„Santaka“ / Mokslininkė: „Susirgus gydo mediko kvalifikacija, o ne dovanos“ / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Antikorupcijos ekspertė dr. Eglė Kavoliūnaitė-Ragauskienė.

Mokslininkė: „Susirgus gydo mediko kvalifikacija, o ne dovanos“


Jokia čia paslaptis, kad kyšis sovietmečiu nebuvo laikomas nusikaltimu, tai buvo kaina, kurią reikėjo susimokėti norint gauti, pavyzdžiui, kai kurių maisto produktų ar vaistų. Tačiau šiandien jau vertinama ir reali kyšininkavimo keliama grėsmė valstybės ekonominei, socialinei ir kultūrinei raidai.

Įvertinus visas rizikas ir galimas pasekmes, prasidėjo aktyvi kova su korupcija. Rengiami ir nuolatos tobulinami teisės aktai, įstatymai, korupcijos prevencijos programos, projektai, vykdomos socialinės akcijos ir iniciatyvos, ypač didelį dėmesį skiriant sveikatos apsaugos sektoriui. Kokių teigiamų rezultatų pavyko pasiekti? Pasak antikorupcijos ekspertės dr. Eglės Kavoliūnaitės-Ragauskienės, viena iš veiksmingiausių priemonių kovoje su korupcija yra viešumas, ne tiek pačių korupcinių atvejų viešinimas, kiek procedūrų bei finansų skaidrumas.

„Kalbant apie sveikatos apsaugos sektorių, pacientams svarbu žinoti, kokias paslaugas ir kokioms sąlygoms esant jie turi teisę gauti, ir kad jos nepriklauso nuo gydytojo požiūrio ar nuotaikos“, – sako mokslininkė ir priduria, jog prie didesnės pažangos korupcijos prevencijos srityje reikėtų priskirti gydytojų ir farmacininkų santykių skaidrinimą.




Svarbu gyventojų sąmoningumas

Nors kelias dar ilgas ir kliūčių jame vis dar pasitaiko, teigiami rezultatai tik įrodo, kad einama teisinga linkme. Gegužės mėnesį visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centrui „Vilmorus“ atlikus reprezentatyvią visuomenės nuomonės apklausą, paaiškėjo, jog ketvirtadalis apklaustųjų (25 proc.) praneštų apie pastebėtą korupciją gydymo įstaigoje. Praėjusių metų rugsėjo mėnesį tokių respondentų buvo 19 proc. Kad rezultatai būtų dar labiau džiuginantys, gyventojai turi suprasti, jog juos iš tiesų gydo ne kyšis ir ne dovanos, o gydytojų kvalifikacija.

„Kai gydytojas viską padaro taip, kaip priklauso pagal teisės aktus bei jo vykdomas funkcijas, materialios formos padėka nereikalinga. Būtent tokių atvejų ir yra daugiausia: žmonės jaučiasi skolingi už tai, į ką jie ir taip turi teisę arba turėtų turėti teisę, nes gaunama paslauga yra apmokama valstybės arba paties asmens, jam sumokant privalomojo sveikatos draudimo įmoką. Apie tai reikėtų šviesti visuomenę – gaudamas gydymo paslaugą, asmuo negauna malonės, tai jo teisė“, – pabrėžia ekspertė E. Kavoliūnaitė-Ragauskienė.




Padėka atviruku

Visai neseniai daugelyje šalies poliklinikų ir ligoninių vyko socialinė akcija „Nekišk kyšio. Padėkok medikui“, kurios metu pacientai, norintys atsidėkoti medikams, galėjo padėką išreikšti žodžiais: juos užrašyti ant specialaus atviruko ir šį įmesti į šalia esantį voką.

Pasitaiko pacientų, teigiančių, kad jie neduoda kyšių, o tiesiog padėkoja medikams už darbą. Tačiau pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus bet kokia dovana medikui – nusikaltimas, už kurį gresia baudžiamoji atsakomybė tiek duodančiajam, tiek imančiajam. Žinoma, yra gyventojų, ypač vyresnio amžiaus žmonių, nesugalvojančių, kaip be „vokelio“ ar „kavos“ būtų galima padėkoti, todėl buvo siūloma padėką išreikšti atvirlaiškyje.



Geroji antikorupcinė patirtis

Siekiant sumažinti korupciją šalyje, kiekviena gydymo įstaiga vykdo įvairias korupcijos prevencijos veiklas. Vilkaviškio ligoninė taip pat įgyvendina antikorupcines socialines iniciatyvas ir šviečiamąsias veiklas, vykdo pacientų apklausas.


„Siekiant didinti pacientų savimonę, ant gydytojų kabinetų durų klijuojame priminimą – lipduką su užrašu „Šypsena – geriausia dovana“, o nuorodos skelbia, kur kreiptis susidūrus su korupcijos apraiškomis. Būtina paminėti ir mūsų internetinę svetainę, kurioje irgi galima rasti visą reikalingą informaciją: atmintinę pacientui, apklausų analizes, finansines ir veiklos ataskaitas, vykdytas iniciatyvas, elgesio kodeksą ir gydytojų specialistų medicinos normas, kuriomis medikai būtent ir vadovaujasi gydydami pacientus“, – pasakoja Inga Vincevičienė, Vilkaviškio ligoninėje atsakinga už korupcijos prevencijos organizavimą.

Pasak pašnekovės, norint gauti objektyvią informaciją ir duomenis iš savo pacientų, vykdomos anoniminės anketinės apklausos, kuriose lankytojai gali pareikšti savo nuomonę apie gautas sveikatos priežiūros paslaugas bei galimus korupcijos atvejus.



Atsakingi visi

Akivaizdu, jog gyventojai turi suprasti, kad korupcijos egzistavimas Lietuvoje nėra tik valstybės institucijų atsakomybė. Kiekvienas pilietis prisideda prie kyšininkavimo plitimo, net jei ir pats to nedaro, tačiau toleruoja kitų nederamą elgesį. Nuo šiol visi, kurie susidūrė su korupcija sveikatos priežiūros sektoriuje, gali apie tai iškart pranešti telefonu 112. Jeigu to padaryti negalėjote iškart, tuomet rekomenduojama kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ar Specialiųjų tyrimų tarnybą.






Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.



Užsk. 2172



Publikuota: 2019-07-26 11:36:50

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai