„Santaka“ / Vilkaviškietis „Lituanicą“ padovanojo aviacijos muziejui / Lietuva – širdy

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuva – širdy

Dalinkitės:  


Šią Jono Marecko pagamintą legendinio lėktuvo kopiją šiandien jau galima išvysti lakūno Stepono Dariaus gimtinėje – muziejuje.

Autoriaus nuotr.


Vilkaviškietis „Lituanicą“ padovanojo aviacijos muziejui

Andrius GRYGELAITIS


Jau esame rašę apie vilkaviškietį aviacijos mėgėją Joną Marecką, kuris gamina sumažintus lėktuvų modelius. Paskutinį savo padarytą lėktuvą jis padovanojo lakūno Stepono Dariaus gimtinei – muziejui.

Šiais metais sukanka 85 metai, kai lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno pilotuojamas lėktuvas „Lituanica“ sėkmingai perskrido Atlanto vandenyną, tačiau neaiškiomis aplinkybėmis sudužo taip ir nepasiekęs galutinio tikslo – Kauno. Minint šią ir Lietuvos valstybės šimtmečio datas, J. Mareckas nusprendė pagaminti maždaug 20 kartų sumažintą „Lituanicos“ kopiją. Šią idėją vilkaviškiečiui pamėtėjo ilgametis Vilniuje gyvenantis jo bičiulis lakūnas Gintautas Platūkis.

Istorinio lėktuvo modelį J. Mareckas konstravo daugiau nei mėnesį. Anot jo, tokiais atvejais kiekvieną detalę reikia gaminti atskirai, tad praeina nemažai laiko, kol modelis įgauna tikrąjį savo veidą. Viską sutvėrus orlaivį dar reikia nudažyti! O tai taip pat itin didelio kruopštumo reikalaujantis darbas.

Sumažintos „Lituanicos“ modelio ilgis siekia 148 cm, sparnų – 154 cm. Pats lėktuvas sveria maždaug 30 kg. Šį savo kūrinį J. Mareckas neseniai padovanojo Klaipėdos rajone, Dariaus kaime, esančiai lakūno Stepono Dariaus gimtinei – muziejui.


Įdomi buvo šio modelio perdavimo procedūra. Jis iš Vilkaviškio į Kauną keliavo automobiliu, o iš laikinosios sostinės į Klaipėdos rajoną buvo skraidinamas lėktuvu, kurį pilotavo G. Platūkis.

Pats J. Mareckas tvirtino, jog jam yra didelė garbė tokiu būdu prisidėti prie legendinio Lietuvos lakūno gimtinėje įsikūrusio muziejaus veiklos ir džiaugėsi, kad jo kūrinį galės apžiūrėti aviacijos mėgėjai ne tik iš Lietuvos.

„Lituanicą“, kaip ir anksčiau padarytus lėktuvų modelius, J. Mareckas konstravo iš medžio, vėliau jį impregnavo ir jau tuomet padengė cinkuota skarda. Vyriškio teigimu, toks gamybos būdas užtikrina, kad visi lėktuvėliai bus ilgaamžiai.

Iš viso vilkaviškietis jau yra pagaminęs daugiau nei 10 įvairių lėktuvų modelių. Įprastai vyras juos dovanoja savo draugams. Vienas lėktuvas yra užkeltas namuose ant ūkinio pastato stogo. Orlaivis ne tik jį puošia, bet ir tarnauja kaip vėtrungė, rodanti vėjo stiprumą bei kryptį. Pamatyti vilkaviškiečio gaminius lengvai galima ne tik dieną, bet ir naktį. Lėktuvų sparnuose vyriškis įmontavęs specialius šviestuvus, kurie dieną prisigeria saulės šviesos, o temstant ima šviesti.


„Esu sulaukęs daugybės prašymų padaryti panašius lėktuvėlius, bet tai nėra lengva užduotis. Lėktuvus stengiuosi daryti pagal tikrų modelių matmenis, tiesiog atitinkamai pakeičiu jų mastelį. Naujausią „Lituanicos“ modelį gaminau pagal įvairias nuotraukas ir brėžinius, rastus senuose aviacijos žurnaluose bei internete“, – pasakojo pašnekovas.

J. Mareckas nuolat skaito su aviacija susijusias įvairias knygas, žurnalus, vyksta į šios srities mėgėjams skirtas šventes. Vilkaviškietis svarstė, kad greičiausiai šiam pomėgiui daugiausiai įtakos turėjo pirmas skrydis su „An-2“ modelio lėktuvu, liaudyje dar vadinamu „kukurūzniku“. Ta kelionė vyriškiui įsiminė ir tuo, kad jam ne tik teko sėdėti šalia piloto, bet ir pačiam pavairuoti šią skraidymo priemonę.



Publikuota: 2018-09-24 08:33:19

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai