„Santaka“ / Gyventojai sunerimo dėl būsimos paukštidės kaimynystės / Mūsų rajone

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Mūsų rajone

Dalinkitės:  


Susitikti su Klausučių seniūnijos gyventojais atvyko Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas (dešinėje), planuojamos statyti paukštidės projektuotojai ir būsimas savininkas ūkininkas Valdas Melninkas (stovi antras iš kairės).

Autoriaus nuotr.


Gyventojai sunerimo dėl būsimos paukštidės kaimynystės

Andrius GRYGELAITIS


Į redakciją kreipėsi keletas Klausučių seniūnijos Žynių kaimo gyventojų. Jie išreiškė nepasitenkinimą dėl ūkininko Valdo Melninko planų šalia gyvenvietės statyti paukštidę.



Nepatinka? Priprasite!

V. Melninkas paukštidėje ketina auginti mėsinius viščiukus. Paukštininkystės ūkyje vienu metu planuojama laikyti maždaug 42 tūkst. viščiukų broilerių iki 6 savaičių amžiaus. Vėliau juos žadama realizuoti, o patalpų valymas, dezinfekavimas ir paruošimas naujam auginimo ciklui užtruktų apie 18 dienų. Iš viso per metus šioje paukštidėje turėtų būti užauginta iki 252 tūkst. viščiukų broilerių.

Žynių ir aplinkinių kaimų gyventojams labiausiai nerimą kelia tai, kad paukščių fermą numatyta statyti vos už 200 metrų nuo artimiausio gyventojo namų.

Žmonės baiminasi, jog iš paukštidės galimai sklis nuolatinis triukšmas bei nemalonus kvapas.

„Planuojamoje ūkinės veiklos ataskaitoje parašyta, kad kvapas vieniems gali būti malonus, o kitiems – nelabai, tačiau ilgainiui prie viso to priprantama. Nesuprantu, kaip mėšlo kvapas kam nors gali patikti ar kaip prie jo galima priprasti? Mums neramu ir dėl kitų dalykų. Pavyzdžiui, kodėl neakcentuojama, kad dezinfekuojant patalpas vėjas nuodingas chemines daleles gali išnešioti kelių kilometrų spinduliu, o iš paukštidžių vežant mėšlą amoniako kvapas ore leistinas normas viršys šimtus kartų?!“ – nepasitenkinimo neslėpė Žynių kaimo gyventojas (redakcijai pavardė žinoma).


Jis pats su šeima gyvena maždaug už 400–500 metrų nuo planuojamo statyti paukštyno. Vyriškis pasakojo, jog į Žynius per pastaruosius kelerius metus atsikraustė keletas jaunų šeimų, kurios dėl planuojamos paukštidės statybų gali būti priverstos vėl keisti gyvenamąją vietą.

„Nesinorėtų, kad mūsų vaikai į mokyklą eitų nemaloniu kvapu persismelkusiais drabužiais. Jei matysime, jog gyventi bus neįmanoma, nepaisydami finansinių nuostolių tikrai kraustysimės kitur“, – tikino pašnekovas.



Surengė viešą pristatymą

Dėl būsimos paukštidės statybų sunerimę Žynių, Sūdavos ir Slabadų kaimų gyventojai surinko per 100 tam prieštaraujančių parašų ir įteikė juos rajono vadovams.

Šie, savo ruožtu, gavę gyventojų skundus sukvietė aptarti problemos abi nesutariančias puses.

Susitikti su V. Melninku atvyko apie pusšimtis Klausučių seniūnijos gyventojų.

„Esu sukrėstas, kad kilo toks nepasitenkinimas. Visi darbai planuojami dar tik rengiamame projekte, daug ką galima keisti, koreguoti. Aš pats esu gimęs ir augęs Žyniuose, ten iki dabar gyvena mano mama. Tikrai nedaryčiau to, kas galėtų jai pakenkti“, – kalbėjo pats maždaug už dviejų kilometrų nuo Žynių esančiame Sūdavos kaime gyvenantis V. Melninkas.


Jis teigė, jog rinkdamas informaciją apvažiavo nemažai paukštynų Lietuvoje, Lenkijoje bei Italijoje.
V. Melninkas: Žynių kaime iki dabar gyvena mano mama. Aš tikrai nedaryčiau to, kas galėtų jai pakenkti.


Pasak sūdaviškio, kai kur jie stovi pačiose gyvenvietėse ir aplinkiniams dėl to nekyla jokio nepasitenkinimo.



Triukšmo ir smarvės nebus?

Į susitikimą su Klausučių seniūnijos gyventojais atvyko ne tik paukštidę statyti ketinantis ūkininkas, bet ir šio projekto rengėjai. Jie žmones užtikrino, kad šie nepajus nepatogumų nei dėl iš paukščių ūkio sklindančio garso, nei dėl kvapo. Anot specialistų, ventiliatorių ir kitų prietaisų garsas daugių daugiausiai pasieks 40 decibelų lygį, o šalyje leidžiamas siekia 60 decibelų. Projektuotojų teigimu, kvapas taip pat neturėtų būti jaučiamas toliau nei 80 metrų atstumu nuo ūkinio pastato.

Tiesa, jie neatmetė galimybės, jog nemalonus kvapas aplinkinėse teritorijose gali būti jaučiamas paukštidės mėžimo laikotarpiu, o tai bus daroma 6 kartus per metus. Nors susirinkę gyventojai ir piktinosi dėl to, tačiau jiems buvo atsakyta, kad iš karvių ar kiaulių ūkių sklinda nepalyginamai didesnė smarvė. Be to, visas planuojamas paukščių ūkis sudarys vos 17 sutartinių gyvulių. Anot projektuotojų, tai reiškia, jog numatomos statyti fermos dydis ir jos aplinkai keliami nepatogumai atitiks sąlygas tų ūkių, kuriuose laikoma 17 karvių.


„Kol kas dar nėra tiksliai numatyta, kurioje vietoje stovės paukštidė. Tai, kas dabar pavaizduota plane, nebūtinai taip ir liks. Sklype turime pakankamai vietos, tad gal ūkinį pastatą galėsime patraukti šiek tiek atokiau nuo kaimo“, – svarstė V. Melninkas.

Ūkininkui priklausantis sklypas, kuriame ketinama statyti paukštidę, užima 14, 84 ha. Planuojama, kad pagrindinė paukščių laikymo ferma užims 2, 5 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Greta jos turėtų būti įrengtos trys maždaug 10 tonų lesalų talpyklos, taip pat – nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugota kritusių paukščių konteineriui laikyti skirta stoginė bei ūkyje susidarančių buitinių nuotekų rezervuaras. Projektuotojai užtikrino, jog iš šio tikrai nesklis joks nemalonus kvapas, nes rezervuaras bus padengtas kvapo nepraleidžiančiu sluoksniu: šiaudais, durpėmis ir keramzitinėmis granulėmis.

Gyventojai baiminosi, kad V. Melninkas savo paukštyne elektros energiją ir vandenį naudos iš Žynių kaime esančių šaltinių, bet ūkininkas pažadėjo, jog tiek elektros įvadą, tiek vandens gręžinį įsirengs sau priklausančiose valdose.



Statys ir kiti

Didžioji dalis į susitikimą atėjusių žmonių buvo nepatenkinti dėl ketinimų statyti paukštidę, tačiau buvo ir tokių, kurie džiaugėsi, jog į kaimą atkeliauja investicijos, ir vylėsi, kad galbūt būtent jie galės ten įsidarbinti. Tiesa, sukurti daug naujų darbo vietų paukščių ūkyje neplanuojama. Jame ketinama sumontuoti automatines paukščių šėryklų ir girdyklų linijas, tad vienu metu objekte dirbs ne daugiau kaip du darbuotojai.

Į susitikimą atvykę Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas bei vicemeras Kazys Kiaulakis bandė raminti įsiaudrinusius gyventojus. Rajono vadovai tikino suprantantys žmonių susirūpinimą, tačiau patarė nepulti į paniką anksčiau laiko.

„Mes gerbiame jūsų bendruomeniškumą ir reakcijas, bet kartu privalome gerbti ir tuos, kurie investuoja savo pinigus į rajono plėtrą. Kol kas dar sunku ką nors prognozuoti. Kol ūkininkas įveiks visas procedūras ir gaus statybų leidimą, praeis dar bent 3–4 mėnesiai. Net ir tada, kai jau bus parengtas techninis projektas, jūs galėsite išsakyti savo pastabas ir, jeigu jos bus pagrįstos, bus privaloma į jas atsižvelgti“, – teigė K. Kiaulakis.

Nors gyventojai ir baiminosi, kad pasistatęs paukščių ūkį V. Melninkas vėliau šį dar labiau išplės, vicemero teigimu, tokiu atveju savininkas privalės atlikti tas pačias procedūras, kaip ir dabar.


Be V. Melninko, mūsų rajone panašius paukščių ūkius planuoja steigti dar keturi žemdirbiai: Vincas Mačiulis (Klausučių sen.), Evaldas Mačiulis (Kybartų sen.), Arūnas Maksvytis (Gižų sen.) bei Asta Gerhardt (Pilviškių sen.).



Publikuota: 2019-02-08 09:10:50

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai