„Santaka“ / Bendruomenės skatinamos siekti pažangaus kaimo statuso / Kaimui

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kaimui

Dalinkitės:  


Lektorė Vilma Atkočiūnienė ragino gyventojus imtis iniciatyvos ir pasinaudoti atsiradusiomis galimybėmis.

Autorės nuotr.


Bendruomenės skatinamos siekti pažangaus kaimo statuso

Toma BIRŠTONĖ


Penktadienį Virbalio kultūros namuose vyko seminaras „Pažangaus kaimo link“. Į jį susirinko Marijampolės apskrities vietos veiklos grupės nariai, Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių atstovai ir kiti svečiai. Seminaro metu buvo aptarti įgyvendinti projektai, pristatoma pažangių kaimų koncepcija, diskutuojama, koks turėtų būti pažangus kaimas.



Įranga darbui ir laisvalaikiui

Seminarą vedė lektorė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto dėstytoja prof. dr. Vilma Atkočiūnienė.

Renginio pradžioje kiekviena Marijampolės apskrityje esanti vietos veiklos grupė trumpai pristatė po du savo projektus. Pirmieji kalbėjo vilkaviškiečiai. Vienas iš gerųjų pavyzdžių – įmonė „Arbovita ir ko“. Pagrindinė jos veikla – sumedėjusių augalų priežiūra. Pasak vietos veiklos grupės atstovų, arboristai vadovaujasi šiuolaikiniais arboristikos principais bei metodais ir savo darbe taiko Vakarų Europoje įtvirtintus medžių priežiūros standartus. Jie ne tik profesionaliai išgeni medžius, suteikia jiems tinkamą formą, pagerina estetinį vaizdą, įvertina būklę, nustato ligas, atlieka dirvožemio tyrimus. Šie specialistai taip pat naikina kelmus ir atlieka kitus darbus. Projekto lėšomis įmonė įsigijo papildomos įrangos, kuri palengvina darbą.



Kitas projektas priklauso Patilčių kaimo bendruomenei. Minėta bendruomenė projekto lėšomis įsigijo dviračių treko, lauko stalo teniso, futbolo įrangą, interaktyvius lauko žaidimus, taip pat buvo įrengta krepšinio aikštelė. Žaidimų aikštelė pritaikyta šiuolaikiniam jaunimui – joje įrengtas net telefono įkrovimo lizdas. Šio projekto metu buvo siekiama atgaivinti Patilčių dvarvietės parką.



Modernizavo verslą

Šakių vietos veiklos grupė pasidžiaugė savo projektais. Vietos ūkininkas Valdas Juška modernizavo savo įsteigtą raugyklą, kurioje rauginami kopūstai, morkos, gaminamos įvairios salotos. Iš paramos lėšų ūkininkas įsigijo reikalingą įrangą: dozavimo liniją, pakavimo mechanizmus, automobilį-šaldytuvą bei kitas priemones.

Šakių rajono savivaldybėje esantis Lekėčių kaimo bendruomenės moterų klubas puoselėja krašto tradicijas, aktyvina ir telkia bendruomenines organizacijas. Projekto metu bendruomenė parengė ir išleido leidinius apie Lekėčių kraštą net trimis kalbomis (lietuvių, anglų ir rusų), sukūrė informacinius stendus apie miestelyje vykdomas edukacines programas, taip pat sukūrė virtualų turą, pristatantį paveldo namus bei juose vykdomas veiklas. Pasak Šakių vietos veiklos grupės narių, pati populiariausia edukacija – šakočio kepimo.





Įsteigė teatrą ir muziejų

Marijampoliečių pristatomi projektai išsiskyrė tuo, jog vienas – „Tradicinių švenčių ratas Sasnavos seniūnijoje“ – vykdomas net dviejose vietovėse: Puskelnių bendruomenės namuose ir „Sasnavos kraštiečių stuboje“. Per tradicines šventes vyksta įvairios edukacinės programos, kuriose dalyvauja tiek jaunimas, tiek vyresnio amžiaus žmonės. Pastaruosius bandoma įtraukti į mėgėjų teatro veiklas Puskelniuose.

Sasnavoje esantis Zuikių muziejus – vienintelis Lietuvoje. Jame darbuotojai veda edukacines programas vaikams, į muziejų mielai užsuka ir jaunavedžiai. Sasnaviškiai turi daug planų ateičiai ir galvoja įrengti edukacines erdves lauke zuikių tematika.



Maitinimo paslaugos

Kalvarijos vietos veiklos grupė dalijosi Aistiškių kaimo bendruomenės darbais. Projektų metu kaime įrengta sporto aikštelė. Bendruomenės nariai gražina gyvenvietę, yra susitvarkę parką, įsirengę modernią virtuvę. Ši bendruomenė išsiskiria tuo, jog teikia maitinimo paslaugas ir taip pildo savo biudžetą. Bendruomenės patalpose rengiamos vestuvės, krikštynos, gimtadieniai. Moterys pagamintą maistą savo automobiliais gali nuvežti ir į užsakovų namus. Praėjusiais metais ši bendruomenė įsirengė krepšinio ir tinklinio aikšteles.



Kalvarijoje aktyviai veikia vaikų ir jaunimo klubas „Arka“. Jaunuoliai įgyvendino projektą „Spalvų fiesta“, kurio metu skatino įvairaus amžiaus žmonių bendravimą. Jie vyko į keturis aplinkinius kaimus ir kvietė gyventojus kartu pažaisti dažasvydį. Verta paminėti, jog vyriausia dažasvydžio dalyvė buvo 72 metų moteris. Įdomu tai, jog ši jaunimo organizacija yra įrengusi Antrojo pasaulinio karo bunkerį, kuriame veda įvairias edukacijas.



Ieškoti naujų idėjų

Projektai buvo išties labai įdomūs ir naudingi aktyvinant bendruomenių kultūrinę, sportinę veiklą, jaunimo užimtumą, populiarinant patrauklias turistams apylinkes, kaime kuriant verslą ir naujas darbo vietas. Dalyviams gerosios praktikos pavyzdžiai padėjo suvokti pažangaus kaimo vystymosi varomąsias jėgas ir pagrindines modelio dedamąsias.

Lektorė Vilma Atkočiūnienė pristatė pažangaus kaimo požymius ir kryptis, taip pat skatino mokymų dalyvius diskutuoti, kaip šios idėjos galėtų prisidėti kuriant ateities kaimą.

Kaip sakė V. Atkočiūnienė, būtina ieškoti naujų, kaimo gyvybingumą skatinančių sprendimų, kviesti bendruomenes užsiimti ūkine veikla.

Mokymo dalyviai mokslininkei uždavė nemažai klausimų, aktyviai diskutavo ir išsakė savo nuomones apie tai, koks turi būti pažangus kaimas Marijampolės apskrityje.



Publikuota: 2020-02-17 13:13:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai