„Santaka“ / Siūlys nemokamai išbandyti samdomo asmeninio asistento pagalbą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-03-08 16:23

Dalinkitės:  Siūlys nemokamai išbandyti samdomo asmeninio asistento pagalbą

Renata VITKAUSKIENĖ

Asmeninio asistento pagalba naudojasi žmonės, turinys negalią. Tvarkantis reikalus asmeninis asistentas jiems – tarsi akys, ausys ar grįžusios jėgos.

Šitokią paslaugą rajono gyventojams dabar per projektus teikiančios neįgaliųjų organizacijos nežino, kaip kitąmet bus su asmeninio asistento vaikla. Savivaldybei reikės pasirinkti: likti prie asmeninio asistento pagalbos teikimo dabartinės tvarkos ar išbandyti naujovę.Į banką, parduotuvę, pas medikus

„Asmeninis asistentas yra tarsi aklojo, silpnaregio akys. Regėjimo negalią turinčiam žmogui reikia žinoti, ką rodo elektros, vandens, dujų skaitikliai, apsipirkti, iš bankomato pasiimti pinigų. Kaip nuėjęs su reikalais į „Sodrą“ ar banką neįgalusis užsiregistruos per terminalą, kaip nepažįstamoje vietoje suras reikiamą kabinetą?“ – sunkumus, kuriuos padeda įveikti negalią turintiems žmonėms, vardijo Gediminas Rašimas, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Vilkaviškio rajono filialo vadovas. Asmeninio asistento paslaugą jis teikia per socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektą, kurį vykdo organizacija.

Akivaizdu, kad pagalbos poreikis ateityje augs. Įvairios įstaigos uždaro skyrius rajonuose, o paslaugas teikia internetu. Jei rūpimu klausimu žmogus nori asmeniškai pasitarti su specialistu ar negeba reikalo susitvarkyti kompiuteriu, tenka važiuoti į apskrities centrą. Kai žmogus turi regėjimo, judėjimo ar kitą negalią, savarankiška kelionė tampa problema.

Jaunesnio amžiaus neįgalieji išmoksta naudotis kompiuteriais, kitomis techninės pagalbos priemonėmis, tačiau kad jas įsigytų, asmeninis asistentas padeda pateikti prašymą, parveža įrenginį, apmoko juo naudotis.

Pagalbos regėjimo negalią turintiems žmonėms prireikia nusprendus įsigyti kokį buities daiktą. 27-erių metų Nerijus Mickevičius, nutaręs pirkti virtuvės baldus, pirmiausia kreipėsi į LASS Vilkaviškio rajono filialą. Slabadų kaime gyvenantis vyras prašė jį palydėti į parduotuvę.

Vyresniems žmonėms asmeninio asistento pagalbos reikia dažniau nei jaunimui.

„Kad gaučiau šildymo išlaidų kompensaciją, turėjau pristatyti banko pažymą. Jos reikėjo važiuoti į Marijampolę“, – sakė LASS Vilkaviškio rajono filialo narė Marija Grigaitienė. Garbaus amžiaus moteris džiaugėsi, jog filialo vadovas ne tik suieškojo vairuotoją, bet ir pats ją nuvedė į banką, nes tądien buvo slidu.

Vilkaviškietė taip pat pademonstravo, kokį „šnekantį“ kraujospūdžio matuoklį ir dalies jo kainos kompensaciją parūpino G. Rašimas.Skirtų valandų negana

LASS Vilkaviškio rajono filiale šiuo metu yra 116 narių. Asmeninio asistento paslauga reikalinga 71 žmogui. Dviem dešimtims asmenų skirta pagalba pavežant, palydint į įvairias įstaigas ir tvarkant reikalus jose, penkiems – sprendžiant buityje kylančias problemas, likusiems – informacijos teikimo paslauga.

„Žmogus kreipiasi, kad sužinotų gydytojo darbo laiką, prašo surasti, kas perskaitytų Brailio raštu parengtą dokumentą arba tokį parašytų“, – aklųjų, silpnaregių prašymus vardijo G. Rašimas.

Specifinės pagalbos prireikia žmonėms, turintiems klausos negalią. „Dažniau bendraudama su organizacijos nariais suprantu, kiek kuris žmogus girdi, dėl to galiu padėti susikalbėti, tarpininkaudama per pokalbį, pavyzdžiui, poliklinikoje“, – sakė Lietuvos kurčiųjų draugijos Kauno teritorinės valdybos Vilkaviškio pirminės organizacijos vadovė Ema Sedleckienė.

Ar asmeninio asistento paslaugos poreikis būtų patenkinamas, jei žmonės dirbtų tik tada ir tik tiek valandų, kaip numatyta projekte?

„Aišku, kad ne. Informaciją teikiu ne tik tomis valandomis, kurios nurodytos grafike. Telefono praktiškai neišjungiu. Aš suprantu, jog aklasis kitąsyk gali nesusiorientuoti laike. Jei žmogui prireikia pagalbos, tai ir skambina“, – kalbėjo G. Rašimas.

Ir jis, ir E. Sedleckienė sakė, kad stengdamiesi padėti jų vadovaujamų organizacijų nariams į pagalbą pasitelkia savanorius. Tiesa, neįgaliųjų pagalbos prašymus tenka derinti su savanorių galimybėmis padėti.Nežino, kaip bus kitąmet

Asmeninio asistento paslaugas per socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus šiais metais įsipareigojusios teikti septynios mūsų rajone veikiančios nevyriausybinės organizacijos (NVO): Neįgaliųjų draugija, Neįgaliųjų žmonių sąjunga, LASS Vilkaviškio rajono filialas, Nefrologinių ligonių draugija, Lietuvos kurčiųjų draugijos Kauno teritorinės valdybos Vilkaviškio pirminė organizacija, diabetikų bendrija „Insula“, Vilkaviškio krašto neįgaliųjų draugija. Tačiau dėl asmeninio asistento paslaugos teikimo netolimoje ateityje esama nerimo.

„Niekas nežino, kas ir kaip nuo kitų metų bus su asmeninio asistento paslauga, kuri dabar teikiama per projektą“, – sakė LASS Vilkaviškio rajono filialo vadovas G. Rašimas.

Gali kilti minčių, jog nerimauti dėl to, kaip asmeninio asistento paslauga bus teikiama 2019-aisiais, dar pernelyg anksti. Vis dėlto omenyje reikia turėti tą aplinkybę, kad socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus kai kurie NVO vadovai pradeda rašyti jau rugsėjį.

Pasak Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyriausiosios specialistės Raimondos Skripkiūnienės, planuojama, jog nuo 2019 m. socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektuose neliks asmeninio asistento pagalbos veiklos. Ji bus reglamentuota kitais teisės aktais.Samdys už europines lėšas

Kaip žinia, asmeninio asistento paslaugų organizavimo ir teikimo teisinio reguliavimo Lietuvoje iki šiol nebuvo.

Apie numatomus pokyčius pasiteiravome Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM).

Naujausias žinias dėl asmeninio asistento paslaugų pateikė SADM Socialinės aprėpties departamento Lygių galimybių skyriaus vedėja Eglė Čaplikienė.

„Vos prieš savaitę padarytas pirmasis sprendimas – ministro įsakymu patvirtintos Asmeninio asistento paslaugų organizavimo ir teikimo bei asmeninio asistento veiklos gairės. Per šį mėnesį turi būti parengti tvarkų aprašai. Paskui prasidės du bandomieji projektai, finansuojami Europos socialinio fondo lėšomis“, – sakė E. Čaplikienė.

Išbandomos naujovės esmė – žmogui, turinčiam negalią, bus samdomas asmeninis asistentas. Jo pareigos priklausys nuo neįgaliojo poreikių. Asistentas padės namuose ir viešumoje.

Per pirmąjį projektą jau šiemet Kauno ir Šiaulių regionuose asmeninio asistento paslaugas gaus žmonės su proto, psichikos negalia. Kitą bandomąjį projektą, kai paslauga bus teikiama asmenims su fizine (judėjimo, regos, klausos, vidaus organų sutrikimai), su kompleksine negalia, planuojama vykdyti savivaldybėse, kurios pareikš pageidavimą dalyvauti.

Antrasis projektas, kuriame galėtų dalyvauti ir mūsų savivaldybėje dirbančios NVO, prasidės 2019 m. Kitų metų pabaigoje suplanuotas samdomo asmeninio asistento paslaugą Lietuvoje reglamentuosiančių teisės aktų rengimas.

„Savivaldybėse, kuriose nuo 2019-ųjų bandomieji projektai nevyks, asmeninio asistento paslauga ir toliau bus teikiama taip, kaip dabar – per socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus“, – sakė E. Čaplikienė.Pinigai ne įstaigoms, o asistentams

Veiklos gaires rengusioje darbo grupėje dalyvavę neįgaliųjų atstovai yra įsitikinę, kad samdomas asmeninis asistentas – būtina sąlyga turinčiam negalią žmogui gyventi savarankiškai.

Paslaugos nauda būtų akivaizdi visiems. Padedami asmeninio asistento, neįgalieji galėtų gyventi savo namuose, o ne institucijoje, tačiau jų artimieji turėtų galimybes dirbti, ilsėtis.

Pavyzdžiu, kaip pavyko uždaryti ilgalaikės globos institucijas, o neįgalius žmones apgyvendinti nedidelėmis grupelėmis arba atskirai savuose butuose, galėtų būti Švedijos patirtis. Globos įstaigų išlaikymui skirtus pinigus švedai panaudojo finansuoti asmeninio asistento paslaugą. Labai svarbu ir tai, kad įdarbinant asmeninius asistentus buvo sukurta daug naujų darbo vietų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas