„Santaka“ / Minime 140-ąsias dr. Kazio Griniaus gimimo metines

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44

Perka metalines naudotas daugiabučių laiptinių duris. Tel. 8 618 45 713.
Galioja iki: 2020-04-16 09:11:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-12-14 09:01

Dalinkitės:  


Valdas Adamkus ir Kazys Grinius. Paskutinė K.Griniaus gyvenimo nuotrauka Čikagoje 1950 m. birželio 3 d.

Minime 140-ąsias dr. Kazio Griniaus gimimo metines

Prezidento testamento priesakas: „Giliai tikiu lietuvių tautos amžinybe...“Dabartinė karta jau sunkiai įsivaizduoja šiek tiek daugiau nei prieš pusę amžiaus vykusias pirmąsias okupacijas: bolševikinę ir vokiškąją – su trėmimais, šaudomų vaikų, moterų klyksmais, koncentracijos stovyklomis, NKVD ir gestapais, nežmoniškais kankinimais rūsiuose ar forte deginamų lavonų rūkstančiais juodų dūmų stulpais... O Kazys Grinius tai matė savo akimis. Kai daugelis stengėsi to nematyti ir iš baimės tylėjo suglaudę ausis, jis su prelatu Mykolu Krupavičiumi, buvusiu žemės ūkio ministru Jonu Aleksa pačiame vokiečių galybės apogėjuje įteikė okupantams garsųjį memorandumą su teiginiais: „Nekolonizuokite Lietuvos... nenaikinkite jos piliečių....“

„Kas tie drąsuoliai, išdrįsę mesti iššūkį išdidiesiems arijams į veidą, kai niekas visoje Europoje viešai nedrįso to padaryti?“ – stebėjosi laisvojo pasaulio spauda. Juk tai reiškė savanorišką pasiryžimą keliauti į Osvencimo pragarą, iš kurio negrįžtama. Tik visuomenės protestai ir nežinomų patriotų labai rizikingi žingsniai – pradangintos bylos – šiek tiek pagelbėjo to išvengti. Beje, J.Aleksa, ištrūkęs po karo iš nacių lagerio, atsidūrė Sibire ir ten žuvo. K.Grinių nuo tokios neabejotinos lemties gelbėjo žmonos apsukrumas ir sūnaus atkaklumas – reikia trauktis.

1944 m. liepos 31 d., nenorėdamas likti vienas, jis su šeima atsiduria besitraukiančiųjų į Vakarus vorose. Karas tebesitęsia. Pronacistiniai veikėjai siūlo K.Griniui pasirašyti atsišaukimą už lietuvių karinę pagalbą griūvančiam reichui. Jis atsisako, kaip ir 1940-aisiais nesutiko įeiti į bolševikinės vyriausybės sudėtį: su okupantais jam ne pakeliui. Nors ir išvargintas begalinio kilnojimosi iš stovyklos į stovyklą, lydimo košmariškų naktinių bombardavimų, jis rašo atsiminimus, ruošia juos spaudai. Dar 1945-ųjų rudenį kartu su M.Krupavičiumi, S.Kairiu pirmasis pasirašo telegramą Romos popiežiui prieš „Sovietų Rusijos okupacinių organų lietuvių tautos naikinimą, gresiančius masinius trėmimus“. Sužinoję, kad JAV ir Didžioji Britanija ruošiasi pripažinti Lietuvos aneksiją teisėta, tie patys ir prisijungę kiti patriotai siunčia platų kreipimąsi JAV prezidentui H.Trumenui reikalaudami: „... Nelegalizuoti Sovietų Sąjungos brutalios agresijos akto...“ Valstijų vadovybė atsižvelgė į šį dokumentą ir neuždarė ambasadų, padėdama kertinį akmenį dabartiniam laisvos Lietuvos atgimimo pamatui.

1946 m. vasario 16-ąją K.Grinius parašo kreipimąsi į visus lietuvius tuo pačiu klausimu, pabrėždamas siekį: „Eiti prie nepriklausomos tikrai demokratinės Lietuvos... būti dorais, darbščiais, blaiviais“. Jis ruošia „Lietuvio demokrato principus“, kuriuose pabrėžia būtinybę „saugoti lietuvių kalbą, vienyti tautą, kelti tautinę kultūrą, užtikrinti žmogaus ir piliečio teises, darbo žmogui geresnį materialinį, kultūrinį ir laisvą gyvenimą, apsaugoti nuo išnaudojimo...“ Tie principai – tai jo politinis demokrato testamentas, aktualus ir šiandien.

K.Grinius, nepaisydamas 80-ties metų naštos, intensyviai dirba. Pabaigia ir 1947 m. išleidžia savo raštų „Atsiminimai ir Mintys“ I tomą. Tai istorinė knyga apie beveik visos Sūduvos varpininkus, knygnešius, kovas už lietuviškos spaudos atgavimą ir tautinį atgimimą, Marijampolės, Kudirkos Naumiesčio, Vilkaviškio apskritis. Ji tapusi bibliografine retenybe, todėl jau spausdinama pakartotinė viso dvitomio laida.

1947 m. pradžioje K.Grinius atsiduria JAV pas savo tris brolius. Iš ten jis savo vardu siunčia Amerikos prezidentui kreipimąsi dėl Lietuvos žmonių genocido ir jos nepriklausomybės klausimo iškėlimo Jungtinių Tautų Organizacijoje. 1949 m. išsiunčia telegramą JTO tuo pačiu klausimu, rašo spaudoje, keletą kartų kalba per „Amerikos balsą“ (tarp kita ko, daktaro kreipimąsi esu pats girdėjęs per savo susimeistrautą ausinį radijo imtuvą – V.G.). „Mes patys atkursime laisvą ir demokratinę Lietuvos Respubliką“, – skambėjo jo įtaigus balsas per properšą bangos slopinimo šniokštime. Net būdama Sibiro tremtyje, jo sesuo Ona su šeima tą kreipimąsi girdėjo. Toji mintis atrodė tuomet tokia nereali, bet jis buvo pranašiškai teisus. Emigracijoje lietuviai pradėjo rietis. „K.Griniaus nuostata – „paskelbkime vieni kitiems amnestiją.... mūsų vyriausias tikslas turi būti vienybė“ – 40 metų veikė tarp mūsų“, – konstatavo JAV leidžiamos „Naujienos“.

Sunku visapusiškai įvardyti viską, ką nuveikė K.Grinius, nenuilstamai dirbdamas visą tą gyvenimo tarpsnį iki paskutinės savo būties akimirkos – 1950-ųjų birželio 4 d. Aišku viena, kad visa jo veikla buvo skirta Lietuvos valstybei atstatyti, genocidui demaskuoti, didele dalimi prisidėjusi prie pasaulio opinijos formavimo.

„Giliai tikiu Lietuvių Tautos amžinybe... gerovės galima pasiekti tik demokratinėje Lietuvos Respublikoje...” Šie žodžiai įrašyti jo testamente, jais nuosekliai vadovaujasi dabartinis mūsų šalies Prezidentas Valdas Adamkus, buvęs K.Griniaus sūnaus Liūto bendraklasis Kaune. Jiedu pas Grinius tada spausdino antinacinį laikraštėlį „Jaunime, budėk“. Liūtas kovos draugo neužmiršo ir 1949 m. jam, beviltiškai įstrigusiam DP stovyklose Vokietijoje, pasiuntė iškvietimą į JAV. Kirba natūralus klausimas: jeigu ne jų suolo ir kovos draugystė, kaip būtų susiklostę Valdo Adamkaus keliai?

Kokia nenugalima jėga vertė dr. Kazį Grinių tikėti tautos nemarumu, aukotis jos žmonių labui, nepalūžti nuo užgriuvusių negandų? Esu įsitikinęs – TĖVYNĖS MEILĖ išreikšta ne žodžiais, o viso jo gyvenimo darbais iki paskutinio atodūsio.Vytautas GRINIUS

Lietuvos prezidento K.Griniaus memorialinio muziejaus direktorius
Kviečiame į renginius, skirtus Lietuvos Prezidento Kazio Griniaus 140-osioms gimimo metinėms paminėti

Gruodžio 14 d. 14 val. (ketvirtadienį)

Istorinė konferencija „Mažos tautos dideli žmonės“ Kazlų Rūdos K.Griniaus gimnazijoje (Atgimimo g. 1, Kazlų Rūda).

Gruodžio 15 d. (penktadienį)

13–14 val. – lankymasis Lietuvos Prezidento K.Griniaus memorialiniame muziejuje (Bažnyčios g. 23, Marijampolė );

14 val. – gėlių padėjimas ant Lietuvos Prezidento K.Griniaus kapo Maumedžių giraitėje (Kazlų Rūdos sav., Selemos k.);

15 val. – iškilmės, skirtos Lietuvos Prezidento Kazio Griniaus140-ųjų gimimo metinių paminėjimui, Marijampolės kultūros centre (Vilkaviškio g. 2 / Kauno g. 3, Marijampolė ).

Dalyvaus Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos orkestras ir solistai. Diriguos marijampolietis Dainius Pavilionis.

Gruodžio 17 d. (sekmadienį)

Salės futbolo turnyras, skirtas Lietuvos Prezidento Kazio Griniaus gimimo 140-ųjų metų jubiliejui paminėti, Kazlų Rūdos savivaldybės sporto centro salėje (S.Daukanto g. 19, Kazlų Rūda). Varžybų pradžia – 11 val.Marijampolės apskrities viršininko administracija

Kazlų Rūdos savivaldybė

Lietuvos Prezidento K.Griniaus memorialinis muziejusUžsk.14868


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mokiniams skirti maisto daviniai sukėlė diskusijų audrą
* Komunalininkai dezinfekuoja ir laiptines, ir suoliukus aikštėse
* Kaimyninėje Marijampolėje – koronaviruso protrūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas