„Santaka“ / Mūsų rajono ligoninė – dešimtmečiu vyresnė už valstybę

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01

Parduoda nedidelį namą Virbalyje (reikalingas remontas), 900 l talpos aliumininę talpyklą su čiaupu. Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-04-01 11:06:38Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-05-21 17:07

Dalinkitės:  


Buvusios ligoninės darbuotojos, dabar jau veteranės Elytė Kačinauskienė, Marytė Želvienė, Stasė Lenkutienė ir Birutė Bindokienė šventės proga prie jubiliejinės fotosienelės įsiamžino su buvusia kolege, vyriausiąja slaugos administratore Roberta Suprikiene.

Autorės nuotr.


Mūsų rajono ligoninė – dešimtmečiu vyresnė už valstybę

Eglė KVIESULAITIENĖ

110 metų jubiliejų šventusi Vilkaviškio ligoninė priminė savo istoriją ir svečių prašė išskirtinės dovanos – druskų kambario. Prie šios kilnios idėjos gali prisidėti visi rajono gyventojai, padovanodami savo gydymo įstaigai tiek, kiek išgali.Susirinko gausiai

Ligoninės vadovas Linas Blažaitis sakė nesitikėjęs, kad į jų jubiliejinę šventę atvyks tiek žmonių – ir svečių, ir pačių darbuotojų, ir medikų veteranų. Tad apie pusantro šimto dalyvių sutalpinti prie stalelių buvo ne taip jau paprasta, o prie specialiai ligoninės jubiliejui pagamintos fotosienelės nutįso norinčiųjų nusifotografuoti eilė.

Renginį vedė ir scenarijų kūrė profesionalūs aktoriai Jurga Gailiūte bei Dainius Vengelis iš Vilniaus renginių teatro „Arti“. Jie šventėje suteikė žodį visiems, norėjusiems pasveikinti ligoninę gražaus jubiliejaus proga: rajono merui Algirdui Neiberkai, dekanui Vytautui Gustaičiu, Seimo nariui Algirdui Butkevičiui, kolegų iš kitų gydymo įstaigų vardu linkėjimus išsakiusiai Vilkaviškio PSPC direktorei Danguolei Almonaitienei, „Rotary“ klubo atstovei Daivai Riklienei, „Pegaso“ kavinės savininkei Teisutei Čiapienei ir kt.Napoleono idėja

Bene įdomiausia visiems susirinkusiems buvo prisiminti ligoninės istoriją, kuri, anot renginio vedėjų, išskirtinė, mat šimtmečio jubiliejų šiemet švenčianti Lietuva, pasirodo, visu dešimtmečiu jaunesnė už Vilkaviškio ligoninę.

Gydymo įstaigos įkūrimo istoriją pristatęs ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas Petras Vaitiekūnas rėmėsi Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos rankraščių archyvais, kuriuose rasta duomenų, kad pirmąją ligoninę įsteigti mūsų mieste buvo numatęs garsusis Prancūzijos karvedys – imperatorius Napoleonas Bonapartas.

Dar 1812 m. Napoleono įsakymu buvo paruoštas planas, pagal kurį Vilkaviškyje bei kituose aplinkiniuose miestuose buvo numatyta steigti 1000 vietų karo ligoninę ir tam skirta 2 mln. 300 tūkst. zlotų. Tačiau karui pasisukus neplanuota linkme Napoleono planai sužlugo.

Idėja Vilkaviškyje steigti ligoninę buvo gimusi ir baronienei Konstancijai Minkvic, kuri 1893 m. paaukojo 1 ha žemės sklypą Vladislavo gatvėje, o dvarininkas G. Gavronskis paskyrė medienos ir akmenų ligoninės statybai. Tačiau baronienė, nespėjusi įgyvendinti savo planų, numirė.

Archyvų įrašas byloja, jog 1908 m., siaučiant šiltinės epidemijai, Vilkaviškyje buvo atidaryta 10 lovų infekcinė ligoninė. Jis ir tapo kertiniu akmeniu, nuo kurio pradėta skaičiuoti miesto ligoninės istorija.Per kelis pastatus

Nepraėjus nė dešimtmečiui, Vilkaviškyje pradėjo veikti apskrities ir privati Enocho Račkausko ligoninės. Pastaroji 1941 m. buvo nacionalizuota ir prijungta prie apskrities ligoninės kaip gimdymo skyrius, o buvęs jos savininkas priimtas dirbti šio skyriaus vedėju.

Tuo metu Vilkaviškio ligoninė buvo išsimėčiusi per kelis pastatus skirtingose miesto gatvėse. Istoriniame žemėlapyje ir archyvuose galima rasti, kad vieni ligoninės skyriai buvo dabartinėje Vyskupo A. Karoso gatvėje (Socialinės paramos centro vietoje), kiti – V. Pietario gatvėje, kur dar ir dabar yra „bendrabučiu“ vadinamas pastatas. Tačiau anksčiau gatvės turėjo kitokius pavadinimus. Pavyzdžiui, užkrečiamųjų ir vidaus ligų skyriai buvo įsikūrę pastate Malūnų gatvėje, chirurgijos bei ginekologijos – Pirties gatvėje ir t. t.

Baigiantis Antrajam pasauliniam karui, Vilkaviškis virto griuvėsiais ir jame nebeliko nė vienos gydymo įstaigos. Stipriai apgriauta ligoninė atstatyta tik 1946 m. Po metų joje jau buvo 70 lovų ir visi pagrindiniai skyriai.Pinigai – per „blatą“

1954 m. ligoninei vadovauti paskiriamas legendinis chirurgas, dar ir dabar nostalgiškai prisimenantis Vilkaviškyje praleistą pusšimtį metų, Vladas Matulevičius. Gydymo įstaigoje lovų skaičius tuomet vis augo, o 1967 m., pradėjus vadovauti Kazimierui Baršauskui, ligoninėje jau dirbo 78 gydytojai, 255 slaugytojos, 256 aptarnaujančio personalo darbuotojai.

1976 m. ligoninės vairą perėmė Algimantas Šumskis. Jam vadovaujant buvo pastatytas dabartinės ligoninės pastatas, ligoniams skirta 250 lovų, tačiau šiais laikais jų skaičius sumažėjo perpus.

Kad buvo skirta lėšų Vilkaviškyje statyti ligoninei, lėmė labai įdomios aplinkybės. Mat vienas aukštas Maskvos valdininkas, žinojęs, kad jo tėvas per karą žuvo kažkokiame Volkovyske, ilgai ieškojo jo kapo taip pavadintame Baltarusijos mieste, bet niekaip negalėjo rasti. Kažkam kilo mintis, jog karys galėjo žūti panašiai skambančiame Lietuvos mieste Vilkaviškyje. Mūsų miesto istoriniai archyvai tai patvirtino.

Tai sužinojęs aukštas valdininkas prižadėjo jau kitą dieną atvykti lankyti kapo, tad Vilkaviškio valdžia vertėsi per galvą, kad būtų padaryta lentelė su Ivanovo pavarde ir tinkamai įamžintas aukštas pareigas tuometiniame SSRS Plano komitete užimančio asmens tėvo atminimas.

Pamatęs gražiai sutvarkytą paminklą maskviškis iš dėkingumo pažadėjo išpildyti bet kokį Vilkaviškio valdžios prašymą. Taip buvo skirti 3 mln. rublių ligoninės statybai.Apmovė muitininkus

Nuo 1990 m. iki 2013 m. ligoninei vadovavusiam Romualdui Sveikatai teko išgyventi visas sveikatos apsaugos sistemos permainas, įdėti daug pastangų ir darbo, kad ligoninė taptų moderni, šiuolaikiška, įsigytų puikios medicininės aparatūros, o reformos metu kovoti, kad išliktų visi jos skyriai.

Linksmą istoriją apie ligoninę iš R. Sveikatos vadovavimo laikų, kai ir pats dar buvo vienu iš mūsų rajono Savivaldybės vadovų, prisiminė A. Butkevičius. Tuomet, daugiau nei prieš du dešimtmečius, pačioje Lietuvos nepriklausomybės aušroje, paėmę visas rajono biudžeto valiutos atsargas A. Butkevičius su R. Sveikata ir dviem gydytojais chirurgais išvyko į Vokietiją pirkti ligoninei laparoskopo.

Apie tai, jog daugiau nei 100 tūkst. Vokietijos markių susikrovę tiesiog į lagaminus keturi vyrai vežėsi per kelias valstybes ligoninės moskvičiumi, jau anksčiau rašėme „Santakoje“. Tačiau kitos šios istorijos detalės buvo nutylėtos. Pavyzdžiui, tai, kad Lenkijos muitininkai konfiskavo visus keturis benzino kanistrus, kuriuos, kad kelionė pigiau kainuotų, vežėsi vilkaviškiečiai. Tačiau trys medikai ir Savivaldybės vadovas rado išeitį: kai muitininkai nematė, vilkaviškiečiai savo kanistrus su benzinu tiesiog nugvelbė užsienio pareigūnams iš panosės.

Kai nuvažiavę į Vokietiją vilkaviškiečiai sužinojo, jog laparoskopas užims gerokai daugiau vietos, nei jie įsivaizdavo, teko spręsti problemą vietoje. Kad atlaisvintų vietos aparatui, vienam iš chirurgų teko likti Vokietijoje. Nusipirkęs šiokį tokį automobilį, jis namo grįžo atskirai.

Prie visko dar reikėtų pridurti, jog viešbučiai lietuviams tais laikais buvo neįkandami, tad teko miegoti automobilyje. O vieną naktį, kaip prisimena vilkaviškiečiai, jie pas lietuvį kunigą išsimiegoję „karališkai“: valdžios atstovui buvo skirta sofutė, o ligoninės vadovas ir abu daktarai miegojo ant grindų.

Dabar šios istorijos – tik linksmi prisiminimai, tačiau tais laikais tokia kelionė kainavo nemažai nervų.Yra kuo džiaugtis

Apie tai, kaip ligoninė atrodo šiandien, pasakojo dabartinis jos vadovas Linas Blažaitis, patikinęs, kad didžiausias įstaigos turtas – darbuotojai. Jų šiuo metu yra 312, iš kurių 75 – gydytojai, 134 – slaugytojos, 33 – pagalbinio medicinos personalo darbuotojai.

Ligoninės turtu galima pavadinti ir medicininę įrangą, kurios praėjusiais metais įsigyta už 278 tūkst. eurų. Taip pat galima pasidžiaugti tuo, kad sutaupyta ūkio išlaidoms, mat modernizuotas energetikos ūkis. Vilkaviškio ligoninei pagal Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo nominaciją „Didžiausias energijos vartojimo sąnaudų sumažinimas viešajame sektoriuje“ 2017 m. įteiktas „Krištolinio kamino“ apdovanojimas. Įstaigos vadovas pabrėžė, kad jų gydytojų ir slaugytojų atlyginimų vidurkis, palyginti su kitų regioninių ligoninių, yra tarp pirmaujančių. Tad didžiuotis tikrai turima kuo.

Gražų jubiliejų švenčiančiai mūsų rajono ligoninei belieka linkėti, kad nemažėtų pacientų, kad politikai priimtų palankius sprendimus, o tai, koks likimas laukia mūsų rajono ir kitų regioninių ligoninių, anot neseniai viešėjusio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, paaiškės jau netrukus – politikai sprendimus priims birželio viduryje.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Trąšų gamybą verslininkas kilstelėjo į aukštesnį lygį
* Konteinerius vežėjai privalo pastatyti į vietą
* Šeimos gydytojų komandas papildys ne visi
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas