„Santaka“ / Veterinaro veiksmai sukėlė įtarimų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda mūrinį namą Smėlio g. 20, Virbalyje (17 a sklypas, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-08-22 08:01:37

Parduoda 1 ha žemės ūkio paskirties žemės Giedrių k., Šeimenos sen.. Tel. 8 686 25 956.
Galioja iki: 2019-08-22 08:14:46

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-07-19 16:06

Dalinkitės:  


Rolandas ir Aušra Povilaičiai ragino ūkininkus būti atidžius ir stebėti, kaip dirba veterinarijos gydytojai.

Autoriaus nuotr.


Veterinaro veiksmai sukėlė įtarimų

Andrius GRYGELAITIS

Į redakciją kreipėsi Gražiškių seniūnijos Beržinių kaimo gyventojai Aušra ir Rolandas Povilaičiai. Neseniai jų karvių ūkyje buvo nustatytas leukozės židinys. Ūkininkai įtaria, kad šią ligą galėjo sukelti neatsakingas veterinarijos gydytojo elgesys.


Atliko, nors nereikėjo


Ūkininkai Povilaičiai mano, kad jų galvijų bandą gydęs veterinarijos gydytojas Artūras Zajankauskas, nustatydamas leukozės židinį, siekė paprasčiausiai pasipelnyti.

„Kartą A. Zajankauskas atvažiavo pas mus ir išrėžė, jog mūsų gyvulių tyrimai jau išsiųsti į Vilnių, bet dėl visa ko kraujo mėginius jis norėtų paimti dar kartą. Mes tuomet labai stebėjomės, kaip gali mūsų galvijų tyrimai būti išsiųsti, jei jie net nebuvo atlikti. Tuomet veterinaras užtikrino, kad tai – įprasta procedūra. Kiek vėliau, kai mūsų bandoje buvo rastas leukozės židinys, priminus šį atvejį A. Zajankauskas jau gynėsi, kad tąkart kraujo mėginį ėmė ne dėl leukozės, o dėl kitos ligos – bruceliozės“, – sakė A. Povilaitienė.

Kai veterinaras Povilaičiams pranešė, kad viena iš jų karvių galimai yra užsikrėtusi leukoze ir būtina atlikti papildomus tyrimus, Gražiškių seniūnijos ūkininkai kreipėsi į Vilkaviškio valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) ir išreiškė nepasitikėjimą gydytoju. Atvykę į šią tarnybą Aušra ir Rolandas sužinojo dar daugiau keistų dalykų.

„Mūsų ūkyje kraujo mėginius dėl leukozės A. Zajankauskas kasmet darė po du kartus, nors, pasirodo, to visai nereikėjo. Be to, Vilkaviškio VMVT informacinėje sistemoje apie 2015 m. ir 2017 m. atliktus tyrimus jokių duomenų nėra išlikę. Įtariame, kad gydytojas savavališkai atvykdavo į mūsų ūkį ir imdavo kraujo mėginius, tiesiog norėdamas užsidirbti. Jis niekuomet mums nedavė jokių kvitų, neturėjo nė lydraščių, įrodančių, kad mūsų galvijams reikia imti kraują. Bet tada mums net į galvą nešovė, kad taip būtų galima sukčiauti. Tuomet turėjome apie 20 karvių, tad per metus tyrimams išleisdavome apie 300 eurų“, – prisiminė A. Povilaitienė.


Ragino būti atidesnius


Po žinios, kad vienai jų karvei nustatyta enzootinė galvijų leukozė, Povilaičius ištiko lengvas šokas. Iki tol nė vienam gyvuliui Gražiškių seniūnijoje ši liga nebuvo rasta. Įprastai leukoze mūsų rajone sirgdavo tik pasienio zonoje esančių Kybartų ir Vištyčio seniūnijų gyvuliai.

Beržinių kaimo gyventojai vėliau net prašė pakartotinai atlikti tyrimus, nes nebuvo visiškai įsitikinę, kad jų karvė yra užsikrėtusi. Tiesa, visi tyrimai parodė tą patį – gyvulys iš tiesų serga šia nepagydoma liga. Nepaisant to, šeima vis tiek nebuvo iki galo įsitikinusi, kad tyrimų rezultatai teisingi, tačiau laukti ilgiau nebegalėjo – norėdami gauti bent šiokią tokią kompensaciją, jie buvo priversti parduoti sergančią karvę ir prieš kelias savaites jos atsivestą veršiuką.

„Labiausiai įtarimų kelia tai, kad atliekant visus tyrimus ant kraujo mėginių buteliukų buvo rašomas tas pats mūsų karvės kodas. Sistemoje mėginys jau po pirmos patikros figūravo kaip leukoze užsikrėtusio galvijo kraujas, tad sunku patikėti, kad VMVT pati paneigtų pirminius savo tyrimus“, – svarstė R. Povilaitis.

Vis dėlto tiek jis, tiek jo žmona nebuvo visiškai kategoriški ir neneigė, kad jų karvė visgi galėjo būti užsikrėtusi leukoze. Tiesa, čia ūkininkai vėl įžvelgė A. Zajankausko kaltę, teigdami, kad šis gydytojas visus galvijus gydo ir kraujo mėginius ima su viena adata.

„Kyla visokių minčių. Kiek žinau, radus seniūnijoje kelis leukozės atvejus, vėliau valstybė kompensuoja visų tos seniūnijos galvijų kraujo tyrimus. Gydytojams padaugėja darbo, jie turi užtikrintą finansavimą. Mūsų seniūnijoje vėliau buvo nustatytas dar vienas leukozės atvejis“, – kalbėjo A. Povilaitienė.

Ji ragino žmones būti itin atidžius ir stebėti, kaip dirba veterinarijos gydytojai, žiūrėti, kad šie keistų švirkštus, adatas, prašyti lydraščių ir paslaugos kvitų.


Pykčio nelaiko


Veterinaras A. Zajankauskas jam mestus kaltinimus pavadino absurdiškais ir spėjo, kad dėl visko kaltas ūkininkų patirtas stresas. Vyras tikino iki tol su Povilaičiais puikiai sutardavęs ir jokių priekaištų iš jų niekada negirdėjęs.

„Natūralu, kad bandoje nustačius leukozę žmones ištinka šokas. Daugelis tuo iš pat pradžių nenori patikėti ir sunkiai susitaiko su tokia žinia. Juk dėl to patiriama nemažų nuostolių. Šiuo atveju tyrimus dariau ne tik aš, tačiau visi rezultatai buvo tie patys. Povilaičių situacijoje aš netgi džiaugčiausi, kad leukozė nustatyta ankstyvos stadijos, kol liga dar nebuvo spėję apsikrėsti kiti galvijai. Tada nuostoliai būtų nepalyginamai didesni. Be to, karvė, kuriai nustatyta minėta liga, prieš kelis metus buvo pirkta iš seniūnijos, kurioje gausu leukozės židinių. Nors tada jai buvo atlikti reikalingi tyrimai, tačiau leukozė yra klastinga liga. Ji gali pasireikšti ir po metų ar dviejų“, – teigė A. Zajankauskas.

Gydytojas teigė net ir dabar nepykstantis ant jam kaltinimus metusių Povilaičių. Paklaustas, ar išties ankstesniais metais jų galvijams darė tyrimus, tačiau apie tai neinformavo Vilkaviškio VMVT, A. Zajankauskas išsigynė. Anot jo, kraujo mėginiai Povilaičių gyvuliams buvo imti tik 2016 m. ir šiais metais, tad šie duomenys sistemoje ir yra užfiksuoti. Apie 2015 m. ir 2017 m. tyrimus veterinarijos gydytojas tikino nieko nežinantis. Jis taip pat teigė, kad imdamas kraujo mėginius visada keičia adatas, naudoja vienkartinius mėgintuvėlius. Anot jo, tą gali paliudyti bet kurie jo klientai.

„Kalbos, kad veterinarijos gydytojams yra naudinga, jog vienoje ar kitoje seniūnijoje būtų kuo daugiau leukozės židinių, yra paprasčiausios sąmokslo teorijos. Niekam nelinkėčiau susidurti su šia liga. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę turėjome daug vargo, kol šią ligą „išvijome“ iš Vilkaviškio rajono. Tais laikais karvės dar neturėjo prisegamų numerių, tad pats degindavau į ragus tam tikrus simbolius, kad nesusimaišytų sergantys ir sveiki galvijai“, – pasakojo veterinarijos gydytojas.


Grėstų prarasti licenciją


Apie situaciją pasiteiravome Vilniuje įsikūrusios centrinės VMVT specialistų nuomonės. Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Vidas Charašauskas teigė, kad nėra pagrindo manyti, jog šiuo atveju leukozė nustatyta klaidingai, kadangi tyrimus tris kartus vykdė dvi skirtingos laboratorijos. Tiesa, jis pabrėžė, kad šalyje dar nėra buvę tokių atvejų, jog pakartotiniai tyrimai dėl enzootinės galvijų leukozės paneigtų pirminių tyrimų rodmenis.

„Jei būtų įrodyta, kad veterinarijos gydytojas išties naudojo vieną švirkštą, imdamas daugybės galvijų kraujo mėginius, jam grėstų prarasti licenciją. Vis dėlto reikia pastebėti, kad kraujui imti naudojamos vienkartinės priemonės, kurios dėl savo specifikos nenaudojamos pakartotinai. Lygiai tokia pati baigtis grėstų ir tuomet, jei paaiškėtų, kad veterinaras savavališkai atliko kraujo tyrimus, apie tai neinformavęs VMVT. Šiuo atveju duomenų, kad kraujo mėginiai buvo imti 2015 bei 2017 metais, VMVT neturi. Informacijos, kad tokios veiklos buvo planuotos ir daryti laboratoriniai tyrimai, nėra ir Veterinarijos informacinėje valdymo sistemoje. Šios sistemos administratorius yra ne VMVT, o Žemės ūkio ir kaimo verslo centras prie Žemės ūkio ministerijos. Minėtoje sistemoje saugoma istorija apie visus joje darytus įrašus ir veiksmus. Pastebėtina, kad atlikdamas šiuos tyrimus veterinarijos gydytojas visuomet turi vadovautis iš anksto VMVT parengtu ir patvirtintu mėginių atrinkimo planu. Kasmet pagal šį planą yra numatoma ištirti 20 proc. rajono bandų“, – kalbėjo V. Charašauskas.

Inspektorius tikino manantis, kad veterinarijos gydytojai neturi ir negali būti suinteresuoti, jog enzootinė galvijų leukozė būtų nustatyta kuo didesniame kiekyje bandų. Gydytojams iš to nėra jokios naudos – kompensuojamas yra mėginio atrinkimas, nepriklausomai nuo rezultato.

„Reikia pastebėti, kad veterinarijos gydytojo veikla nepatenkinti ūkininkai visuomet gali nutraukti paslaugų sutartį ir kreiptis į kitą veterinarą. Tokiu atveju ūkį aptarnaujantis veterinarijos gydytojas turi informuoti atitinkamo rajono teritorinį VMVT padalinį ir pasirašyti įgaliojimų sutartį“, – pabrėžė valstybinis veterinarijos inspektorius.

Kiekvienų metų pradžioje Veterinarijos informacinėje valdymo sistemoje automatiškai sudaromas tirtinų bandų sąrašas. Šis sąrašas šiemet buvo išplėstas, įvertinus situaciją dėl enzootinės galvijų leukozės Vilkaviškio rajone.

Vištyčio ir Kybartų seniūnijose į tyrimų dėl leukozės planą buvo įtrauktos visos galvijų bandos, tiriant visus vyresnius kaip 12 mėnesių galvijus.

Per šiuos metus Lietuvoje leukozė nustatyta 22 bandose. Iš jų 13 atvejų užfiksuota Vilkaviškio, 4 – Šakių, po 2 – Šilutės ir Ignalinos, 1 – Pasvalio rajonuose.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Per miestą tekančią upę tenka šienauti dalgiais
* Skęstančiuosius gelbstintis vilkaviškietis apie savo gyvybę negalvoja
* Fotografijų parodoje skleidžiasi užslėptas krašto gamtos grožis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar keliate atostogų nuotraukas į socialinius tinklus?
Taip, keliu nuolat.
Įkeliu vieną kitą.
Niekada to nedarau.
Socialiniais tinklais nesinaudoju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „humusas“ kaip valgio pavadinimas?
Vartosenoje jau paplitęs junginys avinžirnių užtepas, tačiau galimas ir adaptuotas variantas hùmusas.
Tai – tiršta pasta arba užtepas iš avinžirnių, sezamų sėklų, alyvuogių aliejaus ir česnakų, paplitęs Viduriniuosiuose Rytuose.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas