„Santaka“ / Kai atsitinka nelaimė, svarbu tinkamai reaguoti / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Kai atsitinka nelaimė, svarbu tinkamai reaguoti


Kiekvienam būna tokių momentų, kai įprasta gyvenimo tėkmė sutrinka, kai patiriame sunkių netikėtų sukrėtimų ar pasikeitimų. Tai gali būti artimųjų mirtis, nepagydoma liga, staigus invalidumas, socialinio statuso praradimas, darbo netekimas, socialinė katastrofa ir pan. Tuo metu viskas, kas atrodė savaime suprantama, pasidaro problema. Nebežinai, kas esi, ko vertas. Gyvenimas atrodo neaiškus ar net visai beprasmis. Gyventi baisu, sunku. Žmogus praranda dvasinę pusiausvyrą, patiria krizę.

Krizinė situacija – asmens gyvenimo lūžis, turintis didelę psichologinę reikšmę ir keliantis grėsmę jo asmenybės vientisumui, gerai nuomonei apie save, socialinei padėčiai, sveikatai ar gyvybei. Dažnai pradedami jausti simptomai: nervingumas, liūdesys, galvos skausmai, sutrinka miegas, pablogėja apetitas, krinta darbingumas. Pasikeičia žmogaus elgesys. Jis nenori bendrauti, užsisklendžia, atsisako anksčiau jį džiuginusių dalykų, vartoja per daug vaistų, pradeda išgėrinėti, gali pradėti kalbėti apie savižudybę. Paprastai ūmus krizinis laikotarpis trunka apie 6 savaites. Po to žmogus atsitiesia, labiau subręsta, permąsto savo gyvenimą arba palūžta, suserga.



Kai pažįstamiems atsitinka nelaimė, mes dažnai nemokame tinkamai reaguoti. Vieni sustingsta ir nežino, ką daryti, kiti stengiasi guosti, sakydami: „Nesijaudink, viskas bus gerai“ (nors tai netiesa, ir pats žmogus tai žino), treti stengiasi neužsiminti apie skaudžius dalykus, nukreipia pokalbį neutralia linkme, juokauja. Skaudžias temas reikia ne „užglostyti“, o priešingai – reikia paskatinti žmogų apie tai kalbėti. Kuo daugiau asmuo kalba, tuo didesnį gydomąjį poveikį turi pokalbis. Nesistenkite artimojo linksminti, prisitaikydami prie jo nuotaikos. Tiesiog klausykitės, priimkite jo jausmus (tegul jis pyksta, verkia, „siunta“) ir parodykite, kad suprantate. Nekritikuokite, nevertinkite, neužsipulkite, kad jis neteisingai galvoja ar jaučia. Nebijokite prisiliesti: švelnus prisilietimas ar apkabinimas gali labiau nuraminti negu žodžiai. Jei krizė stipri, nepalikime žmogaus vieno, nes tai gali būti pavojinga. Galite pasakyti: „Tai, ką tu išgyveni, labai sunku, bet aš nenoriu, kad šiuo sunkiu metu būtum vienas. Aš norėčiau tau padėti.“ Galima duoti šilto gėrimo, paimti už rankos, jeigu įmanoma – užmigdyti. Nereikia iškart atsitraukti, išgirdus piktą atsakymą: „Ne, ačiū, nieko man nereikia“ ar „Palikite mane ramybėje“. Taip sakoma todėl, kad žmogus dažnai netiki mūsų nuoširdumu. Be to, kartais jis toks prislėgtas, kad pirmiausia pykčiu išreiškia savo jausmus. Tuomet neklausinėkime, o tik pabūkime su juo. Nepasinaudokime asmens nelaime tam, kad prisimintume ir išsakytume savo paties kadaise patirtus panašius išgyvenimus. Nieko blogo, jei pasakysime, kad ir mes tai išgyvenome, žinome, ką artimasis ar draugas jaučia. Tačiau venkime konkretumo, pavyzdžiui: „Kai netekau darbo, aš verkiau viską savaitę.“ Kiekvienas sielvartą jaučia savaip, todėl neverskime kito jaustis kaltu, jei jis savo emocijų nereiškia taip atvirai.



Pagalbai tinka daug kas: skambinkite, kalbinkite, pasiūlykite rašyti dienoraštį, remtis Dievu ar ateitimi ir pan. Jei nepavyko pirmą kartą, nenuleiskite rankų. Tačiau, jei matysite, kad tikrai niekas nepadeda, jei artimojo sielvartas jums atrodo per didelis ar per ilgai tęsiasi, pasiūlykite psichologo pagalbą. Suteikite būtiną informaciją, kur ir kaip tokiu atveju geriausia kreiptis psichologinės pagalbos (žr. Vilkaviškio rajono švietimo pagalbos tarnybos tinklalapyje/ Švietimo pagalba/ Psichologinė pagalba ir emocinė parama).

Audra TAMOŠAITIENĖ

Vilkaviškio rajono švietimo pagalbos tarnybos psichologė



Publikuota: 2020-05-11 09:11:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai