„Santaka“ / Kodėl senų kompiuterių perdirbimas yra gera idėja? / Ekologija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Ekologija

Dalinkitės:  



Kodėl senų kompiuterių perdirbimas yra gera idėja?


Pernai į Lietuvą buvo įvežta 4, 7 mln. kompiuterių ir monitorių, iš jų beveik pusę buvo skirta pardavimui mūsų šalyje. Ar kada pagalvojote, kas atsitinka su senu kompiuteriu ar monitoriumi?

Stacionaraus ar nešiojamojo kompiuterio optimalus tarnavimo laikas yra iki 3-4 metų, nors ši įranga dėl įvairių priežasčių genda ir dažniau. Kita vertus, dėl sparčiai tobulėjančių technologijų įmonės ir privatūs asmenys technologinę įrangą keičia intensyviau.

„Kompiuterių ir monitorių naudojimas Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, auga, o kartu didėja ir šių atliekų kiekis. Svarbu žinoti, kad senų kompiuterių ir monitorių, kaip ir kitų elektros bei elektroninės įrangos atliekų, negalima patiems ardyti ir tuo labiau šalinti į buitinių atliekų konteinerį“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis.

Ypač pavojingi yra senos technologijos kompiuterių kineskopiniai monitoriai. Tokių monitorių vidinė pusė yra padengta metalo dulkėmis (liuminoforu), todėl monitoriui sudužus šios pavojingos dulkės patenka į aplinką. Kartu su krituliais liuminoforas įsiskverbia į dirvožemį, o per jį patenka į vandenį ir augmeniją. Dėl to atsiranda didelė rizika pakenkti žmonių sveikatai.



„Nors gamintojai jau seniai atsisakė kineskopinių kompiuterių monitorių gamybos, senos technologijos monitorių Lietuvoje surenkama apie 1 tūkst. tonų per metus“, – teigia bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ vykdomoji direktorė Kristina Štelmokaitienė.

Liuminoforas nekelia pavojaus, jei jį apdoroja licencijuoti atliekų tvarkytojai. Liuminoforas nuo kompiuterių monitoriaus paviršiaus pašalinamas specialia įranga. Po kenksmingų medžiagų pašalinimo stiklas perdirbamas ir naudojamas pramoniniams gaminiams bei statybose. Nuo senų kompiuterių ir monitorių atskirtas plastikas irgi turi savo vertę, nes dar kartą panaudojamas kitų gaminių gamyboje.
mums netinkamas kompiuteris gali būti naudingas kitiems, todėl prisidėkime prie žiedinės ekonomikos ir perduokime juos mokykloms, mažas pajamas gaunančioms šeimoms, labdaros organizacijoms ar vietos bendruomenėms, kurios neturi lėšų naujam kompiuteriui nupirkti.


„Dažnai mums netinkamas kompiuteris gali būti naudingas kitiems, todėl prisidėkime prie žiedinės ekonomikos ir perduokime juos mokykloms, mažas pajamas gaunančioms šeimoms, labdaros organizacijoms ar vietos bendruomenėms, kurios neturi lėšų naujam kompiuteriui nupirkti. Atnaujintas kompiuteris tarnaus dar kelerius metus, bus saugomi gamtos ištekliai“, – kalba A. Skinulis.



Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 metais į Lietuvą buvo importuota 4, 69 mln. kompiuterių, monitorių ir projektorių (beveik 8 tūkst. tonų) – 35, 9 proc. daugiau nei 2016-aisiais, tačiau iš jų 2, 7 mln. (6, 5 tūkst. tonų) buvo iš šalies reeksportuota į kitas valstybes.

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų negalima šalinti į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius, nes į aplinką (vandenį, gruntą ar atmosferą) patekusios atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis (gyvsidabriu, švinu, kadmiu, chromu) ir pridaryti daug žalos gamtai. Perdirbant atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neteršia aplinkos ir nekenkia žmonių sveikatai, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą bei saugo gamtos išteklius.

Gyventojai nenaudojamą smulkią elektros ir elektroninę įrangą gali priduoti visose didžiausių mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, pardavėjų prekybos vietose, gamintojų ir importuotojų įrengtose atliekų surinkimo vietose, taip pat savivaldybių įsteigtose didelių gabaritų atliekų aikštelėse. Daugiau informacijos apie atliekų rūšiavimą ir pridavimą galima surasti www.atliekos.lt.



2018 metų pradžioje EGIO Lietuvoje buvo įrengusi specialias 126 elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo vietas bei organizavo atliekų surinkimą iš beveik 1, 1 tūkst. šios įrangos platinimo vietų visoje šalyje. Gyventojams atliekų pridavimas minėtose vietose nekainuoja, o už kai kurios nebenaudojamos buitinės technikos atvežimą į antrinių žaliavų surinkėjų ir perdirbėjų supirktuves gali būti mokamas atlygis.



Publikuota: 2018-05-28 11:14:33

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai