„Santaka“ / Patys aktyviausi skaitytojai – pradinių klasių mokiniai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-02-24 08:50

Dalinkitės:  


Vaikų skyriaus vedėja A.Radžvilienė pasakojo, kad bibliotekoje nuolat rengiamos parodos, vyksta ekskursijos, įvairūs renginiai.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Patys aktyviausi skaitytojai – pradinių klasių mokiniai

Eglė MIČIULIENĖ


Kažkada, kai nebuvo kompiuterių ir televizorių, nebuvo net ir spaustuvių, knygos būdavo rašomos ranka ir labai branginamos. Deja, civilizacija sukūrė tokių dalykų, kurie žmones verčia užmiršti, kaip gera vakarais pasklaidyti knygą, kokių išminties lobių iš jos galima pasisemti...

Vilkaviškio viešosios bibliotekos Vaikų skyriaus vedėja Alvina Radžvilienė sakė, jog jaunųjų skaitytojų išties mažėja. „Gal jų laiką atima kompiuteriai ar dar kas nors“, – svarstė ji.

Vaikų skyriuje per metus apsilanko apie 900 skaitytojų.

Ypač aktyvūs mažieji skaitovai – 1–4 klasių mokiniai. Vyresni dažniausiai ateina tada, kai prispiria reikalas: reikia perskaityti mokytojo nurodytą kūrinį arba rašant referatą pasiieškoti informacinės literatūros.

Be abejo, yra vaikų, kurie nuolat lankosi bibliotekoje, nes labai mėgsta skaityti. Pasibaigus metams renkami patys aktyviausi skaitytojai. Jiems įteikiamas pagyrimo raštas, kukli dovanėlė, o pavardės iškabinamos bibliotekos skelbimų lentoje.



Ką skaito vaikai?

Kokią literatūrą, be privalomų perskaityti leidinių ir referatams reikalingų enciklopedijų, mieliausiai renkasi mokiniai?

Pasirodo, didelę paklausą turi knygos apie šiuolaikinių paauglių gyvenimą. Jų dabar išleidžiama nemažai.



Daugelis noriai skaito knygas iš serijos „10+“ – tai įvairių užsienio autorių kūriniai jauniems žmonėms. Taip pat labai mėgstama „Iliustruota didžioji klasika“. Tai adaptuotos (sutrumpintos, vaikams pritaikytos) klasikos autorių knygos. Apie jas suaugusieji atsiliepia įvairiai: kai kas sako, kad tokios knygos tik gadina jauno skaitytojo skonį, vaikas susipažįsta tik su turiniu, bet nepajunta estetinės vertės. Tačiau A.Radžvilienė sako, kad reikia džiaugtis, jog vaikai skaito bent tokią literatūrą. Tie, kurie pritingi skaityti, storesnės knygos net neatsiverstų.

Yra dalis skaitytojų, kurie domisi tik fantastine literatūra. O kai kurie vaikai į rankas ima vien žurnalus. Biblioteka mažiesiems užsako „Naminuką“, „Flintą“, „Donaldas ir kiti“, vyresniųjų skyriuje yra „Justės“, „Panelės“ žurnalai.

Vienu metu moksleiviai buvo labai susidomėję J.K.Rowling „Hariu Poteriu“. Pirmųjų jos dalių Vaikų skyrius turi po 2–3 egzempliorius, o dviejų paskutinių – tik po vieną, tad skaitytojams tenka laukti eilėje. Tiesa, dabar susidomėjimo šia knyga banga jau kiek atslūgusi.

Tarp mergaičių labai populiari L.Kaaberbol knyga „Dina – gydytojos duktė“. Vienas populiaresnių lietuvių autorių – Vytautas Račickas.



Mažesniems skaitytojams labai patinka T.Janson knygelės apie Trolį Mumį, O.Proislerio „Raganiukė“, „Vaiduokliukas“, „Plėšikas Hocenplocas“, D.Rodario „Čipolino nuotykiai“, A.Lindgren „Pepė ilgakojinė“, „Karlsonas ir Mažylis“, „Broliai Liūtaširdžiai“ ir t.t. Skaitomos ir pasakos, nors jas šiuolaikiniai vaikai renkasi rečiau.



Pamiršta grąžinti

Bibliotekos Vaikų skyrius pernai gavo 535 naujas knygas, tačiau jaunieji skaitytojai apie 300 knygelių pradangino. Tik vietoj 45-ių pamestų knygų vaikai atnešė kitas, mat bibliotekos taisyklėse nurodoma pametus knygą grąžinti lygiavertį, ne mažiau kainuojantį spaudinį.

Bibliotekoje aktuali skolininkų problema. Skaitytojams bibliotekos knygą leidžiama laikyti ne ilgiau kaip dvi savaites. Tačiau tikrais skolininkais laikomi ir į „juoduosius sąrašus“ patenka tie, kurie knygų neprisiruošia grąžinti metus ir ilgiau.

Bibliotekininkės neturi galimybių kiekvienam skaitytojui paskambinti ar parašyti laiškus. Tad skolininkų sąrašus atspausdinę darbuotojos juos nusiunčia į mokyklas.

Nemanykite, kad visi skolininkai po tokios „akcijos“ iškart su knygomis sulekia į biblioteką. Kai kurie, žinoma, susigėsta, ir spaudinius grąžina, bet yra tokių, kurie knygų neatneša net 3 ir daugiau metų... Tuomet leidinius tenka nurašyti. Tai pakankamai liūdnas faktas, nes knygos dabar brangios. Jų bibliotekos gauna mažai, po vieną egzempliorių, tad vienam vaikui skaitant knygą kitas turi laukti.



Šiuo metu Vilkaviškio Salomėjos Nėries mokykloje yra 103 bibliotekos skolininkai, „Aušroje“ – 61, pagrindinėje – 38. Jų pavardes A.Radžvilienė žadėjo netrukus perduoti mokykloms.

Tačiau, anot Vaikų skyriaus vedėjos, kur daugiausiai skolininkų, ten daugiausiai ir skaitytojų, o tarp jų – ir tie, kurie apdovanojami už knygų skaitymą. Labai aktyvūs skaitytojai – Salomėjos Nėries mokyklos vaikai.



Ateina ne tik knygų

Viešojoje bibliotekoje ne tik skaitomos knygos. Kai kurie vaikai čia ateina pažaisti, dėsto dėliones, žiūri animacinius filmukus.

Šioje knygų karalystėje lankosi daug ekskursijų, ypač pradinukų. Vaikams darbuotojos papasakoja bibliotekos, knygos atsiradimo istorijas, aprodo gražiausias knygeles. Po ekskursijų, anot A.Radžvilienės, jaunųjų skaitytojų padaugėja.

Bibliotekoje nuolat ruošiamos parodos paminėti rašytojų jubiliejams, įvairioms svarbioms datoms, šventėms. Čia eksponuoti savo darbus ir rengti parodas gali mokiniai bei mokytojai. Pavyzdžiui, vaikams labai patiko mokytojos V.Lazauskaitės suvenyrinių kačių kolekcija, dailius rankdarbius eksponavo Giedrių moksleivė L.Vaškevičiūtė, buvo surengta Vištyčio Petro Kriaučiūno vid. mokyklos mokinų darbų, skirtų Lietuviškos spaudos atkūrimo šimtmečiui, paroda ir t.t.



Publikuota: 2005-02-24 08:50:04

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai