„Santaka“ / Medetkos – pats laikas jomis apsirūpinti / Gamta

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gamta

Dalinkitės:  



Medetkos – pats laikas jomis apsirūpinti





Nuo birželio iki pirmųjų šalnų mus džiugins ryškiai geltoni medetkų žiedai. Tai itin vertingos vaistažolės, kurių atsargomis turėtume pasirūpinti kiekvienas.

Apie medetkų gydomąsias savybes žmonės žinojo jau XII amžiuje, o šie saulę primenantys žiedai iki šių dienų neprarado savo vertės. Medetkos labiausiai pasižymi antiseptinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, skatinančiomis gydyti odos uždegimą, žaizdas, įvairius odos sudirgimus bei apsauga nuo saulės.

Pasak fitoterapeuto Virgilijaus Skirkevičiaus, medetkos – naudingiausios sodo gėlės grožiui ir sveikatai. Šis augalas jau nuo seno naudojamas žaizdoms ir odos problemoms gydyti. Ypač jos mus gelbėja vasarą, kai atvira oda kenčia nuo saulės, vabzdžių ar nubrozdinimų. Medetkų preparatai – efektyvi pagalba pažeistai ar sudirgintai odai.

„Medetkos vertinamos dėl savo raminamųjų ir gydomųjų savybių. Jos turi priešuždegiminių savybių, kurios slopina nedidelių odos žaizdų infekcijas, sumažina niežulį, paraudimą, patinimą, skausmą, vabzdžių įkandimų žalą, bėrimą, pragulas. Medetkos puiki pagalba odos raminimui nudegus saulėje, įsipjovus, įsibrėžus, išsausėjusiai ar suskilinėjusiai odai ar nestipriai nudegus. Mažos koncentracijos medetkų tirpalai tinka ir burnos skalavimui, esant burnos gleivinės pažeidimams“, – apie medetkų galią pasakoja fitoterapeutas.

Šių sodo augalų, pasidabinusių oranžinės, geltonos ar aukso spalvos žiedais, paslaptis – flavonoidų gausa. Jie augalui suteikia ryškią geltoną ar oranžinę spalvą, o žmogui tai veiksmingos gydomosios medžiagos.

Mokslininkai atidžiai tiria medetkų flavonoidus, taikomus medicinoje ir kosmetologijoje. Augaliniai antioksidantai kovoja su aplinkos žala žmogaus organizmui, didina atsparumą radiacijai ir saugo nuo neigiamo saulės poveikio – medetkų ekstraktas veikia kaip natūralus ultravioletinių spindulių filtras, tinkantis apsaugai nuo žalingo saulės poveikio.

Natūralios medicinos žinovas ragina medetkas auginti savo sode – užtenka tik vieną kartą pasėti, o džiaugtis jų žiedais bus galima keletą metų, mat tai daugiametis augalas. Įvairių medetkų preparatų galima rasti vaistinėse, tačiau galima ir patiems prisirinkti nuo birželio iki vėlyvo rudens žydinčių žiedų, prisidžiovinti jų žiemai ar pasiruošti medetkų ekstraktų, tinkamų išoriniam vartojimui – įvairiems odos sudirgimams plauti ir gydyti. Neturintys galimybės medetkomis pasirūpinti patys, neturėtų nusiminti – jų tikrai rasite vaistinėse, ir jums priimtinomis formomis: arbatos, tinktūros, ekstraktai, tepalai ar pan.

Fitoterapeutas pasakoja, kad medetkos įdomios ir tuo, jog iš jų žiedų galima spėti orus – jei medetkų žiedai susiskleidžia, reiškia, kad artinasi lietus, o jeigu žiedai neprasiskleidė iki 9 val. ryto – panašu, kad diena bus lietinga. Galbūt tai padėtų nuspręsti, ar išeinant iš namų vertėtų pasiimti skėtį, ypač kai Lietuvoje būdingos lietingos vasaros.



Publikuota: 2018-08-07 11:26:22

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai