„Santaka“ / Vartotojai apie savo teises turi dar nepakankamai informacijos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-12-05 09:10

Dalinkitės:  


Vartotojai apie savo teises turi dar nepakankamai informacijos


Įsigijęs prekę ar paslaugą vartotojas kartais nusivilia, nes kokybė neatitinka jo lūkesčių ir pardavėjo pateiktos informacijos. Dažnas žmogus tokiu atveju kreipiasi į Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos Marijampolės apskrities skyrių, kur jam suteikiama informacija, kaip reikėtų elgtis konkrečiu atveju.



Keletas variantų

Išanalizavus šiemet mūsų skyriuje gautus skundus bei prašymus, pastebėta, kad vartotojai dažnai nežino savo teisių dėl išsamios informacijos ar prekių grąžinimo tvarkos.

Kiekvienas vartotojas apie įsigyjamą prekę ar paslaugą turi teisę gauti išsamią, tikslią ir aiškią informaciją. Ji turi būti pateikta raštu valstybine kalba, išskyrus atvejus, kai prekių ir paslaugų vartojimo būdai yra tradiciškai žinomi.

Na, o jei pilietis įsigijo netinkamos kokybės ne maisto prekę, apie kurios trūkumus nebuvo informuotas, jis, remdamasis Vartotojų teisių gynimo įstatymu ir kitais teisės aktais, turi teisę iš pardavėjo reikalauti: pakeisti netinkamos kokybės prekę tinkamos kokybės preke; per protingą terminą neatlygintinai pašalinti prekės trūkumus ar atlyginti vartotojo išlaidas šalinant prekės trūkumus, jeigu to neatliko pardavėjas; atitinkamai sumažinti prekės kainą; vienašališkai nutraukti pirkimo ir pardavimo sutartį bei pareikalauti grąžinti už prekę sumokėtus pinigus.




Dokumentai privalomi

Vartotojas, norėdamas pasinaudoti viena iš nurodytų savo teisių, turi pardavėjui pateikti raštišką prašymą, kuriame nurodo prekės trūkumus ir pasirinktą vieną iš reikalavimų. Prie šio prašymo būtina pridėti kasos aparato ar pirkimo-pardavimo kvitą arba kitą dokumentą, patvirtinantį, kad konkreti prekė pirkta iš konkretaus pardavėjo.

Jeigu prekei nustatytas kokybės garantijos terminas, reikia pridėti ir garantinį dokumentą.

Nepateikus kasos aparato kvito arba kito prekės pirkimą-pardavimą iš šio pardavėjo patvirtinančio dokumento, pirkėjo reikalavimai vykdomi tik pardavėjui sutikus.

Kilus nesutarimams tarp pirkėjo ir pardavėjo dėl prekės kokybės, pardavėjas, gavęs raštišką pirkėjo prašymą, privalo ne vėliau kaip per 3 darbo dienas raštu kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją (dėl ne maisto prekių) ar Valstybinę maisto veterinarijos tarnybą (dėl maisto prekių), kad būtų įvertinta prekės kokybė.

Gavęs išvadas, pardavėjas nedelsdamas turi informuoti pirkėją. Jei pardavėjas nevykdo teisėtų vartotojo reikalavimų ir nesikreipia į minėtas institucijas, vartotojas savo iniciatyva ten gali kreiptis pats, o apie raštu gautas išvadas pranešti pardavėjui.


Vartotojui būtina įsidėmėti, kad įsigytas dideles ir sunkias (daugiau kaip 10 kg svorio) netinkamos kokybės ne maisto prekes kokybei įvertinti, keisti, taisyti ar grąžinti veža pardavėjas, jeigu pirkimo-pardavimo sutartyje nenustatyta kitaip. Tokių prekių kokybė gali būti įvertinama ir pirkėjo namuose.



Kai kokybė gera

Mūsų šalyje galiojantys teisės aktai gina vartotoją net ir tuo atveju, kai jis nusiperka tinkamos kokybės, tačiau netinkamos formos, dydžio, spalvos, modelio ar komplektiškumo daiktą.

Jeigu daiktas nebuvo naudojamas, nesugadintas ir nepraradęs prekinės išvaizdos, pirkėjas per 14 dienų nuo daikto pardavimo jam, turėdamas įrodymus, kad jį pirko iš to pardavėjo, turi teisę pareikalauti pakeisti nusipirktą daiktą analogišku kitos formos, dydžio, spalvos, modelio ar komplektiškumo daiktu. Jeigu pardavėjas neturi pakeitimui tinkamos prekės, pirkėjas per 14 dienų privalo grąžinti prekę pardavėjui ir atgauti sumokėtus pinigus.

Ūkio ministerijos patvirtintose Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklėse nustatyta, kad kai kurių tinkamos kokybės prekių pirkėjas negali reikalauti pakeisti. Tai parfumerijos ir kosmetikos preparatai, spausdintos knygos, apatiniai drabužiai, kūdikių drabužėliai, laikrodžiai, perlai, brangakmeniai ir taurieji metalai bei jų dirbiniai, išskyrus dirbtinę bižuteriją, optikos ir fotografijos aparatai, baldai, šviestuvai, patalynės reikmenys, žaislai ir žaidimai, išskyrus sporto reikmenis, ir kt. Prekės keičiamos ar grąžinamos prekės pirkimo vietoje arba kitoje pardavėjo nurodytoje, bet pirkėjui patogioje vietoje.




Apie paslaugas

Vartotojas, kuriam buvo suteikta netinkamos kokybės paslauga, turi teisę per 6 mėnesius nuo paslaugos suteikimo dienos reikalauti, kad ši paslauga neatlygintinai būtų pakeista tinkamos kokybės paslauga. Jei to padaryti neįmanoma, vartotojas turi teisę reikalauti, kad būtų grąžinti už paslaugą sumokėti pinigai. Jeigu dėl paslaugų teikėjo kaltės buvo prarastas ar sugadintas vartotojo pateiktas daiktas ar medžiaga, paslaugos teikėjas privalo pakeisti daiktą ar medžiagą lygiaverčiais, o kai vartotojas nesutinka arba nėra galimybių pakeisti – atlyginti daikto ar medžiagos vertę.

Paslaugos vartotojas turi dar ir tokią teisę: pranešdamas paslaugos teikėjui, gali keisti savo nurodymus dėl paslaugos teikimo būdo ar kitų sutarties sąlygų vykdymo, kai paslauga jau teikiama; nutraukti paslaugos teikimo sutartį, jeigu paslaugos teikėjas laiku nepradėjo vykdyti sutarties ar, teikdamas paslaugą, pažeidžia sutarties sąlygas; nutraukti paslaugos teikimo sutartį bet kuriuo metu, sumokėjęs paslaugos teikėjui už atliktą darbą.



Jei susitarti nepavyko

Nepavykus geranoriškai susitarti su pardavėju ar paslaugos teikėju, vartotojas turi teisę kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją, Valstybinę maisto veterinarijos tarnybą, Nacionalinę vartotojų teisių apsaugos tarybą arba į teismą dėl pažeistų teisių gynimo.

Norėdamas išvengti nuostolių bei ginčų pažeistų teisių atstatymo procedūrose, žmogus pats turi domėtis įsigyjama preke ar paslauga, iš pardavėjo reikalauti visos būtinos informacijos apie prekės ar paslaugos kokybę, saugumą, vartojimo būdą, kokybės garantijos terminą, saugoti visus su prekės ar paslaugos įsigijimu susijusius dokumentus.



Jolanta PETRUŠAUSKIENĖ

NVTAT Marijampolės apskrities skyriaus vedėja





Publikuota: 2006-12-05 09:10:37

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai