„Santaka“ / Sukaktys

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-12-07 09:31

Dalinkitės:  


Sukaktys


Poetiškas lapkritis Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje



Kiekvieną lapkritį Salomėjos Nėries vidurinė mokykla padvelkia chrizantemų žiedlapiais, sukuriančiais nostalgišką melancholiją, kiekvieną lapkritį vėl prisimenama Salomėja Nėris, vėl skaitomi jos eilėraščiai, dar kartą bandoma naujai suvokti jos gyvenimo tieses ir kreives. Dvi savaites mokykloje vyksta lietuvių kalbos, dailės, muzikos mokytojų projektai, kuriuose stengiamasi iš naujo išgirsti Salomėją Nėrį, kitomis formomis įprasminti jos kūrybinį palikimą.

Tiek pirmajai artimesnei pažinčiai (žemesniųjų klasių mokiniams), tiek gilesniam poetės asmenybės suvokimui pasitarnauja kiekvieną rudenį vedamos literatūros pamokos S.Nėries muziejuje. Šį darbą kūrybiškai dirba lietuvių kalbos mokytoja metodininkė R.Šlivinskienė. Čia mokiniai turi galimybę pažinti ne vadovėlinę poetės biografiją, sužinoti daug faktų, kurie labai ryškiai charakterizuoja menininkę.

Poetės 102-ojo gimtadienio išvakarėse mokyklos dvyliktokai su lietuvių kalbos vyresniąja mokytoja A.Ferenciene paruošė literatūros pamoką – poetinę kompoziciją „Ir vėl ją regiu“, kurią išvydo vyresniųjų klasių mokiniai. Ši programa buvo labai informatyvi, aprėpianti ir S.Nėries biografijos faktus, ir poetinį žodį, ir literatūrines interpretacijas. Įdomus naujas poetės gyvenimo vertinimas iš mokinių lūpų gražiai susiliejo su šokio ritmais ir dainų melodijomis. Dalyvių širdis sušildė autentišką menininkės aplinką primenančios dekoracijos.


Po meninės programos mokykloje vyko respublikinė mokytojų konferencija „O gal širdis manoji prasiveržė balsu?“, kurią organizavo lietuvių kalbos mokytoja R.Šlivinskienė, mokyklos direktorė D.Juškauskienė, direktorės pavaduotoja ugdymui R.Mikulevičienė. Pranešimus parengė net penkios mūsų mokyklos mokytojos, lituanistės iš kitų rajono mokyklų, dvi mokytojos ekspertės iš Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos. Konferencijos lektorės siūlė naujas S.Nėries poezijos interpretavimo galimybes, metodikos inovacijas, naujus klasikinio kūrinio priartinimo būdus prie modernios šiuolaikinio mokinio mąstysenos ir kt.

Jau nuo 1957 m. vyksta tradiciniai penkių Lietuvos mokyklų, susijusių su S.Nėries vardu, jos biografija, susitikimai. Juose dalyvauja Vilkaviškio Salomėjos Nėries, Kauno Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos, Lazdijų Motiejaus Gustaičio, Panevėžio Vytauto Žemkalnio ir Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos. Šiemet visos penkios mokyklos suvažiavo į Panevėžį.

Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazijos lituanistai organizavo seminarą mokytojams „Kitaip skaitome Salomėją Nėrį“. Jo metu Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytojai komentavo prieštaringus poetės gyvenimo vertinimus, polemizavo su pedagogais apie mokinių požiūrį į klasiką ir moderniąją literatūrą, diskutavo kitomis edukologinėmis, kultūros temomis. Svečiai aptarė panevėžiečių skelbto respublikinio samprotaujamojo tipo rašinių konkurso „Vėjai plėšos, užkerojo (mano) širdį varnalėšos“ rezultatus. Šiame konkurse švietimo ministrės R.Žakaitienės pasirašytu diplomu buvo apdovanota ir mūsų mokyklos dvyliktokė Greta Kasparaitytė.


Panevėžiečiai parodė puikų poetinį spektaklį, skirtą S.Nėriai, mokyklų atstovai pasveikino vieni kitus, pasikeitė atminimo dovanėlėmis. Renginio metu suvenyrais buvo apdovanoti ir Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos kasmet skelbiamo tradicinio mokinių kūrybos konkurso „Skiriu Salomėjai“ dalyviai. Šiemet sulaukta ne tik mokinių sukurtų eilėraščių, miniatiūrų, laiškų, bet ir tos kūrybos iliustracijų (ruošiant konkurso nuostatus, remtasi poetės biografijos faktu, kad ir ji pati iliustruodavo savo eilėraščius). Laureatais tapo mokiniai iš Panevėžio, Lazdijų, Vilniaus. Panevėžiečių organizuotame piešinių konkurse S.Nėries poezijos motyvais diplomu buvo apdovanotas mūsų mokyklos devintokas Aivaras Zuikis.

Kiekvienais metais mokykloje pasikartojantys stabtelėjimai prie Salomėjos Nėries kūrybos motyvų, atgaivinta atmintis padeda moksleiviams geriau suvokti poetės meninę prigimtį, nenuspėjamą jos gyvenimą ir sprendimus. Unikali mūsų krašto geografinė situacija, mokyklos kultūrinis statusas mūsų bendruomenę įpareigoja, kad šis ryšys su poetės atminimu ir toliau tęstųsi nenutrūkstančia tradicija, kad kasmet pasikartojantis lapkritis vis dvelktų chrizantemomis, atspindinčiomis poetės lyrišką sielą.




Rita LOZORAITIENĖ

Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos gimtosios kalbos mokytoja







Renginių puokštė skirta kraštiečio jubiliejui paminėti



Vinco Žemaičio – įžymaus miškininko, etnologo, istoriko, žurnalisto ir visuomenės veikėjo – 110-ąsias gimimo metines minėjo Žaliosios pagrindinė mokykla, prieš penkerius metus įgijusi teisę vadintis garbaus kraštiečio vardu.

Renginiai vyko visą savaitę. Pirmąją dieną istorijos mokytoja Ofelija Čėsnienė mokyklos muziejuje apsilankiusias moksleivių grupes supažindino su surinktais eksponatais bei V.Žemaičio gyvenimu, jo nuveiktais darbais.

Jubiliato gimimo dieną buvo organizuotas bėgimas prie paminklinio akmens, kuris Andriškių kaime žymi V.Žemaičio tėviškės buvusios sodybos vietą. Jaunieji šauliai su savo vadovu Romualdu Ramanausku ten nuvežė ir padėjo gėlių.

Trečią dieną du dideli autobusai Žaliosios pagrindinės mokyklos ir Daržininkų bei Lauckaimio skyrių moksleivius nuvežė į Kazlų Rūdą, kur V.Žemaitis dirbo urėdu ir skatino Lietuvos miškuose įgyvendinti naujoves. Mokiniai aplankė miškų muziejų, kuris nustebino eksponatų gausumu ir įvairumu.

Kitą dieną mokykloje, dalyvaujant ir skyrių mokiniams, buvo organizuota popietė „Piešiu aš medį“, kuriai vadovavo dailės ir technologijų mokytojos Lidija Černiauskienė ir Judita Skystimienė. Iš gamtinės medžiagos ir tekstilės sukomponuoti labai gražūs medžiai ir dabar puošia mokyklos koridorius.

Paskutinis savaitės renginys buvo tikra mokyklos šventė. Po šv. Mišių Žaliosios bažnyčioje mokiniai, mokytojai ir svečiai rinkosi į gražiai papuoštą mokyklos salę, kur vyko iškilmingas minėjimas, skirtas Vinco Žemaičio jubiliejinei gimimo sukakčiai paminėti. Krašto muziejaus direktorius Antanas Žilinskas kalbėjo apie V.Žemaičio, kaip miškininko, darbą, jo dviejų sūnų visuomeninę veiklą bei nuopelnus Tėvynei. Kalbėtojas plačiau apsistojo prie knygos „Nuo Šeimenos krantų“, kurioje gausu informacijos apie V.Žemaičio įvairiapusę veiklą bei buvusio Žaliosios valsčiaus istoriją, žmones. Svečias kvietė mokinius būti vertais V.Žemaičio vardo, atlikti naudingus darbus visuomenei bei Tėvynei.

Meninę programą padovanojo Vilkaviškio kultūros centro kamerinis choras. Dainininkų skambiais balsais padainuotos dainos savo turiniu glaudžiai siejosi su mišku, gamta, meile Tėvynei ir buvo artimos V.Žemaičio puoselėtoms idėjoms. Tai džiugino susirinkusiuosius, norėjosi, kad tokių dainų būtų galima pasiklausyti dažniau. Dainas į darnią visumą jungė skaitomi gražiausi V.Žemaičio atsiminimai, kuriuos labai subtiliai ir raiškiai perteikė mokytoja Vilija Štreimikienė.

Mokyklos direktorė Daiva Pačkauskienė dėkojo visiems mokytojams ir mokiniams už didelį nuoširdų darbą, organizuojant jubiliejui skirtus renginius, o choristams – už gražų, profesionaliai atliktą ir širdžiai mielą koncertą. Direktorė chorui įteikė padėkos raštą, vadovai Laima ir Albinas Venclovai bei akompaniatorė Kristina Cibulskienė buvo apdovanoti gėlėmis.




Julija VIZGIRDIENĖ





Publikuota: 2006-12-07 09:31:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai