„Santaka“ / Gižų krašto Lietuvos savanorių keliais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-08-20 16:44

Dalinkitės:  


Savanorio Tomo Narijausko amžinojo poilsio vieta šeimos kapavietėje Rūdos kaimo kapinėse.

Autoriaus nuotr.


Gižų krašto Lietuvos savanorių keliais

(Pabaiga. Spausdinta Nr. 64, 65)„Dingęs be žinios“

„Vilkaviškio krašto 1918–1923 m. Lietuvos kariuomenės savanorių vardyne“ apie savanorį iš Rūdos kaimo Tamošių Narijauską rašoma: „Dingęs be žinios 1919 m. liepos 9 d., Bikundi.“ Būtent tokį įrašą minėto vardyno rengėja muziejininkė Danutė Ardzijauskaitė rado savanorio byloje Lietuvos valstybės Istorijos archyve.

Mane sudomino vardas Bikundi. Lietuvos žemėlapiuose, tarp savanorių mūšių žinomų vietų tokio vietovardžio nesuradęs, leidausi į T. Narijausko giminių palikuonių paieškas.

Prisiminiau, kad vaikystėje teko pažinti Juozą Narijauską. Vyriškis anuomet gyveno prie kelio į Keturvalakius. Kitoje kelio pusėje, Oranų kaimo link, plytėjo garsaus prieškario ūkininko ir politiko V. Rudvalio laukai. Kai buvau paauglys, Gižų kolūkis ten sėjo cukrinius runkelius. Jų vagose prabėgo ne viena mano vasara. Prie Narijauskų sodybos, medžių šešėlyje, po ilgų darbo valandų dar ilgesnėse vagose prisėsdavome savo kuklių pietų. Lašinukai, naminė duona, kiaušiniai, butelis pieno – tai ir visi pietūs.

Mano, paauglio, dėmesį traukė senovinė sodyba su senutėle klėtimi. Gyventojų Narijauskų – Juozo ir jo sesers Petrutės – sodybos kieme nematydavau, tik Gižų bažnyčioje. Juozas buvo keistuolis. Pasakojama, kad vis rinkdavosi jaunas merginas į žmonas, bet taip ir liko abu su seserimi šeimų nesukūrę.Dėdę prisiminė dukterėčia

Tuomet net neįtariau, kad šioje sodyboje paskutines savo gyvenimo dienas praleido Lietuvos kariuomenės savanoris Tomas Narijauskas. Tai sužinojau tik atvykęs į Bačkiškių kaimą, kur gyveno brolių Narijauskų sesuo Danutė. Paskui suradau jos dukrą Liną Galasevičiūtę-Starinskienę, savanorio T. Narijausko dukterėčią.

Kai pradėjome su ja kalbėtis, manęs laukė staigmenos.

Antupių kaime gyvenanti savanorio dukterėčia L. Galasevičiūtė-Starinskienė patikino, kad savanoris iš karo grįžo ir gyveno Pavilkaujų, vėliau Oranų kaimuose.

Lina nešė albumus ir rodė savanorio nuotraukas. Pasak dukterėčios, Tamošius (Tomas) Narijauskas mirė apie 1980 m. Remiantis mano tikrintais archyvo įrašais, jis yra miręs 1979 m. birželio 9 d., palaidotas Rūdos kaimo kapinėse.

Žinių apie savo kaimyną suteikė Vilija Juškienė, kita moteris parodė laukuose likusį vienišą medį, kuris mena savanorio gyvenamąją vietą.Palaidotas šeimos kape

L. Starinskienė man sakė, kad apie jos dėdę daugiau galėtų papasakoti Sabinas Masaitis. Jo žmona Afrozina kažkada dirbo Keturvalakių kolūkyje buhaltere.

Vykstu į Keturvalakių seniūniją. Paslaugūs darbuotojai informuoja, kad Masaičiai įsikūrę Ožkasvilių kaime. Ten pagal vietinių gyventojų suteiktą informaciją susiradau Masaičių sodybą.

Per septyniasdešimtmetį perkopęs šeimininkas iš laukų grįžo su traktoriumi, o jo žmona tuo metu ruošėsi kepti blynus. Vos išgirdusi tetėno T. Narijausko pavardę, užkalbinta šeimininkė šyptelėjusi tarstelėjo: „Pažįstu tave, esu mačiusi per Marijampolės televiziją.“

Pagalvoju, kad vis dėlto žinomumas labai palengvina paieškas.

S. Masaitis prisiminė, kad būdamas paauglys daug bendravo su T. Narijausku, mat savanorio žmona Magdalena buvo Sabino motinos sesuo. Pasak S. Masaičio, senolis buvęs labai darbštus, mėgstantis bendrauti, geros širdies. Mirė sulaukęs 89 metų, palaidotas šeimos kapavietėje greta žmonos Magdalenos ir dukros Magalionijos Rūdos kaimo kapinaitėse.

Gižų seniūnas Romas Kučiauskas, besirūpinantis savanorių įamžinimu, pažadėjo sutvarkyti T. Narijausko, kuris, anot dokumentų, 1919 m. dingo be žinios, kapą, pasodinti gėlių, pritvirtinti lentelę su kariuomenės savanorio pavarde.

Kovose už Lietuvos laisvę dvidešimtmetis T. Narijauskas buvo sužeistas, o pulko dokumentuose liko įrašas, esą karys dingo be žinios. Klaidų neišvengta, nes pulkuose raštvedžiai ir vadai buvo mažaraščiai.Ieškau pažinojusiųjų savanorį

Leidinio „Vilkaviškio krašto karžygiai“ sudarytojas žurnalistas Vilius Kavaliauskas apie kariuomenės savanorį iš Rūdos kaimo Petrą Baukų rašo: „Labai gaila, bet autoriui nepavyko surasti Vilkaviškyje ar visoje Lietuvoje Vyčio Kryžiaus kavalieriaus Petro Baukaus artimųjų. Nepavyko rasti ir didvyrio portreto.“

Į Lietuvos kariuomenę P. Baukus išėjo 1919 m. vasario 11 d. Rūdos kaime liko tėvai Andrius Baukus ir Uršulė Lazauskaitė.

Butigeidžio 7-ojo pulko vadas majoras Vladas Rėklaitis, pristatydamas P. Baukų apdovanojimui, rašė: „Devintos kuopos jaunesnysis puskarininkis Petras Baukus atsižymėjo 1920 metų spalio 14 ir 15 dieną ties Novy Dvor ir narsumu, imant dvarą Pavidaki ir būdamas pavyzdžiu kareiviams. Taip pat pasižymėjo savo gabumu ir žvalgyboje.“

1920 metų lapkričio mėnesį už lenkų fronte parodytą narsą apdovanotas 1-ojo laipsnio Vyčio Kryžiumi.

Už kautynes lenkų fronte ties Bastūnų kaimu ir parodytą narsumą devintos kuopos vadas vyresnysis leitenantas Teodoras Balnas pristatė P. Baukų antrąsyk apdovanoti Vyčio Kryžiumi. Kuopos vadas rašė: „1920 metų spalio 30–31 dienomis einantis devintos kuopos viršilos pareigas Petras Baukus pasižymėjo drąsumu mūšyje ties Bastūnais. Būdamas lenkų apsupime, nežiūrint priešo kulkosvaidžių ugnies, metėsi atakon.

Tokiu būdu savo narsumu patraukė ir kitus kareivius pirmyn. Taip lenkai buvo atmušti ir duota galimybė aštuntai kuopai ir devintos kuopos pirmam būriui atsitraukti iš Bastūnų kaimo bei išvežti kai kurį paimtą lenkų turtą.“

Tokie savanorio P. Baukaus poelgiai įamžinti leidinyje „Vilkaviškio krašto karžygiai“.

Tiesa, antruoju Vyčio Kryžiumi karys nebuvo apdovanotas.

Grįžęs iš nepriklausomybės kovų P. Baukus 1922 m. vedė Oną Šneiderytę, gyveno Vilkaviškyje, J. Basanavičiaus gatvėje. Turėjo tris vaikus: dukrą Oną (1923 m.), sūnus Bronių (1927 m.) ir Leoną (1929 m.).

Vilkaviškyje mirusio Lietuvos kariuomenės savanorio P. Baukaus palaidojimo vieta nežinoma. Žurnalistui V. Kavaliauskui nepavyko rasti P. Baukaus artimųjų ir savanorio portreto.

Viliuosi, kad „Santakai“ publikavus šį straipsnį atsilieps kas nors iš P. Baukaus artimųjų ar jį pažinojusių žmonių.Antanas ŽILINSKAS

Istorikas


Projektą „Valstybė buvo, yra ir bus“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas