedagogės sakė, jog visose mokyklose dirbantys jų kolegos stengiasi padėti vaikui ir šeimai tiek, kiek leidžia jų kompetencija ir sąlygos. Neatstumia į šalį nemokamo maitinimo, aprūpinimo mokinio reikmenimis reikalų. Jų darbą veiksmingą daro visos mokyklos bendruomenės gebėjimas atvirai įvardyti problemas ir sutelktai jas spręsti. Specialistės pasidžiaugė savo mokyklos direktorės Dainos Juškauskienės supratingumu ir parama.

Paklaustos, gal už platų ir atsakingą veiklos barą atsiimančios neblogą atlyginimą, specialistės garsiai nusijuokusios paprašė: „Taip ir parašykite – cha cha cha...“





Publikuota: 2007-03-20 08:45:10

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai