„Santaka“ / Vilkaviškio rajonas turi tapti tikrais visų mūsų namais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44

Perka metalines naudotas daugiabučių laiptinių duris. Tel. 8 618 45 713.
Galioja iki: 2020-04-16 09:11:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-01-16 09:14

Dalinkitės:  


Rajono vadovas A.Bagušinskas sakė galįs pasidžiaugti, kad per besibaigiančios kadencijos metus pavyko įgyvendinti nemažai užsibrėžtų tikslų.

Autorės nuotr.


Vilkaviškio rajonas turi tapti tikrais visų mūsų namais

Vos prieš keletą dienų dar buvome sandūroje su besibaigiančių metų laiku. Į istorijos atmintį pervertėme dar vienų – 2006-ųjų – metų lapus. Galima sakyti, kad beveik kartu su nenumaldomu greičiu ištirpusiomis praėjusių metų dienomis jau baigiasi ir 2003–2007 metų kadencijos Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos darbas. Vasario mėnesį vyks nauji Savivaldybės tarybos rinkimai, kurie į mūsų rajono gyvenimą įneš tam tikrų pasikeitimų.

Apie tai, kokie buvo praėjusieji metai, kuo jie buvo reikšmingi bei prasmingi mūsų kraštui ir jo žmonėms, kalbamės su Vilkaviškio rajono savivaldybės meru Algirdu BAGUŠINSKU.– Praėjo ketveri metai nuo praeitų savivaldybių tarybų rinkimų. Tai gana nemažas laiko tarpas. Kuo praėję metai buvo ypatingi, kas turėjo įtakos Jūsų vadovaujamos Tarybos veiklai?

– Praėję metai išties buvo svarbūs ir reikšmingi, nes visą praeitą kadenciją Tarybos kasdienį darbą lydėjo dideli politiniai įvykiai – Lietuva tapo pilnateise Europos Sąjungos nare, įvyko Europarlamento, Prezidento, Seimo rinkimai ir kt. Nepaisant to, Vilkaviškio rajono savivaldybės taryba dirbo gana darniai ir produktyviai. Galima tik pasidžiaugti, kad pavyko pasiekti nemažai užsibrėžtų tikslų. Per šiuos metus mūsų kraštas labai pasikeitė. Daugelis dalykų, kurie prieš kelerius metus atrodė tik idėja, šiandien jau – realybė. Vykstantys pokyčiai užtikrina geresnę visų vilkaviškiečių gyvenimo kokybę, garantuoja ateitį.

– Kokį svarbiausią įvykį, turėjusį reikšmės būtent mūsų rajono Savivaldybei, galėtumėte išskirti?

– Vienas iš svarbesnių praėjusių metų įvykių – Tarybos patvirtintas pirmasis rajono plėtros strateginis planas, orientuotas į kelerių metų vystymo perspektyvą. Šio plano įdiegimas Savivaldybėje – dar naujas ir pakankamai sudėtingas procesas. Jam reikia ne tik žinių, nuoseklaus, kruopštaus darbo, bet ir noro keistis. Mes visi bendromis jėgomis turime išmokti valdyti pokyčius ir užtikrinti kryptingą rajono plėtrą. Šis planas ne tik nubrėžia, kaip plėsis mūsų rajonas ateinančiais metais, bet ir garantuoja stabilumą, kuris būtinas investicijoms ir ekonomikai augti. Jis tampa pagrindu ir rengiant Savivaldybės biudžetą. Tačiau aplinka sparčiai kinta ir planą būtina koreguoti, interpretuoti pritaikant naujoms realijoms.

– Biudžetas – tai tarsi sukauptų finansinių lėšų visuma, kurios dėka Savivaldybė gali sėkmingai funkcionuoti. Kaip per pastaruosius metus keitėsi Vilkaviškio rajono savivaldybės biudžetas?

– Rajono Savivaldybės biudžetas kiekvienais metais vis augo. 2003 metais jis buvo 56366,9 tūkst. Lt, o jau 2006 metais – 75100 tūkst. Lt. Biudžeto pajamų ir išlaidų struktūros esminiai pokyčiai įvyko 2002 metų pradžioje, pasikeitus finansavimo tvarkai. Tai yra atsiradus „moksleivio krepšelio“, „valstybinių funkcijų“, valstybės investicijų programoje numatytiems objektams finansuoti iš specialiosios tikslinės dotacijos lėšų. 2002–2006 metais žymiai sumažintas iš rajono Savivaldybės biudžeto finansuojamų įstaigų kreditorinis įsiskolinimas. Kreditoriniam įsiskolinimui sumažinti buvo naudojama dalis sutaupytų moksleivio krepšelio bei valstybinėms (perduotoms savivaldybėms) funkcijoms atlikti lėšų, apyvartos lėšų likučiai ir kiti asignavimai. 2006 metų pabaigoje grąžinome paskutinį trumpalaikį 2 mln. litų kreditą, kuris 2001 metais buvo paimtas pašalpoms ir darbo užmokesčiui.

– Kokiems reikalams per praeitus metus daugiausia buvo skirta biudžeto lėšų?

– Daugiausia rajono Savivaldybės biudžeto lėšų (apie 50–60 proc.) skirta švietimo įstaigoms išlaikyti ir kitoms švietimo reikmėms finansuoti. Švietimo sistemai integruojantis į Europos švietimo erdvę, keliami vis nauji reikalavimai ir iššūkiai. Į juos visuomenė galės atsakyti tik remdamasi šiuolaikine, nuolat atsinaujinančia švietimo sistema, pajėgsiančia parengti išsilavinusią asmenybę. Todėl vienas iš svarbiausių Savivaldybės uždavinių – sudaryti geras ugdymo sąlygas, užtikrinti moksleivių saugumą, koordinuoti racionalų lėšų panaudojimą švietimo reikmėms. Pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skirta mokymosi aplinkai atnaujinti. Per 2003-2006 metus į švietimo įstaigas investuota 15,388 mln. Lt. Vien 2006 metais Savivaldybės ir valstybės biudžeto lėšomis į švietimo įstaigas investuota 5,3 mln. Lt. Už šias lėšas suremontuota nemažai rajono vaikų lopšelių-darželių, mokyklų-darželių, pagrindinių ir vidurinių mokyklų. Vykdant energijos taupymo programą 2004 metais gauta 1600 tūkst. litų. Jie panaudoti biokatilinėms Alvito ir Keturvalakių pagrindinėse bei Sūdavos vidurinėje mokyklose įrengti. Pagal šią programą lėšos gautos ir Klampučių pagrindinei bei Vištyčio Petro Kriaučiūno vidurinei mokykloms. Didelis dėmesys skirtas ir švietimo įstaigoms kompiuterizuoti. Visos vidurinės ir pagrindinės mokyklos jau turi nemokamą interneto ryšį. Mokykloms reguliariai skiriami geltonieji autobusai mokiniams į mokyklas pavežti. Vien 2006 metais buvo gauti trys geltonieji autobusai, dar trims mokykloms autobusai nupirkti iš biudžeto lėšų.

– Kurias dar sritis, kaip prioritetines, galėtumėte išskirti?

– Ne mažiau rajone svarbu yra ir socialiniai reikalai. Socialinės apsaugos įstaigoms ir priemonėms finansuoti skiriama 15–17 proc. biudžeto asignavimų. Kiekvienais metais iš biudžeto neįgaliųjų reabilitacijos ir integracijos programoms finansuoti skiriama apie 60 tūkst. Lt. Šios lėšos skirstomos rajone veikiančioms nevyriausybinėms neįgaliųjų žmonių organizacijoms.

Praeitais metais Savivaldybė ypač didelį dėmesį skyrė asmens sveikatos priežiūros įstaigoms atnaujinti. 2005 buvo pradėti atnaujinti medicinos punktai ir ambulatorijos. Darbo sąlygos jau pagerintos Gižų, Gražiškių, Šeimenos, Pilviškių, Klausučių, Pajevonio, Keturvalakių, Bartninkų seniūnijose esančiuose punktuose ar ambulatorijose. Taip pat į Savivaldybės biudžeto lėšomis nupirktas patalpas perkelti Matlaukio, Gudkaimio, Pašeimenių medicinos punktai. ES struktūrinių fondų lėšos ir valstybės tikslinės dotacijos buvo skirtos Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centrui modernizuoti, Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centro pastatui atnaujinti. Lėšų buvo skirta ir Vilkaviškio ligoninės laiptinių langams pakeisti, pastato stogui ir Vaikų ligų skyriui remontuoti, sterilizacijos bei dezinfekcijos įrangai atnaujinti.

2006 metais 350 tūkst. litų skirta Gudkaimio globos namams remontuoti, dar 228 tūkst. litų panaudota įvairiai įrangai įsigyti.

Naujojo VšĮ Vilkaviškio socialinės pagalbos centro pastato kapitalinio remonto darbams praeitais metais iš nepanaudotos tikslinės dotacijos socialinėms pašalpoms ir kompensacijoms skaičiuoti buvo skirta 812 tūkst., 100 tūkst. litų – įrangai įsigyti.

– Žinia, Savivaldybė įgyvendino ir kitus rajono gyventojams svarbius projektus.

– Rajono Savivaldybė aktyviai dalyvauja įvairių ES struktūrinių fondų ir kitų programų skelbiamuose konkursuose. 2002–2006 metais į rajoną iš įvairių fondų ir programų buvo pritraukta 11 901 tūkst. Lt investicijų. Įgyvendintas projektas „Nuotekų valymo sistemų tvarkymas Gudkaimio, Karklinių, Klausučių, Serdokų ir Sūdavos kaimuose“ pagal SAPARD kryptį „Kaimo infrastruktūros tobulinimas“. Naujos šiuolaikinės buitinių nuotekų valyklos pastatytos penkiuose kaimuose.

ES struktūrinių fondų lėšos skirtos nuotekų ir vandentiekio sistemoms statyti Karalių, Kisiniškių, Vokiškėlių, Gudelių gyvenvietėse. Pilviškių miestelyje, Gižų kaime pastatyti vandens gerinimo įrenginiai. Rekonstruoti Kybartų geriamojo vandens ruošimo įrenginiai, kainavę 1,6 mln. Lt.

Vilkaviškio, Kybartų, Virbalio miestuose ir kitų seniūnijų gyvenvietėse nemažai buvo išasfaltuota gatvių, rekonstruota šaligatvių, paklota lietaus nuotekų linijos, tvarkytos buities ir lietaus kanalizacijos sistemos. Iš Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų įvairiose rajono vietose suremontuota kelių už 9202 tūkst. litų. Vilkaviškio mieste susisiekimui su centre esančiomis įstaigomis ir organizacijomis gerinti per Šeimenos upę pastatytas naujas tiltas, įrengta nauja gatvė.

– Papasakokite apie naujoves komunaliniame sektoriuje.

– Daugelis rajono svečių atkreipia dėmesį į gerai tvarkomą aplinką gyvenvietėse ir miestuose. Tai – svarbi Savivaldybės veiklos sritis. 2006 metais buvo pradėtos tvarkyti teritorijos prie daugiabučių namų. 2007 metais šiems darbams planuojama panaudoti apie 300 tūkst. litų.

Praeitais metais pradėta įgyvendinti programa dėl paramos gyventojams remontuojant daugiabučių namų stogus. Ja jau pasinaudojo keturių daugiabučių namų gyventojai.

Daug painiavos rajone sukėlė valstybinės kainų komisijos sprendimai dėl vandens ir šilumos kainų. Atsižvelgusi į gyventojų pageidavimus Taryba nutarė kompensuoti vandens pardavimo („abonementinę“) kainą. Savivaldybė, siekdama nustatyti šilumos kainų pagrįstumą daugiabučių namų gyventojams, pasamdė ekspertus. Gavę išvadas planuojame kreiptis į teismą. Šiam šildymo sezonui, kol paaiškės kainų pagrįstumas, Taryba nutarė gyventojams kompensuoti 50 proc. pabrangimo išlaidų.

– Kas svarbaus per šiuos metus nuveikta rajono seniūnijose?

– Per 2003–2006 metus seniūnijose nuveikta daug įvairių darbų. Tačiau, manau, kad svarbiausia yra tai, jog ypač aktyvių kaimo žmonių dėka rajone turime net 43 kaimo bendruomenes.

Sunku įsivaizduoti šiandieną be seniūnijų, kaimo bendruomenių ir Savivaldybės bendradarbiavimo. Džiugu, kad bendruomenės siekia gerinti gyvenimo kokybę rajone, stengiasi, kad kaimas būtų patrauklus ir jauniems žmonėms. Bendruomenės stiprina ir puoselėja tradicijas, inicijuoja komunalinių, ūkinių, socialinių problemų sprendimą. Jos, dalyvaudamos įvairiuose projektuose (kuriuos rėmė ir remia Savivaldybė), savarankiškai sprendžia savo gyvenimo aplinkos kokybės gerinimo problemas. Pavyzdžiui, Šeimenos seniūnijos ir Patunkiškių bei Čyčkų kaimo bendruomenių pastangomis seniūnijoje panaikinti du nelegalūs sąvartynai. Alvitiečiai įgyvendino projektą „Žydintis Alvitas“. Kaimo gražinimo akcijas rengė ir Šiaudiniškių, Keturvalakių, Virbalio, Klausučių kaimų bendruomenės. Žaliosios, Gudelių, Klampučių bendruomenėms Savivaldybė padėjo sutvarkyti vandentiekio bokštus.

Praeitais metais bendruomenės ypač aktyviai dalyvavo įvairių fondų rengiamuose konkursuose. Gražiškių seniūnijos bendruomenė laimėjo Socialinių paslaugų centro įkūrimo projektą (130 tūkst. Lt). Keturvalakių kaimo bendruomenė pasirašė sutartį dėl šiaudų briketų gamybos (218 tūkst. Lt). Gižiečiai daug nuveikė pagal projektą „Realizuok save“. Jaunimui daug dėmesio skyrė ir Virbalio, Bebrininkų, Teiberių, Didžiųjų Šelvių, Vištyčio kaimų bendruomenės.

2005 metais iš Savivaldybės biudžeto bendruomenėms buvo skirta 48 tūkst. Lt, 2006 metais – jau 80 tūkst. Lt. Valstybės parama bendruomenėms siekė 210,7 tūkst. Lt. Iš viso kaimo bendruomenės savo projektams įgyvendinti yra gavusios 1143,7 tūkst. Lt. Už gautas lėšas jos dažniausiai remontuoja pastatus, įsigyja kompiuterių, tvarko aplinką.

– Ko, Jūsų nuomone, reikėtų, kad Vilkaviškio kraštas išties būtų patrauklus kiekvienam rajono gyventojui?

– Manau, kad mūsų visų – Tarybos atstovų, administracijos specialistų, seniūnijų darbuotojų – pats svarbiausias tikslas turėtų būti dirbti žmonėms, stengtis suprasti jų rūpesčius ir reikalus. Mūsų pareiga – įgyvendinti rajono žmonių pageidavimus ir atitikti jų lūkesčius. Mūsų vizija – Vilkaviškio rajonas yra saugus ir savitas Lietuvos pasienio kraštas, kuriame pilietinė visuomenė kuria gerovę. Todėl mūsų prioritetai yra modernios visuomenės, paslaugų sektoriaus, verslo paramos, kaimo plėtra. Taip pat – švietimo ir ugdymo paslaugų kokybė, susisiekimo, komunikacijų bei energijos vystymo infrastruktūra, žemės ūkio konkurencingumas, krašto kultūros puoselėjimas.

Esu įsitikinęs, jog sutelkę visų mūsų sugebėjimus, patirtį, entuziazmą ir meilę savo gimtajam kraštui galime pasiekti, kad Vilkaviškio rajonas taptų tikrais visų mūsų namais.Daiva JUŠKEVIČIENĖ

Savivaldybės administracijos

Bendrojo skyriaus vyresn. informacijos specialistė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mokiniams skirti maisto daviniai sukėlė diskusijų audrą
* Komunalininkai dezinfekuoja ir laiptines, ir suoliukus aikštėse
* Kaimyninėje Marijampolėje – koronaviruso protrūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas