„Santaka“ / Minime 140-ąsias dr. Kazio Griniaus gimimo metines

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-11-21 08:40

Dalinkitės:  


Grinių šeima 1905 m.: (iš kairės) sėdi motina Ona, tėvas Vincas, Kaziukas, Gražina, K.Griniaus žmona Joana, stovi brolis Jonas, sesuo Ona ir dr. Kazys Grinius.

Minime 140-ąsias dr. Kazio Griniaus gimimo metines


Kraštiečio žingsniai akmenuotu „Varpo gadynės“ keliu



Sunkus uždavinys šiandieninį skaitytoją pavedėti Kazio Griniaus prieš šimtmetį eitu keliu. Pasitelkime vaizduotę ir ryškesnius faktus.

Kaip jums atrodytų, jeigu dabar visose mokyklose būtų prievarta įvesta, tarkim, anglų kalba, mokiniai tarpusavyje šnekėtųsi vokiškai, o lietuviškai – vien namuose? Už gimtąja kalba ištartą žodį mokykloje kabintų ant kaklo medinę lentą – „metelingę“, kurią vaikas galėtų perkabinti kitam, tik išgirdęs jį kalbant lietuviškai, o už policijos surastą kad ir šio laikraščio skiautę sodintų į kalėjimą, tremtų į... Nigeriją. „Siaubas!“ – klyktume. Kur žmogaus teisės?! Bet gimnazisto Kazimira Vikentjeviča Grineviča (Kazio Griniaus – aut.) laikais tai buvo realybė: mokytis rusiškai, kalbėti – lenkiškai, pakampėse – lietuviškai. Slaptai skaityti ir platinti iš mokytojo Petro Kriaučiūno gautą J.Basanavičiaus „Aušrą“ bei leisti su bendramoksliu J.Mačiu savo laikraštėlį „Priešaušris“. Reikėjo drąsos penktokui suburti draugus ir eiti į namus pas lenkomaną kun. Miknevičių reikalauti, kad tas sakytų pamokslus lietuviškai, ir už tai nebūti išmestam iš gimnazijos. Kai direktorius tardė ir pasakė, kad moksleiviams griežtai draudžiama organizuotis, K.Grinius atsakė: „O kai jus sveikinome neseniai su vardadieniu visa grupė – juk nieko nesakėte?“ „Ach vy, Grinevič, – visada išsisukate“, – tepasakė ir... nenubaudė.



Ši Kazio Griniaus savybė – rasti išeitį iš kebliausios situacijos – jam einant pavojingu ir akmenuotu varpininko keliu daug kur pagelbėjo. Net 1926 m. perversmo metu, nusprendęs atsistatydinti ir neaštrindamas padėties, liko teisus ir nebuvo įkalintas ar sušaudytas...

1888 m. Kazys Grinius, jau Maskvos universiteto studentas, dalyvavo pirmajame „Varpo“ gimtadienyje Marijampolėje. Netrukus jis buvo įtrauktas į varpininkų komitetą ir net 12 metų – ilgiausiai už kitus – jame vaisingai dirbo: rašė straipsnius, redagavo priedą – „Ūkininką“, kalendorius, skelbė savo anticarinius atsišaukimus, platino draudžiamą spaudą, porą kartų išgelbėjo „Varpą“ nuo žlugimo, pasiųstas dirbo kartu su žmona Naumiestyje prie sergančio V.Kudirkos...

Prasidėjus kratoms, suėmimams, tardymams, jis nesiliauja. Kuria su kitais Demokratų partijos programą, redaguoja „Varpą“. Grįžęs į Marijampolę, organizuoja mitingus, sako kalbas, suruošia pirmą politinę demonstraciją, pirmą viešą vakarą su vaidinimu „Amerika pirtyje“, rašo daug straipsnių sveikatos klausimais, įkuria „Šviesos“ draugiją, savo namus padaro kultūrinio Sūduvos sąjūdžio centru. 1911 m. organizuoja didžiulę žemės ūkio parodą Marijampolėje.

Kaip būtų susiklostęs Lietuvos likimas, jeigu J.Basanavičiaus „Aušra“ būtų nenušvietusi niūrios carinės priespaudos padangės atgimimo vilties šviesa? Jei ne „Varpu“ suskambinęs „Kelkite, kelkite...“ Vincas Kudirka, padedamas viso būrio sūduviečių, tarp jų – ir vieno pagrindinių bendražygių Kazio Griniaus, jei ne Rygiškių Jonas – kalbos tėvas, šešetas Vasario 16-osios šio krašto signatarų, būtų labai sudėtinga tvirtinti, kad nebūtų mus ištikęs Suvalkų, Seinų krašto ar net „Kaliningradskaja oblast“ likimas. Būtent K.Grinius pirmutinis įpiršo „Varpe“ vėliau ištarpusią, suklestėjusią nepriklausomybės viziją, virtusią ne „kažkokia geografine naujiena“, anot V.Majakovskio, o Lietuvos valstybe.



Sunkus, pavojingas ir akmenuotas buvo tas senųjų varpininkų kelias, pareikalavęs eiti juo kantriai ir ryžtingai, „... nesitikint, ar būsi papeiktas, ar pagirtas“, kaip sakė ir darė K.Grinius, visą savo gyvenimą paskyręs Lietuvai ir jos žmonėms.

Todėl gruodžio 17-ąją, minėdami K.Griniaus gimimo metines, įvertinkime jo svarų indėlį, kad esame lietuviai, kad turime demokratinę Lietuvos valstybę Europos lygiateisių tautų bendrijoje, savo Tėvynę, seniausią kalbą ir savitą kultūrą.



Vytautas GRINIUS

Lietuvos prezidento K.Griniaus memorialinio muziejaus direktorius





Publikuota: 2006-11-21 08:40:32

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai