„Santaka“ / Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi / Gyvenimas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimas

Dalinkitės:  


Nors dokumentuose įrašoma nauja pavardė ar vardas, žmogaus asmens kodas lieka tas pats.

Autorės nuotr.


Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi

Eglė KVIESULAITIENĖ


Pasipylę laiškai iš įkalinimo įstaigų nustebino Savivaldybės specialistus. Bausmes atliekantys nuteistieji nori pasikeisti pavardes ir ištrinti savo istoriją.



Identifikuoja kodas

Pastaruoju metu rajono Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyrius sulaukia vis daugiau klausimų apie galimybę pasikeisti pavardę. Ypač tuo susidomėję įkalinimo įstaigose bausmes atliekantys vyrai. Jie teiraujasi, kur reikėtų kreiptis, kokius dokumentus pateikti ir kokią pavardę būtų galima rinktis. Skyriaus specialistės jau nusiuntė ne vieną atsakymą į pataisos namus ir mano, jog į laisvę išėję nuteistieji tikrai pasinaudos tokia galimybe.

– Matyt, nusikaltę žmonės tikisi, kad pakeitę pavardę taps kitais žmonėmis ir dings visa jų kriminalinė praeitis. Tuo labiau jei išvažiuos gyventi į kitą vietą, turbūt mano, jog niekas nieko nesužinos, – svarstė Civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Laimutė Mockaitienė.

Tačiau keičiantys pavardę asmenys turėtų žinoti, kad praeities šleifas niekur neišnyks, o bet kuris prie duomenų bazės galintis prisijungti pareigūnas puikiai matys visą kriminalinę istoriją. Mat šiais laikais žmogaus identifikacijai už vardą ar pavardę kur kas svarbiau asmens kodas, o šio pasikeisti neįmanoma.


Ieškojo teisėsauga

Tuo įsitikinti galėjo kybartietis, neseniai panoręs pasikeisti pavardę. Anksčiau bausmę įkalinimo įstaigoje atlikęs, tačiau nusikalsti jau būdamas laisvėje spėjęs vyras emigravo į Angliją, kur jo negalėjo pasiekti Lietuvos teisėsauga. Į gimtinę grįžęs atostogų emigrantas suskubo keistis pavardę ir svečioje šalyje pradėti naują gyvenimą.

Susirinkęs reikiamus dokumentus naujai pavardei registruoti, kybartietis atvyko į rajono Savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyrių ir sėdo pildyti prašymo. Vyras sakė, kad norėtų kuo greičiau baigti formalumus, pasidaryti naują pasą, nes netrukus turi išvykti atgal į Angliją. Tačiau vos atvėrusios duomenų bazes specialistės iškart pamatė, jog kybartiečio duomenys pažymėti šauktuku. Šalia parašyta, kuri institucija ieško šio asmens.

– Kai emigrantui pasakėme, kad jo ieško policija, šis sutriko, – pasakojo L. Mockaitienė. – Iškart užginčijo, jog taip būti negali, nes jis bausmę jau atlikęs. Sakė, viską išsiaiškinsiąs ir sugrįšiąs. Tačiau kaip susirinkęs dokumentus išėjo, taip iki šiol ir negrįžo.


Įrodyti kilmę

Keisti pavardę dažnai geidžia ne tik praeitį bandantys užtušuoti žmonės, bet ir susiklosčius kitokioms gyvenimo aplinkybėms. Pareikšti norą pasikeisti vardą ar pavardę gali kiekvienas, sulaukęs 16 metų. Vienintelis reikalavimas – kad naujoji pavardė būtų susijusi giminystės ryšiu.

Taigi panorus vadintis, pavyzdžiui, dabartinės Prezidentės ar premjero pavarde teks įrodyti giminystės ryšį. Tačiau visai laisvai galite turėti mergautinę mamos, močiutės, prosenelio, globėjo ar patėvio pavardę. Taip pat galite rinktis daugianarę pavardę, sudarytą iš tėčio, mamos ar kelių protėvių paveldimų pavadinimų. Tik reikia labai pasverti, ar bus patogu gyventi su tokia ilga pavarde, ypač jei dažnai tenka pildyti dokumentus.

Pavardę galima sutrumpinti, pasirenkant šeiminės padėties neatspindinčią arba atmetant priesagas, jei yra galimas nepriesaginis pavardės variantas.

Daug kartų tekėjusios moterys gali susigrąžinti bet kurią turėtą pavardę. Tas pats galioja ir vyrams, jei yra kada nors keitę pavardę.

Keičia trumpesniais

L. Mockaitienė pasakojo, kad jauni žmonės pavardes keičia dažniau. Pasitaiko, jog jaunuoliai laukia 16-ojo gimtadienio, kad pagaliau galėtų pasikeisti pavardę. Dažniausiai tai susiję su santykiais šeimoje. Pavyzdžiui, vaikas nenori turėti nemylimo patėvio pavardės arba sužino, jog tikrasis tėvas buvo ne tas, kuris įrašytas dokumentuose, ir nutaria pavardę pasikeisti. Reikėtų žinoti, kad vaikai gali rinktis biologinio tėvo pavardę tik tuo atveju, jei ji įrašyta vaiko gimimo dokumentuose.


Dėl pavardės ar vardo keitimo dažnai kreipiasi gyventi į užsienį išvykę lietuviai. Mat susiduria su problema, kai užsieniečiai nesugeba ištarti ar užrašyti mūsiškų pavardžių ir tai kelia sunkumų. Tokiu atveju pasirenkami trumpesni vardo ar pavardės variantai. Pavyzdžiui, vienas jaunuolis iš Vytauto persivardijo į Emilį, motyvuodamas, kad senasis vardas per ilgas. Tiesa, naujasis trumpesnis vos dviem raidėmis.

Vadintis Dievu

Užsigeidus pasikeisti tik vardą, prireiks daug mažiau dokumentų nei keičiant pavardę. Mat vardą galite rinktis kokį panorėję ir visai nesvarbu, ar toks jau buvo jūsų giminėje. Jei vieno vardo nepakanka, galite pasivadinti dviem vardais. Svarbiausia, jog pasirinktas vardas atitiktų pareiškėjo lytį, neprieštarautų gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai.

Tiesa, Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojoms dažnai tenka pakovoti su interesantais, kurie sau ar vaikams nori suteikti egzotiškus, nelietuviškomis galūnėmis ar neaiškios darybos vardus. Beje, griežtai uždrausti rinktis norimą vardą specialistės negali.

L. Mockaitienė prisiminė atvejį, kai vyras norėjo persivadinti Dievo vardu. Ilgai įrodinėjusios, kad tokio vardo suteikti negali, Savivaldybės darbuotojos net kreipėsi į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją. Tačiau vilkaviškiečio net komisijos išvados neįtikino ir jis pasikeitė dokumentus.

Vis dėlto po kiek laiko vyras vėl atėjo į Civilinės metrikacijos skyrių ir papriekaištavo dėl pakeisto vardo. Žmogus prisipažino sergantis psichikos liga, tad šiai paūmėjus pridaro kvailysčių. Vilkaviškietis prašė jam sugrąžinti buvusį vardą ir daugiau neklausyti, jei kada vėl reikalausiąs pervardyti jį Dievu.

Vyrui buvo sugrąžintas jo tikrasis vardas, tačiau neilgai trukus žmogus vėl panoro vadintis Dievu, o išgirdęs neigiamą atsakymą sukėlė ant kojų visą Savivaldybę. Tačiau tąkart visi jau suprato, kad reikia ne dokumentus keisti, o kviesti medikus.

Taigi, panorę pasikeisti vardą ir pavardę galite tai daryti daug kartų. Tik kiekvienas dokumentų keitimas patuštins jūsų piniginę. Be to, reikėtų suprasti, jog pakeistas vardas ar pavardė neištrins jūsų praeities ir nepakeis asmenybės.



Publikuota: 2019-02-19 10:01:12

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai