„Santaka“ / Pieningiausios karvės – Šeimenos seniūnijoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2004-12-14 08:32

Dalinkitės:  


Kontroliuojamų karvių pieno mėginius kokybei nustatyti iš Ramoniškių kaimo kontrolasistentės Salomėjos Kaukienės (dešinėje) priima GPK Vilkaviškio grupės specialistė Eleonora Giraitienė.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Pieningiausios karvės – Šeimenos seniūnijoje

Algimantas GUDAITIS


Pieningiausia rajono karvė pernai davė 12 tūkst. kilogramų pieno. Šiemet Jamaika savo duoklę sumažino iki 10 tūkst. kilogramų. Jos pasiekto rekordo kol kas nė viena rajono karvė neįveikė.

Kas užsiaugina ir laiko tokias pieningas karves?



Bandos gausėja

Nors pienininkyste šalies ūkininkai labai nesidžiaugia, bet jos ir nepameta. Ne vienas stato naujus tvartus, daugiau laiko karvių. Pastaruoju metu net atsirado pavojus, kad norintys plėsti pienininkystę ūkininkai 2005–2006 metams gali negauti papildomos pieno pardavimo perdirbti kvotos. Pienininkystės niša jau būtų lyg ir užpildyta.

Mūsų rajone 2003 m. spalio 1 d. 5581 karvių laikytojas turėjo 13026 karves. Šių metų spalio 1 d. rajone 14194 karves laikė 5388 žemdirbiai. Taigi pienininkystė, kaip ir daugelis žemės ūkio šakų, koncentruojasi, stambėja. Vidutinis pienininkystės ūkis nuo 2,3 karvės 2003 metais šiemet padidėjo iki 2,6 karvės. Tačiau lyginant su kitomis Vakarų Europos šalimis mūsų smulkūs pienininkystės ūkiai dar skurdūs ir menki.



Kontroliuojamos karvės vertingesnės

Apie rajono pienininkystės pasiekimus geriausiai galima spręsti iš valstybinės įmonės „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ (GPK) duomenų. GPK rajono tarnybos vadovė Nijolė Zinkevičienė paaiškino, kad jų veiklos gamybiniai metai prasideda ir baigiasi ne sausio 1-ąją, o spalio 1 dieną. Todėl jos pateikti duomenys atspindi rezultatus, kuriuos pienininkystės ūkiai pasiekė nuo 2003 m. spalio 1 d. iki 2004 m. tos pačios datos.



“Norint žinoti tikrus turimų karvių primilžio, pieno kokybės bei kitus pienininkystės rezultatus, būtina, kad karvių produktyvumą kontroliuotų GPK kontrolasistentai“, – tvirtino N.Zinkevičienė.

Šių metų spalio 1 d. GPK Vilkaviškio rajono tarnyboje dirbo 26 kontrolasistentai. Jie tyrė ir kontroliavo 1325 rajono žemdirbių ūkiuose laikomų 6739 karvių ir Patilčių žemės ūkio bendrovės turimų 135 karvių produktyvumą. Tai reiškia, kad kartą per mėnesį kontrolasistentas atvažiuoja į ūkį, stebi karvių melžimą, pamatuoja primelžto pieno kiekį, paima mėginius kokybei nustatyti. GPK duomenų bazėje yra kiekvienos kontroliuojamos karvės kelerių metų produktyvumo duomenys, žinios, kada ir kokio buliaus sperma buvo sėklinta, kada užtrūko, veršiavosi, kiti duomenys.

N.Zinkevičienė išvardijo bent dešimt privalumų, kuriuos ūkininkui duoda kontroliuojamos karvės. Pirmiausiai ūkininkas žino kiekvienos karvės produktyvumo duomenis ir gali pagrįstai nuspręsti, kurią karvę brokuoti, o kurią dar palikti bandoje. Tik kontroliuojamos karvės telyčiai išduodamas veislinės kilmės pažymėjimas. Kontroliuojamų karvių bandai galima lengviau pagrįsti ir gauti pieno pardavimo kvotą. Kontroliuojamą karvę ar iš jos užaugintą telyčią lengviau parduoti – pirkėjas gali pagrįstai įsitikinti tokio gyvulio produktyvumu, kilme. Kontrolasistentai nemokamai ūkininkams suženklina kontroliuojamas karves ir t.t.



Už karvių produktyvumo kontrolę ūkininkas privalo valstybinei įmonei „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ sumokėti. Kai ūkininkas sudaro sutartį su GPK kontroliuoti 3 ir daugiau karvių produktyvumą, už kiekvieną kontroliuojamą karvę metams reikia mokėti 24,20 lito. Kai savininkas prašo kontroliuoti tik 1–2 karvių produktyvumą, už vienos karvės produktyvumo tyrimą mėnesiui reikia skirti 6 litus. Šiuo metu GPK rajono tarnybos kontrolasistentai kontroliuoja 48 proc. rajone laikomų karvių. Per šiuos metus kontroliuojamų karvių banda padidėjo 20 proc. arba 1174 karvėmis.



Pieningiausios bandos

Iš vienos kontroliuojamos karvės rajone vidutiniškai primelžta 5380 kg pieno. Vidutinis kontroliuojamų karvių pieno riebumas 4,40 proc., baltymingumas – 3,37 proc.

Produktyviausių karvių bandą laiko Šeimenos sen. Giedrių kaimo ūkininkas Juozas Česnavičius. Šiemet ūkininkas laikė 15 karvių, vidutiniškai iš vienos per metus primelžė 7656 kg 4,44 proc. riebumo ir 3,47 proc. baltymingumo pieno. Šeimenos sen. Gudelių kaimo ūkininkė Ona Čapauskienė prižiūrėjo 21 karvę, iš vienos per metus vidutiniškai primelžė 7232 kg 4,05 proc. riebumo ir 3,35 proc. baltymingumo pieno. Gražų pieno ūkį turi Šeimenos sen. Pūstapėdžių kaimo ūkininkas vet. gydytojas Arvydas Šlivinskas. Šiemet ūkininkas laikė 40 karvių, iš vienos vidutiniškai primelžė 7115 kg 4,10 proc. riebumo ir 3,4 proc. baltymingumo pieno. Nežymiai nuo Arvydo atsiliko Virbalio miesto laukų kaimo ūkininkas Rolandas Pauža, šiemet prižiūrėjęs 25 karves ir iš vienos vidutiniškai primelžęs 7111 kg 4,08 proc. riebumo ir 3,23 proc. baltymingumo pieno.



Didžiausią karvių bandą iš rajono ūkininkų turi Šeimenos sen. Gudelių kaimo ūkininkas Alfonsas Čemerka. Jo ūkyje šiemet ganėsi 68 karvės, iš vienos vidutiniškai primelžė 6116 kg 3,85 proc. riebumo ir 3,36 proc. baltymingumo pieno.



Rekordininkė nepasikeitė

Pieningiausia rajono karve šiemet vėl liko ta pati J.Česnavičiaus Lietuvos juodmargė Jamaika. Pernai Jamaika per laktaciją davė net 12054 kg pieno. Šiemet rekordininkė pasiektos ribos neperžengė, atseikėjo 9915 kg 4,2 proc. riebumo ir 3,24 proc. baltymingumo pieno. Vida Česnavičienė sakė, kad žiemą jų Jamaika po veršiavimosi sirguliavo, dažniau gulinėjo, gal dėl to prasčiau paėdė, tai ir pieną sumažino.

Ne vienas ūkininkas abejoja, ar gali karvė per laktaciją duoti 12 tūkst. kilogramų pieno? N.Zinkevičienė paaiškino, kad pernykštė Jamaikos laktacija truko 361 dieną. Labai pieninga karvė ilgai nesikergė, susėklinus sunkiai užtrūko. Normali karvės laktacija – 305 dienos. Vasarą Jamaika atsigavo, bus su penktu veršiu, veršiuosis apie vasario vidurį. Ir kas žino, pasak namų šeimininkės Vidos, gal dar ir padidins ji savo rekordą.



Publikuota: 2004-12-14 08:32:31

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai