„Santaka“ / Priimta nauja vaistų kompensavimo tvarka / Lietuvoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuvoje

Dalinkitės:  


Priimta nauja vaistų kompensavimo tvarka


Su Seimo sesija baigėsi daug ilgų ir varginančių diskusijų bei nesusipratimų pilnas etapas – patvirtinta nauja vaistų kompensavimo tvarka.

Reikėtų pagirti LR Sveikatos apsaugos ministeriją – ji įsitraukė į dialogą, išklausė suinteresuotas puses ir didele dalimi atsižvelgė į gydytojų, pacientų ir industrijos atstovų komentarus. Teisės akte nebeliko įtvirtinto ir daug diskusijų sukėlusio 30 tūkstančių eurų slenksčio, pagal kurį turėjo būti vertinama naujai kompensuotinų vaistų vertė.

Su naujais kriterijais ateina sveikintini pokyčiai – sumažėjo diskriminacija onkologinių vaistų atžvilgiu, buvo žengtas žingsnis link lankstaus finansinio slenksčio vaistų kompensavime.

Bet tobulėti yra kur – ypatingai inovatyvių onkologinių vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą srityje.

Inovatyviems onkologiniams vaistams kliūtys išlieka

Tenka apgailestauti, kad inovatyviems onkologiniams vaistams vis dar taikomi pernelyg griežti ir kritiški reikalavimai, neatitinkantys geros klinikinės praktikos.

Štai sprendžiant, ar kompensuoti onkologinius vaistus, bus žiūrima į „išgyvenamumo“ kriterijų. Deja, šiuolaikiniai onkologiniai vaistai yra ženkliai efektyvesni, čia pagrindiniu vertinimo kriterijumi tampa nebe „mirtingumas“ ar „išgyvenamumas“, o vėžio ląstelių išnaikinimas ir ligos progresavimo sustabdymas, gyvenimo kokybės atstatymas penkiems, šešeriems, ar net dešimčiai metų. Inovatyviais vaistais palaikomi ne bet kokie gyvenimo metai, bet kokybiški gyvenimo metai – tai itin svarbu pacientui.



Be kita ko, tam, kad pagal egzistuojančią tvarką būtų galima įtraukti naujus onkologinius vaistus į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, kad būtų galima įvertinti minėtą „išgyvenamumo“ rodiklį, reikia laukti vos ne 10 metų, nors tokie vaistai efektyvumą kovojant su liga rodo jau po keliolikos mėnesių. Nuo to kenčia tik pacientai, sergantys ypatingai klastingomis ir greitai plintančiomis vėžio formomis.

Einama tinkama linkme, bet lankstumo vis dar trūksta

Apibendrinant vis tik reikia pasidžiaugti Lietuvos sprendimų priėmėjais - einama tinkama linkme, ypatingai tarpusavio dialogo, diskusijų, įsiklausymo į kitų pusių argumentuotas nuomones, prasme.

Ir vaistų kompensavimo vertintojai, ir industrijos atstovai, ir gydytojai yra suinteresuoti padėti sunkiomis ligomis sergantiems pacientams kuo greičiau pasveikti, bet tam reikia greito, nebiurokratiško reagavimo ir atsižvelgimo į faktus, pavyzdžiui – daugelyje Europos šalių jau seniai paplitusi praktika kompensuojant naujausius vaistus pasidalinti su vaisto gamintojais kaštus priklausomai nuo vaisto klinikinių rezultatų. Deja, Lietuvoje tam vis dar pritrūksta politinės valios.



Pasaulis, mokslas ir inovacijos sparčiai juda į priekį – neatsilikti turėtų ir sprendimų priėmėjai. Tik taip Lietuvos pacientams galimybė gydytis naujausiais, efektyviausiais vaistais bus užtikrinta ne po 10-ies, o kelių metų nuo vaistų registracijos Europoje. Skaidrūs ir aiškūs bei lankstūs kompensavimo sprendimai būtų ir ekonomiškai naudingiausi – lėšos, skiriamos sveikatai juk yra ne išlaidos, o investicijos, nes sveiki ir darbingi žmonės – kiekvienos šalies ekonominės plėtros pagrindas.



Rūta PUMPUTIENĖ



Publikuota: 2019-07-31 11:46:44

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai