„Santaka“ / Trys „Sūduvių“ dešimtmečiai su liaudišku šokiu ir daina

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2019-10-24 17:07

Dalinkitės:  


„Sūduvių“ repertuare skamba Suvalkijos regiono dainos, dažnai iš pačių pateikėjų užrašytos.

Autorės nuotr.


Trys „Sūduvių“ dešimtmečiai su liaudišku šokiu ir daina

Laima VABALIENĖ


Švęsti savo kūrybinės veiklos 30-metį folkloro ansamblis „Sūduviai“ grįžo į tas erdves, kuriose vyko pirmosios repeticijos, suskambo pirmoji išmokta daina „Šešupe brangi“...

Tik šįkart Vilkaviškio parapijos salė, anuomet buvę kultūros namai, visai nebuvo panaši į repeticijų vietą. Veikiau, į jaukią seną sodybą, kur troboje, patogiai galustaly įsitaisiusi mamaitė (Regina Juodaitienė) miklino virbalus, o gaspadorius (tautodailininkas Raimundas Blažaitis) prisėdo drožinėti, kur sode rinkdami obuolius šurmuliavo vaikai, o jaunoji gaspadinė (Raimonda Kurauskienė) džiaugėsi visais, atėjusiais į jubiliejinį „Sūduvių“ renginį „Oi žiba žiburėlis“.

Po vardinį „žiburėlį“, palydėdamas užrašu „Jūsų šviesa sušildo“, Vilkaviškio kultūros centras dovanojo kiekvienam šio kolektyvo nariui. Tą meilės liaudies dainai, šokiui, gimtiems namams šviesą „Sūduviai“ skleidžia visus savo gyvavimo metus. Pasak ansamblio iniciatorės Daivos Ambrasaitės, tais 1989-aisiais, bundančios nepriklausomybės metais, kolektyvas ir gimė būtent iš labai didelės meilės lietuvių liaudies dainai ir šokiui.

„Iš pradžių mums atrodė, kad svarbiausia senovines suvalkietiškas dainas surinkti, užrašyti, išmokti ir visiems parodyti, kokios jos gražios. Dabar suvokimas apie liaudies dainą šiek tiek pasikeitė. Tai ne tik mūsų praeitis, tai mūsų tiltai į ateitį. Dainuodamas liaudies dainą žmogus nepamirš savo gimtinės. Kol daina čia skambės, kiekvienas, būdamas svetur, žinos, kur yra jo namai, žinos, kur sugrįžti“, – sveikindama gražios brandos sulaukusį savo „pirmagimį“, tokią misiją įvardijo keliolika metų kitam – „Lankupos“ – folkloro ansambliui vadovaujanti D. Ambrasaitė. Ne be reikalo šventėje „Sūduviai“ buvo pavadinti didžiausiu Vilkaviškio turtu, brangakmeniu ir pažiba. Iš tikro, nėra rajone (o gal ir visoje šalyje) kampelio, kur nebūtų skambėjusios jų dainos, nedaug didesnių ar mažesnių renginių apsiėjo be šio ansamblio šokių, savam rajonui ir Lietuvai atstovauta tarptautiniuose festivaliuose užsienyje, nepraleista nė viena Dainų šventė, parengta keliolika brandžių, tautinį paveldą puoselėjančių edukacinių programų, pasirodyta tautinio kostiumo konkurse... Kolektyvo gyvenimo akimirkos per visą renginį sukosi nuotraukų kaleidoskope, jos atgimė ir „Sūduvių“ pasakorės Tamaros Leonavičienės prisiminimuose. Ji, dar Marija Viktažentienė ir Gintautas Tamulis, yra ansamblio branduolys – „Sūduviams“ ištikimi nuo pačios pirmos repeticijos.



Per tris dešimtmečius nemažas būrys žmonių paliko pėdsaką ansamblio istorijoje. Giliausiai įmintas – ilgametės vadovės Nijolės Skinkienės, buvusios ir prie kolektyvo atsiradimo ištakų. Pagarbi tylos minutė tiems, kurių pėdomis kolektyvas eina toliau, kieno išmoktas dainas dainuoja, buvo skirta ir jai atminti.

N. Skinkienė yra sakiusi, kad „Sūduviai“ tai – ne tik kolektyvas, tai – gyvenimo būdas. Kai žmones jungia tarpusavio šiluma ir bendrystė, kai tarsi šeimoje dalijamasi ir džiaugsmais, ir bėdomis, kai į repeticijas nepavargstama važinėti ir keliolika kilometrų, kai šalia garbaus senjoro dainą kartu su tėvais traukia daugiau ar mažiau ūgtelėję jų vaikai. Antri metai tą sūduvišką dvasią toliau puoselėja kolektyvui vadovauti ėmusis jo narė Jūratė Drunienė.

Todėl ir ansamblio trisdešimtmečio jubiliejus tapo jaukia, šeimyniška švente. Tarp suaugusiųjų smagiai šurmuliavo mažieji liaudies kūrybos puoselėtojai iš „Buratino“ vaikų lopšelio-darželio (vadovė Lina Bakaitienė) ir „Žolynukai“ iš Marijampolės kultūros centro, kuriems vadovauja buvusi vilkaviškietė Dalia Venckienė, dainavo, kolektyvo vizitine kortele tapusį „Drailiną“ ir kitus šokius įsuko patys „Sūduviai“, neatsiliko ir Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansamblis „Lankupa“, gražiškiečių „Gražupis“ ir šįkart jautrius romansus užtraukę Vištyčio „Šilojai“ (vadovė Aldona Krapavickienė).



„Didžiuojamės, gerbiame, mylime... Gyvuokit ilgai ir tęskit kūrybinį kelią. Ačiū, kad esate. Kai skamba liaudies daina, širdis džiaugiasi...“ Tokie ir panašūs žodžiai tą vakarą supo sukaktuvininkus. Juos sveikino draugai, artimieji, scenos bičiuliai, kultūros centro, Savivaldybės administracijos atstovai, rajono meras Algirdas Neiberka, Seimo nariai Algirdas Butkevičius ir Kęstutis Smirnovas, o šokti mėgstantis europarlamentaras Juozas Oleka pažadėjo po penkerių metų pats su žmona prie „Sūduvių “ prisidėti, jei jiems pritrūks kokios šokėjų poros.






Projektą „Čia – mūsų namai“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas





Galerija: „Sūduviams“ – 30




Publikuota: 2019-10-24 17:07:21

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai