„Santaka“ / Deklaruojančiųjų pasėlius laukia nemažai naujovių

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu) vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir pan. Yra galimybė atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-05-26 09:34:13

Buhalterė ieško papildomo darbo. Tvarko įmonių, ūkininkų buhalteriją. Tel. 8 678 70 201.
Galioja iki: 2019-05-31 16:30:41

3 greta esančius sodus „Pasagos“ bendrijoje. Bendras plotas 12 a. Tel. 8 637 22 279.
Galioja iki: 2019-06-01 15:31:53Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-05-03 16:12

Dalinkitės:  


Lina Grygelaitienė ragino ūkininkus deklaruojant pasėlius nelaukti paskutinių dienų.

Deklaruojančiųjų pasėlius laukia nemažai naujovių

Neseniai prasidėjusi kasmetinė žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų deklaracija atnešė tam tikrų naujovių, dėl kurių gyventojams vis dar iškyla neaiškumų. Šia tema į „Santakos“ laikraščio klausimus atsakė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina GRYGELAITIENĖ.

– Kaip vyksta pasėlių deklaravimo procesas? Su kokiomis pagrindinėmis naujovėmis ūkininkai susiduria šiais metais?

– Pasėlius jau yra deklaravę daugiau nei 900 rajono žemdirbių. Kol kas aktyviausi Šeimenos, Keturvalakių ir Bartninkų seniūnijų ūkininkai.

Ypač daug nerimo šiais metais žemdirbiams sukėlė pasikeitę žalinimo reikalavimai. Pavyzdžiui, pareiškėjas, deklaravęs daugiau kaip 15 ha ariamosios žemės, mažiausiai 5 proc. šio ploto privalo deklaruoti kaip ekologiniu požiūriu svarbią vietovę. Nuo šių metų tuose plotuose draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus. Jų neleidžiama naudoti azotą kaupiančių augalų, tokių kaip žirniai, vikiai, pupos, lęšiai ar lubinai, plotuose, taip pat posėlio, įsėlio, juodojo ir žaliojo pūdymo laukuose. Noriu atkreipti dėmesį, jog pagrindinės deklaruojamos kultūros plotuose deklaruojant posėlį ar įsėlį augalų apsaugos produktų naudojimas nėra draudžiamas. Draudimas įsigalioja tik nuėmus pagrindinę kultūrą ir galioja iki spalio 15 d. Juodojo ir žaliojo pūdymo plotuose draudimas galioja nuo sausio 1 d. iki liepos 31 d.

Taip pat reikia pabrėžti, kad sėklų beicavimas prilyginamas augalų apsaugos produktų naudojimui.

– Kada turi būti pasėtas posėlis ir įsėlis? Kiek laiko jie turi būti išlaikomi?


– Įsėlis sėjamas balandžio 1 d. – birželio 30 d., o posėlis – birželio 30 d. – rugpjūčio 15 d. Posėlis ir įsėlis turi būti išlaikomi iki spalio 15 d. Tiesa, posėlis gali būti išlaikomas ir trumpiau nei iki minėto termino, tačiau su sąlyga, kad jis bus išlaikomas pagal reikalavimus minimalų nenutrūkstamą 8 savaičių terminą. Jeigu ūkininkai posėlį pasėjo anksčiau, privaloma apie tai pranešti Nacionalinei mokėjimo agentūrai. Įsėlis taip pat gali būti išlaikomas trumpiau nei iki spalio 15 d., jeigu pradedama žieminių augalų sėja.

– Ar galima posėlyje bei įsėlyje ganyti gyvulius?


– Posėlis negali būti naudojamas nei ganymui, nei derliui ir turi būti įterptas į dirvą iki kitų metų gegužės 1 d. Taip pat apie tai privaloma ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas informuoti Nacionalinę mokėjimo agentūrą. Įsėlyje gyvulius ganyti galima, tačiau tik po spalio 15 d.

– Ar ūkininkai gali rinktis, be posėlio ir įsėlio, kitus ekologiniu požiūriu svarbius elementus?


– Taip, žemdirbiai gali deklaruoti ir kitus ekologiniu požiūriu svarbius elementus, tokius kaip trumpos rotacijos želdiniai, miškeliai, tvenkiniai ir kūdros ar palaukės.

Pareiškėjai, kurie pasirinks auginti azotą kaupiančius augalus, nuėmę derlių privalės plotus apsėti iki einamųjų metų lapkričio 1 d. arba palikti juos nesuartus iki gruodžio 15 d. Ražienų paviršius gali būti lengvai kultivuotas taip, kad ražienos išliktų matomos. Taip pat iki lapkričio 1 d. būtina apsėti ir juodųjų pūdymų plotus, o žaliajame pūdyme auginami žoliniai augalai turi būti įterpti į dirvą ne vėliau kaip iki rugsėjo 15 d.

– Ar žaliajame pūdyme gali būti auginamos vien garstyčios?


– Garstyčios yra deklaruojamos atskiru kodu, o ne kaip žaliasis pūdymas. Žaliasis pūdymas deklaruojamas tada, kai auginami žoliniai azotą kaupiantys augalai ariamoje žemėje ar jų mišiniai.

– Daug neaiškumų kyla ūkininkams, turintiems daugiamečių pievų. Gal ir čia yra kokių nors naujovių?


– Šiemet yra patikslintas daugiamečių pievų traktavimas. Nuo šiol pieva netampa daugiamete, jeigu ji buvo suarta bent kartą per penkerius pastaruosius metus. Nuo šių metų liepos 2 d. iki gruodžio 1 d. paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje pareiškėjas galės nurodyti, kuriuose 2013–2017 m. deklaruotuose laukuose pieva iki 5 metų buvo atnaujinta.

– Ką reikia daryti, norint gauti susietą paramą už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus?


– Kadangi ši parama skiriama dar tik antrus metus, noriu priminti, jog minimalus plotas norint gauti paramą yra 0,5 ha. Be to, sėkla negali būti įsigyta anksčiau nei pernai metų birželio 29 d.

Reikia paminėti, kad susietą paramą už pasėtą sertifikuotą sėklą gali gauti ir sėklinių bulvių bei cukrinių runkelių augintojai.

– Ar yra pokyčių dėl ES paramos jaunajam ūkininkui?


– Vienintelis pakeitimas, kad jaunojo ūkininko išmoka skiriama penkeriems metams, neatsižvelgiant į valdos įkūrimo datą.

– Kokie pasikeitimai numatyti priemonėse, susijusiose su agrarine aplinkosauga ir klimatu?


– Čia atsirado dvi papildomos priemonės: „Ražienų laukai per žiemą“ bei „Tarpinių pasėlių auginimas ariamoje žemėje“.

Norėtųsi paraginti ūkininkus, kad šie domėtųsi Kaimo plėtros programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklomis. Tai – dar viena galimybė gauti papildomų išmokų.

Taip pat norisi visų paprašyti, jog deklaruodami pasėlius žemdirbiai nelauktų paskutinių dienų ir vyktų į seniūnijas deklaruoti savo plotų jau dabar.

– Naujajame mažai palankių ūkininkauti vietovių žemėlapyje neliko Gražiškių ir Vištyčio seniūnijų. Kas laukia šių kraštų žemdirbių?


– Pereinamuoju dvejų metų laikotarpiu šių seniūnijų ūkininkams bus mokama metinė 25 eurų išmoka. Nuo šiol iš Vištytyje ar Gražiškiuose deklaruojančių pievas arba ganyklas ūkininkų bus reikalaujama turėti 0,25 sąlyginio gyvulio vienam hektarui. Gyvulių vidurkis skaičiuojamas nuo praėjusių metų kovo 31 d. iki einamųjų metų balandžio 1 d.

– Ar šiais metais numatyti kontrolinių žemės sklypų pakeitimų aprašymai?


– Išankstiniai kontrolinių žemės sklypų pakeitimo – netinkamų plotų parvertimo į tinkamus – aprašymai Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje vyksta nuo balandžio 16 d. iki gruodžio 1 d. Atliekant kiekvieną pakeitimą būtina įkelti vieną nuotrauką, kurioje būtų matomi vietą nustatyti padedantys objektai: medžiai, keliai, upės, namai ir kt.

– Kaip bus siekiama, kad paramą gautų tie pareiškėjai, kurie iš tiesų dirba žemę?


– Šiemet numatyta griežčiau kontroliuoti pareiškėjų žemės ūkio veiklos vykdymą. Deklaruojantiems daugiau nei 30 ha ir neturintiems nei gyvulių, nei registruojamos technikos asmenims greičiausiai reikės pagrįsti žemės dirbimo faktą, pateikiant pinigų sumokėjimo per bankus ar kitas kredito įstaigas įrodymus.

– Kokiais atvejais reikia pateikti žemės valdymo teisės dokumentus?


– Visų deklaruojamų sklypų žemės valdymo teisės dokumentus būtina pateikti deklaruojant pirmą kartą arba padarius metų pertrauką. Taip pat – deklaruojant lauką, kurio 2 ha ar didesnė dalis patenka į visiškai per praėjusius 2 metus nedeklaruotus plotus, ir deklaruojant valstybinėje žemėje dvigubo deklaravimo atveju.

– Kas gali kreiptis paramos dėl žuvusių žieminių pasėlių?


– Paramos gali kreiptis pareiškėjai, kurių kompensacijai skirtas plotas sudaro 30 proc. viso pernai žieminiams pasėliams sėti skirto ploto. Minimalus bendras tinkamas kompensacijai plotas – 1 ha.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mūsų balsai ir premija – „Purpurinio vakaro“ autorei
* Dovanotomis gėlėmis pasipuošė ne tik Vilkaviškis
* Dėl šalnų prognozuojamos aukštesnės vaisių ir uogų kainos
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kas Jums svarbiausia darbovietėje?
Kolektyvo mikroklimatas.
Aiškios atsakomybės.
Įmonės patikimumas.
Karjeros galimybės.
Atlygis ir finansinis skatinimas.Kalbos patarimai

Ar vartotinas veiksmažodis „įdabartinti“?
Taip, naujadaras įdabartinti vartojamas reikšme „perkelti į dabartį; padaryti prieinamą dabartyje; suteikti dabarties pavidalą“. Pvz.: Režisieriai savo filmuose stengiasi įdabartinti istoriją. Bendrojoje vartosenoje prigijo ir daiktavardis įdabartinimas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas