„Santaka“ / Joga – mankšta kūnui, sielai ir protui

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-08-06 17:10

Dalinkitės:  


Eugenija Saurusevičienė sako, kad labai svarbu išmokti atsipalaiduoti, išgyventi akimirkos grožį ir savo viduje susikurti gerą emociją – tada ir pasaulis atrodys geresnis.

Autorės nuotr.


Joga – mankšta kūnui, sielai ir protui

Eglė MIČIULIENĖ


Net ir nieko apie jogą neišmanantiems žmonėms šis žodis paprastai asocijuojasi su dvasios ramybe, kūno lankstumu, meditacijomis. Vis greitesniu tempu gyvenančioje, bet sveikai judėti pamiršusioje visuomenėje šių dalykų labai trūksta – galbūt todėl jogos užsiėmimai vis labiau populiarėja.



Atsirado pačiu laiku

– Kai manęs klausia, kas yra ta joga – atsakau: tai mankšta kūnui, sielai ir protui. Kai kūnas lankstus, lankstesnis ir protas, mes išlaisvėjame, atsikratome senų įpročių ir net priklausomybių. Pavyzdžiui, kvėpavimo pratimai padeda mesti rūkyti, – šypsojosi kybartietė Eugenija Saurusevičienė.

Joga į jos gyvenimą atėjo beveik prieš septynerius metus – tada, kai to labiausiai reikėjo. Būdama 26-erių moteris, tuomet su vyru gyvenusi Airijoje, susilaukė pirmagimio ir... susirgo depresija.

Jogą kaip būdą pasveikti Eugenijai pasiūlė jos tėtis, žinomas Kybartų pedagogas Juozas Jurkynas, kuris tuomet jau domėjosi tūkstantmečių senumo Rytų filosofija ir mankštomis. Tačiau mokytis asanų iš tėčio atsiųstos knygos, medituoti ir tuo pat metu prižiūrėti kūdikį jaunai moteriai sekėsi sunkiai.

Kartą E. Saurusevičienė, nuėjusi pas šeimos gydytoją, ant sienos pamatė plakatą apie renkamą naują jogos grupę – tai buvo tarsi jai skirtas ženklas. Nuėjusi į užsiėmimus Eugenija susipažino su, kaip ji sako, fantastiška mokytoja Tara: iš jos sklido didžiulė meilė ir pagarba savo mokiniui.


– Taip pradėjau kapstytis iš depresijos, atsikratyti įvairių negerų dalykų, tapau geresnė, gražesnė vidumi, – pasakojo moteris.



Susidomėjo ir vyras

Dabar E. Saurusevičienė su joga nebesiskiria: nuolat važinėja į kursus, stovyklas ir pati veda užsiėmimus kitiems. Moteris juokiasi, kad pagaliau, kai jau turi sertifikatą, jos užsiėmimais susidomėjo ir vyras Vytautas. Turėdamas laiko jis dalyvauja žmonos vedamose jogos pamokose. Vytautas, anot Eugenijos, į filosofiją per daug nesigilina, tačiau džiaugiasi efektyviais pratimais, per kuriuos ne tik atsipalaiduoja, pasijunta energingesnis, bet ir nebejaučia nugaros skausmų.

Eugenija sako, kad jos tėtis J. Jurkynas joga pradėjo domėtis dėl sveikatos problemų.

– Man patinka, kai mano tėčiui moterys sako komplimentus, nes jis atrodo dvidešimčia metų jaunesnis nei yra iš tiesų. O jis atsako: dėl visko kalta joga! Tėtis užsiima joga tiek, kiek gali, ir dabar turi puikią atmintį, koordinaciją, koncentraciją. Mes abu, priešingai nei mama, esame karštakošiai, bet abu per jogą išmokome save labai greitai „nugesinti“, – pripažino pašnekovė.



Mankšta 40 laipsnių karštyje

E. Saurusevičienė užsiėmimus jau veda ne tik gimtuosiuose Kybartuose, bet ir Vištytyje, Alvite, Vilkaviškyje.


Jogos pamokose atliekami trys pagrindiniai dalykai: specialūs pratimai – asanos, kvėpavimo pratimai – pranajama ir atsipalaidavimas pamokos pabaigoje.

Eugenija su mokiniais užsiima daugiau klasikine šivanandas joga, tačiau jogos stilių yra daugybė. Pavyzdžiui, viena iš įdomesnių – karštoji, arba bikram joga, kuri praktikuojama labai karštoje, iki 40 °C įkaitintoje patalpoje. Žinoma, pastaruoju metu net ir nuo 30 laipsnių karščio leipstantiems žmonėms sunku įsivaizduoti, kaip tokiomis sąlygomis dar įmanoma mankštintis. Tačiau karštyje labai gerai atsipalaiduoja raumenys, dėl to lengviau atlikti asanas, be to, geriau išvalomi kūne susikaupę teršalai. Ypač gerai, šypsosi Eugenija, karštoji joga padeda atsikratyti nereikalingų riebaliukų, sumažinti celiulitą.

Kaip aiškino E. Saurusevičienė, visų jogos mokyklų esmė yra ta pati. Skiriasi tik asanų atlikimo tempas, būdas, priemonės. Vienose mokyklose daugiau dėmesio skiriama darbui su kūnu, kitose giliau prisiliečiama prie jogos filosofijos.

– Iš pamokos turi pasiimti tik tai, ko tau labiausiai reikia ir kiek reikia. Jei kas nors nepriimtina, pavyzdžiui, jogos filosofija – į ją ir nesigilini, daugiau dirbi su kūnu. Svarbiausia – atsipalaiduoti. Joga padeda žmogui išsilaisvinti iš rėmų ir suteikia sparnus pakilti, – sakė moteris.


Joga, anot Eugenijos, tinka visiems, nesvarbu, ar tu jaunas, ar senas, stambus ar lieknas. Žinoma, turint sveikatos problemų geriau pasikonsultuoti su gydytoju.



Joga – pagalba sau

Vesdama užsiėmimus E. Saurusevičienė savo mokiniams nepamiršta paaiškinti, kuo viena ar kita asana naudinga organizmui. Pavyzdžiui, viena padeda žarnynui, kita labai tinka stuburui, dar kita – skydliaukės veiklai reguliuoti. Lenkimasis į priekį tiek sėdint, tiek stovint labai naudingas nugarai ir nervų sistemai. O garsusis „Saulės pasveikinimas“ ne tik atpalaiduoja sustingusius raumenis, bet ir yra puikiausia treniruotė širdžiai, taip pat padedanti numesti svorio. Kvėpavimo pratimai suteikia energijos.

Lankantis jogos pamokas žmogus jaučiasi aktyvesnis, energingesnis, sumažėja nervinio pobūdžio problemos, pagerėja virškinimas, susireguliuoja tuštinimasis, apetitas.

Tačiau svarbiausia yra vidinės būsenos subalansavimas.

– Mes gyvename tarsi „užsukti“ ir nebemokame atsipalaiduoti. O tai yra būtina. Nebūtinai per jogą – ir dirbant reikia rasti laiko pailsėti, ramiai, sąmoningai pakvėpuoti. Ir, radus pertraukėlę, nepulti prie telefono, kompiuterio, o tiesiog ramiai pabūti su savimi, pastebėti gamtą, žmones, aplinką. Joga padeda atsipalaiduoti, sumažinti įtampą, ja užsiimant pailsi ir protas, ir siela. Tada vėl atgauname energiją ir kitomis akimis pamatome pasaulį. Aš sakau, kad jogos esmė – ne ant kilimėlio daryti asanas ar stovėti ant galvos, o pamokoje susikurtą gerą emociją išsinešti į pasaulį ir ja gyventi. Kai subalansuoji savo vidų, pradedi keistis pats – tada keičiasi ir tavo aplinka, – pasakojo Eugenija.



Lydi visą gyvenimą

Pati moteris sako esanti gana emocinga, impulsyvi, tad anksčiau įvairūs neplanuoti įvykiai ją tiesiog išmušdavo iš vėžių.

– Pavyzdžiui, lauki svečių, namus idealiai susitvarkei, o vaikai kažką apvertė, išliejo... ir pradedi šaukti. Dabar į viską žiūriu ramiau. Be abejo, kartais pratrūkstu, kaip ir visi žmonės, bet joga išmokė „nekonservuoti“ emocijų. Reikia pripažinti savo pyktį, nusivylimą, pavydą – kitaip viduje „sprogusios“ emocijos išsiverš per ligą ir mus užklups depresija, žvynelinė ar kita liga. Psichoterapeutai tokiais atvejais siūlo dainavimą, išsikalbėjimą, emocijų įvardijimą raštu ar piešiniais, o joga – kvėpavimo pratimus, meditaciją, per kurią savo neigiamas emocijas tiesiog „paleidi“, – kalbėjo Eugenija.

Beje, visi puikiai žino atvejį, kai Tailando urve, visiškoje tamsoje be maisto ir vandens ilgą laiką buvo įkalinti vaikai. Teigiama, kad išgyventi jiems padėjo treneris, buvęs vienuolis, urve išmokęs vaikus medituoti, t. y. atsiriboti nuo išorinių pojūčių ir susitelkti į savo vidų, siekiant išlikti ramiems ir taupyti deguonį.

Anot E. Saurusevičienės, jei sukyla blogos emocijos, net ir jogos nepraktikuojantis žmogus gali nusiraminti, susitelkęs į kvėpavimą. Reikia tiesiog atsisėsti ir keletą minučių giliai, ramiai pakvėpuoti.


– Žinoma, būna situacijų, kai su kuo nors susikivirčijus labiau norisi trinktelėti keptuve, o ne sėsti ir kvėpuoti, – juokėsi Eugenija. – Bet vis dėlto jei žmogus sustotų ir susitelktų į savo kvėpavimą, tada ir didelių konfliktų būtų mažiau. Kas mus lydi nuo pat gimimo iki mirties? Kvėpavimas! Gimęs žmogus pirmiausia įkvepia, mirdamas iškvepia. Ir kaip gali pasakyti, kad tai – nesvarbu? Giliai kvėpuodami pasieksime dvejopos naudos: ne tik nurimsime, bet ir geriau aprūpinsime ląsteles deguonimi.



Pajusti akimirkos grožį

Nuo praėjusių metų E. Saurusevičienė pradėjo vesti nemokamus užsiėmimus Kybartų globos namuose gyvenantiems vaikams. Tai, anot jos, yra karma joga – veikla, nesitikint visiškai jokio atlygio, net padėkos.

Turbūt ne vienam sunku įsivaizduoti, kaip ramybės, koncentracijos mokančius jogos pratimus gali atlikti vaikas, kurio pati prigimtis liepia judėti ir dūkti.

Eugenija juokiasi: iš pradžių lengva nebuvo.

– Būdavo, ateinu pas juos susidėliojusi planą, pasiruošusi. Pradedu užsiėmimą ir... jau matau, kad mano planas eina vėjais. Tada dedu savo užrašus į šoną ir prasideda improvizacija. Tad kartais mankštinamės, o kartais susėdę geriame arbatą, kalbame apie svajones, pažaidžiame. Ir patys užsiėmimai vyksta žaidimo forma, kitaip vaikams bus neįdomu. Su jais visada reikia improvizuoti, – pasakojo jauna mokytoja.


Vasarą užsiėmimai nevyksta, bet rudenį E. Saurusevičienė pas vaikus žada grįžti ir tęsti pamokas ant jogos kilimėlių.

Tuo tarpu visiems suaugusiesiems Eugenija pataria: daugiau būkime ten, kur esame, pajuskime akimirkos grožį.

– Pasivaikščiokime tylomis po mišką, parką – tai mūsų žalioji energija. Jei geriame arbatą, valgome, susikoncentruokime į šiuos veiksmus. O mes valgome, kalbame telefonu ir dar viena akimi žiūrime į televizorių ar į vaiko namų darbus. Mes, ypač moterys, įpratę vienu metu daryti daugybę darbų, veiksmų ir dar į priekį galvojame. Aš irgi taip gyvenau. Dabar stengiuosi gyventi esamu momentu. Man labai patiko buvusio aktoriaus, režisieriaus, žurnalisto, o dabar budistų vienuolio Kęstučio Marčiulyno mintis: „Kai išėję į lauką pastebėsite, kaip plazdena lapas, tada suprasite, ką reiškia gyventi čia ir dabar.“





Galerija: Jogos pamokos




Publikuota: 2018-08-06 17:10:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai