„Santaka“ / 1934-ųjų birželis. Didingos V. Kudirkos paminklo atidengimo iškilmės / Istorija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Istorija

Dalinkitės:  


Prie tuometiniame Naumiestyje atidengto Vinco Kudirkos paminklo.

1934-ųjų birželis. Didingos V. Kudirkos paminklo atidengimo iškilmės


Pirmoje Lietuvos Respublikoje Vinco Kudirkos asmenybė žavėjo lietuvius ir skatino patriotiškumą.



Tuo metu buvo surinkti ir išleisti V. Kudirkos raštai. Kiekvienais metais himno autoriui pagerbti buvo skiriamos įvairių spaudos leidinių antraštės, specialūs žurnalų numeriai ir teatro veikalai. Per dvidešimt du nepriklausomybės metus apie jo gyvenimą ir veiklą buvo parašyta gausybė straipsnių ir publikacijų.

1934 m. birželio mėnesį mažam Lietuvos miesteliui prie pat Vokietijos sienos teko nemenkas iššūkis. Į tuo metu vadinamą Naumiestį nuo pat ryto plūdo minios žmonių. Raiti ir pėsti, su automobiliais ir autobusais, vežimais ir karietomis jie užkimšo visas gatveles ir aikštes. Per miestelį pradėjo žygiuoti įvairios organizacijos su savo vėliavomis, uniformomis ir šūkiais.

Šios iškilmingos dienos priešistorė įvyko prieš keliolika metų. Naumiestyje buvo įsteigta Vinco Kudirkos paminklui statyti skirta draugija. Per tuos keliolika metų draugijos nariai rinko aukas ir lėšas pagrindiniam tikslui – būsimam V. Kudirkos paminklui finansuoti. Ilgamečiu draugijos pirmininku buvo išrinktas Naumiesčio burmistras Z. Skirgaila. Pačias priimtiniausias sąlygas ir projektą pasisiūlė parengti skulptorius Vincas Grybas.



Bene didžiausią finansinę injekciją įnešė Amerikos lietuviai. Jie surinko daugiau nei du tūkstančius litų. Nemenką sumą paaukojo tuo metu Lietuvos pašto direktoriumi dirbęs vilkaviškietis, kilęs nuo Matarnų kaimo, inžinierius Pranas Stanaitis – Lietuvos kariuomenės vado (1922–1923) Juozo Stanaičio brolis. Savo aukomis prisidėjo ir Naumiesčio apylinkių gyventojai.

Iš pradžių buvo numatyta Vincui Kudirkai skirtą biustą išlieti iš bronzos. Dailininkui bedėliojant paskutinius štrichus įvyko nelaimė. Kudirkos biustas nuvirto nuo stalo ir visiškai sudužo. Skulptorius Vincas Grybas nepasidavė ir kūrė toliau, tačiau jau nebe biustą, o Kudirkos figūrą. Tautos himno autorius šaukia tautą keltis – su tokia ekspresija pagaminta skulptūra buvo pristatyta visuomenei.

1934-ųjų birželį Naumiestyje įvyko V. Kudirkos paminklo atidengimo iškilmės. Šaltiniuose teigiama, kad „tokių didingų iškilmių Lietuvoje turbūt dar nebuvo. Tvarkai palaikyti sutraukta kitų miestų tvarkdariai. Pritvino pilna paminklo aikštė“.

Daugybė žmonių tikėjosi bent akies krašteliu pamatyti ir Pirmosios Respublikos prezidentą Antaną Smetoną. Tautos vadas į Naumiestį atvyko su visa delegacija: ministeriais ir karo vadais.



Miesto burmistras Z. Skirgaila kreipėsi į valstybės prezidentą, pakvietė jį atidengti paminklą. Taip pat buvo paprašyta suteikti teisę pasienio miesteliui vadintis Kudirkos Naumiesčiu. Vilkaviškio parapijos vyskupas Mečislovas Reinys visus šventino ir laimino.

Sakomose kalbose buvo nuolat pabrėžiama trisdešimt penkerių metų V. Kudirkos mirties sukaktis. Po Antano Smetonos žodį tarė Kudirkos draugu vadintas buvęs prezidentas dr. Kazys Grinius. Lietuvos pašto direktorius Pranas Stanaitis paaiškino, kodėl Kudirka pasirinko knygnešio veiklą tęsti būtent Naumiestyje.

Iškilmių rytą aplink paminklą būriavosi „Aušros“ laikų veikėjai: dr. J. Staugaitis, dr. J. Šliūpas, V. Šlekys ir kiti. Į Naumiestį sugužėjusieji organizacijų atstovai, šauliai, sportininkai, nešdami per trisdešimt vėliavų, pro valstybės prezidentą praėjo paradu. Vėliau klebonijos sode įvyko iškilmingi pietūs, kur buvo pasakyta daug kalbų.

Vinco Kudirkos paminklas buvo pastatytas didelėje miesto turgaus aikštėje. Aplink skulptūrą suformuotas vieno hektaro ploto skveras. Pabrėžiama, kad dėl šio skvero įrengimo Naumiesčio valdyboje buvo kilę daug ginčų. Miestelio prekybininkų atstovai, kurių dauguma buvo žydai, ėmė būgštauti, kad skveras aplink paminklą gali būti pražūtingas jų verslams.



Naumiesčio miesto taryba paminklui ir skverui lėšų visiškai neskyrė. Burmistrui kilo sumanymas talkon kviestis ūkininkus. Pastarieji privežė skverui įrengti reikalingos žemės, išvežė nereikalingus akmenis. Miesto inteligentai ir šauliai padėjo skverą apsodinti gėlėmis, padarė klombų. Dalis skvero pakraščių prieš paminklą buvo papuošta didžiulėmis žydinčių gėlių vazomis.

Pats V. Kudirkos paminklas buvo pagamintas iš baltojo dirbtinio marmuro. Aukštis siekė aštuonis metrus.

Prieškario spaudoje apie paminklą buvo atsiliepiama taip: „Kudirka – džiovininkas, įdubusiais skruostais, apsivilkęs lietuviška liemene, kairėje rankoje laiko „Varpą“ ir ant jos apsiaustą. Dešinę ranką iškėlęs, palydi savo šauksmą. Visa figūra ir akys rodo milžinišką energiją.

Figūra pastatyta ant aukšto pjedestalo, kurio priekinis šonas papuoštas reljefu, kuris vaizduoja Kudirkos vėlę, skambinančią Laisvės varpu „Kelkitės, kelkitės, kelkitės“. Pjedestalo užpakalinėje dalyje – reljefas vaizduojąs Kudirką kalėjime. Vakarų šone įrašytas Lietuvos himnas, o rytų šone – dvi skiltys iš Kudirkos eilraščio „Maniesiems“.

Tais pačiais 1934 metais prie Naumiesčio pavadinimo buvo pridėtas žodis Kudirkos. Miestelis pradėjo puoštis ir gražėti. Buvo statomi nauji mūriniai namai, sodinami medeliai ir gėlės. Kudirkos Naumiestis, buvęs vokiško Širvintos miestelio šešėliu, pradėjo stiebtis į viršų. Paminklo atidengimo iškilmės tapo puikiu atspirties tašku miestui augti.



Tomas SUŠINSKAS

Muziejininkas



Publikuota: 2020-07-20 09:48:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai