„Santaka“ / Peršalimo ligos jau pradeda sezoną / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Sveikata

Dalinkitės:  


Kol gripo sezonas neprasidėjo, laikas pasirūpinti skiepais.

Autorės nuotr.


Peršalimo ligos jau pradeda sezoną

Eglė KVIESULAITIENĖ


Atrodytų, kad gripo sezonas dar toli, vaistines ir gydymo įstaigas jau užplūdo peršalimo ligų kamuojami pacientai. O tai pirmasis signalas, kad gripo virusams daugintis – jau tinkamas laikas.



Pailgėjo eilės

Daugiausia pacientų užplūdo pediatrus. Mat į kolektyvus susirinkę vaikai labai greitai „pasidalija“ virusais. Kaip sakė Vilkaviškio šeimos medicinos centro pediatrė Angelija Bakšienė, peršalimo ligoms vystytis didelę įtaką turi ir oro sąlygos, mat rytai ir vakarai jau ganėtinai šalti, o dieną temperatūra iškyla. Tad vaikai tinkamai neįvertina, kokią aprangą jiems pasirinkti, ir peršąla ar peršyla.

Vilkaviškio ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Kristina Kubilienė sakė, kad stacionare gulinčių vaikų nėra daug, bet ambulatorinių ligonių tikrai nemažai.

– Kol kas labai rimtų peršalimo atvejų, plaučių uždegimų neturime, bet lengvai karščiuojančių, kosinčių, sloguojančių, besiskundžiančių gerklės skausmu tikrai nemažai, – aiškino K. Kubilienė.

Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Dženita Sabašinskienė patvirtino, kad ir jų gydymo įstaigoje padaugėjo peršalimo ligomis sergančių vaikų.



Tiesa, suaugusieji šeimos gydytojų dar neužplūdo, mat elementarias peršalimo ligas bando gydytis savarankiškai. Vis dėlto vaistininkai pastebi pailgėjusias eiles ir pasikeitusį vaistų poreikį. Šiuo metu labiausiai perkami vaistai nuo slogos, kosulio, gerklės skausmo, taip pat antibiotikai.



Cirkuliavo Yamagata

Rajono sveikatos priežiūros įstaigos jau parsivežė nemokamas gripo vakcinas ir kviečia pacientus skiepytis. Valstybinė ligonių kasa šiam gripo sezonui nupirko 131 738 vakcinos „Influvac“ dozes, kurių vertė – 491 tūkst. eurų. Vakcina skirta rizikos grupėms priklausantiems žmonėms, kurie skiepijami valstybės lėšomis.

Primename, kad rizikos grupėms priklauso besilaukiančios moterys, senjorai, taip pat sergantieji lėtinėmis ligomis, globos ir slaugos įstaigų gyventojai, medicinos darbuotojai, patiriantys tiesioginę ir didžiausią riziką užsikrėsti gripu bendraudami su sergančiais žmonėmis.

Praėjusiais metais buvo pasklidę gandų, kad valstybės perkama vakcina nėra efektyvi, nes kurdami ją imunologai neatspėjo vyrausiančios gripo atmainos. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija šiuos gandus paneigė. Anot ministerijos atstovų, sezoninio gripo vakcinos gaminamos pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą antigeninę sudėtį kiekvieniems metams, o jų efektyvumas ir saugumas yra patvirtintas registracijos procedūrų metu.



Vis dėlto, praėjusį gripo sezoną cirkuliavo ir B tipo viruso Yamagata padermė, kuri nebuvo įtraukta į trivalentės gripo vakcinos sudėtį. Vakcinos sudėtyje buvo tik dvi A tipo ir viena B tipo gripo padermės.

Dėl gripo paūmėja lėtinės ligos, galinčios lemti mirtį. Nors tokiu atveju statistiškai nematyti, kad žmogus mirė nuo gripo, nes pažymima, jog jis mirė nuo astmos, insulto, diabeto, lėtinės širdies ligos ir kt., iš tiesų mirtimi šios lėtinės ligos dažnai baigiasi gripo sezono metu.


Nupirko pigesnę

Pasaulio sveikatos organizacija šiam gripo sezonui rekomenduoja tiek trivalentę, tiek keturvalentę vakciną. Į keturvalentę vakciną įtrauktos A/H1N1, A/H3N2 ir abi B tipo gripo padermės – Victoria ir Yamagata. Visgi valstybė šiemet nemokamai vėl skiepys pigesne – trivalente vakcina, saugojančia nuo trijų gripo padermių. Norintys pasiskiepyti keturvalente vakcina, turės už ją susimokėti.

Kol kas rajono gydymo įstaigos dar nėra gavusios keturvalentės vakcinos. Norintys ja pasiskiepyti, turi pirmiausia susisiekti su savo šeimos gydytoju.

Nors dalis rajono gyventojų jau pasiskiepijo nemokama gripo vakcina, sveikatos priežiūros įstaigos pripažino, kad kol kas procesas neįsibėgėjo. Žmonės dar mėgaujasi vasariškais orais ir apie artėjantį gripo sezoną negalvoja. Tačiau spalio–lapkričio mėnesiais paprastai norinčiųjų skiepytis padaugėja keliskart.





Silpnina imunitetą

Medikai primena, kad per praėjusį sezoną nuo gripo mūsų šalyje mirė 7 žmonės. Skaudžiausia, kad tarp jų yra ir visiškai jaunų, nesiskundusių jokiais sveikatos sutrikimais ir, be abejo, dėl to nesiskiepijusių. Pasaulyje gripu kasmet suserga 5–15 proc. visos populiacijos, iš šio skaičiaus pasitaiko apie 5 mln. sunkių atvejų, o mirčių – iki 500 tūkst.

Gripas klastingas tuo, kad kartais žmogaus organizmo reakcija į šį virusinį susirgimą būna neadekvati ir dėl to išsivysto sunkios komplikacijos. Patekę į organizmą gripo virusai pažeidžia didelį kvėpavimo takų plotą, prasiskverbia į kraują ir smarkiai apnuodija organizmą.

Į kvėpavimo takų gleivinę patekę virusai sukuria palankias sąlygas daugintis ten esančioms bakterijoms, kurios įprastomis sąlygomis ligos nesukeltų. Gripo virusai labai susilpnina imunitetą, todėl po gripo organizmas labai sunkiai atsistato.



Baigiasi mirtimi

Vaikams gripas dažniausiai komplikuojasi ausų uždegimu ir apatinių kvėpavimo takų bakterinėmis infekcijomis, plaučių uždegimu.

Kita gripo komplikacija – širdies raumens uždegimas, kurio paveiktas raumuo nusilpsta ir tuomet sutrinka širdies darbas. Gripas gali komplikuotis į meningitą, kuris pažeidžia galvos ir nugaros smegenų dangalus bei pačias smegenis.

Dėl gripo paūmėja lėtinės ligos, galinčios lemti mirtį. Nors tokiu atveju statistiškai nematyti, kad žmogus mirė nuo gripo, nes pažymima, jog jis mirė nuo astmos, insulto, diabeto, lėtinės širdies ligos ir kt., iš tiesų mirtimi šios lėtinės ligos dažnai baigiasi gripo sezono metu.



Publikuota: 2018-09-25 13:49:12

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai