„Santaka“ / Svarbu žinoti tiesą, o rinktis – kiekvieno laisvė ir atsakomybė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-11-24 17:54

Dalinkitės:  


Gydytojas, medicinos m. dr. Eimantas Švedas siūlė į jaunimo sveikatą pažiūrėti iš kitos pusės.

Autorės nuotr.


Svarbu žinoti tiesą, o rinktis – kiekvieno laisvė ir atsakomybė

Birutė NENĖNIENĖ


Rajono kaimo medicinos punktų ir mokyklų medikams paskaitą tema „Kontracepcija ir jaunimo sveikata“ skaitė medicinos mokslų daktaras Eimantas Švedas. Lektorius kalbėjo, jog jauniems žmonėms dabar ypač sunku susivokti situacijoje, nes informacijos apie kontraceptikus yra labai daug. Tačiau „visa bėda, kad jaunimas lenkiamas ta kryptimi, iš kur vėjas pučia.“ Kolegos medikai interneto tinklalapyje siūlo tariamai patikimas priemones. Todėl iš karto kyla klausimas, ar etiška siūlyti paauglėms tokią „slidžią“ informaciją arba skirti vaistus, kurie turi šalutinį poveikį. „Jūs susiduriate su Seksualinės sveikatos asociacijos ir Šeimos planavimo asociacijos nuostatomis, jog išvengti paauglių nėštumo nėra kito kelio, kaip tik naudojantis kontracepcija“, – sakė lektorius. Įstatymai, tam tikros juridinės normos, kurios reglamentuoja kontraceptikų skyrimo tvarką, turėtų būti labiau apgalvotos ir didesnė atsakomybė priskiriama šeimai. Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektu Lietuvai buvo bandyta įsiūlyti tokį modelį, pagal kurį, anot E.Švedo, „visą jaunimą reikia priskirti rizikingo seksualinio elgesio grupėms, užversti nemokamais prezervatyvais, kontraceptikais“. Tačiau patirtis rodo, jog bręstantiems paaugliams visų pirma reikalingi argumentuoti paaiškinimai, jog seksas nėra meilės įrodymas, kad be jausmų – nėra meilės.


Lektorius kalbėjo apie 15–19 metų jaunimą, kuris, neįgijęs socialinės brandos, dar neturi jokio noro kurti šeimą, stabilų gyvenimą, bet lytinės galios jau atsiskleidusios. Lietuvoje per metus tūkstančiui tokio amžiaus merginų tenka apie 40 nėštumų, kurių trečdalis nutraukiama. Lektoriaus manymu, šioje srityje medikams į pagalbą galėtų ateiti socialiniai darbuotojai ir padėti „išspręsti problemas, o problema yra viena, jog vaikelis nelaukiamas“.

Didelėse mokslinėse studijose Anglijoje ir Vokietijoje įrodyta, jog paauglės, kurios nenutraukė nėštumo, o ryžosi kūdikį išnešioti ir pagimdyti, vėliau daug geriau integruojasi į gyvenimą ir turi mažiau psichologinių problemų, nesuserga depresijomis. „Jeigu negimusio kūdikio atsisako dar nesusituokusi pora, 99 procentų tikimybė, jog vėliau gyvenime juodu taps visiškai svetimi“, – sakė gydytojas.

Paskaitininkas jautė pareigą pasidalyti informacija apie naujausius konrataceptikus bei populiarėjančią skubią hormoninę kontracepciją, jų neigiamą poveikį organizmui. Kiekviena kontracepcija savo esme yra abortą sukelianti priemonė. Nutraukusios nėštumą, ypač pirmąjį, moterys dešimt kartų dažniau suserga krūties vėžiu.

„Kalbėjimas apie susilaikymą yra sunki tema, bet jaunimui turime paaiškinti, jog niekas kitas, tik susilaikymas apsaugo nuo lytinių infekcijų. Prevencijos programos, propaguojančios susilaikymą nuo lytinių santykių, yra žymiai efektyvesnės nei prezervatyvų propagavimas. Tai kita gyvenimo kokybė,“ – sakė lektorius.



Ką daryti, jei rinkos brukamos priemonės šioje situacijoje nėra tinkama išeitis? Į šį klausimą dr. E.Švedas atsakė: „Mano pasiūlymas – natūralus šeimos planavimas, nes tai yra kūno ekologija ir atsakomybės dalijimasis tarp dviejų – vyro ir moters“.

Be to, lektorius akcentavo, kad tiek šeimoje, tiek mokykloje dar labai menkas tėvo ir vyro vaidmuo: „Kai dabar kalbama apie šeimos krizę, aš tvirtinu, jog tai – ir vyrų krizė, nes jie nejaučia atsakomybės.“ O paaugliai berniukai, kai jiems iškyla daugiausia gyvenimo klausimų, neturi į ką atsiremti, kuo pasikliauti. Elementarių žinių ir meilės stoka tampa ankstyvo lytinio gyvenimo, kuris neretai pasėja skaudžias pasekmes, priežastimi.





Publikuota: 2006-11-24 17:54:50

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai