„Santaka“ / Dėl girtumo praradusių teisę vairuoti laukia aibės išbandymų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-01-11 09:11

Dalinkitės:  


Tarp pareigūnės Jolitos Uldinskienės tvarkomų dokumentų yra vairuotojo pažymėjimų, kurių savininkai neatsiima daugiau nei dešimt metų.

Dėl girtumo praradusių teisę vairuoti laukia aibės išbandymų

Eglė KVIESULAITIENĖ


Nors sankcijos už vairavimą išgėrus griežtėja, rajone nemažėja vairuotojų, kurie išlenkę taurelę kitą išdrįsta sėsti prie vairo. Kas savaitę Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio pareigūnai nubaudžia po kelis vairuotojus, kurių išgertas alkoholio kiekis viršijo leistiną normą. Per praėjusius metus neblaivūs vairuotojai sukėlė 52 autoavarijas. Paskaičiavus išeitų, kad kiekvienai metų savaitei tenka po avariją, įvykusią dėl neblaivaus vairuotojo kaltės.



Teisę atgauna ne visi

Nemalonumų dėl girtumo neturėję vairuotojai dažnai net neįsivaizduoja, kiek įstatymo numatytų kliūčių reikia įveikti, norint atgauti prarastą teisę vairuoti. Vilkaviškio policijos komisariato Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio viršininkas Vincas Navikas, kuris kiekvieną ketvirtadienį baudžia vairuotojus už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, sakė, kad dėl girtumo praradę vairuotojo pažymėjimą jį atgauna toli gražu ne visi.

Pirmiausia kelyje sustabdęs ir girtumą nustatęs pareigūnas sulaiko neblaivaus vairuotojo pažymėjimą, kol bus išnagrinėta administracinė byla. Protokole, kurio nuorašą gauna pažeidėjas, pažymima diena, kurią privalu atvykti į Policijos komisariatą, kur pareigūnai svarstys pažeidėjo administracinę bylą.





Narkotikams – testai

Įvertinęs lengvinančias bei sunkinančias pažeidimo aplinkybes, bylą nagrinėjantis Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio viršininkas skiria nuobaudą. Baudžiama įstatymo nustatytomis sankcijomis. Jei vairuotojas sulaikytas lengvai išgėręs, jam gresia 1000–1500 Lt bauda arba atimama teisė vairuoti 1–1,5 metų laikotarpiui. Lengvu girtumu laikomas toks, kai alkoholio koncentracija kraujyje neviršija 0,41–1,5 promilės. Vidutinio girtumo (1,51–2,5 prom.) vairuotojas, sulaikytas pareigūnų, praras ir teisę vairuoti (1,5–2 metams), ir nemažą pinigų sumą (1500–2000 Lt). Jei alkoholio koncentracija kraujyje didesnė nei 2,51 prom., vairuotojui konstatuojamas sunkus girtumas ir jis netenka teisės vairuoti nuo 2 iki 3 metų bei turi sumokėti 2000–3000 Lt baudą.

Seniau pareigūnai neturėjo galimybių įsitikinti, ar įtartinai atrodantis vairuotojas nevartojęs narkotikų. Tai buvo galima nustatyti tik medicinos įstaigose. Dabar visi keliuose patruliuojantys policininkai turi specialius testus, kurie iš seilių nustato, ar vairuotojas neapsvaigęs nuo narkotinių medžiagų. Apsvaigusiems nuo narkotikų, vaistų ar kitų kvaišalų skiriama 1500–3000 litų bauda bei atimama teisė vairuoti nuo vienų iki trejų metų.





Lengvinančios aplinkybės

Kokią nuobaudą skirti įstatymo numatytose ribose – minimalią ar maksimalią – sprendžia V.Navikas. Pareigūnas privalo atsižvelgti į girtumo ribą, vairuotojo baustumą už eismo taisyklių pažeidimus, sveikatos būklę. Lengvinanti aplinkybė, jei vairuotojas – socialiai remtinas, yra I arba II grupės invalidas. Neseniai pareigūnai sulaikė I grupės invalidą, kuris rankinio valdymo automobilį vairavo visiškai girtas. Nors žmogus pats negali vaikščioti (jam amputuotos kojos), pareigūnai visgi atėmė teisę vairuoti.

Daugelis įsivaizduoja, kad lengvai girtas vairuotojas visuomet moka baudą, bet teisė vairuoti jam neatimama. V.Navikas aškino, kad ir tuo atveju atsižvelgiama į daugelį aplinkybių: ar pažeidėjas turi darbą ir galės sumokėti baudą, ar jis dažnai pažeidinėja eismo taisykles, ar jo darbe reikalingas vairuotojo pažymėjimas.

– Jeigu neblaivus įkliūva jaunas vairuotojas, pažymėjimą gavęs visai neseniai ir jau drįsęs prie vairo sėsti neblaivus, dažniausiai taikau nuobaudą atimdamas teisę vairuoti, – išdėstė griežtą nuostatą pareigūnas.



Išklauso paskaitą

Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio viršininkas sakė, jog per praėjusius metus teisę vairuoti atėmė 38 proc. daugiau vairuotojų nei 2005-aisiais. Tokias bausmes rinkosi dėl to, kad pinigines baudas iš pažeidėjų labai sunku išieškoti ir tai vienintelė priemonė, galinti sudrausminti vairuotoją. Tai reikštų, kad pastaroji nuobaudų sistema – neveiksminga.



Jei teisė vairuoti prarandama metams ir ilgiau, vairuotojas privalo perlaikyti eismo taisyklių bei važiavimo egzaminus. Ne paslaptis, jog prieš daug metų egzaminus laikiusiems ir kai kuriuos eismo taisyklių niuansus pamiršusiems vairuotojams išlaikyti egzaminus – ne taip paprasta. Bet jei tai pavyksta, alkoholiu piktnaudžiavusiam piliečiui dar tenka pristatyti narkologo pažymą, kad jis neįrašytas priklausomybės ligų įskaiton, ir pažymą iš Marijampolės visuomenės sveikatos centro Vilkaviškio filialo, kad išklausė paskaitų kursą apie alkoholio ir narkotikų žalą.

Dar visai neseniai kai kuriems vairuotojams pavykdavo išvengti šių ilgų procedūrų. Mat praėjus pusei laiko, kuriam buvo atimtos teisės, jie galėdavo prašyti bausmės laiką sutrumpinti. Tad, jei terminas nebuvo ilgesnis nei metai, perlaikyti egzaminų nereikėdavo. Tačiau rugsėjo mėnesį Policijos departamento generalinis komisaras V.Grigaravičius išleido įsakymą, kuriuo sutrumpinti bausmės laiką leido tik išimtiniais atvejais.



Ateina įkaušę

Visuomenės sveikatos centro Vilkaviškio filialo vyr. gydytoja Angelė Budrikevičienė pripažino, jog jų skaitomos paskaitos – tik formalumas. Mat į paskaitas susirenkantiems asmenims labiau rūpi kuo greičiau gauti pažymą, o ne sužinoti apie alkoholio žalą.

Paskaitos vyksta paskutinį mėnesio trečiadienį, tačiau dažnai daromos išimtys, mat vyrams rūpi kuo grečiau atgauti vairuotojo pažymėjimą. Per dvejus metus, kiek vyksta centre paskaitos, jas išklausė 114 vyrų ir dvi už vairavimą išgėrus baustos moterys (kasmet po 58 žmones).

Vyr. gydytoja aiškino, jog vairuotojams pasakoja ne tik apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus organizmui, bet ir apie liūdnas pasekmes – skaudžias avarijas, kai žūsta ne tik vairuotojai, bet ir keleiviai, pėstieji, maži vaikai. Išklausę 4 valandų paskaitų kursą vairuotojai laiko testą ir turi atsakyti į 10 klausimų.

Pasitaiko atvejų, kai paskaitos klausyti atėję vairuotojai būna pagiringi arba neblaivūs. Tad belieka suabejoti, ar jie atgavę pažymėjimą vėl nesės prie vairo įkaušę.



Kontroliuos automobilis

Kokios priemonės efektyviausios kovojant su neblaiviais vairuotojais, sprendžia viso pasaulio pareigūnai ir net automobilių gamintojai.

„Toyota“ pradėjo kurti sistemą automobiliams, kuri atpažins neblaivius vairuotojus ir automatiškai išjungs variklį. Automobilis, kuriame bus įdiegta tokia sistema, neužsives, jeigu prakaito davikliai, įmontuoti vaire, užfiksuos didelį alkoholio kiekį vairuotojo kraujyje. Sistema taip pat gali suveikti, jeigu davikliai aptiks nenormalų vairavimą ar speciali kamera užfiksuos nefokusuojančius akių vyzdžius. Tokiais atvejais mašina sustos. Automobilių gamintojai tikisi šią sistemą pradėti diegti 2009 m. pabaigoje.



Kita japonų automobilių gamintoja „Nissan“ jau vykdo bandymus su kvėpavimo analizatoriumi, o panašios blokavimo sistemos yra naudojamos JAV ir kitur. Ko gero, mums, važinėjantiems 10–20 metų senumo automobiliais, iki tokių naujovių dar toloka. Tad įstatymų leidėjai žada dar labiau sugriežtinti sankcijas už vairavimą išgėrus.





Publikuota: 2007-01-11 09:11:22

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai