„Santaka“ / Savivaldybė gyventojams žada daug akivaizdžių pokyčių

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-03-01 16:32

Dalinkitės:  


„Skolintis nėra blogai“, – sako Vitas Gavėnas, nes, pasak jo, kol Savivaldybė sutaupytų pakankamai pinigų, europinės paramos traukinys jau būtų nuvažiavęs.

Ievos ŠLIVINSKIENĖS nuotr.


Savivaldybė gyventojams žada daug akivaizdžių pokyčių

Dangyra APANAVIČIENĖ


Penktadienį rajono Taryba patvirtino Savivaldybės biudžetą. Jau rašėme, kad jis šiais metais yra didesnis, todėl rajone bus atlikta ir daugiau darbų.

Kaip planuojama panaudoti biudžeto lėšas, kokie investiciniai projektai bus įgyvendinti, kokie konkretūs darbai bus atlikti rajone, kodėl vėl ruošiamasi skolintis daugiau nei pusę milijono eurų? – į šiuos ir kitus klausimus paprašėme atsakyti rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus Vito GAVĖNO.

– Kuo ypatingas šiemetinis Savivaldybės biudžetas?

– Šis biudžetas nėra kažkuo ypatingas, išskyrus tai, kad šiemet jis 3,5 mln. eurų didesnis nei ankstesniais metais, tad šiemet galėjome skirti pinigų tokioms reikmėms, apie kurias anksčiau net pagalvoti negalėjome.

Žinoma, norai buvo dar didesni. Kad būtų patenkinti svarbiausi poreikiai, reikėjo dar bent 6,2 mln. eurų. Pavyzdžiui, planavome skirti lėšų Vilkaviškio ligoninės remontui, tolimesnei „Aušros“ gimnazijos renovacijai, Sūdavos pagrindinės mokyklos teritorijai sutvarkyti. Norėjome suremontuoti Bartninkų seniūnijos pastatą, kai kurioms seniūnijoms nupirkti naujus automobilius, buvo numatyta ir daugiau darbų, bet jų teko atsisakyti.

– Kaip planuojate panaudoti padidėjusias biudžeto pajamas?



– Iš šių papildomų lėšų už 27 tūkst. eurų esame numatę nupirkti gaisrinę mašiną. Vilkaviškio mieste bus įrengta 15 vaizdo stebėjimo kamerų, o Kybartuose – 8.

Per 30 tūkst. eurų skyrėme žvyrui pirkti, mat esame sutarę su ūkininkais bendromis pastangomis remontuoti vietinės reikšmės kelius: Savivaldybė nupirks 10 tūkst. kubinių metrų žvyro, o ūkininkai su savo technika kelius palygins ir pažvyruos.

Apskritai šiemet keliams numatėme daugiau lėšų: ankstesniais metais tam būdavo skiriama 50-70 tūkst., tai dabar skirta 200 tūkst. eurų. Iš šių pinigų taip pat bus pagaminti nauji Vilkaviškio riboženkliai. Jau vyksta projektavimo darbai, ir iki birželio 26 d., iki miesto šventės, prie trijų pagrindinių įvažiavimų – nuo Marijampolės, Kybartų ir Pilviškių pusės bus pastatyti nauji ženklai.

Dėl pasikeitusių įstatymų beveik dvigubai daugiau lėšų reikės socialinėms pašalpoms, kompensacijoms ir kredito, paimto daugiabučiam namui atnaujinti, palūkanoms apmokėti – iš viso 2,5 mln., kai pernai užteko 1,27 mln. eurų.

Dalį lėšų numatėme ir biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams padidinti, nes dirbančiųjų pagal darbo sutartis kvalifikuotų specialistų algos jau beveik susilygino su specialistų, neturinčių išsilavinimo, algomis.



Na, ir, žinoma, laukia visa puokštė (apie trisdešimt) Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamų projektų, kuriuos šiemet įgyvendinsime ir prie kurių reikės prisidėti biudžeto lėšomis.

– Pernai Savivaldybė grąžino gana nemažą dalį skolų. Kaip tai pavyko?

– Praeitais metais grąžinome 1 mln. 700 tūkst. eurų skolų: 700 tūkst. atidavėme bankams ir beveik per pusę sumažinome kreditinius įsiskolinimus įvairiems tiekėjams. Iš viso skola siekė 6,8 mln., tai dabar jos turime 5,1 mln. eurų.

Į tai, kad pernai nesiskolinome, o atidavėme skolas, aš žiūriu labai sąlyginai. Smagu, kad skolos sumažėjo, bet jeigu būtume vykdę projektus, to nebūtų įvykę. Tiesiog buvo palanki proga skoloms sumažinti, tą mes ir padarėme.

– Tačiau šiemet vėl ruošiatės nemažai skolintis. Ką planuojate daryti?

– Manau, kad skolintis nėra blogai. Juk nė vienas stambus ūkininkas ar verslininkas be paskolų negyvena. Jeigu mes lauksime, kol sutaupysime pakankamai pinigų, tai europinės paramos traukinys jau bus nuvažiavęs.

Pagal įstatymą Vilkaviškio rajono savivaldybė šiais metais gali pasiskolinti 626 tūkst. eurų. Tačiau tai nereiškia, kad būtinai mes tiek ir skolinsimės. Kaip minėjau, šiemet vykdysime daug projektų, prie kurių teks prisidėti, tačiau, kol neįvykę konkursai, kol neprasidėję darbai, niekas negali pasakyti, kiek tų pinigų reikės. Aišku, pirmiausiai stengsimės išsiversti su savo lėšomis.



– Ar galite išvardyti darbus, kuriuos Savivaldybė numačiusi atlikti ir kuriuos dar šiais metais akivaizdžiai pamatys rajono gyventojai.

– Vienas iš tokių darbų – tai modernus Vilkaviškio miesto apšvietimo įrengimas. Planuojame, kad Kalėdoms bus pakabintas paskutinis LED šviestuvas. Vietoje senų, neefektyvių, nuolat gendančių 1000 šviestuvų visame mieste bus pakabinta 1400 naujų, su automatiniu šviesos intensyvumu tam tikru tamsiuoju paros metu. Taigi visą naktį bus apšviestos net ir nuošaliausios miesto gatvės.

Kai tik orai atšils, bus pradėtas tiesti pėsčiųjų takas nuo Lauko gatvės iki gėlių kioskų prie kultūros centro, bus pabaigtos asfaltuoti gatvės Žalumynų kvartale, prasidės dalies Vilniaus gatvės, Rūtų, J. Janonio, Kęstučio, Maironio gatvių rekonstrukcija, kartu iškeliant antžemines elektros linijas.

Taip pat Vilkaviškyje bus pradėta statyti sporto salė. Pradėsime įgyvendinti projektą, pagal kurį bus kompleksiškai sutvarkytos J. Basanavičiaus aikštės viešosios erdvės: buvusiuose pašto garažuose įruoštas viešasis tualetas, rengiama pėsčiųjų zona, įruošiamos lentos susigiminiavusiems miestams pagerbti, tvarkoma automobilių stovėjimo aikštelė prie seniūnijos, palei Šeimenos upelį.

Tikimės, kad pavyks šiemet rekonstruoti buvusį profesinės mokyklos bendrabutį S. Nėries gatvėje ir pritaikyti jį socialiniams būstams.

Labai norėtųsi dar šiemet pradėti Šeimenos upelio pakrančių sutvarkymo ir rekreacinės zonos įruošimo projektą, tačiau dar likę nesutvarkytų reikalų, susijusių su privačiais žemės sklypais. Tikiuosi, kad spėsime ir tai padaryti.

– O kokių pokyčių gali tikėtis kitų rajono vietovių gyventojai?

– Tikimės dar šiemet pradėti darbus Pilviškiuose, Kybartuose bei Virbalyje, kur bus įgyvendinami viešųjų erdvių sutvarkymo projektai, o Kybartuose dar bus remontuojamas ir pritaikomas bendruomenės veiklai kultūros centras, pastatytas viešasis tualetas, rekonstruotos dvi gatvės, automobilių stovėjimo aikštelė prie turgaus ir kt.

Vištytyje bus įruošta valčių nuleidimo į ežerą vieta, įrengtas takas palei ežerą su suoliukais, apšvietimu ir kitais patogumais. Pilviškiuose numatyta modernizuoti lopšelį-darželį, Sūdavos kaime sutvarkyti bendruomenės namų pastatą.

Daugelyje kaimų bus asfaltuojamos gatvės, tiesiami takai, atnaujinamos gatvių apšvietimo linijos, pagal galimybes daromi kiti darbai, tarp kurių – ir apleistų pastatų griovimas bei aplinkos tose vietose sutvarkymas, melioracijos sistemų rekonstravimas ir pan.

Beje, be biudžeto lėšų, dar bus gautas finansavimas pagal Kelių priežiūros ir plėtros programą. Pernai buvo skirta 1 mln. 157 tūkst. eurų, panašiai tiek tikimės ir šiemet. Įmonėms ir gyventojams norėčiau priminti, kad skirstant šias lėšas prioritetas teikiamas tiems atvejams, kai 20 proc. prisidedama savo lėšomis. Siūlyčiau tuo pasinaudoti.



Išvardijau čia tik pačius svarbiausius Savivaldybės darbus, kurie suplanuoti šiems metams. Tačiau bus įgyvendinta ir daugiau, paprastesnių, taip vadinamųjų minkštųjų, projektų, kurių naudą pajus atskiros bendruomenės.

Taip pat reikėtų pasidžiaugti ir gražiomis investuotojų iniciatyvomis. Kaip jau daugeliui žinoma, UAB „Kautra“ Vilkaviškyje pradės statyti naują autobusų stotį. Vištytyje savivaldybės ir rėmėjo lėšomis bus suremontuotas gaisrinės pastatas.

Smagu, kad pavyko rasti bendrą kalbą su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu ir jo lėšomis Kybartuose iškils nauja gaisrinė. Su Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vadovybe susitarta dėl senojo Vištyčio malūno rekonstrukcijos finansavimo.

Taip pat tikimės gauti lėšų kartu su kaimyninėmis valstybėmis dalyvaudami bendruose tarptautiniuose projektuose. Iš šių projektų galbūt pavyks gauti finansavimą Kybartų stadiono, Vilkaviškio viešosios bibliotekos, Vilkaviškio muzikos mokyklos (buvusio S. Nėries mokyklos bendrabučio), Savivaldybės pastato ir kai kurių kitų objektų remontui ir statybai.

– Skirstant biudžeto „pyragą“ kultūra dažniausiai lieka podukros vietoje. Jai atitenka trupiniai, nubyrėję nuo kitų, vadinamųjų svarbesnių, sričių (ekonomikos, švietimo, socialinių reikalų ir pan.). Šiemet, atrodo, situacija keičiasi?



– Kultūra šiais metais tapo vos ne strateginė sritis. Vien kultūros renginiams šiemet lėšų skyrėme 93 proc. daugiau: iš viso – 75 tūkst. eurų, kai pernai – 38,8 tūkst.

Dar 3 tūkst. eurų numatyta jaunimo programai.

Neskriaudėme kultūros ir pernai: iš sutaupytų lėšų Vilkaviškio pučiamųjų orkestras instrumentams pirkti gavo per 12 tūkst., Kybartų – 6 tūkst. eurų. Pilviškių kultūros namuose už 6 tūkst. eurų įrengėme šildymo sistemą „oras-oras“, kur nereikia nei kūriko, nei ypatingos priežiūros. Beje, tokią pat šildymo sistemą šiemet įrengsime ir Klausučių kultūros namuose.

– O kada savo eilės sulauks Vilkaviškio kultūros centras? Nušiurusios sienos, sulūžusios kėdės didžiojoje salėje garbės miestui tikrai nedaro.

– Kaip tik ruošiamės dalyvauti kultūros centrų modernizavimo programoje, kuri bus paskelbta šiais metais. Jeigu paraiška būtų patvirtinta ir skirtas finansavimas, būtų pakeista žiūrovų salės grindų danga, sutvarkyta scena, nupirktos naujos kėdės, įgarsinimo ir apšvietimo aparatūra. Gaila, bet kol kas negalime Vilkaviškio kultūros centro remontui skirti tiek lėšų, kiek reikia.

– Per viešąjį biudžeto svarstymą buvo priekaištaujama, kad per mažai lėšų numatyta Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programai, kad ji neskatina verslininkų kurti naujas darbo vietas. Ką galite pasakyti?



– Programa skirta smulkiajam ir vidutiniam verslui remti, tai ir lėšos skirtos smulkiems reikalams: verslo konsultavimo, įmonės steigimo, interneto svetainės sukūrimo, reklaminių lankstinukų gamybos, dalyvavimo parodose išlaidoms kompensuoti. Tam kasmet iš biudžeto skiriami 9 tūkst. eurų. 2016 metais verslininkai buvo pateikę 44 paraiškas, o pernai – 36, tačiau nė vienais metais numatytos lėšos nebuvo išnaudotos.

Tai čia tokia būtų tiesioginė parama verslui, bet Savivaldybė prisideda ir kitaip. Pavyzdžiui, per Vietos veiklos grupę biudžeto lėšomis prisidedama prie visų įgyvendinamų verslo projektų.

Paramą verslininkams teikia Turizmo ir verslo informacijos centras, kuris 2017 m. parengė 12 paraiškų, teikiamų darbo biržai dėl savarankiško užimtumo rėmimo. Pagal jas asmenys, registruoti darbo biržoje, įsteigė naujas darbo vietas. Be to, praeitais metais Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras padėjo įsikurti 16 naujų juridinių vienetų.

Šiuo metu 20 ha plote už miesto, prie Vilkaviškio–Pilviškių kelio, formuojame sklypus, kurie galės būti panaudoti verslo plėtrai.

Judame po truputį į priekį, juk visko iš karto nepadarysi.





Galerija: Takas




Publikuota: 2018-03-01 16:32:56

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai