„Santaka“ / Švietimo įstaigos specialistų trūkumu kol kas nesiskundžia

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-03-01 09:03

Dalinkitės:  


Švietimo skyriaus vyr. specialistė Genovaitė Stanevičienė mano, jog Švietimo ir kiti įstatymai skaudžiai nepalies mūsų rajono mokytojų.

Autorės nuotr.


Švietimo įstaigos specialistų trūkumu kol kas nesiskundžia

Birutė NENĖNIENĖ

Įstatymas įpareigoja

Švietimo įstatymas įpareigoja visus pedagogo kvalifikacijos neturinčius mokytojus ją įsigyti iki šių metų rugsėjo 1 dienos. Tuos, kurie iki to laiko nustatytų reikalavimų neįvykdys, įstatymas nurodo atleisti iš darbo. Išimtis taikoma tik tiems mokytojams, kuriems 2007 metų rugsėjo 1 d. iki senatvės pensijos amžiaus bus likę ne daugiau kaip penkeri metai. Kaip rašoma „Dialogo“ savaitraštyje, vadovaujantis atitinkamu švietimo ministro įsakymu, pedagogo kvalifikaciją turinčiais pirmiausia laikomi asmenys, įgiję aukštąjį, aukštesnįjį (specialųjį vidurinį, įgytą iki 1995 m.) išsilavinimą ir turintys diplomą, kuriame įrašyta, jog asmuo turi atitinkamo dalyko mokytojo, auklėtojo ar dėstytojo kvalifikaciją. Pedagogo kvalifikacija pripažįstama dar ir kai kuriais kitais atvejais.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, šalies mokyklose apie 15–20 procentų visų pamokų veda mokytojai nespecialistai. Švietimo srityje dirbantys žmonės diskutuoja, jog raidiškas įstatymo vykdymas atneštų daug chaoso, todėl viliamasi, kad bus padaryta Švietimo įstatymo pataisa besimokančių mokytojų labui.

Apie mūsų rajono pedagogų situaciją kalbėjomės su Švietimo skyriaus vyr. specialiste Genovaite Stanevičiene. Ji pateikė kai kuriuos skaičius ir išvadas.Nespecialistai mokosi

Vilkaviškio švietimo skyriaus duomenimis, šių mokslo metų pradžioje rajono švietimo įstaigose dirbo 934 mokytojai. Paprastai statistiniai duomenys skyriuje tikslinami du kartus per metus: prieš rugsėjo 1-ąją ir spalio pradžioje. Šiuo metu 9 procentai (per 80 darbuotojų) neturi pedagogo kvalifikacijos. 34 iš jų turi vidurinį išsilavinimą, tačiau tai ne pirmus metus dirbantys, turintys nemažą darbo patirtį žmonės. Su aukštesniuoju išsilavinimu dirba 26 nespecialistai, su aukštuoju – 25.

Švietimo skyrius atlikęs analizę pamatė, jog iš tų vidurinį išsilavinimą turinčių nespecialistų mokytojų daugiau kaip pusė mokosi universitetuose arba kolegijose. Iš turinčių aukštesnįjį ir aukštąjį išsilavinimą mokytojų nespecialistų taip pat maždaug pusė mokosi dvejų metų perkvalifikavimo studijose.

Daugiausia nespecialistų mokytojų dirba papildomojo ugdymo įstaigose – 14 žmonių. Po aštuonis nespecialistus moko technologijų ir dirba socialiniais pedagogais, septyni dėsto kūno kultūrą, po penkis – tikybą, lietuvių kalbą, informacines technologijas, po keturis – etiką, matematiką, dailę, trys – anglų kalbą. Penki nespecialistai, dirbantys ikimokyklinėse įstaigose, žinias tobulina Šiaulių pedagoginiame universitete.Daugėja pensininkų

„Šiuo metu esanti situacija keisis į teigiamą pusę liepos mėnesį, kai iš beveik 40-ies šiuo metu besimokančiųjų dalis turėtų gauti diplomus. Tačiau gali pasitaikyti visokių aplinkybių, kurios sutrukdytų žmonėms baigti mokslą“, – kalbėjo specialistė.

„Kaip supratote, yra žmonių, kurie nesimoko, bet juos gina Švietimo įstatymas, nes jiems nedaug metų likę iki pensijos, pedagogai turi didelius darbo stažus“, – aiškino G.Stanevičienė. Ji pasidžiaugė, jog „šie reikalai juda į gerąją pusę“. Didesnis rūpestis dėl to, kad į rajono mokyklas neatvyksta jaunų specialistų, – šių mokslo metų pradžioje nesulaukta nė vieno.

Jau susiduriama su rimta problema – didėja mokytojų amžiaus vidurkis. Praėjusių metų spalio 1 dienos duomenimis, mokyklose dirbo apie 90 pensinio amžiaus sulaukusių mokytojų. Šiandien mokyklose dirba nemažai mokytojų, kuriems pensinis amžius sueis kitais metais, šešiasdešimtmečių dar daugiau bus po dvejų–trejų metų. „Ši situacija kelia nerimą, nes dirbantys pensininkai bet kada gali pasakyti, jog išeina ilsėtis“, – rūpesčiu dalijosi specialistė.Visi laukia jaunų

Po 5–10 pensininkų mokytojų dirba Vilkaviškio Salomėjos Nėries ir „Aušros“, Sūdavos, Pilviškių vidurinėse, Giedrių, Kybartų pagrindinėse mokyklose, kitose – po vieną kitą. Šiuo metu pensinio amžiaus žmonių nėra dirbančių Gižų Kazimiero Baršausko pagrindinėje mokykloje, Vilkaviškio „Eglutės“ ir „Buratino“ vaikų lopšeliuose-darželiuose, Paežerių darželyje-mokykloje „Ežerėlis“. G.Stanevičienės nuomone, nėra blogai, jei švietimo įstaigoje dirba garbingo amžiaus sulaukę žmonės. Jei pedagogas sugeba bendrauti su vaikais ir ugdymo rezultatai geri, kodėl reikėtų atsisakyti tokio specialisto.

Vis tik turėtų būti tam tikra riba. Svarbiausia, kad pats mokytojas neatrodytų ir nesijaustų pavargęs, išsisėmęs. Tačiau vaikai – tiek mokiniai, tiek darželinukai – labiau nori jaunų mokytojų.

„O kuo mes juos patrauksime, ką galime pažadėti? Jauni žmonės dar neturi darbo stažo, patirties, pamokoms reikia daug ruoštis, o atlyginimas nėra viliojantis. Jaunimas nori greitai ir daug uždirbti. Gal ir klystu, bet manyčiau, jog mokytojui priklausytų dirbti aštuoniolika valandų per savaitę ir jis turėtų gauti atitinkamai vertą atlyginimą“, – svarstė G.Stanevičienė apie tikimybę sulaukti jaunų pedagogų specialistų.Kasdien kelyje

184 mokytojus (beveik 20 proc. rajono pedagogų) galima pavadinti nuolatos judančiais. Jie dirbti važinėja iš miesto į kaimo mokyklas arba atvirkščiai, iš vienos vietovės į kitą. Susisiekimo priemonė – visuomeninis, mokyklų arba individualus transportas. Švietimo skyriaus duomenimis, daugiausia – dvidešimt – mokytojų važinėja į Sūdavos vidurinę mokyklą. Po penkiolika–trylika važinėja į Bartninkus ir Klampučius, Pilviškius, Keturvalakius, Gižus, Žaliąją.

Už keliones mokytojams nėra kompensuojama, ministerija dar tik ruošiasi spręsti šį klausimą. Šiuo metu niekas nesirūpina, kiek mokytojas išleidžia kelionėms, o svarbiausia – kiek sugaišta brangaus savo laiko. Pedagogai pasitenkina vien tuo, kad gauna darbo vietą.

Rajone nesurinkta tikslių duomenų, kiek mokslo metais mokytojų palieka mokyklas, bet tokių atvejų pasitaiko. Informacinių technologijų, užsienio kalbų specialistų jau nesuvilioja firmos, jie patraukia uždarbiauti į užsienį.

„Šiuo metu švietimo įstaigose visos darbo vietos užimtos, viskas lyg ir stabilu, bet nežinia, kaip bus artimiausioje ateityje“, – sakė G.Stanevičienė.Vyrams – vadovų kėdės

Specialistė, pavarčiusi pedagogų kadrų suvestines, pateikė dar vieną vertą dėmesio skaičių: šiuo metu švietimo įstaigose dirba maždaug 10 proc. vyrų (98 mokytojai), o visos likusios – beveik pusaštunto šimto – moterys. Beje, vyrų neprisivilioja visos šalies mokyklos, labai mažai jaunuolių renkasi pedagoginio profilio studijas.

Tačiau didžiajai vidurinių (septynioms) ir pagrindinių (penkioms) rajono mokyklų daliai vadovauja vyrai. Trijų vidurinių ir keturių pagrindinių mokyklų vadovėmis dirba moterys. „Vyriškiausiomis“ mokyklomis galima būtų vadinti Vilkaviškio Salomėjos Nėries ir „Aušros“ vidurines mokyklas, kuriose apie 10 proc. ten dirbančių pedagogų sudaro vyrai. Gausiausias vyrų, dirbančių treneriais, būrys yra Sporto mokykloje. Tačiau daugelyje mokyklų tarp kelių dešimčių moterų dirba vienas kitas vyras.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pirmasis posėdis: priesaikos, gėlės, linkėjimai
* Gydytojos pasigedę pajevoniečiai pacientai paskelbė paiešką
* Daukšaičių ąžuolą pasiekia tik entuziastai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas