„Santaka“ / Gyvulių produktyvumo kontrolė ūkiams reikalinga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-03-20 08:31

Dalinkitės:  


Antanas Šimanauskas gyvulių augintojus ragina naudotis VĮ „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ teikiamomis paslaugomis.

Autorės nuotr.


Gyvulių produktyvumo kontrolė ūkiams reikalinga

Kristina VAITKEVIČIENĖ


Kai kuriems ūkininkams kyla klausimų: kam reikalinga gyvulių produktyvumo kontrolė, ką rajone veikia per dvidešimt dirbančių kontrolasistentų, ar nebūtų galima sutaupyti pinigų atsisakius šios paslaugos?

Apie gyvulių augintojams rūpimus klausimus sutiko pakalbėti Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos inspektorius rajone Antanas ŠIMANAUSKAS.



– Sakykite, kokią reikšmę pieno ūkiams turi gyvulių produktyvumo kontrolė?

– Be tokios kontrolės sunku būtų plėtoti pieninės galvijininkystės verslą. Bandų gerinimas neįmanomas be individualios karvių produktyvumo kontrolės ir sistemingos apskaitos, kurių rezultatų reikia laukti pakankamai ilgai. Tokios kontrolės dėka kaupiama informacija apie gyvulius, kurie dalyvauja veislininkystės procese. Šiuo metu būtų labai sunku įsivaizduoti perspektyvų pieno ūkį, kuriame neatliekama produktyvumo kontrolė. Tai duoda naudą ne tik nacionalinei veislininkystės sistemai, bet ir pačiam bandos savininkui, taip pat galvijų asociacijoms, kurios vykdo selekcijos programas.

Šiuo metu ne visi bandų savininkai naudojasi gaunama informacija, tačiau asociacijos be šių duomenų negali dirbti. Naudojantis jais dirbamas kryptingas selekcinis darbas, nustatoma gyvulio selekcinė vertė, sudaromi veisimo planai atskirų veislių produktyvumui bei veislinėms savybėms gerinti.


Gyvulių produktyvumo kontrolė turi didelę reikšmę formuojant ir stiprinant pienininkystės ūkį. Kiekvieną mėnesį kontroliuojamų bandų savininkai gauna informaciją, kurioje atsispindi bandoje esančių kontroliuojamų gyvulių reprodukcijos duomenys, būsenos pasikeitimai, pieno kiekio ir kokybės rodikliai (riebalai, baltymai, laktozė, urėjos kiekis ir somatinių ląstelių skaičius piene).

– Kaip greičiau ir paprasčiau gyvulių augintojai gali gauti šiuos duomenis?

– Kontroliuojamos bandos savininkas visa tai gali sužinoti internete, apsilankęs gyvulių veislininkystės duomenų bazėje www.vic.lt, kurioje saugomi kiekvienos kontroliuojamos karvės kelerių metų produktyvumo duomenys. Čia galima sužinoti, kada buvo sėklinta karvė, kada ji užtrūko, veršiavosi ir kitus duomenis. Apsilankęs pieno tyrimų duomenų bazėje www.pieno-tyrimai.lt, bandos savininkas gali sužinoti kiekvienos savo kontroliuojamos karvės pieno kokybės rodiklius. Atsižvelgdami į somatinių ląstelių skaičių piene kontroliuojamų bandų savininkai gali įvertinti karvių sveikatingumą, pagal urėjos kiekį – šėrimo lygį.

– Kaip kito, vadovaujantis sukauptais duomenimis, karvių skaičius ir jų produktyvumo rodikliai per pastaruosius metus? Kuo šie duomenys naudingi augintojui?


– Pastaraisiais metais didėja ir kontroliuojamų karvių skaičius, ir jų produktyvumo rodikliai. Vidutiniškai iš kontroliuojamos karvės 2005–2006 kontrolės metais respublikoje buvo primelžiama 5592 kg 4,36 procento riebumo ir 3,38 baltymingumo pieno. Rajone šie rodikliai – atitinkamai 5489 kg 4,35 procento riebumo ir 3,35 baltymingumo.

Pažymėtina ypatinga produktyvumo kontrolės nauda vykdant karvių atranką pagal produktyvumą ir parinkimą bandos gerinimui. Nuo produktyvumo priklauso pieno ūkio veiklos rezultatai. Tai lemia pieno savikainą, pieno gamybos efektyvumą. Mažas karvių produktyvumas santykinai padidina investicijų bei darbo jėgos poreikį.

Gyvulių produktyvumo kontrolė bandos savininkui leidžia atskirti sergančias karves ir parduoti pieną aukštesne kaina, nustatyti ir gydyti subklinikinius ir klinikinius mastitus, planuoti prevencinius darbus siekiant išvengti šių ligų, sumažinti neproduktyvų laikotarpį ir gauti daugiau veršelių, sudaryti tinkamą šėrimo planą ir sumažinti pašarų sąnaudas. Sisteminga gyvulių produktyvumo kontrolė sudaro prielaidas bandai gerinti, nes suteikia pakankamai duomenų selekcijai ir genetiniam potencialui didinti.

– Ar produktyvumo kontrolės išlaidos remiamos valstybės ir kokius dokumentus tvarkant tai galėtų pasitarnauti gyvulių augintojui?


– Produktyvumo kontrolė yra remiama valstybės. Kompensuojama apie 64 procentus su tuo susijusių išlaidų. Šiuo metu visiškai kompensuojamas pieno mėginių ištyrimas ir duomenų apdorojimas, dalinai apmokami darbai, kuriuos atlieka VĮ „Gyvulių produktyvumo kontrolė“. Nutraukus kontrolę būtų nemenka žala – visos investicijos į ankstesnę kontrolę nueitų perniek.

Be to, administruojant pieno gamybos kvotas ir iškilus neaiškumams dėl to, ar kvota atitinka ūkio pajėgumus, vadovaujamasi gyvulių produktyvumo kontrolės duomenimis. Jei banda nekontroliuojama, imamas vidutinis šalies karvių produktyvumas.

Pagal bandoje esančių karvių skaičių matyti, ar ji perspektyvi, o siekiant geresnių rezultatų bei bandos rentabilumo produktyvumo kontrolė ir gaunama informacija turėtų duoti daugiau naudos negu nuostolių.

Iš paimtų pieno mėginių yra nustatomos įvairios ligos, atliekami profilaktiniai veterinariniai ligų tyrimai, už kuriuos taip pat nereikia mokėti. Nutraukus kontrolę už šiuos tyrimus tektų susimokėti.

Jei iškils daugiau klausimų, Vilkaviškio rajone visada galite kreiptis į gyvulių produktyvumo kontrolės vadovę Nijolę Zinkevičienę, tel. (8 614) 85 247, 56 549.





Publikuota: 2007-03-20 08:31:00

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai