„Santaka“ / ES parama padeda rinktis ūkininkavimo kryptį

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda triukų paspirtuką (žalios spalvos, 15 Eur), riedlentę (5 Eur). Tel. 8 685 17 286.
Galioja iki: 2020-05-28 13:06:44

Perka žemės ūkio paskirties žemės (pageidautina Klampučių, Stolaukio, Gražiškių, Virbalio, Bartninkų, Užbalių vietovėse). Galima siūlyti ir kitose vietovėse, bet ne mažiau kaip 5 ha. Tel. 8 647 00 978.
Galioja iki: 2020-05-31 16:41:14Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2007-01-03 16:20

Dalinkitės:  


Už ES paramą įsigijusi vakarietišką karvių melžimo įrangą, įrengusi pieno perdavimo liniją, R.Čižauskienė karves dabar pamelžia dukart greičiau.

ES parama padeda rinktis ūkininkavimo kryptį

Populiari „Ekologinio ūkininkavimo“ programa

Didesnės galimybės tvarkyti kaimiškas sodybas, rūpintis jas supančiomis pievomis, upeliais, dar viena kita užsilikusia pelkaite atsirado Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES) ir pradėjus iš jos struktūrinių fondų remti šalies ūkininkus. Nemažai šalies žemdirbių pasinaudoja Kaimo plėtros plano (KPP) priemonės „Agrarinė aplinkosauga“ teikiamomis galimybėmis. Neabejingi šios priemonės nuostatoms ir Vilkaviškio rajono kaimo žmonės. Tačiau dėl Suvalkijos laukus išlyginusios nesubalansuotos melioracijos, dėl vienkiemių sugrūdimo į gyvenvietes atsirado mažiau poreikio bei galimybių pasinaudoti „Agrarinės aplinkosaugos“ siūlomomis „Paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų įrengimo pievose bei ariamoje žemėje ir apsaugos nuo erezijos“, „Kraštovaizdžio tvarkymo“, „Retų veislių gyvulių ir paukščių išsaugojimo“ programomis.

Mūsų rajono ūkininkai iš KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga“ daugiausiai renkasi „Ekologinio ūkininkavimo“ programą. Rajone ekologiškai šeimininkauja 51 ūkininkas, jie dirba netoli 1000 ha žemės. Iki šiol ekologiškai ūkininkauti dažniausiai ėmėsi mažažemiai ir vidutiniai žemės naudotojai. Pastaruoju metu tokiam ūkio tvarkymo būdui vis daugiau dėmesio pradeda skirti ir pusšimtį ar dar daugiau hektarų žemės dirbantys ūkininkai.Išsaugojo vienkiemį, atkūrė sodybą

Pilviškių seniūnijos Piliūnų kaimo ūkininkė Roma Čižauskienė dirba 85 ha nuosavos ir 17 ha nuomojamos žemės. Kiekvienas ūkis, kaip ir kiekviena šeima, turi savo istoriją. Atkūrus šalies Npriklausomybę Petras susigrąžino tėvų žemę ir ėmėsi tvarkyti karo bei kolektyvizacijos nuniokotą gražiame pašešupyje prisiglaudusią tėviškę. Čižauskai ant buvusių pamatų atstatė tvartą, klojimą, atnaujino gyvenamąjį namą, pakeitė langus, duris. Kiemo gilumoje iškilę nauji metaliniai arkiniai sandėliai, technikos garažai liudija, kad į vienkiemį atėjo nauji laikai.

Deja, vargu ar rasime šeimą, namus, kuriuos nebūtų aplankiusios nelaimės. Prieš kelerius metus mirė Romos vyras Petras Čižauskas. Moteris liko ūkininkauti su trimis vaikais. Dukra Daiva jau ištekėjusi, gyvena ir dirba Marijampolėje, sūnūs Povilas ir Vytautas – studentai.

– Taip aš, buvusi mokytoja, baigusi 100 valandų ūkininkavimo pradmenų kursus, tapau profesionalia ūkininke, – sakė gyvenimo blaškyta, bet nepalūžusi vienkiemio šeimininkė. Moteris pridūrė, jog jei ne vaikų rūpestingumas ir darbštumas bei ES parama, vargu ar būtų kaime atsilaikiusi. Namuose yra kompiuteris, įvestas internetas, tačiau Čižauskai nesibodi ir juodesnio darbo.

– Didžiausi pagalbininkai – mano studentai, – džiaugiasi ir didžiuojasi mama. – Jie dirba su traktoriais, kombainais, užaria, apsėja laukus, sudoroja derlių. Ūkyje dirba ir du samdomi darbininkai.Pradėjo nuo „Standartų laikymosi“

Vienkiemio šeimininkė su savo vaikais išstudijavo Kaimo plėtros planą, tarėsi su rajono žemės ūkio konsultantais, specialistais ir nusprendė, jog jų ūkiui priimtiniausia KPP „Standartų laikymasis“ priemonė. Ūkininkė pateikė Nacionalinei mokėjimų agentūrai paraiškas ES paramai gauti pagal „Pieno direktyva“ ir „Nitratų direktyva“ programas.

Pagal „Pieno direktyvos“ programą R.Čižauskienė įsigijo mechanizuoto karvių melžimo ir pieno šaldymo priemones bei įrengė karvių tvarte pieno perdavimo liniją. Tokiai įrangai pirkti bei sumontuoti ūkininkė iš ES gavo 36 tūkst. litų paramą. Roma sakė, jog anksčiau mechanizuotai pamelžti 26 karves į kilnojamus bidonėlius užtrukdavo 1,5 valandos, dabar su šiuo darbu susitvarko per 50 minučių. Tapo kur kas paprasčiau ir lengviau paruošti pieną iki aukščiausios kokybės reikalavimų.

Pagal „Nitratų direktyvą“ ūkininkė įsigijo vokišką teleskopinį mėšlo krovimo krautuvą. Su juo palengvėjo ir paspartėjo tvartų mėžimas. Iš karvių tvarto mėšlas pašalinamas transporteriu į mėšlidę (betonuotą duobę). Iš čia mėšlą naujuoju krautuvu pakrauna į priekabas ir išveža į laukus. Galvijų prieauglio tvarte gyvuliai laikomi ant gilaus kraiko. Naujasis krautuvas gerai pasitarnauja pakraunant tvarte susigulėjusį mėšlą į transporto priemones. Krautuvas nepamainomas tvarkant mėšlo krūvas laukuose. Už jį ūkininkė sumokėjo 154 tūkst. litų. ES krautuvui įsigyti skyrė 127 tūkst. Lt – tiek paramos išėjo pagal tuo metu turimus gyvulius.Išmėgino įvairias šakas

Čižauskai per penkiolika ūkininkavimo metų išmėgino įvairias ūkio šakas. Jie augino javus, bulves, cukrinius runkelius. Vienu metu neblogai sekėsi bulvininkystė. Tačiau verslininkai uždarė netoli dirbusią Antanavo spirito gamyklą, kuri buvo pagrindinė bulvių supirkėja. ES pristabdė cukraus gamybą, teko atsisakyti nemažą pelną nešusių cukrinių runkelių. Ūkininkavimo pradžioje neblogai sekėsi kiaulininkystė, bet atsidūrus Europos Sąjungoje šią sritį valdžia lyg ir pastūmėjo į pakraštį – kiaulininkystė dabar neremiama.

Dar prieš metus Roma svarstė, ar neišplėtus mėsinių galvijų auginimą. Ūkininkė nusipirko mėsinių galvijų Limuzinų veislės bulių, keletą mėsinių veislių telyčių. Galvijų bandoje atsirado mėsiniai mišrūnai. Tačiau R.Čižauskienė pamatė, kad norint uždirbti apčiuopiamesnį pelną, reikia kasmet parduoti bent 35–40 mėsinių galvijų, laikyti apie 70–80 žindenių karvių.

– Pasitarėme su vaikais, kad mūsų šeimai tokios galvijų bandos ne pagal jėgas, – sakė ūkio šeimininkė.Melžia ekologišką pieną

Įgyvendinus „Standartų laikymosi“ priemones, R.Čižauskienės mintys sustojo ties KPP „Ekologinio ūkininkavimo“ programa. „O kodėl nepradėjus ekologiškai ūkininkauti ir melžti ekologišką pieną?“ – pradėjo svarstyti ūkininkė. Tuo labiau, kad jau įsigyta gera karvių melžimo bei pieno šaldymo įranga, pastatytas ir įrengtas 46 vietų karvių tvartas. Visa nuosava žemė glaudžiasi netoli sodybos, pašešupyje vešliai želia pavasariais užliejamos pievos.

2005 metais ūkininkė kreipėsi į Viešąją įstaigą „Ekoagros“ ir gavo augalininkystės produkcijos ir gyvulininkystės produkcijos gamybos pereinamojo laikotarpio ekologinio ūkio sertifikatą. Ūkininkė laikėsi taisyklių, „Ekoagros“ pereinamojo ekologinio ūkio sertifikatą pratęsė ir kitiems metams. Roma visą dėmesį sutelkė pienininkystei ir ekologiškų pašarų gamybai.

Ūkininkė savo žemėje mineralinių trąšų nenaudoja. Geresniam derliui gauti ji perka iš Ukmergės biofabriko ekologines trąšas (biokalį). Ekologiškai užaugintus pašarinius grūdus mala nuosavame malūne, miltus praturtina iš Lazdijų rajone ekologiškai ūkininkaujančio ūkininko įsigytomis rapsų išspaudomis. Ūkininkė turi ruloninio šienainio gamybos priemones. Iš pievų ir daugiamečių žolių ji pasigamino netoli 500 ritinių ekologiško šienainio. Roma paskaičiavo, jog šiam sezonui jai visiškai pakaks ekologiškų pašarų 31 melžiamai karvei, 33 galvijams (1–2 metų amžiaus prieaugliui) ir 19 veršelių iki 1 metų amžiaus išlaikyti. Ankstesniais metais už ekologišką ūkininkavimą R. Čižauskienė gavo 55 tūkst. Lt ES paramą. Sumažinusi dirvonuojantį pūdymą ji planavo gauti apie 60 tūkst. Lt ES paramos. Ūkininkė užsisakė specialų dabartiniam ūkininkavimui pritaikytą padargą – ekologines akėčias.Jaučia moralinę skriaudą

R.Čižauskienės pieną superka AB „Marijampolės pieno konservai“ ir už jį moka tiek pat, kiek ir visiems ūkininkams, – po 68 ct už kilogramą. Ekologiškas pienas paprasčiausiai sumaišomas su iš kitų ūkininkų nupirktu pienu. ES paremtas ekologiškas ūkininkavimas beprasmiškai pasibaigia supirkėjo pienovežyje.

Ekologiškai ūkininkaujantys ūkininkai mano, kad jų pagamintos produkcijos realizavimu, tinkamu jos panaudojimu turėtų rūpintis ne tik jie patys, produkcijos supirkėjai, bet prie šio proceso vienokia ar kitokia forma galėtų prisidėti ir valdžia. Tik tuomet iš ekologiško ūkininkavimo naudos turės ne tik tas, kuris produkciją užaugina, bet ir tie, kurie pageidautų jos nusipirkti ir vartoti.Algimantas Gudaitis


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartuose pagerbtas kunigas altarista Vaclovas Stakėnas
* Vilkaviškiečio kadruose – snaudžianti voverė ir naktinėjantys barsukai
* Naujas pirmininkas planuoja darbus
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar iš solidarumo šiuo metu perkate Lietuvos gamintojų prekes?
Stengiuosi tą daryti.
Perku, jei jos pigesnės.
Visada taip elgiausi.
Gamintojas man nesvarbu.Kalbos patarimai

Pridedame, prisegame ar prikabiname?
Tiek prie elektroninio, tiek prie tradiciniu paštu siunčiamo laiško priedus pridedame, o ne prisegame ir ne prikabiname . Ir būtent priedus, o ne prisegtukus .ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas