„Santaka“ / Atnaujinta prakartėle Vilkaviškio katedroje žavisi ne tik tikintieji / Kito link

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Kito link

Dalinkitės:  


Prakartėlę katedroje kiekvienais metais tikimasi atnaujinti, praturtinant vis naujais elementais.

Autorės nuotr.


Atnaujinta prakartėle Vilkaviškio katedroje žavisi ne tik tikintieji


Įspūdingo grožio prakartėlė šiemet papuošė Vilkaviškio katedrą. Ja pasigrožėti galima dar visą mėnesį – iki Grabnyčių, vasario 2 dienos.

Kukli šeimyninė scena: kūdikėlis Jėzus, jo motina Švenčiausioji Mergelė Marija ir globėjas Juozapas, tvartelis, ėdžios, gyvuliai, piemenys – tai prakartėlė, savo nebyliu liudijimu primenanti tikrąją šventų Kalėdų esmę ir prasmę. Palyginti su žaižaruojančiomis girliandomis, tviskančiais žaisliukais, trankia muzika ir triukšmingu šventiniu šurmuliu ji tokia tyli ir paprasta, talpinanti tiek slėpinių ir simbolių. Netgi ir netikintiesiems ji byloja apie tai, kas svarbiausia: šeimos ir bendrystės džiaugsmą, artimųjų dėmesį ir užuojautą, silpnųjų globą, rūpinimąsi kitais, gebėjimą duoti ir norą dalytis, atidumą ir pagarbą, dosnumą ir saiką – tikrąsias vertybes ir brangiausias dovanas, kurių niekas ir niekur negali nusipirkti.

Kasmet kalėdiniu laikotarpiu prakartėlė papuošia ir Vilkaviškio katedrą. Prelato Vytauto Gustaičio iniciatyva šiais metais Jėzaus gimimo gyvulių tvartelyje vaizdas atnaujintas.

Prelatas prisipažino, kad naujas skulptūras prakartėlei buvo nusižiūrėjęs dar birželio mėnesį liturginių reikmenų mugėje Lenkijoje, o paskui ieškojęs, kas jam padėtų sumanymą įgyvendinti. Šiandien prelatas sako, jog už pagalbą esąs labai dėkingas dosniems rėmėjams: verslininkui Arūnui Simučiui ir ūkininkui Algirdui Pilipavičiui.



Įspūdingo grožio prakartėlei katedroje paskirta didelė erdvė. Kiekvienais metais tikimasi ją atnaujinti, praturtinant vis naujais elementais. Prakartėlė Vilkaviškio katedroje „gyvens“ iki Grabnyčių, t. y. vasario 2-osios. Tad kiekvienas, net ir tas, kas nemoka ar nenori melstis, bent iš smalsumo ar pagarbos tiems, kurie puoselėja ir tęsia senas krikščionybės tradicijas, gali ateiti ja pasigrožėti ir dar vaikus atsivesti.

Taip pat prasmingai, elegantiškai papuoštas ir katedros altorius, skoningai parinktos ir visos kitos kalėdinės erdvių dekoracijos.

Už paaukotą laiką, idėjas ir triūsą puošiant šventovę Vilkaviškio katedros klebonas V. Gustaitis ypač dėkojo Inai Striokienei ir visai jos komandai.

Jau ne vienus metus Vytautas Gustaitis kviečia Savivaldybę, verslininkus įkurdinti prakartėlę ir J. Basanavičiaus aikštėje, šalia miesto eglutės, kur jau stovi ir jaukus namelis. Anot prelato, idėjai visi pritaria, bet prakartėlės kaip nėra, taip nėra.

Vertėtų pasidžiaugti ir išpuoštu visu miesto centru. Vilkaviškis tikrai nušluostė nosis net ir didiesiems miestams, ne tik gražiai papuošęs didžiąją Kalėdų eglę, bet aplink ją pritupdęs ir gražų būrį mažylių atžalų – įmonių, įstaigų bei gyventojų sukurtų eglučių. Išdygo karuselė, sudundėjo traukinukas, nušvito Turizmo ir verslo informacijos centro „burbulas“. Aikštė atgijo. Čia visada pilna žmonių. Tikėkimės, kad 2020-ųjų Kalėdas Vilkaviškis, suvienijęs idėjas, pastangas bei lėšas, pasitiks ir su prakartėle miesto aikštėje.
Žodis „prakartėlė“ visose kalbose reiškia tą patį – ėdžias.



Beje, prakartėlių tradicija siekia dar ankstyvųjų krikščionių laikus, kai buvo pradėta inscenizuoti tvartelį Betliejaus uolose. Ilgus amžius tai ir buvo daroma tik Betliejuje. Prakartėlės atsiradimas Europoje siejamas su Italija ir šv. Pranciškaus Asyžiečio vardu. Anot pasakojimų, 1223 metais šv. Pranciškui gimė idėja atkurti Kalėdų nakties įvykius. Pasikvietęs globėją matininką Džiovanį Velitą, kuriam priklausė grotos Grečio apylinkėse, netoli pranciškonų brolių vienuolyno, jo paprašė tenai pastatyti prakartėlę, pridėti šieno, atvesti jautį ir asilą. Viską paruošti taip, kaip buvo Betliejaus tvartelyje Jėzui gimstant. Pranciškus troško ne atspindėti, o išgyventi tai, kas nutiko šventąją naktį. Žmonės, išgirdę apie nepaprastą reginį, pradėjo plūsti iš visos apylinkės nešini uždegtomis žvakėmis. Prakartėlė pasitarnavo kaip altorius, čia buvo aukojamos šv. Mišios. Prakartėlių muziejus Grečio vienuolyne veikia iki šiol.

Pirmoji skulptūrinė prakartėlė, sukurta taip pat XIII amžiuje, buvo pastatyta Romos Santa Maria Maggiore bazilikoje. Prakartėlių gamyba ypač suklestėjo XV amžiuje Italijos mieste Neapolyje, o vėliau paplito ir po visą Europą.

Vatikane Kalėdų eglė ir prakartėlė Šv. Petro aikštėje pirmą kartą pastatyta tik 1982 metais popiežiaus Jono Pauliaus II iniciatyva.



Šiuo metu prakartėlių muziejus (ir ne po vieną) turi kiekviena krikščioniška pasaulio šalis, tarp jų – ir Lietuva. Nuolatinė kasmet papildoma prakartėlių paroda veikia Rokiškio dvaro sodo kaimiškame kluone. Jų ten jau gerokai per šimtą: yra sukurtų iš medžio, molio, šiaudų, pakulų, žievės, lino, popieriaus, džiovintų augalų ir kitų medžiagų. O šiemet Rokiškyje nulipdyta prakartėlė... iš smėlio.

Rita MITKUTĖ-MADDOCK









Publikuota: 2020-01-06 10:02:07

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai