„Santaka“ / Dangaus asų dovana ekstremalams – stipriausių emocijų pliūpsnis / Gyvenimo būdas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimo būdas

Dalinkitės:  


Alvydas Danilaitis didžiąją savo gyvenimo dalį praleido aerodorome.

Dangaus asų dovana ekstremalams – stipriausių emocijų pliūpsnis


Vienam – įspūdinga pramoga, kitam – didžiulė atsakomybė. Kad pramogautojams galėtų suteikti ekstremalių pojūčių, dangaus sporto profesionalai turi įgyti solidžios patirties ir būti visiškai tikri tuo, ką daro.



Įspūdingi pasiekimai

– Jei iš tiesų norite žinoti, kokį jausmą žmogus patiria pirmą kartą šokdamas su parašiutu, – tiesiog šokite. Žodžiais to nenupasakosi, – šypsosi Marijampolės aeroklubo vadovas Alvydas Danilaitis, paklaustas apie pirmąjį savo šuolį.

Tiesa, tas pirmasis marijampoliečio šuolis buvo jau seniai. Šalia Tarpučių aerodromo augęs ir nuo vaikystės ten sukinėjęsis Alvydas pirmąkart parašiutu šoko būdamas penkiolikmetis.

Dabar A. Danilaitis – sporto meistras, su parašiutu iššokęs jau per 3300 kartų. Vyras pasiekęs įspūdingų pergalių, yra nacionalinių, tarptautinių varžybų, čempionatų daugkartinis nugalėtojas. Alvydas yra ir parašiutų sporto treneris, nacionalinei rinktinei parengęs ne vieną aukščiausios kategorijos sportininką. Už aviacijos ir parašiutų sporto populiarinimą Sūduvos krašte jam įteiktas Šv. Jurgio Marijampolės globėjo medalis, už nuopelnus Lietuvos civilinei aviacijai – Dariaus ir Girėno medalis.


Tėvo pėdomis seka ir vyresnysis Alvydo sūnus Edgaras Danilaitis. Jis jau taip pat yra patyręs parašiutų sporto meistras ir Lietuvos rinktinės narys, o pirmąjį šuolį atliko būdamas vos dvylikos metų.

– Edgaro sūnus Justas – dar tik devynerių, bet ir tas jau zyzia, kad neleidžiu šokti. Būna medikų, jūrininkų dinastijos, o čia bus parašiutininkų dinastija, – juokėsi aeroklubo vadovas.

Keturiolikmečiai pilotai

Beveik dvidešimt metų A. Danilaičio vadovaujamas Marijampolės aeroklubas šiemet sutiko jau 42-ą sezoną. Klubas vienija per 60 narių aviatorių, kurie – tarsi viena stipri šeima, gyvenanti tomis pačiomis dangaus idėjomis.

Aviatoriai įsikūrę Sasnavos aerodrome – į jį iš Marijampolės pakraštyje buvusio Tarpučių aerodromo persikėlė tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Sovietiniais laikais aeroklubo funkcija buvo armijai ruošti desantininkus, lakūnus, parašiutininkus, dėl to finansavimas buvo ypač geras. A. Danilaitis džiaugiasi, jog atėjus Nepriklausomybei mūsų valstybė sugebėjo išsaugoti sukurtą aviacijos bazę, neišdraskė jos, kaip kad nutiko kaimyninėje Latvijoje.


Klubas dirba dviejose pagrindinėse srityse: atlieka aerodromo funkciją, kur aptarnaujami atskrendantys ir išskrendantys lėktuvai, padedamos įgyti piloto licencijos, bei vysto aviacinį sportą ir pramogas.

Sportinė veikla aeroklube – aukščiausio lygmens: čia treniruojasi Lietuvos parašiutų sporto tikslaus nusileidimo rinktinė, dalyvaujama I kategorijos varžybose, Europos, pasaulio čempionatuose, ruošiama sportininkų pamaina. Yra ir ultralengvųjų orlaivių pilotų sekcija, veikia analogų Europoje neturinti vaikų sklandymo mokykla.

– Lietuva visoje Europoje yra vienintelė valstybė, kuri propaguoja vaikų sklandymą ir jį remia. Pas mus mokomi 9–14 metų vaikai, taigi, keturiolikmetis jau gali gauti pažymėjimą, atitinkantį sklandytuvo / orlaivio valdymo principus, – pasakojo A. Danilaitis.

Atvyksta šimtais

Pastaraisiais metais populiarėja pramoginiai šuoliai parašiutu, tad į aerodoromą vis dažniau užsuka ne tik sportininkai, bet ir eiliniai adrenalino mėgėjai, šuolį parašiutu gavę dovanų gimtadienio ar kita svarbia proga.

Tokių ekstremalų į Sasnavos aerodromą per pusmetį atvyksta šimtai, o su lydinčiomis komandomis susidaro ir tūkstančiai. A. Danilaitis juokauja, kad aeroklubas valdo didžiausią pramogų centrą Marijampolės rajone.


– Manęs klausia, ar šokti pirmą kartą yra baisu. Aš atsakau: žinoma! Pas mus jūs saugiai patirsite baimę. Nenormalu, jei žmogus nebijo. Lėktuvo tarpdury susigrumia noras šokti ir baimė, apima stipriausios emocijos. Bet kai nugali noras ir pirmą kartą iššoki – nusileidęs ant žemės pasijunti taip, lyg būtum nugalėjęs visą pasaulį, – pasakojo parašiutininkas.

Anot klubo vadovo, net ir tūkstantąjį kartą šokantis parašiutininkas keldamas koją iš lėktuvo patiria jaudulį, tik tai jau – ne baimė, bet sveikas savisaugos instinktas.

O reakcijos į patį pirmąjį šuolį būna pačios įvairiausios. Vieni rikteli tik „iškritę“ pro duris, kiti šaukia ne tiktai krisdami, bet ir nusileidę ant žemės. Kai kas nusileidęs juokiasi, šypsosi, kai kas verkia. Ne iš baimės – tiesiog taip iš žmogaus veržiasi iki tol nepatirtų emocijų pliūpsnis. Šios emocijos tokios galingos, jog norintiesiems jas pamatyti aviatoriai susuko kelių minučių filmą. Jį galima rasti klubo tinklalapio marizone.lt video galerijoje.

A. Danilaitis sutinka, kad ir patys instruktoriai kasdien patiria puikių jausmų: juk gera stebėti, kaip tavo padedamas žmogus išgyvena tokius stiprius įspūdžius. Tačiau pramogautojui reikia įveikti tik savo baimę, o instruktorius yra atsakingas ne tik už save, bet ir už kito žmogaus gyvybę.

Ne maudynės baseine

Aeroklubo statistika rodo, kad pramoginiams šuoliams ryžtasi maždaug tiek pat vyrų ir moterų. Įdomu, jog kaip tik silpnoji lytis čia pasirodo stipresnė: jei jau moteris įlipa su parašiutu į lėktuvą, tai iš jo ir iššoka. Vyrams kartais, nors ir ypač retai (vos kartą per metus ar dvejus), baimės nugalėti nepavyksta ir į žemę jie nusileidžia piloto valdomu lėktuvu.

Kartą buvo atvejis, kai stiprus, įspūdingo stoto vyriškis pasiryžo šokti su instruktoriumi, bet vos priartėjęs prie durų iškart nevalingai čiupdavo už angokraščių – stipresnė už norą šokti buvo baimė. Galiausiai instruktorius vyriškį pergudravo: apsisuko taip, kad vyro nugara būtų atsukta į lauką, ir kartu su juo išvirto pro lėktuvo duris atbulomis. Kaip žmogus džiaugėsi ir dėkojo už tai savo instruktoriui!

Vis dėlto A. Danilaitis sako, jog tokios ekstremalios dovanos neatsiklausus pirkti nereikėtų.

– Būna, paskambina žmogus ir sako, kad turi kuponą šuoliui parašiutu. Klausiame, kada jis norėtų atvažiuoti šokti. O tas rėžia: „Niekad gyvenime aš į tą jūsų lėktuvą nelipsiu!“ Pasirodo, žmogui draugai neatsiklausę padovanojo šuolį parašiutu. Bet čia – ne masažai, ne SPA, ir šoksite ne į baseiną iš pusmetrio aukščio, o šiek tiek iš aukščiau... Taigi reikėtų įsitikinti, ar žmogus tikrai tam ryšis, – kalbėjo parašiutininkas.


Beje, dauguma tų, kurie pasiryžo bent kartą šokti su parašiutu, sako, jog šuolį norėtų pakartoti. Ir dažnas grįžta – netgi ne vienas, o su draugais.

Kas yra baimės jausmas?

Kalbant apie saugumą, Alvydas labiau negu bet kas kitas žino, kad su dangumi juokauti negalima. Per visą šio aviatoriaus sportinę karjerą net keturis kartus neišsiskleidė parašiutas. Anot aeroklubo vadovo, visi didesnę patirtį turintys klubo nariai bent kartą tai yra patyrę. Tačiau parašiutininkai visuomet turi atsarginį parašiutą, kuris ir pagelbsti tokioje tikrai keblioje situacijoje.

O štai prieš keturiolika metų nutiko kur kas skaudesnis įvykis, kai aktyvią sportinę A. Danilaičio veiklą nutraukė tragedija. Tiesa, su parašiutais jis nesusijęs. 2005 m. gegužę Alvydas pakilo į dangų su pilotavimo meistro marijampoliečio Vytauto Prūsaičio valdoma savadarbe skraidykle. Vienu metu ją pagavo vėjo gūsis ir, pritrūkus aukščio, skraidyklė nosimi rėžėsi į žemę. Pilotas žuvo vietoje, o A. Danilaitis patyrė rimtų sužalojimų, kuriuos teko ilgai gydytis.

Tačiau turbūt ne veltui sakoma, kad dažniausiai į tokias situacijas patenka sportininkai profesionalai: ne tik lakūnai, bet ir automobilių, kitų sporto šakų meistrai taip pasitiki savo jėgomis, jog kartais jas viršija.


Kita vertus, ta pati statistika byloja, kad aviacija – pati saugiausia transporto priemonė. O prie parašiutininkų įrangos, anot A. Danilaičio, yra daugybė saugiklių. Visi parašiutininkai, kurių „bagaže“ dar nėra 500 šuolių, yra prižiūrimi instruktoriaus. Norėdami patys gauti tandemo instruktoriaus licenciją, sportininkai turi daug mokytis ir įgyti ne mažiau kaip tūkstančio šuolių patirtį – dėl to nėra buvę atvejų, jog žūtų pramogai su parašiutu šokantys žmonės.

O ar galima šokant su parašiutu išsigydyti aukščio baimę?

– Kad aš nelabai žinau, kas yra aukščio baimė! Kartą teko užlipti į 32 aukštą. Išėjau į balkoną – ir bijau žiūrėti, nes ant nugaros neturiu parašiuto! Ar tai reiškia, kad aš turiu aukščio baimę? Turbūt visi ją turime, tik mes, parašiutininkai, tą „nebijojimą“ jau esame išsiugdę. Galbūt laipiodamas kalnuose didžiuliame aukštyje aš nebijočiau, bet vis tiek būtų nejauku. O su parašiutu man jauku visada, – juokėsi A. Danilaitis.



Publikuota: 2019-10-16 10:08:58

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai