„Santaka“ / Draudimo rūkyti balkonuose nebus – veiks kaimynų konfliktų sprendimo algoritmas / Lietuvoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuvoje

Dalinkitės:  



Draudimo rūkyti balkonuose nebus – veiks kaimynų konfliktų sprendimo algoritmas


Seimo nariai ir ekspertai antradienį parengė vidaus reikalų ministro įsakymo projektą, įgyvendinantį Tabako kontrolės įstatymo pataisas, susijusias su kylančiais konfliktais dėl rūkymo balkonuose.

Pagal praėjusiais metais balandį darytą „Spinter“ apklausą, 52 proc. Lietuvos žmonių pritartų visiškam draudimui rūkyti daugiabučių balkonuose. Latvijoje galioja draudimas, tačiau Lietuvai siūlomas kitoks konfliktų dėl rūkymo balkonuose sprendimo modelis.

Įprotis rūkyti turi tam tikrą kainą, kurią turi mokėti ir pirkdamas cigaretes, ir organizuodamas savo gyvenimą. Teisių nėra be pareigų. Kaip teigė vienas iš pataisų iniciatorių Seimo narys Tomas Tomilinas, siūlomas visiškai naujas požiūris į šią problemą – naujo tipo visuomenės susitarimas (elgesio algoritmas) tose situacijose, kai žmogus, kenčiantis dėl pasikartojančio pasyvaus rūkymo ir nesulaukiantis savo kaimynų pagalbos, galėtų prašyti visuomenės pagalbos. Įstatymai, savivalda, policija yra sukurti tam, kad saugotų žmonių teisėtus interesus.

Pagal siūlomą pataisą žmogus, patiriantis diskomfortą dėl nuolatinio kaimynų rūkymo savo bute, turės galimybę pranešti apie tai savivaldybei internetu (jei norės – raštu). Savivaldybė turės informuoti namo gyventojus, kad šiame name rūkymas balkone kenkia kaimynams, todėl po penkiolikos dienų specialiais ženklais įspės kaimynus apie tai, kad rūkyti balkonuose nebegalima. Iki tol balkonuose rūkę kaimynai turės pasirinkti rūkymo vietą lauke.
Teisė nebūti žalojamam savo nuosavame bute yra absoliuti. Nėra teisės rūkyti bet kur, bet yra prigimtinė teisė nebūti žalojamam ir prigimtinė teisė saugoti savo būstą.


Tai daro dauguma žmonių, netrukdydami savo kaimynams nei balkone, nei prie namo įėjimo. Vietų parūkyti Lietuvoje tikrai pakanka. Kai kurie žmonės rūko savo butuose, bet kaimynai dūmų dažniausiai nejaučia, nes veikia ventiliacija. Jei ventiliacija bus neveiksni, galios įstatymo norma su prievole savininkui tvarkyti neveikiančią ventiliaciją.

Kaip kvapai iš kaimynų virtuvės dažniausiai nepatenka į mūsų namus, taip ir cigarečių dūmų kvapas nepateks. Tačiau, jei kažkas netvarkoje, tu neįgyji teisės kenkti kitam. Negali kenkti, jei tau tingisi užsimauti batus, užsidėti paltą. Negali kenkti kitam, jei tavo bute neveikia ventiliacija. Įprotis rūkyti turi tam tikrą kainą, kurią turi mokėti ir pirkdamas cigaretes, ir organizuodamas savo gyvenimą. Teisių nėra be pareigų.

Skirtingai nuo Latvijos, mūsų konfliktų sprendimų algoritmas numato ilgą derinimą su kaimynais. Algoritmas numato, kad nerūkančiam žmogui padės savivalda. Policijos pagalbos absoliučioje daugumoje situacijų tiesiog nereikės. Algoritmas beveik nesukurs papildomo darbo policijai. Policija neturės prievolės reaguoti į skundus, kurie pateikiami iš tų daugiabučių, kur neatlikta kaimynų informavimo procedūra. Taigi nebus galimybės skųsti bet ką ir bet kada.


Tinkamai informavus kaimynus, sulaukus penkiolikos dienų termino, pažeidimų skaičius bus minimalus. Žinoma, vienas kitas piktybinis pažeidėjas, kuris nereaguos į kaimyno skundą dėl pasyvaus rūkymo, galės būti įspėtas policijos. Policininkui nereikės vykti į butą. Gyventojai galės nufilmuoti rūkantį kaimyną, nes darant nusižengimą negalioja privatumo apsauga. Ta nuotrauka internetu pasieks policiją ir per 24 val. kaimynas bus iškviestas į policiją. Panašiai kaip ir su greičio matuokliais. Net ir tokiu atveju, niekas neskubės bausti rūkančio žmogaus. Žodinis pareigūno įspėjimas yra ne mažiau efektyvus nei piniginė bauda. Juk mes kabame apie bendravimo kultūros pasikeitimą. Nėra tikslo bausti žmonių. Tikslas – padėti spręsti konfliktus dėl pasyvaus rūkymo daugiabučiuose.



Publikuota: 2019-08-08 10:29:53

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai