„Santaka“ / Vilkaviškietė negali apsiginti nuo mažamečių teroro

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda mūrinį namą Smėlio g. 20, Virbalyje (17 a sklypas, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-08-22 08:01:37

Parduoda 1 ha žemės ūkio paskirties žemės Giedrių k., Šeimenos sen.. Tel. 8 686 25 956.
Galioja iki: 2019-08-22 08:14:46

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-02-22 17:02

Dalinkitės:  


Į kieme esantį rūsį, kuriame gėlininkė laiko savo darbo priemones, vaikai įsigavo pralindę pro grotas.

Autorės nuotr.


Vilkaviškietė negali apsiginti nuo mažamečių teroro

Eglė KVIESULAITIENĖ

Kas gali sutramdyti jaunuosius chuliganus, jei nepadeda net policija? Tokį klausimą kėlė vilkaviškietė, susidūrusi su dvylikamečių teroru.Sulaikė įsibrovėlius

Vilkaviškietė Birutė Fedaravičienė dabar mina įvairių instancijų slenksčius – nuo prokuratūros iki Seimo narių. Tačiau moteris nebetiki, kad kas padės sutramdyti nevaldomus paauglius, kurių teises gindami įstatymai pamiršta jaunuosius Lietuvos piliečius įpareigoti pačius laikytis įstatymų.

Su chuliganiškai besielgiančiais paaugliais B. Fedaravičienė susidūrė dar pradžioje mokslo metų, rugsėjo 13-osios vakarą. Baigdama darbą nuosavoje gėlių parduotuvėje miesto centre, moteris nakčiai vazas su žiedais nešė į rūsį, esantį to paties pastato kieme. Tačiau priėjusi prie grotuotų durų pamatė pro jas sprunkantį vaikigalį. Gėlininkė dar spėjo jį sugriebti už drabužių, tačiau paauglys ištrūko.

Anapus grotų buvo dar du jo bendrai, tad B. Fedaravičienė užrėmė išėjimą ir puolė skambinti policijai. Norėdami ištrūkti paaugliai bandė nustumti moterį, plėšė nuo grotų jos rankas, draskėsi. Tačiau gėlininkė nė nemanė jų išleisti, nes buvo įsitikinusi, jog būtent nuo šių vaikigalių nuolat kenčia kaimynystėje prekiaujančio ūkininko kioskelis, niokojami vazonai su gėlėmis ant tilto bei kitos miesto puošmenos.Policijoje neužtruko

Išgirdusi, kad pareigūnai galės atvykti tik po 10–15 minučių, moteris prisipažino jautusis labai nejaukiai. Mat visai netoliese, greta tilto, stovėjo būrys paauglių draugų. Vaikigaliai rėkavo, jog reikėtų dėti „bobai“ pagaliu į galvą. Kiti šūkavo, kad policija išsiveš pačią gėlininkę, mat vieno jų tėvas – pareigūnas.

Sulaukusi patrulių B. Fedaravičienė jiems perdavė paauglius. Iš pokalbio su pareigūnais nugirdo ir įsidėmėjo vieno iš berniukų pavardę. Policijai nurodė patirtus nuostolius: iš sandėlio buvo dingę 5 flakonėliai purškiamų aerozolinių dažų, sugadinta durų stakta. Žala siekė 73 eurus.

Tačiau moteris negalėjo patikėti savo akimis, kai jiems su vyru dar nebaigus tvarkytis policijos išsivežti paaugliai jau stovėjo šalia gėlių parduotuvės ir rodė nepadorius gestus, plūdo necenzūriniais žodžiais. Netoliese buvo ir visi jų draugai.

– Išsigandau ir pasijutau visiška bejėgė, dingo pasitikėjimas policija, – kalbėjo B. Fedaravičienė.Apspjaudė langus

Kitą dieną vilkaviškietė nuėjo į policijos komisariatą, parašė pareiškimą. Vėliau pati kreipėsi į mokyklas, kuriose mokosi paaugliai, kalbėjo su socialinėmis darbuotojomis. Moteris norėjo kreiptis į šių moksleivių tėvus, tačiau sužinojo, kad pagal įstatymus neturi teisės net domėtis nepilnamečiais. Beje, vienas paauglių, mokykloje pamatęs B. Fedaravičienę, priėjo ir pasišaipė, jog pats parašys pareiškimą policijai, nes gėlininkė jį buvo uždariusi sandėlyje.

Vis dėlto tuo netramdomų paauglių ir gėlininkės konfliktas nesibaigė. Po poros mėnesių penki nepilnamečiai vieną vakarą vėl pasirodė gėlių parduotuvėje. Jie išplūdo gėlininkę ir išėję laukan apspjaudė parduotuvės langą.

Kitą dieną B. Fedaravičienė vėl nuvyko į policiją ir parašė dar vieną pareiškimą, nurodydama ir paauglių pavardes, kurias jai pavyko sužinoti. Moteris kreipėsi ir į rajono Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojus, tačiau tvirtina jokios realios pagalbos nesulaukusi.Skyrė nuobaudą

Įsibaiminusi dėl mamos saugumo, į Vidaus reikalų ministeriją raštą parašė užsienyje gyvenanti B. Fedaravičienės duktė. Po kurio laiko moteris sulaukė pranešimo, kad už bylą atsakingam tyrėjui Aidui Kemežai skirta drausminė nuobauda. Nustebusi gėlininkė niekaip negalėjo suprasti, kuo nusikalto taip maloniai su ja bendravęs pareigūnas. Ji kur kas labiau pyko ant paauglius tąkart paleidusių patrulių.

– Aš nesiekiau jokių nuobaudų ir net nesmagiai jaučiuosi, jog kažkas nukentėjo, – tvirtino B. Fedaravičienė. – Man svarbiausia, kad būtų sudrausminti blogais keliais einantys vaikai. Jeigu toliau taip bus, jie ant sprando užlips ne tik man, bet ir pačiai policijai.

Moteris stebėjosi, jog nei po pirmo, nei po antro pareiškimo su ja nesusisiekė nepilnamečių tėvai – jie neatėjo, neatsiprašė, neatsivedė atsiprašyti vaikų.Pribloškė raštas

Tačiau dar labiau B. Fedaravičienę nustebino raštas iš prokuratūros. Prokuroras Kęstutis Gaubys raštu informavo, jog ikiteisminis tyrimas dėl vagystės iš rūsio stabdomas, nes pareigūnams nepavyko nustatyti nusikalstamą veiką padariusio asmens. Toks raštas gėlininkę išmušė iš vėžių, mat pati sulaikiusi įsilaužėlius perdavė juos policininkams.

Gavusi tokį raštą moteris pamanė, kad paauglius tąkart paleidę pareigūnai, ko gero, nesiėmė jokių priemonių, o jos pareiškimo policijai apskritai niekas neskaitė.

B. Fedaravičienė kreipėsi į Marijampolės apylinkės prokuratūrą, kad leistų susipažinti su bylos medžiaga ir atnaujintų ikiteisminį tyrimą. Taip pat kreipėsi į rajono rinkėjams atstovaujantį Seimo narį Kęstutį Smirnovą. Tad dabar laukia atsakymo, ko toliau imsis institucijos.

Principinga moteris sakė negalinti nuleisti rankų, kai vyksta tokie dalykai: tiesiog mūsų akyse auga nebaudžiamų chuliganų karta.Gina įstatymai

Abi bylas tyrę policijos pareigūnai tvirtino suprantantys B. Fedaravičienės nepasitenkinimą, tačiau jie privalo vadovautis įstatymais. Nors kartais ir jiems patiems atrodo, jog nepilnamečiams įstatymais sudarytos šiltnamio sąlygos. Dauguma gėlininkę terorizavusių paauglių – mažamečiai, t. y. neturintys 14 metų, tad už jokius nusižengimus pagal įstatymą neatsako.

Rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Kristina Siriūnienė sakė, kad policija negali sulaikyti mažamečio ir uždaryti į areštinę, kaip kartais norėtų visuomenė. Taip pat policija negali apklausti nepilnamečių be jų atstovų pagal įstatymą. Tąkart, kai abu paaugliai buvo perduoti patruliams, pareigūnai nustatė jų asmenybes, apžiūrėjo kuprines, tačiau vogtų dažų nerado, tad vaikai buvo paleisti.

Kai buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, jie buvo apklausti jau tėvų akivaizdoje. Mažamečiai tvirtino, kad į rūsį nesilaužė – tik atbėgo slėptis, kai juos „užsivijo“ neblaivūs asmenys. Neva rūsio durys jau buvo išlaužtos, o gėlininkė vaikus sulaikė vos įlindusius.

Nors tokia paauglių versija patikėti gan sunku, policijai nepavyko įrodyti, jog į rūsį įsilaužė būtent jie. Todėl ir ikiteisminis tyrimas buvo sustabdytas nenustačius kaltininkų.Baus komisija

Tačiau byla dėl administracinio nusižengimo, kai nepilnamečiai apspjaudė parduotuvės langus, buvo išskirta ir toliau tiriama. Iškviesti visi penki tądien parduotuvėje lankęsi nepilnamečiai bei jų tėvai. Nors apklausiami vaikai vertė bėdą vienas kitam, pavyko išsiaiškinti, jog ant langų spjaudė ir gėlininkę plūdo trise: penkiolikmetis K. U. ir dvylikamečiai N. K. bei R. R. Beje, tarp jų – ir minėtas policijos pareigūno sūnus. Tad tyrėjai tvirtina jokių išlygų dvylikamečiam kolegos sūnui netaikantys.

Vis dėlto policija pagal įstatymą neturi poveikio priemonių prieš administracinį nusižengimą įvykdžiusius nepilnamečius, todėl informacija perduota rajono Savivaldybės administracijai, kuri kartu su specialistais turi spręsti, kokias priežiūros ir poveikio formas taikyti nusikaltusiems vaikams. Kaip informavo Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas, klausimas bus sprendžiamas artimiausiame komisijos posėdyje.Tyrimą atnaujino

Marijampolės apylinkės prokuratūros vyr. prokuroro pavaduotoja Eglė Kirpienė patvirtino gavusi B. Fedaravičienės skundą dėl nutraukto ikiteisminio tyrimo. Prokurorė priėmė nutarimą tyrimą atnaujinti.

Aiškinantis įvykių seką ir klausant tyrimo argumentų, kyla vienintelis klausimas: tad už ką vis dėlto buvo nubaustas tyrėjas A. Kemeža?

Kaip paaiškino Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vidaus tyrimo skyriaus viršininkas Žilvinas Strumskis, tyrėjas turėjo pradėti atskirą administracinės teisenos bylą dėl paauglių chuliganiško elgesio parduotuvėje, o ne prijungti ją prie ikiteisminio tyrimo dėl vagystės iš rūsio. Už tai tyrėjui skirta pastaba.

Ko gero, gilinantis į šią istoriją kiek keistai atrodo teisiniai formalumai ir už juos skirtos nuobaudos. Labiausiai norėtųsi, kad atsakomybę už nusižengimus prisiimtų nepilnamečių tėvai ir rastų priemonių sudrausminti vaikus. Kad mūsų mieste būtų saugu ir nereikėtų, kaip sakė B. Fedaravičienė, rankinėje slėpti dujų balionėlio, norint apsiginti nuo į anūkus tinkančių mažamečių teroro.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Per miestą tekančią upę tenka šienauti dalgiais
* Skęstančiuosius gelbstintis vilkaviškietis apie savo gyvybę negalvoja
* Fotografijų parodoje skleidžiasi užslėptas krašto gamtos grožis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar keliate atostogų nuotraukas į socialinius tinklus?
Taip, keliu nuolat.
Įkeliu vieną kitą.
Niekada to nedarau.
Socialiniais tinklais nesinaudoju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „humusas“ kaip valgio pavadinimas?
Vartosenoje jau paplitęs junginys avinžirnių užtepas, tačiau galimas ir adaptuotas variantas hùmusas.
Tai – tiršta pasta arba užtepas iš avinžirnių, sezamų sėklų, alyvuogių aliejaus ir česnakų, paplitęs Viduriniuosiuose Rytuose.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas