„Santaka“ / Nuosprendis Vilkaviškio dvarui: ne būti, o pūti

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2019-02-11 17:17

Dalinkitės:  


Nors dalis dvaro fasado – frontonas su keturiomis kolonomis – buvo atnaujinti valstybės lėšomis, pastatui tokio remonto neužtenka.

Autorės nuotr.


Nuosprendis Vilkaviškio dvarui: ne būti, o pūti

Eglė MIČIULIENĖ


Su Napoleonu siejamas Vilkaviškio dvaro pastatas bent jau kol kas renovuojamas nebus. Tokį sprendimą nulėmė keletas gyventojų, kurie anksčiau pastato atnaujinimui buvo pritarę.



Nebežino, ko griebtis

Į redakciją paskambinusi Vysk. A. Karoso gatvėje, buvusiame Vilkaviškio dvare, gyvenanti Leonora Valinskienė buvo ir supykusi, ir nusivylusi.

– Vilkaviškio dvaro renovacija neįvyks. Atsirado žmonių, kurie jos atsisakė, ir atsisakė tuo metu, kai dokumentai jau buvo išsiųsti. Šie gyventojai nuėjo į „Vilkuvą“, užsipuolė jos darbuotoją, filmavo telefonais... Buvo tokių, kurie ėjo į visus susirinkimus, sutiko, pasirašė, o paskui, kai visus dokumentus parengė, staiga atsisakė! Mes, likusieji namo gyventojai, esame labai pasipiktinę, nežinome net ko griebtis. Išgirdus tokią žinią norėjosi verkti! Sienos kiauros, pro stogą bėga, nesuprantame, kaip galima šitaip neatsakingai elgtis. Dvaras nyksta, ir mes, jame gyvenantys žmonės, pagal įstatymus turime pastatu rūpintis. Tačiau kiti to nesupranta, mąsto, kad viską už juos turi padaryti valdžia. Mes dar bandysime ieškoti išeities, bet labai gaila, jog artimiausiu metu jau nieko padaryti nebepavyks, – apmaudo neslėpė moteris.

Dvaro kieme sutiktas vienas iš gyventojų, išgirdęs klausimą apie renovaciją, net numojo ranka. Vyras irgi sakė nesuprantąs žmonių, kurie, belaukdami valdžios malonės, geriau leis namui nuo drėgmės supelyti, negu įdės savo lėšų. Anot jo, name yra po kelis butus nusipirkusių gyventojų, tad jie renovacija nesuinteresuoti, nes tektų brangiai mokėti. Taigi, šie prikalbinę keletą anksčiau renovacijai pritarusių senjorų, ir visos viltys susitvarkyti yrantį pastatą žlugo.



– Nesitikėjome, kad žmonės taip pakeis savo nuomonę. Kai atvažiuoja ekskursijos, lendu į vidų ir nesirodau: gėda, kai turistai žiūri į baigiantį suirti paveldą, o mes nieko nedarome, – sakė vyras.



Būklė – labai bloga

Vilkaviškio dvaro pastate, buvusioje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmono Mykolo Oginskio rezidencijoje, siejamoje net su garsiuoju karvedžiu Napoleonu Bonapartu, šiuo metu įrengti 23 butai. Pastato būklė tikrai neprimena dvaro sąlygų: mūrinis fasadas siaubingai aptrupėjęs, pūva medinė namo dalis, drėksta pamatai, stogas supuvęs ir išsiklaipęs, kiauras, o kraštai taip apirę, kad nėra net prie ko pritvirtinti vėjalenčių, pritaisyti lovelių lietaus vandeniui nubėgti.

Beveik prieš pusantrų metų UAB „Vilkuva“ sukvietė žmones į susirinkimą ir siūlė pastatą gelbėti. Vėliau vienas po kito buvo suorganizuoti susirinkimai, gyventojai pasirašė pritardami renovacijai, atliktos visos būtinos procedūros.

UAB „Vilkuva“ vyr. vadybininkė Vilija Kriščiukaitienė pripažino, jog toks akibrokštas buvo pirmas ir tikrai labai netikėtas. Pasak jos, gyventojai rodė entuziazmą, buvo patenkinti prasidėjusiu procesu. Namo renovacijai pritarė 17 gyventojų iš 23. Jie dalyvavo aptariant investicinį planą, svarstė visus pakeitimus, norėjo, kad papildomai būtų įtrauktas drenažo įrengimas, nes taip nuo drėgmės būtų apsaugoti namo pamatai, prie durų prašė padaryti stogelius, kartu nusprendė susiremontuoti ir laiptines. Į visas pastabas investicinio plano rengėjai atsižvelgė.



– Žodžiu, viskas buvo aptarta. Derinomės prie žmonių, susirinkimus darėme jiems patogiu metu. Viską suderinti turėjome ir su paveldosauga, investicinis planas parengtas pagal jų nurodymus. Net ir šiam planui iškart neatsirado rengėjų, nes pastatas – specifinis, jam taikomi griežtesni reikalavimai, tad teko skelbti antrą konkursą. Tačiau viskas buvo padaryta ir tikrai džiaugėmės, kad bus galimybė padėti žmonėms, – kalbėjo V. Kriščiukaitienė.



Pritariančiųjų liko mažiau

Dokumentus su parašais ir balsavimo biuleteniais Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistams reikėjo pristatyti iki vasario 1 d.

Tačiau pačioje sausio pabaigoje į UAB „Vilkuva“ atėjo vadinamojo Vilkaviškio dvaro gyventojų delegacija. Joje buvo ir žmonių, kurie iš karto renovacijai pritarė, bet paskutinę minutę savo nuomonę pakeitė. Atmetus vieną gyventoją, kuris apskritai nedalyvauja priimant sprendimus, nes išvykęs gyventi kitur, pritariančiųjų renovacijai liko 48 proc.

– Atėjusieji šaukė, kad suskaičiuoti per dideli pinigai, kad mes juos apgavome, kad jie nieko nemokės. Vienas vyrukas ėmė filmuoti telefonu, grasino kreiptis „aukščiau“. Dokumentus mes jau buvome sutvarkę, protokolų kopijas perdavę BETA specialistams. Tačiau viską teko sustabdyti. Manau, jog žmonės prarado gerą šansą atsinaujinti pastatą, – kalbėjo UAB „Vilkuva“ atstovė.



Kaip bus toliau, bendrovės darbuotoja sakė neįsivaizduojanti.

– Jie namą galėjo susitvarkyti su valstybės parama, gauti 30 proc. kompensaciją šilumą taupančioms priemonėms. Gaila pastato, gaila žmonių, kurie rodė iniciatyvą, prašė pagelbėti ir vėl liko toliau vargti, – sakė V. Kriščiukaitienė.



Tikisi didesnės paramos

Pakalbinome ir keletą renovacijai nepritariančių šio namo gyventojų.

Irena Kašinskienė patvirtino, jog iš pradžių iniciatyvai atsinaujinti pritarė, bet paskui atsisakė. Moteris pripažino buvusi įkalbėta kaimynų, o pati ir dabar nesanti tikra, ar tai geras, ar blogas sprendimas. Beje, per šios gyventojos kambario sienas pro stogą bėga vanduo.

Tačiau kitas gyventojas Andrius Dulinskas buvo kur kas griežtesnės nuomonės. Jis neslėpė įkalbinėjęs ir kitus atsisakyti renovacijos.

– Nemanau, kad namo aptinkavimas kažką pakeis. O per tuos 20 metų, kai reikės grąžinti paskolą, sumokėsime tiek pat, kiek kainuoja butas. Už tokius darbus, kokius čia ruošiasi daryti, tai – per didelė kaina. Mums apšiltins tik stogą, o sienų – ne. Dar prigalvojo laiptinių remontą, o man jo nereikia. Aš ne prieš tvarkymą, bet manau, jog daugiau turėtų prisidėti valstybė, – dėstė A. Dulinskas.

Jo žmona Ilona Dulinskienė priminė, kad jei Kultūros vertybių registre esantys dvaro rūmai būtų pripažinti valstybės saugomu objektu, tuomet jau būtų galima tikėtis net iki 70 procentų paramos – apie tokią galimybę yra kalbėję Kultūros paveldo departamento specialistai.

– Pavyzdžiui, mūsų namo kolonos buvo sutvarkytos už dyką. Jeigu yra galimybė, jog mums skirtų daugiau, tai kodėl turime mokėti brangiau? – klausė moteris.



Kas yra valstybė?

Tačiau tam, kad dvaras taptų valstybės saugomu objektu, gyventojai pirmiausiai turi patys kreiptis į departamentą su prašymu. To jie iki šiol nepadarė – žmonės įsitikinę, kad viską turi padaryti UAB „Vilkuva“.

Žinoma, kaip sako šie gyventojai, jei įmanoma gauti daugiau, tai turbūt ir norisi daugiau. Tačiau belaukiant, kol statusas pakils, ypač kai pats nieko nedarai, pastatas gali ir visai supūti, tad jo atnaujinimo kaina dar labiau išaugs.

Kita vertus, kas yra valstybė, kuri turi sumokėti už namo remontą? Tai – tie patys žmonės, mes visi. Tad kodėl kitų daugiabučių gyventojai už renovaciją turi susimokėti patys, o šio remontą – padengti valstybė? Juk tai ne tik kultūros paveldas, bet ir žmonių gyvenamieji būstai. Atnaujintas pastatas muziejumi nepavirs, butai liks privačia nuosavybe. Tad gal prieš ko nors reikalaujant iš kitų ir visus kaltinant netinkamai atliekamu darbu, pirmiausia bent šiek tiek pastangų reikėtų įdėti ir patiems?





Ruošia penkis pastatus

Renovacijos atsisakius Vysk. A. Karoso g. 11-o namo gyventojams, BETA specialistai peržiūri penkių Vilkaviškio daugiabučių dokumentaciją. Tolesniam vertinimui pateikti Lauko g. 30, 30A, Statybininkų g. 6 ir Nepriklausomybės g. 52, 80 namų investiciniai planai.

Iš viso Vilkaviškyje jau renovuota apie 20 daugiabučių gyvenamųjų namų.

Beje, vieno iš šių namų gyventojai buvo kviečiami renovuoti namą dar 2014 m. pirmajame etape. Tąkart žmonės investiciniam planui nepritarė ir pastatas liko neatnaujintas.

Tačiau laikui bėgant pastatų būklė tik prastėja, tad šio namo gyventojai po ketverių metų persigalvojo, jog atsinaujinti vis dėlto reikia. Vėl buvo inicijuotas susirinkimas ir, šįkart atsiradus pakankamam skaičiui pritariančiųjų, šiemet dokumentai jau pateikti BETA.

Tiesa, valstybės parama šilumą taupančioms priemonėms jau sumažėjusi: prieš ketverius metus buvo padengiama 40 proc. išlaidų, dabar parama siekia tik 30 proc. Statybinių medžiagų ir darbų kainos taip pat nestovi vietoje. Taigi išlaidos atnaujinant daugiabutį tikrai bus didesnės negu prieš keletą metų. Belieka tikėtis, kad galutinis rezultatas, t. y. darbų kokybė, bus kur kas geresnis nei pačioje daugiabučių renovacijos pradžioje.







Galerija: Vilkaviškio dvaras




Publikuota: 2019-02-11 17:17:11

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai