„Santaka“ / Pačios mokyklos maistą pasiruošia pigiau ir skaniau / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Dabar Gražiškių gimnazijos ugdytiniai patys pasirenka ir į lėkštes prie pagrindinio karšto patiekalo savarankiškai įsideda garnyro bei daržovių.

Autoriaus nuotr.


Pačios mokyklos maistą pasiruošia pigiau ir skaniau

Andrius GRYGELAITIS



Nuo šio rudens kai kurios rajono ugdymo įstaigos pačios ėmė rūpintis savo mokinių maitinimo organizavimu. Pirmieji rezultatai džiugina: maistas kai kur atpigo kone dvigubai, o jo porcijos – padidėjo.
Pasikeitimai pasiteisino
Nuo šių mokslo metų pradžios Kybartų „Saulės“ progimnazija, taip pat ugdymo įstaigos, esančios Gražiškiuose, Alvite, Virbalyje, Keturvalakiuose bei Gižuose, pačios rūpinasi savo mokinių maitinimo organizavimu. Jose per vasarą už Savivaldybės lėšas buvo remontuojamos valgyklos, nupirkta reikiama įranga. Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija ir Vištyčio Petro Kriaučiūno mokykla-daugiafunkcis centras maitinimo paslaugos nepirko, tačiau į jas maistas naujuose termosuose vežamas iš gretimų įstaigų. Taip dar nuo šių metų sausio pradžios maitinami ir Kybartų „Rasos“ specialiosios mokyklos ugdytiniai.
Likusios rajono įstaigos savarankiškai skelbė konkursus maitinimo paslaugoms pirkti ir visur juos laimėjo VšĮ „Bruneros“.
Kaip pasakojo rajono Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė, savarankiškai maitinimo procesą organizuoti pradėjusios mokyklos džiaugiasi pasiektais rezultatais, nors darbo įstaigų personalui ir padaugėjo.
„Mokyklų vadovai teigė, kad savarankiškai pradėjus organizuoti maitinimo procesą pagerėjo maisto kokybė, kainos pastebimai sumažėjo, kai kur – vos ne dvigubai, o pačios mokyklos turi daugiau laisvės siūlydamos vaikams patiekalus. Kainos ne visur kito vienodai, nes įstaigos savarankiškai atliko maisto produktų pirkimus“, – pabrėžė A. Finagėjevienė.
Ji teigė, kad gruodžio pradžioje planuojamas mokyklų vadovų susitikimas, kuriame direktoriai dalysis savo pastebėjimais ir patarimais vieni kitiems apie pasikeitusį mokinių maitinimo organizavimą.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja svarstė, jog toks pasikeitęs principas bet kokiu atveju yra žingsnis į priekį, ir vylėsi, kad ateityje dar daugiau rajono mokyklų turės galimybę prie jo pereiti.
Kapitalinis atnaujinimas
Neabejotinai daugiausiai darbų prieš šiuos mokslo metus atlikta Gražiškių gimnazijoje, kur valgykla suremontuota kapitališkai, pakeičiant ir elektros instaliaciją, ir vamzdynus. Kaip pasakojo įstaigos direktorė Grita Launikonė, valgykloje remontas nebuvo darytas nuo pat jos pastatymo – daugiau nei 30 metų.
Vasarą suremontuota ne tik valgymo salė, bet ir virtuvė, sandėliai bei personalo patalpa.
„Iš pradžių planavome, kad tik įsigysime naują įrangą. Vėliau paaiškėjo, jog mūsų elektros instaliacija jai nėra pritaikyta. Negana to, buvome įspėti, kad su tokios būklės patalpomis negausime leidimo vykdyti maitinimo procesą. Mūsų valgyklos sienų plytelės buvo ištrupėjusios, vamzdynai – supuvę, lubos – senovinės, tokios, kokios būna tik fermose. Jau nekalbu apie šviestuvus, radiatorius ir kitus panašius dalykus. Džiaugiuosi, jog rajono Savivaldybės administracija priėmė sprendimą viską sutvarkyti kapitališkai“, – kalbėjo G. Launikonė.
Liepos 12 d. pradėti darbai užtruko šiek tiek ilgiau, nei planuota, todėl įprastas maitinimo procesas mokykloje prasidėjo tik nuo spalio 1 d. Tiesa, negalima sakyti, kad jis visiškai nevyko rugsėjį. Tiesiog tuo metu vaikai neturėjo galimybės valgyti šilto maisto, o kasdien gaudavo sausų produktų davinį. Direktorė džiaugėsi, jog į šiuos nepatogumus ramiai reagavo tiek mokiniai, tiek jų tėvai. Jokių nusiskundimų dėl to nebuvo.
Gražiškių gimnazijos valgyklos remontas kainavo 55 tūkst. eurų, o nauja virtuvės įranga – 16 tūkst. eurų. Dar 6 tūkst. eurų kainavo trumpalaikis virtuvės turtas: puodai, lėkštės ir kt.
Vieninteliai rajone
Gražiškių gimnazijoje nuo spalio pradžios įgyvendinamas Lietuvoje sparčiai populiarėjantis švediško stalo principas. Ši įstaiga tokį maitinimo būdą kol kas vykdo vienintelė Vilkaviškio rajone.
„Gavę pasiūlymą išbandyti švediško stalo principą, pagalvojome, kad tai visai nebloga mintis. Jį išmėginome dar birželį, vykstant vaikų vasaros stovyklai. Joje dalyvavę pradinukai patys pylėsi sriubos, patys tepėsi sumuštinius. Pamatėme, jog visa tai nėra taip sudėtinga, todėl panorome nuo rudens švediško stalo principą pasiūlyti visiems savo mokiniams“, – prisiminė G. Launikonė.
Dabar atėję į valgyklą Gražiškių gimnazijos ugdytiniai patys įsipila sriubos iš puodų, kurie būna iš anksto padėti ant stalų. Sriubą dažniausiai valgo tie, kurie gauna nemokamą maitinimą, ypač pradinukai. Vyresnių klasių mokiniai ją renkasi rečiau, todėl neretai nutinka taip, kad viralo nemažai atlieka. Dėl šios priežasties dažnai gimnazistams sriuba siūloma nemokamai, ja vaišinami ir pailgintos dienos grupę lankantys mokiniai.
Pagrindinį karštą patiekalą vaikams įdeda valgyklos darbuotojos. Jį galima kasdien rinktis iš trijų skirtingų variantų. Mokiniai vėliau patys pasirenka ir į savo lėkštes savarankiškai įsideda garnyro bei daržovių. Jų taip pat būna bent keli skirtingi variantai.
„Iš pradžių baiminomės, jog maisto pritrūks, tačiau greitai supratome, kad to tikrai nebus. Kurį laiką vaikams rodėme, kiek, pavyzdžiui, jie turėtų įsidėti garnyro ar daržovių, tačiau dabar jau to nedarome. Visai nesvarbu, ar moksleiviai įsideda vieną, ar du šaukštus, maisto tikrai užtenka“, – sakė gimnazijos vadovė.

Padaugėjo valgančių vaikų

G. Launikonės teigimu, atnaujinus valgyklą ir pakeitus maitinimo principą, valgančių mokinių padaugėjo. Šiuo metu ugdymo įtaigoje kasdien pietauja 82 nemokamą maitinimą gaunantys vaikai, dar apie 30–40 mokinių perka maistą už savo pinigus. Taip pat kiekvieną dieną maistas termosuose nešamas 24-iems Gražiškių gimnazijos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriaus vaikučiams. Anot G. Launikonės, anksčiau patys mažiausieji įstaigos ugdytiniai vakarais neturėjo galimybės gauti šilto maisto, o atnaujinus įrangą ir pakeitus maitinimo tipą dabar jie ir po pietų džiaugiasi šiltais patiekalais. Gimnazijoje gaminamas maistas termosais vežamas ir į Vištytį, kuriame nemokamą maitinimą gauna 28 moksleiviai.
Į valgyklą pavalgyti šiemet dažniau užsuka ir įstaigos darbuotojai. Gimnazijos direktorė paskaičiavo, jog pernai norint sočiai pavalgyti reikėdavo išleisti maždaug 2, 5 euro, o šiais mokslo metais – euru mažiau. Maistas ne tik atpigo, bet ir padidėjo jo porcijos. Taip atsitiko dėl to, kad šiemet sumažėjo maisto produktų savikaina.
G. Launikonė pasakojo, jog iš pradžių buvo baimintasi, kad prie švediško stalo mokiniams prisitaikyti prireiks bent dviejų mėnesių. Tai rodė ir kitų mokyklų patirtis. Vis dėlto nedidelis chaosas valgykloje kildavo tik pirmas kelias dienas, o dabar viskas teka įprasta vaga.
„Švediškas stalas padėjo išugdyti didesnę vaikų atsakomybę. Pavalgę jie turi patys nunešti nešvarius indus ir į specialią dėžę išversti nesuvalgytą maistą. Pastebėjome, jog ankstesniais metais maisto būdavo išmetama žymiai daugiau nei šiemet“, – teigė įstaigos vadovė.
Jos teigimu, perėjus prie savarankiško mokinių maitinimo principo kai kuriems gimnazijos darbuotojams padaugėjo veiklos. Dabar daugiau darbo turi įstaigos buhalterė, valgyklos vedėja, čia budintys pedagogai. Tai, ką praėjusiais metais atlikdavo maitinimą organizavusios VšĮ „Bruneros“ specialistai (maisto produktų apskaita, porcijų paruošimas ir kt.), dabar turi daryti gimnazijos darbuotojai.
„Nors darbo ir daugiau, tačiau visi sunkumai – įveikiami. Manau, jog bet kokiu atveju žengėme žingsnį į priekį. Tikiuosi, kad mūsų pavyzdžiu paseks ir kitos rajono mokyklos“, – vylėsi gimnazijos direktorė.
Dalis rajono ugdymo įstaigų pradėti įgyvendinti švediško stalo principą gali jau nuo ateinančių metų pradžios. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktame Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisų projekte numatyta, jog nuo kitų metų sausio 1 d. šalies ikimokyklinukams būtų kompensuojami maisto produktai, o patiems vaikams pietūs būtų patiekiami švediško stalo principu. Tiesa, šį projektą dar turės „palaiminti“ šalies Vyriausybė.





Publikuota: 2019-11-26 13:21:27

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai