„Santaka“ / Nemokamai pietauja šešių įstaigų priešmokyklinukai / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Keturvalakių mokyklos-daugiafunkcio centro priešmokyklinukai pratinasi prie švediško stalo.

Lauros URBŠYTĖS nuotr.


Nemokamai pietauja šešių įstaigų priešmokyklinukai

Andrius GRYGELAITIS


Nuo metų pradžios šešios rajono ugdymo įstaigos, kuriose vykdoma priešmokyklinio ugdymo programa, dalyvauja bandomajame mokinių maitinimo projekte. Vaikai nemokamai maitinami pagal švediško stalo modelį: jie patys renkasi, ką ir kiek valgyti.



Švediško stalo modelis

Prieš pat Naujuosius metus Seimas priėmė Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisą, pagal kurią nuo kitų mokslo metų visi šalies mokyklose besimokantys priešmokyklinukai ir pirmokai gaus nemokamą maitinimą, nevertinant jų tėvų pajamų. Šiuo metu nemokamą maitinimą mokyklose gauna tik vaikai iš nepasiturinčių šeimų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, įvertinusi numatomas rizikas, mokyklų pasirengimą, papildomų lėšų poreikį ir finansines galimybes, nusprendė visuotinį nemokamą maitinimą ugdymo įstaigose įgyvendinti etapais. Pirmasis iš jų prasidėjo jau nuo šių metų sausio 1 d., kai nemokami pietūs skirti tik kai kuriose mokyklose besimokantiems priešmokyklinukams. Tiesa, bandomajame projekte galėjo dalyvauti tik tos šalies švietimo įstaigos, kuriose ugdytinių maitinimas organizuojamas taikant pažangias maitinimo formas, tokias kaip švediško stalo modelis ir pan.

Kiekvienos savivaldybės vadovai patys turėjo nuspręsti, kuriose įstaigose bus įgyvendinamas minėtas projektas. Mūsų rajone prie jo prisijungė Gižų Kazimiero Baršausko, Alvito ir Keturvalakių mokyklos-daugiafunkciai centrai, Gražiškių gimnazija, Virbalio pagrindinė mokykla bei Kybartų lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“. Tose ugdymo įstaigose prieš šiuos arba prieš praėjusius mokslo metus už Savivaldybės lėšas buvo suremontuotos valgyklos, nupirkta reikiama įranga.


„Visos šios mokyklos pačios organizuoja maitinimo procesą, todėl labai džiaugiamės, kad jos išreiškė norą prisijungti prie projekto. Šių įstaigų priešmokyklinukai nuo šiol džiaugiasi nemokamais pietumis. Be to, visi jie maitinami pagal švediško stalo principą, patys turi galimybę rinktis maistą. Iki šiol vienintelė įstaiga rajone, kurioje taikytas švediško stalo principas, buvo Gražiškių gimnazija“, – kalbėjo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė.

Gali kilti klausimas, kodėl mokykloms skirtame projekte dalyvauja ir Kybartų lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“. Taip yra todėl, kad ši ugdymo įstaiga kvietimą dalyvauti minėtame projekte gavo dar praėjusiais mokslo metais, kai turėjo mokyklos-darželio statusą. Prieš šiuos mokslo metus įstaigoje neliko pradinukų, tad po reorganizacijos „Ąžuoliukas“ tapo lopšeliu-darželiu.



Pamažu apsipranta

Paklausta, kaip vaikams sekasi pratintis prie pasikeitusios maitinimo tvarkos, „Ąžuoliuko“ direktorė Ineta Grudzinskaitė sakė, jog vieni ugdytiniai naujovę priėmė lengviau, kitiems prireikė daugiau laiko.

„Seniau vaikams maistą atnešdavo ir patiekdavo auklytės. Dabar jau jie patys žino, kad reikia pasiimti lėkštę ir į ją įsidėti norimą kiekį patiekalo. Anksčiau tikrai ne viskas, ką vaikams patiekdavome, būdavo suvalgoma. Priešmokyklinukai ugdosi atsakomybę, jog įsidėtą maistą reikia suvalgyti, tad jo išmetame nepalyginamai mažiau“, – teigė I. Grudzinskaitė.


Anot jos, pasikeitusi tvarka padeda formuoti ne tik vaikų atsakomybę, bet ir savarankiškumą, kultūringą elgesį prie stalo, kitus įgūdžius. Iš viso lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ pagal naująją tvarką maitinama septyniolika priešmokyklinukų.

Pagal švediško stalo modelį maitinami ir šeši Keturvalakių mokyklos-daugiafunkcio centro priešmokyklinukai. Įstaigos direktorė Violeta Šaukščiuvienė sakė, kad dar ne visi jie priprato prie naujos tvarkos, kartais mažiesiems prireikia ir mokytojų pagalbos. Vis dėlto vadovė net neabejojo, jog šie pokyčiai bus naudingi vaikų įgūdžių formavimuisi.



Daug pigiau

Keturvalakių mokykla-daugiafunkcis centras – viena iš kelių rajono mokyklų, kurios nuo šių mokslo metų pačios rūpinasi savo mokinių maitinimo organizavimu. Anksčiau čia, kaip ir visame rajone, tą darydavo VšĮ „Bruneros“. V. Šaukščiuvienė džiaugėsi, kad, ėmus savarankiškai organizuoti maitinimą, įstaigoje maistas ne tik atpigo, bet ir pagerėjo jo kokybė, o valgančiųjų skaičius išaugo. Vienintelė problema, su kuria vis dar susiduria mokyklos valgyklos darbuotojai, – maisto produktų apskaitos tvarkymas. Anksčiau tą darydavo „Bruneros“ specialistai, o dabar ši atsakomybė gula ant mokyklos-daugiafunkcio centro darbuotojų pečių. Vis dėlto direktorė net neabejojo, jog visos problemos bus išspręstos.


Nuo rugsėjo įstaiga ruošiasi ir dar vienam žingsniui į priekį. Joje pagal švediško stalo principą bus maitinami ne tik priešmokyklinukai, bet ir visi mokiniai.

„Savivaldybė dės visas pastangas, kad nuo kitų mokslo metų dar daugiau rajono ugdymo įstaigų pereitų prie savarankiško maitinimo organizavimo. Pastebėjome, jog tose mokyklose, kuriose už šį procesą vis dar atsakinga VšĮ „Bruneros“, gamybos kaštai pasidarė itin dideli“, – sakė A. Finagėjevienė.

Šiuo metu, be Keturvalakių mokyklos-daugiafunkcio centro, savarankiškai maitinimo procesą organizuoja Kybartų „Saulės“ progimnazija, taip pat ugdymo įstaigos, esančios Gražiškiuose, Alvite, Virbalyje bei Gižuose. Likusios rajono įstaigos savarankiškai skelbė konkursus maitinimo paslaugoms pirkti ir visur juos laimėjo VšĮ „Bruneros“. Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija ir Vištyčio Petro Kriaučiūno mokykla-daugiafunkcis centras maitinimo paslaugos nepirko, tačiau į jas maistas naujuose termosuose vežamas iš gretimų įstaigų. Taip dar nuo praeitų metų sausio pradžios maitinami ir Kybartų „Rasos“ specialiosios mokyklos ugdytiniai.



Publikuota: 2020-01-22 09:06:38

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai