„Santaka“ / Prapuolenių kaime karaliauja vieniši vyrai / Gyvenimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimas

Dalinkitės:  

Autorės nuotr.


Prapuolenių kaime karaliauja vieniši vyrai

Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ


Gudkaimio bendruomenės iniciatyva įrengti savarankiško gyvenimo namai Prapuolenių kaime duris atvėrė liepą. Šiuo metu čia glaudžiasi septyni gyventojai. Visi jie – vieniši vyrai.

Jaučiasi kaip namuose

Kiekvienas jų – su savo gyvenimo istorijomis. Kai kurie vyrai jaučia nuoskaudą juos išdavusiems ir nelaimėje apleidusiems artimiesiems, kiti dėl vienišo gyvenimo kaltina save, bet visi vienu balsu tvirtina, kad geriau kaip čia jie niekur nerasią.

Keletas gyventojų persikėlė iš Gudkaimio globos namų, keli, jau netekę sveikatos ir neturintys kur gyventi, atvyko iš įvairių rajono kampelių. Kaip sakė viso šio sumanymo „širdis“ – Gudkaimio kaimo bendruomenės pirmininkas Ramūnas Žemaitis, atnaujintame pastate iš viso gali apsigyventi 20 žmonių, tad laukiama dar 13 gyventojų. Įstaigoje jau dirba socialinio darbuotojo padėjėja Laura Griškaitytė. Mergina kurį laiką buvo išvažiavusi dirbti į užsienį, grįžusi šiuose namuose savanoriavo, o neseniai, juose įsikūrus gyventojams, įdarbinta oficialiai. Įdomiausia, kad Laura yra augusi šiame name, kai jame dar buvo įrengti butai. Tad darbuotoja tikrai čia jaučiasi kaip namuose.


Netoleruoja lėbautojų

Kambariuose aplankyti vyriškiai pasakojo, jog čia jiems gyventi ramu ir jauku. Tokių, kurie elgtųsi netvarkingai ir drumstų ramybę kitiems, – nėra. Juolab kad ir taisyklės čia griežtos: bendruomenės pirmininkas netoleruoja jokių išgertuvių ir kiekvienam duoda pasirašyti, jog laikysis nustatytų taisyklių. Pažeidęs jas asmuo šiuos namus turi palikti be jokių išlygų. Vyrai pasakojo, kad vienas gyventojas, pabuvęs vos kelias savaites, išsikraustė pats, nes suprato, jog žalingiems jo įpročiams vietos čia nebus. Kai kurie kalbinti vyriškiai prisipažino, kad jų gyvenime buvę visko – per pijokystes ir sveikatos, ir šeimos prisiėjo netekti, tačiau šios pamokos išmoktos ir jų kartoti noro nėra.

Susitaupo pinigų

Savarankiško gyvenimo namuose – tvarka ir ramybė. Jų gyventojai džiaugiasi stogu virš galvos ir visais patogumais. Vienviečiuose ir dviviečiuose kambariuose yra ne tik visi reikalingi baldai, bet ir įrengtos virtuvėlės, nupirkti nedideli šaldytuvai, viryklės, kiekviename yra po atskirą sanitarinį mazgą. Jei nenori niekur eiti, gali iš kambario nekišti nosies. Nebent parsinešti maisto produktų iš sandėliuko. Daugelis gyventojų turi savo televizorius, nes gyvendami čia susitaupė pinigų ir juos nusipirko. O tiems, kas televizoriaus neturi ar tiesiog pageidauja kompanijos, įrengtas poilsio kambarys, kur vyrai kartu žiūri filmus, diskutuoja. Gyventojai valgį sau darosi patys. Produktais juos aprūpina „Maisto bankas“: kiekvieną penktadienį šiuos namus pasiekia nemažas kiekis maisto produktų iš „Iki“ parduotuvės. Juos, aišku, parveža kažkas iš Gudkaimio bendruomenės, dažniausiai – R. Žemaitis. Viename kambaryje dviese gyvenantys Bronius Andziulis ir Algis Žemaitis pasakojo, kad bendruomenės pirmininkas juos čia aplanko keliskart per dieną. Kai reikia, vyrai nuvežami į parduotuvę, pas daktarus.


Vieninteliai prapuoleniškiai

Kiekviename bute įrengti atskiri elektros skaitikliai, tad už šią paslaugą gyventojai moka patys. Kaip ir už šildymą, kurio kaina apskaičiuojama pagal plotą. Per mėnesį vienam žmogui tenka labai nedidelė suma, tad daugelis sako čia susitaupantys pinigų, nes ir leisti jų nėra kur. Artimiausias Stulgelių kaimas irgi neturi parduotuvės, o ir nueiti iki jo jėgų nėra, tad didžiausia pramoga būna išvyka į maisto parduotuvę įstaigos autobusiuku. Šią transporto priemonę bendruomenė pirko parašiusi eilinį projektą.

Tiesa, kartą per savaitę į Prapuolenių kaimą, tiksliau – į vienintelį visame kaime esantį namą, atvažiuoja autoparduotuvė. Vyrai juokauja, kad jų namas, kuriame jie „prapuolė“ greičiausiai visam likusiam gyvenimui, ir yra visas kaimas...

Trūksta tik moterų

Nors čia gyvenantys vyriškiai aprūpinti praktiškai viskuo, tačiau sako, jog moteriška kompanija jiems visai praverstų. Tuomet ir pokalbiai būtų kitokie, ir vienai čia dirbančiai merginai būtų linksmiau. Gyventojai žadėjo buities darbų dailiosios lyties atstovėms neužkrauti, nes maistą moka pasigaminti patys, grindis prasivalyti padeda Laura ar sveikesni likimo draugai, pastate yra skalbykla.


Ateityje bus sudarytos sąlygos ir norintiesiems gyventi ūkiškai, nes aplink yra nemažai žemės, kur bus galima užsiauginti daržovių, be to, ruošiamasi atnaujinti ūkinius pastatus. Teritorijoje iškastas tvenkinys, o aplink atsiveria gamta, laukų erdvė. Šalia nėra nė vieno gyventojo, tik pro langus galima matyti gražiai suartus ūkininkų laukus. Vyrai svarsto įsigyti šuniuką, katiną, kad būtų tikresni namai.

Planuoja užpildyti

Kaip pasakojo R. Žemaitis, kol kas šiuose namuose tenka gyventi vyriškai kompanijai. Mat dažniausiai būtent vyrai patenka į gyvenimo verpetus ir išsikapsto iš jų jau netekę namų ir sveikatos. Moterims tai nutinka daug rečiau. Anot bendruomenės lyderio, į šiuos namus priimami asmenys, kurie yra dar pakankamai savarankiški, gali patys bent iš dalies pasirūpinti savo higiena, apranga, maistu, laisvalaikiu, tačiau jau nebenori arba nebegali gyventi vieni ir jiems reikalinga pagalba iš šalies. Čia dirbanti mergina gali padėti pasigaminti valgio, tvarkytis patalpas, išsiskalbti ir išsilyginti drabužius, apsipirkti. Ji taip pat rūpinasi gyventojų užimtumu, bendrauja su jais, primena, kad laikas išgerti vaistus.

Ateityje, kai užsipildys visi kambariai, Prapuolenių kaimo namuose planuojama įdarbinti 5 žmones. Savo sukurtą įstaigą bendruomenė išlaiko kiekvienam gyventojui skirtomis rajono Savivaldybės lėšomis. Vieno asmens išlaikymo kaina – 355 eurai. Kandidatų tinkamumą gyventi naujuose savarankiško gyvenimo namuose vertina Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius. Sprendimus skyriaus komisija priima kartą per mėnesį, tad ir naujų gyventojų sulaukiama tuo pačiu periodiškumu. Bendruomenė suinteresuota, kad namai užsipildytų greičiau, nes reikia išlaikyti nemažą pastatą, tad kiekvienas už gyventoją gautas įnašas – vertintinas. Aišku, ateityje į šiuos namus patekti bus sunku, nes 20 vietų – ne tiek ir daug.

Pranoko lūkesčius

Priminsime, jog apleistą ir nykstantį Prapuolenių dvaro pastatą Gudkaimio kaimo bendruomenė nusipirko už savo uždirbtus bei sutaupytus pinigus. Anksčiau šioje vietoje stovėjo dvarui priklausantis medinis pastatas. 1940 metais čia buvo pastatytas raudonplytis namas, jame įsikūrė kaimo mokykla. Šią uždarius, name įrengta dešimt gyvenamųjų butų. Vėliau likimo valiai paliktas pastatas vietinių imtas ardyti po plytą.


Tuomet savo kraštui neabejingas R. Žemaitis, pasitaręs su bendruomenės taryba, nusprendė statinį gelbėti. Už jį iš savo sukauptų lėšų bendruomenė paklojo 13 tūkst. litų (beveik 4 tūkst. eurų). Ilgai svarstę, kaip geriau pirkinį panaudoti, kad būtų nauda ir bendruomenei, ir visuomenei, gudkaimiškiai apsisprendė įgyvendinti savarankiškų namų idėją.



Galerija: Savarankiško gyvenimo namai (K. Žalnierukynaitės nuotr.)




Publikuota: 2019-11-28 09:45:05

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai