„Santaka“ / Klausiate – atsakome

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-11-15 17:15

Dalinkitės:  


Klausiate – atsakome


Ikiteisminio skolos išieškojimo procedūra



Ar teismo sprendimas yra vienintelis pagrindas kreiptis į antstolius dėl skolos išieškojimo?

Į klausimą atsako Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkė Inga KARALIENĖ.




Teismo sprendimas būtinas, jeigu skolos neįmanoma susigrąžinti be priverstinio vykdymo priemonių. Tačiau labai dažnai pakanka ir ikiteisminio išieškojimo procedūros, kai antstoliui pavyksta įtikinti skolininką atsiskaityti geruoju. Tokiu atveju galima kreiptis tiesiai į antstolį ir pasinaudoti jo teikiama paslauga – tarpininkavimu vykdant turtines prievoles.

Ikiteisminis išieškojimo procesas kreditoriui ir skolininkui yra gerokai pigesnis. Toks būdas padeda išvengti žyminio mokesčio teismui bei vėlesnių priverstinio sprendimo vykdymo išlaidų. Be to, atsiskaitant ikiteismine tvarka, sutaupoma ir daug laiko.

Svarbu žinoti, kad imtis tarpininkavimo vykdant turtines prievoles antstolis gali tik tada, kai turtinės prievolės įvykdymo terminas yra pasibaigęs. Antstolių įstatymo 25 straipsnis reikalauja, kad, kreipdamasis dėl šios paslaugos į antstolį, kreditorius pateiktų dokumentus, patvirtinančius skolininko turtinės prievolės egzistavimą ir jos dydį. Ikiteisminio proceso metu kreditorius gali kreiptis į bet kurį Lietuvoje dirbantį antstolį.



Teikdamas šią paslaugą, antstolis veikia kaip derybų tarpininkas. Jis taiko įvairias priemones, kuriomis siekiama, kad skolininkas gera valia įvykdytų turtinę prievolę ar kad kitais teisėtais būdais būtų patenkintas kreditoriaus turtinis reikalavimas. Skolininkui gali būti siunčiamas antstolio siūlymas atsiskaityti su kreditoriumi ir kartu paaiškinama, kokios pasekmės jo laukia, jei būtų pradėtas teisminis ginčo nagrinėjimas bei priverstinio vykdymo procesas. Daugeliui įsiskolinusių asmenų to visiškai pakanka. Žmonės suvokia, kad po teismo sprendimo už skolos išieškojimą jie bus priversti mokėti daug brangiau, todėl nedelsdami atsiskaito su savo kreditoriais.

Iki teismo sprendimo derantis su skolininku, kartais naudinga pasinaudoti ir antstolių teikiama faktinių aplinkybių konstatavimo paslauga. Kai tam tikros aplinkybės užfiksuojamos teisinėmis priemonėmis, bylinėtis su skolininku dažnai nebeprireikia.

Jeigu ikiteisminėmis priemonėmis atgauti skolos vis dėlto nepavyksta, vertėtų ilgai nelaukiant pateikti ieškinį teismui. Kuo greičiau kreipiamasi pagalbos, tuo didesnė tikimybė atgauti savo lėšas. Priešingu atveju skolininkas gali pasirūpinti, kad visos lėšos iš jo sąskaitų būtų išslapstytos „kojinėse“ arba jo turtas taptų kitų asmenų nuosavybe. Gali atsitikti ir taip, kad sumažės skolininko pajamos, arba kad jis (bent jau oficialiai) bus atleistas iš darbo ir apskritai nebeturės pajamų.



Dėl tos pačios priežasties ir po teismo sprendimo į antstolį patartina kreiptis nedelsiant. Tačiau šiuo atveju vykdomąjį raštą jau galima pateikti tik tiems antstoliams, kurių veiklos teritorijoje yra skolininko gyvenamoji, darbo arba turto buvimo vieta.

Visada daugiau laimi tie kreditoriai, kurie aktyviai bendradarbiauja su antstoliais priverstinio vykdymo procese. Todėl nereikėtų manyti, kad pakanka tik pateikti vykdomąjį raštą antstoliui, sumokėti jam pinigus, ir išieškojimas jau bus sėkmingas. Naudinga suteikti kuo daugiau informacijos apie skolininką ir jo turtinę padėtį. Tada nebūtų gaištamas laikas antstoliui aiškinantis tokias aplinkybes, kurios kreditoriui ir taip „aiškios kaip ant delno“, nes jis skolininką paprastai pažįsta daug geriau.

Civilinio proceso kodeksas (CPK) išieškotojui užtikrina galimybes ne tik dalyvauti vykdymo procese, bet kai kuriais atvejais – ir pasirinkti sprendimo vykdymo būdą. Pavyzdžiui, išieškotojas turi teisę pasirinkti, į kokį turtą nukreipti išieškojimą pirmąja eile. Pagal CPK 639 straipsnį išieškotojas turi teisę pats ar per savo atstovus dalyvauti atliekant priverstinio vykdymo veiksmus, susipažinti su visa vykdomosios bylos medžiaga, gauti pažymas apie vykdymo eigą, sudaryti taikos sutartis, ginčyti turto priklausomybę ir jo įkainojimą, apskųsti antstolio veiksmus, reikšti prašymus, nušalinimus, taip pat ir atsisakyti išieškojimo.







Publikuota: 2006-11-15 17:15:17

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai