„Santaka“ / Saulė ir karščiai – realus pavojus sveikatai / Aktualu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aktualu

Dalinkitės:  


Gydytojas Gabrielius Rauckis.

Saulė ir karščiai – realus pavojus sveikatai


Medikai įspėja, kad saule reikia mėgautis atsakingai, o atslinkus karščiui ypač saugoti savo sveikatą. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms ir mažiems vaikams.

Reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ gydytojas Gabrielius Rauckis turi kelis patarimus kaip ištverti karščius. Esant intensyviai saulei ar dideliam karščiui, net ir įprastas fizinis krūvis (darbai sode, pasivaikščiojimas iki parduotuvės) gali būti labai pavojingas sveikatai.

„Būtinai atsižvelkite į asmeninę sveikatos būklę. Aukšta temperatūra gali pasunkinti esamas ligas. Karščiai gali lemti lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies kraujagyslių, paūmėjimą.

Aukšta temperatūra ypač žalinga vyresniems nei 65 metų žmonėms, taip pat asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis: onkologinėmis, širdies kraujagyslių sistemos, diabetu. Būtina saugoti odą nuo tiesioginių saulės spindulių“, – įspėja gydytojas.

Jeigu organizmo termoreguliacinė sistema yra perkraunama, atsiranda rizika susirgti su perkaitimu susijusiomis ligomis, todėl labai svarbu tinkamai pasiruošti karštųjų dienų laikotarpiui. Jeigu būnant lauke jaučiamas silpnumas, galvos skausmas, mirga akyse, atsiranda odos blyškumas, raumenų spazmų, širdies ritmo sutrikimų, pykina ar vemiama, rekomenduojama tuoj pat kreiptis į medikus.



Manoma, kad aplinkos temperatūra iki 27 laipsnių diskomforto nesukelia, 27–34 laipsnių karštis sukelia silpną diskomfortą, o nuo 35 laipsnių prasideda jau ekstremali temperatūra, sukelianti stiprų diskomfortą. Net ir sveikiems žmonėms patariama vengti didelio fizinio aktyvumo, temperatūrai perkopus per 30 laipsnių“, – perspėja medikas. Oro temperatūra yra svarbus rodiklis, tačiau svarbu atsižvelgti ir į santykinį oro drėgnumą. Kuo oras yra drėgnesnis, tuo organizmui yra sunkiau išskirti šilumą į aplinką, tad perkaitimo rizika didėja, įspėja gydytojas Gabrielius Rauckis. Taip pat svarbu nepamiršti, jog būdami ilgesnį laiką po tiesioginiais saulės spinduliais dar labiau pakeliame savo kūno temperatūrą, todėl reikėtų ne tik į temperatūrą atsižvelgti, bet ir į saulėtumą.

Apsaugokite namus nuo karščio

Uždenkite langus nuo tiesioginių saulės spindulių. Vėdinkite ir vėsinkite namus saulei nusileidus. Kuo mažiau naudokite elektrinių prietaisų, ypač spinduliuojančių šilumą. Patikrinkite, ar jūsų šaldytuvas ir šaldiklis veikia be sutrikimų.

Tinka visi atsigaivinimo būdai



Jei turite galimybę, įsijunkite oro drėkiklį. Vėsinkite veidą drėgnu rankšluosčiu. Jei namie turite kondicionierių, įsijunkite jį. Karščiausią dienos laikotarpį (pagal galimybes) praleiskite kondicionuojamose patalpose (kine, prekybos centre).

Sulėtinkite tempą

Venkite kelionių karščiausiomis valandomis, apribokite fizinį krūvį. Dėvėkite lengvus, natūralių medžiagų, orui laidžius drabužius. Jeigu būnant lauke jaučiamas silpnumas, mirgėjimas akyse, galvos skausmas, atsiranda odos blyškumas, raumenų spazmai, pykinimas ar vėmimas, širdies ritmo sutrikimai, rekomenduojama tuoj pat kreipkitės į medikus.

Pritaikykite mitybą

Nelaukite, kol jausite troškulį, gerkite dažnai, mažais gukšneliais (vandenį, žolelių arbatas, natūralias sultis). Drėkinkite lūpas ir burną. Rinkitės lengvai virškinamą ir neapsunkinantį maistą: šaltas sriubas, žalias daržoves ir vaisius, turinčius daug vandens (agurkus, cukinijas, melionus, arbūzus, vynuoges), pasilepinkite ledais. Venkite alkoholinių gėrimų – jie dar labiau skatina skysčių praradimą, todėl jų vartoti karštomis dienomis tikrai nerekomenduojama.





Publikuota: 2018-07-27 10:54:38

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai