„Santaka“ / Kur dėti šiukšles: nuo statybinių atliekų iki medžio šakų ir lapų / Aplinkosauga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aplinkosauga

Dalinkitės:  


Nors didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse iš vieno gyventojo per metus nemokamai priimama iki 500 kg statybinio laužo, tačiau didelis jo kiekis vis dar patenka į buitinių atliekų konteinerius.

Autorės nuotr.


Kur dėti šiukšles: nuo statybinių atliekų iki medžio šakų ir lapų

Eglė MIČIULIENĖ


Dažnai sulaukiame skambučių iš gyventojų, kuriems kyla įvairių klausimų dėl atliekų tvarkymo. Į juos atsakyti paprašėme Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) prevencinės veiklos organizatorės Liucijos Burbienės.

– Pernai MAATC perimant aikštelę iš UAB „Ecoservice“ buvo kilę visokių nesusipratimų, gyventojai pyko, kad iš jų nepriimamos įvairios atliekos. Darbuotojai teisinosi, kad ne viską gali priimti, kad dar neturi kai kurių konteinerių ir pan. Ar šiuo metu jau visas atliekas galima vežti į Vilkaviškio didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę (DGASA)? Ko nepriimate?

– Visų atliekų vežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę niekada nebuvo galima. Ji skirta didelių gabaritų, nebenaudojamos elektros ir elektroninės įrangos, mišrioms statybinėms ir griovimo atliekoms, nebetinkamoms naudoti padangoms, antrinėms žaliavoms, buityje susidarančioms pavojingoms atliekoms (akumuliatoriai, baterijos, atliekos, turinčios asbesto, dienos šviesos lempos, dažai, šarmai, rūgštys ir t. t.) bei kitoms atliekoms priimti.

Izoliacinių medžiagų (akmens vata, stiklo vata, ruberoidas) DGASA nepriima. Šias atliekas galima pristatyti į Marijampolės regioninį nepavojingų atliekų sąvartyną.


Vilkaviškio DGASA nepriima ir netvarko medicininės, gyvūninės kilmės ir kt. atliekų, kurias tvarko kitos sistemos.

– Į redakciją kreipęsi žmonės stebėjosi, kad dar prieš Kalėdas paskambinę į Vilkaviškio žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę išgirdo, jog aikštelės prižiūrėtojas iki sausio 9 dienos atostogaus. Ar aikštelė gali būti uždaryta tokiam ilgam laikui?

– Pagal LR darbo kodeksą visiems darbuotojams priklauso atostogos.

Kadangi žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelių operatoriai dirba po vieną, vasarą, kada susikaupia ir vežami sutvarkyti didžiausi žaliųjų atliekų kiekiai, darbuotojai atostogauti neišleidžiami ir geranoriškai sutinka atostogauti žiemą. Todėl ir Vilkaviškio žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės (ŽAKA) operatorius atostogauja žiemą, kai nei žolė pjaunama, nei lapai grėbiami. Žaliosios atliekos priimamos artimiausioje Marijampolės ŽAKA, o nedideli kiekiai (iki 200 kg) – Vilkaviškio didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje.

– Gyventojai klausia, kur jiems dėti statybines atliekas, ar už jas reikia mokėti.

– Per metus iki 500 kg mišrių statybinių ir griovimo atliekų iš kiekvieno gyventojo nemokamai priimama didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje, o viršijantis kiekis apmokestinamas pagal nustatytą tarifą.


Šis kiekis nustatytas įvertinant tai, kad žmonės, remontuodami nuosavus būstus, daugiau statybinių atliekų ir nesurenka.
Perkant naują prietaisą, seną tokios pačios paskirties elektronikos atlieką galima palikti parduotuvėje.


Jeigu asmenys užsiima statybų verslu, susidariusios atliekos yra ne gyventojų, o gamybinės, verslo atliekos. Tokiu atveju jų sutvarkymas yra mokamas. Taip pat mišrias statybines ir griovimo atliekas galima pristatyti ir į Marijampolės regioninį nepavojingų atliekų sąvartyną.

– Už kokias į aikštelę atvežtas atliekas reikia mokėti?

– Gyventojams yra apmokestintos tokios atliekos: pakuotės, kuriose yra pavojingųjų medžiagų likučių arba kurios yra jomis užterštos; absorbentai, filtrų medžiagos (įskaitant kitaip neapibrėžtus tepalų filtrus), pašluostės, apsauginiai drabužiai, užteršti pavojingomis medžiagomis; atliekos, kuriose yra gyvsidabrio; automobilinis stiklas ir plastikas; mišrios statybinės ir griovimo atliekos (nemokamai – iki 500 kg per metus); naudotos lengvųjų automobilių padangos (nemokamai – iki 5 vnt. per metus); žemės ūkio technikos, pilnavidurės ir industrinės padangos, taip pat padangos, didesnės nei 118 cm diametro ir 39 cm pločio; statybinės medžiagos, turinčios asbesto (šiferis). Juridiniams asmenims apmokestinamų atliekų sąrašas yra platesnis.


– Rajono gyventoja teiravosi, kur ji turi išmesti sugedusį plaukų džiovintuvą, lygintuvą, kitą smulkią buitinę techniką. Ar viską būtina vežti į aikštelę, ar galima mesti į bendrą atliekų konteinerį, o gal yra kitų priėmimo vietų?

– Nenaudojamą elektros ir elektronikos įrangą galima priduoti į Vilkaviškio didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, taip pat pristatyti į specialias gamintojų ir importuotojų įsteigtas elektronikos atliekų priėmimo vietas. Visuose didžiuosiuose prekybos centruose yra įrengti spec. konteineriai ar atliekų surinkimo dėžės.

Perkant naują elektronikos prietaisą, seną elektronikos atlieką galima palikti parduotuvėje. Platintojai privalo, nereikalaudami papildomai sumokėti, priimti vartotojo atiduodamas elektros ir elektroninės įrangos atliekas tuo atveju, jeigu jos yra tos pačios paskirties kaip platintojo parduodama elektros ir elektroninė įranga.

Senas padangas taip pat galima pristatyti į tas prekybos vietas, kur įsigyjamos naujos. Mesti į mišrių komunalinių atliekų ar pakuočių atliekų konteinerius nenaudojamą elektros ir elektronikos įrangą griežtai draudžiama.

– Pusantro mėnesio, kuris liko iki pavasario, greitai prabėgs. Žmonės tvarkysis aplinką. Kaip žinia, didelius kiekius augalinių atliekų reikalaujama vežti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę, bet mažesnius priimate ir DGASA. Kokį kiekį biodegraduojančių atliekų ten galima atvežti?

– UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras jau išdalijo 14 tūkst. kompostavimo dėžių Marijampolės regiono individualių valdų ir sodų savininkams, perkama dar 4, 5 tūkst. kompostavimo dėžių. Jas gavę gyventojai įsipareigoja, kad patys savo valdose ar soduose kompostuos žaliąsias atliekas. DGASA yra pastatyti tik nedideli konteineriai, kurie greitai būtų užversti, jei nebūtų jokių apribojimų. Todėl yra nustatyta, kad priėmėjai iš gyventojų (įmonėms taikomi kiti reikalavimai, jos moka už šių atliekų surinkimą ir sutvarkymą, veža tik į ŽAKA) gali priimti tik iki 200 kg ir tik nedidelių matmenų (šakeles iki 30 cm) žaliąsias atliekas. ŽAKA iš gyventojų priima visas, neapribojant kiekio (iki 40 cm pločio medienos atliekas), žaliąsias atliekas. Gyventojui, nenorinčiam pačiam kompostuoti, reikia jas nuvežti į šią aikštelę.

– Žadėta, kad pertvarkytose DGASA veiks atiduotuvės, kur bus galima palikti dar tinkamus naudoti daiktus. Kada jos bus įrengtos?

– Antrinio panaudojimo punktai pradės veikti įgyvendinus projektą dėl Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo sistemos plėtros. Manome, kad vadinamosios atiduotuvės, kur bus galima keistis dar tinkamais naudotis daiktais, mūsų regione turėtų pradėti veikti šiais metais.




Publikuota: 2019-01-17 10:33:51

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai