„Santaka“ / Mokyklų vadovų kadencijos: direktoriai laikosi skirtingų pozicijų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-05-31 15:30

Dalinkitės:  


Rajono ugdymo įstaigų vadovai su nerimu laukia būsimų pokyčių.

Autoriaus nuotr.


Mokyklų vadovų kadencijos: direktoriai laikosi skirtingų pozicijų

Andrius GRYGELAITIS

Švietimo sistemoje vyksta daug pokyčių: pamažu įsibėgėja aukštųjų mokyklų reforma, į ugdymo įstaigas jau nuo kitų mokslo metų turėtų „atkeliauti“ etatinis mokytojų darbo apmokėjimas, o mokyklų bei darželių direktoriams kas penkerius metus reikės dalyvauti konkurse, jeigu jie norės likti savo poste.Rezervo nėra

Be abejo, daugiausiai iššūkių laukia ugdymo įstaigų vadovų. Jiems ne tik reikia kuo greičiau pasirengti nuo rugsėjo įsigaliosiančiam etatiniam darbo apmokėjimui, bet ir pradėti rūpintis savo darbo vietos išsaugojimu.

Įsigaliojus Švietimo įstatymo pataisoms, švietimo įstaigų vadovų kadencijos apribotos penkerių metų laikotarpiui. Pasibaigus kadencijai, direktoriai vėl galės dalyvauti viešame konkurse ir pretenduoti dar penkeriems metams likti vadovais. Kadencijų skaičius ribojamas nebus. Jeigu vadovas per savo 5-erių metų kadenciją bus įvertintas gerai, nebereikės, kad jo kompetencijos būtų įvertintos pakartotinai, jis galės iš karto eiti į antrą etapą – konkursą.

Daugiausia pakeitimų numatoma vadovų vertinimo sistemoje: vadovo veikla bus vertinama kasmet. Jo metų veiklos ataskaita bus skelbiama viešai, o rezultatus galės matyti bei apsvarstyti visa bendruomenė, mokyklos ir savivaldybių tarybos.

Viena iš pagrindinių įsigaliojusių naujovių – atsisakyta iki šiol buvusios vadovų atestacijos, kuri kėlė nemažai klausimų dėl skaidrumo.

Švietimo ir mokslo ministerija taip pat planuoja sukurti švietimo įstaigų vadovų rezervą, kuriame „cirkuliuotų“ potencialūs pretendentai. Tiesa, kol kas tai padaryti sekasi labai sunkiai.Idėją palaiko

Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos direktorius Arūnas Serneckas ne kartą viešai pritarė idėjai įvesti direktorių kadencijas. Anot jo, tai bus naudinga ir mokyklai, ir pačiam vadovui.

„Palyginti su tuo, kas buvo svarstoma anksčiau, dabar sąlygos priimtos netgi palankesnės direktoriams – nebeliko kadencijų ribojimo. Be to, numatoma ir kai kurių lengvatų. Pavyzdžiui, jei vadovo veikla bus įvertinta labai gerai, jam tarsi bus uždegta žalia šviesa likti savo poste dar vienai kadencijai. Didelių pokyčių nesitikiu. Juk mes ir dabar kasmet rengiame ataskaitas, jas tvirtina Savivaldybės taryba“, – mintimis dalijosi A. Serneckas.

Jo teigimu, penkerių metų kadencija gali būti kiek per trumpas laikas padaryti rimtus pokyčius bei nuveikti ką nors išties išskirtinio, tačiau, anot jo, niekas neatima galimybės pretenduoti į dar bent vieną penkerių metų kadenciją. Svarbu – gerai dirbti.

„Mano kolega yra pasakęs, kad tikruosius savo darbo vaisius galima raškyti tik išdirbus bent dešimt metų. Visiškai su tuo sutinku. Manau, jog matant dabartinį vadovo darbo krūvį, apmokėjimą ir kai kuriuos kitus niuansus, neatsiras daug pretendentų į direktorių postus. Dabartinis direktorius vienu metu turi būti ir personalo skyriaus vadovas, ir teisininkas, ir pedagogas, ir ūkvedys... Tai pakankamai sudėtinga ir daug atsakomybės bei įtampos reikalaujanti pareigybė“, – kalbėjo „Aušros“ gimnazijos direktorius.

Jam iš dalies pritarė ir Gražiškių gimnazijos vadovė Grita Launikonienė. Pasak jos, direktorių kadencijų įvedimas yra teigiamas pokytis, tačiau daugumai vadovų labiausiai neramu dėl iki šiol tvyrančios nežinomybės.

„Galima sakyti, kad aš savo kailiu esu pajutusi kadencijų buvimą. Dirbau „Žiburio“ bei „Aušros“ gimnazijose, Žaliosios mokykloje, dabar – Gražiškiuose. Kadencijos nėra blogai, bet žmonės turi žinoti, kas jų laukia po tų penkerių metų. O jeigu kuriam nors vadovui nepavyks laimėti konkurso antrai ar trečiai kadencijai, ką jam tada daryti? Dirbdami direktoriais mes prarandame pedagogo kvalifikaciją, tad negalime būti visiškai užtikrinti dėl savo ateities“, – teigė G. Launikonienė.Galvoja, kad yra kitų būdų

Aiškios nuomonės apie vadovų kadencijas neturėjo Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos direktorius Saulius Spangevičius. Jis svarstė, kad ši naujovė į mokyklos gyvenimą gali įnešti nereikalingos įtampos ir streso.

„Yra ir kitų būdų įvertinti mokyklų vadovų darbą. Jei direktorius dirba blogai, atsakingos institucijos gali pareikšti pastabas ar netgi atleisti iš pareigų. Ministerija akcentuoja prestižo sugrąžinimą pedagogo profesijai, tačiau tokie sprendimai, kaip vadovų kadencijų įvedimas, to prestižo tikrai nepridės“, – teigė S. Spangevičius.

Anot jo, blogiausia, kad pati ministerija iki galo nėra apsisprendusi dėl būsimų pokyčių, iki šiol dar nepriimti visi reikiami teisės aktai.

„Lietuvoje yra mokyklų, kurių direktoriai jau sudarę terminuotas sutartis. Pasirodo, įstatymiškai jos negalioja. Norėtųsi greičiau sulaukti aiškumo“, – sakė Kristijono Donelaičio gimnazijos vadovas.

Su jo nuomone sutiko Kybartų „Rasos“ specialiosios mokyklos vadovė Lilija Žilinskienė. Anot jos, konkurse dalyvaujantis direktorius savo vadovaujamam kolektyvui gali pasirodyti pažeidžiamas.

„Ir taip kas penkerius metus mus atestuodavo, todėl galėjo taip ir likti. Atestacija priversdavo pasitempti tiek mokyklą, tiek jos vadovą. Dabar neįsivaizduoju, kaip šešiasdešimtmečiui direktoriui reikės eiti į konkursą, stoti prie lentos ir iš naujo įrodinėti savo kompetencijas. O jei nepavyks? Kas tada?“ – retoriškai klausė L. Žilinskienė.Kritusi motyvacija

„Manau, jog buvo galima surasti ir kitų instrumentų, kuriais būtų galima įvertinti vadovų darbą. Tiek mane, tiek daugelį kitų direktorių labiausiai žeidžia, kad siekiant įvesti kadencijas buvo bandoma pažeminti mūsų darbą. Net ministerijos atstovai ne kartą rėžė, kad Lietuvos ugdymo įstaigų vadovai yra nekompetentingi, todėl būtina juos keisti. Aišku, negalima teigti, kad visi direktoriai yra savo srities profesionalai, tačiau šešėlis mestas ant visų“, – savo nuomonę išsakė Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos direktorė Daina Juškauskienė.

Ji teigė nuolat bendraujanti su visos šalies įstaigų vadovais ir daugelis iš jų su nerimu laukia savo kadencijų pabaigos. Direktoriai juokauja, kad jie yra potencialūs Darbo biržos klientai.

„Iki šiol kas penkerius metus vykdavusi vadovų atestacija vertė mus pasitempti, iš naujo įrodyti savo kompetencijas. Dabar daugelis nežino, ko tikėtis. Dėl ministerijos požiūrio ir paskleistos neteisingos nuomonės daugelio įstaigų vadovų motyvacija kritusi. Faktas, kad mūsų darbas nėra iš lengviausiųjų. Tą įrodo ir tai, kad pirmieji konkursai į mokyklų direktorių vietą turėjo prasidėti jau kitais metais, tačiau jau yra siūlymų šią datą nukelti“, – sakė D. Juškauskienė.Laukia sunki vasara

Artėjančio rugsėjo ugdymo įstaigų vadovai laukia su nerimu, nes atsiras daug darbo, siekiant gerai sustrateguoti visus nuo ateinančių mokslo metų įsigaliosiančio etatinio darbo užmokesčio niuansus.

„Nors viešumoje paskleista informacija tarsi ir leidžia manyti, kad mokytojams atlyginimai didės, tačiau pagal mūsų skaičiavimus pinigų netgi turėtų sumažėti. Turime per 30 žmonių, o jiems numatomi tik 22 etatai. Taigi galutinio Vyriausybės sprendimo laukiame su dideliu nerimu“, – teigė G. Launikonienė.

Tuo tarpu A. Sernecko teigimu, etatinis apmokėjimas bent kažkiek turėtų pagerinti darbo sąlygas pedagogams.

„Šiuo metu 9 mūsų įstaigos pedagogai turi pilną 36 valandų krūvį. Dar apie dvidešimčiai mokytojų iki to trūksta vos kelių valandų. Pagal mūsų skaičiavimus, įsigaliojus etatiniam apmokėjimui, turėtume turėti 49 etatus, o mūsų mokykloje yra 53 mokytojai. Vadinasi, sąlygos bent kažkiek gerės. Aišku, tikimės kuo greičiau sulaukti atitinkamų Seimo sprendimų, bet jeigu per artimiausias dvi savaites jų nebus, vis tiek birželio viduryje su mokytojais teks kalbėtis, tartis, planuoti būsimus darbus. Taip pat kolektyve turėsime nuspręsti, kaip skirstysime nekontaktinėms valandoms skirtas lėšas. Juk lietuvių kalbą dėstantis mokytojas tikrai daugiau vargsta taisydamas sąsiuvinius bei ruošdamasis pamokoms nei kai kurių socialinių ar gamtos mokslų pedagogai. Nesinorėtų, kad geri mokytojai dėl mažesnio krūvio pabėgtų į kitas mokyklas, todėl būtina jiems skirti tokį atlygį, kokio jie nusipelnė ir kokį leidžia teisės aktai. Į etatinį darbo apmokėjimą žiūriu kaip į galimybę, o kaip bus, pamatysime jau netrukus“, – kalbėjo A. Serneckas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas