„Santaka“ / Grūdų supirkimo punktai: išskirtiniai metai ir padidėjusi konkurencija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2018-01-08 16:24

Dalinkitės:  


ŽŪK „Vilkaviškio grūdai“ elevatorius su pirmo sezono iššūkiais susitvarkė.

Autoriaus nuotr.


Grūdų supirkimo punktai: išskirtiniai metai ir padidėjusi konkurencija

Andrius GRYGELAITIS

Pernai rajono ūkininkai turėjo dar didesnį pasirinkimą, kur vežti savo užaugintus grūdus. Nuo seniau veikiantiems supirkimo punktams konkurenciją padidino tik praėjusią vasarą vartus atvėręs ŽŪK „Vilkaviškio grūdai“ elevatorius. Be to, metai supirkėjams išskirtiniai buvo ne vien dėl to – teko supirkti daug drėgnų grūdų.Su iššūkiais susitvarkė

Kaip sekėsi praėjęs grūdų supirkimo sezonas, paklausėme kai kurių Vilkaviškio rajone veikiančių elevatorių vadovų. Tiesa, į klausimus atsakyti sutiko ne visi. Lakštučiuose esančio Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“ direktorė Severina Bliūdžiuvienė tvirtino, kad jai į žurnalistų pateiktus klausimus atsakinėti „negalima“. Kiti pašnekovai buvo atviresni.

Šiais metais netoli Pilviškių esančiame Gabriškės kaime iškilusio ŽŪK „Vilkaviškio grūdai“ elevatoriaus šeimininkams sunkumų netrūko, tačiau galiausiai pavyko su viskuo susitvarkyti ir metus pabaigti aukštai iškelta galva.

„Įsitikinome, jog visa įranga veikia gerai, našiai. Tiesa, tobulėti dar tikrai turime kur. Tikimės, jog jau kitais metais dirbsime visu pajėgumu“, – vylėsi ŽŪK „Vilkaviškio grūdai“ generalinė direktorė Virginija Martynaitienė.

Vienu metu naujasis elevatorius gali talpinti apie 30 tūkst. tonų grūdų. Praėjusį sezoną jis buvo užpildytas ne vieną kartą. Itin pravertė elevatoriuje sumontuotos dvi modernios galingos džiovyklos, neturinčios analogų visame Vilkaviškio rajone. Kaip pasakojo ŽŪK „Vilkaviškio grūdai“ valdybos pirmininkas Marijus Janušauskas, ūkininkai atvežė gana daug drėgnų grūdų, todėl džiovyklos juos leido išdžiovinti labai sparčiai.

Praėjusį sezoną grūdai dar buvo kraunami į sunkvežimius, o jau kitais metais planuojama nutiesti geležinkelio atšaką, įsijungiančią į bendrą geležinkelių tinklą.

„Dėl vėžės šiuo metu vyksta intensyvios derybos su AB „Lietuvos geležinkeliai“, tvarkoma visa dokumentacija. Yra numatytas veiksmų planas, tad jei neatsiras nenumatytų kliūčių, kurių mes negalime kontroliuoti, tai kitais metais grūdus į Klaipėdos jūrų uostą vešime jau geležinkelio vagonais“, – sakė V. Martynaitienė.Panašiai kaip pernai

Labiausiai išaugusią konkurenciją pajuto taip pat greta Pilviškių įsikūręs „Kauno grūdų“ elevatorius. Tiesa, jo vadovas Arūnas Moliušis tvirtino, jog sezonas nebuvo labai blogas, o supirktų grūdų kiekis – panašus kaip ir ankstesniais metais. Vienu metu elevatorius talpina apie 28 tūkst. tonų.

Praėjusią vasarą, per patį darbymetį, didelių eilių prie „Kauno grūdų“ Pilviškių elevatoriaus nebuvo. Grūdai buvo pilami ir specialioje aikštelėje, kad tik greičiau būtų atlaisvinta ūkininkų technika.

„Javapjūtė Vilkaviškio, Šakių ir Marijampolės rajonuose prasidėjo laiku ir jos pradžia atrodė daug žadanti. Derlius buvo gausus, kokybė – gera. Tiesa, prasidėjus vasarinių javų pjūčiai, kone kasdien grūdų kokybė prastėjo. Dalis žemdirbių išaugintų javų apskritai liko nenupjauta laukuose. Supirkome daug drėgnų grūdų, kurių drėgnumas siekė ir 20, ir 22 proc. Priėmėme visus grūdus. O kur ūkininkams juos dėti? Daug grūdų buvo sudygę, pažeisti grybelio. Juos panaudosime pašarų gamybai“, – pasakojo A. Moliušis.

Jis pasakojo, kad šiemet labiausiai pasisekė tiems žemdirbiams, kurie buvo sudarę išankstines sutartis. Jie savo užaugintą produkciją pardavė geresnėmis kainomis nei tie, kurie vežė be išankstinių sutarčių.Rekordiniai metai

Nepaisant to, jog dėl padidėjusios konkurencijos šiek tiek sumažėjo UAB „Baltic Agro“ Vilkaviškio elevatoriaus klientų skaičius, praėjęs sezonas supirktų grūdų kiekiu įmonei buvo rekordinis: supirkta apie 72 tūkst. tonų grūdų. Vilkaviškio elevatoriaus vadovas Alfonsas Žaliniakas pasakojo, kad apie 15 proc. supirktos produkcijos – ekstra klasės, dar tiek pat – pašariniai grūdai. Visi kiti – antros bei trečios klasės javai.

„Iš tikrųjų nesitikėjome, kad supirksime tiek grūdų. Keletą dienų net buvo susidariusios didesnės nei įprastai eilės, nes buvome pasiruošę per dieną priimti 2–2,5 tūkst. tonų grūdų, o ūkininkai atveždavo 3–3,5 tūkst. tonų. Bet kokiu atveju viską reikėdavo priimti. Buvome sudarę labai daug išankstinių sutarčių ūkininkams palankiomis kainomis. Būsimam sezonui jau taip pat esame sudarę sutarčių supirkti maždaug 15 tūkst. tonų grūdų“, – džiaugėsi A. Žaliniakas.

Praėjusią vasarą UAB „Baltic Agro“ supirko ne visus atvežtus grūdus. Apie dešimt transporto priemonių dėl pernelyg šlapių grūdų buvo išsiųstos atgal namo. Kadangi didžioji dalis atgal išsiųstų ūkininkų buvo iš Šakių rajono, A. Žaliniakas spėjo, kad jų atvežtos produkcijos nesupirko ir kiti punktai.Problemos su žirniais

Kalbėdamas apie ateitį A. Žaliniakas prognozavo, jog ateinančiais metais bus daug problemų su žirnių realizacija. Anot pašnekovo, net ir dabar UAB „Baltic Agro“ Vilkaviškio elevatoriuje yra likę apie 5 tūkst. tonų žirnių, iš kurių bent 3 tūkst. tonų greičiausiai liks nerealizuotos iki kito sezono.

„Žirnių poreikis labai krito. Europoje yra vos keli pirkėjai, tad ateinančią vasarą su šios kultūros realizacija gali kilti problemų. Ūkininkams patarčiau žirnius auginti tik tada, jeigu turi pasirašę išankstines sutartis. Vis dėlto ir tokiu atveju būtų neaiški ekonominė nauda. Visai neseniai už toną žirnių buvo mokama 230 eurų, o šiuo metu – tik 130 eurų“, – pasakojo A. Žaliniakas.

Kiek atsargesnis su prognozėmis buvo AB „Linas Agro“ Vilkaviškio elevatoriaus vadovas Darius Povilauskas. Tiesa, jis taip pat pripažino, kad jo įmonės sandėliuose šiuo metu dar yra likę nemažai žirnių, o šių ankštinių kultūrų realizacija kol kas taip pat neaiški.Didžiausias dujų suvartojimas

„Praėjęs sezonas, kaip ir dauguma prieš tai, buvo išskirtinis. Dėl lietingų orų supirkome labai daug drėgnų grūdų. Įprastai vidutinis drėgnumas siekia apie 15 proc., o šią vasarą jis buvo bent 2 proc. didesnis. Gal tai ir neatrodo dideli skaičiai, bet mūsų džiovyklos turėjo dirbti visu pajėgumu, ne visus grūdus pavykdavo išdžiovinti iš pirmo karto. Per 15 mūsų elevatoriaus sezonų praėjusią vasarą suvartojome daugiausiai dujų, nes džiovyklos veikė dieną ir naktį, nebuvo sustojusios“, – tvirtino D. Povilauskas.

Anot jo, praėjusį sezoną AB „Linas Agro“ supirko maždaug 15 proc. daugiau grūdų nei ankstesniais metais. Tiesa, pernai, kai rajone iššalo didžioji dalis žieminių pasėlių, grūdų derlius apskritai buvo mažiausias per pastaruosius dešimt metų.

„Nepaisant to, jog praėjusi vasara derliaus atžvilgiu buvo geresnė nei buvusi prieš tai, tačiau tendencijos yra tokios, kad kasmet superkamų grūdų kiekis mažėja. Aišku, visa tai natūralu, nes aplinkiniuose kraštuose elevatorių daugėja, žmonėms atsiranda vis daugiau pasirinkimo, kur vežti savo užaugintą produkciją“, – kalbėjo D. Povilauskas.

Tiek jis, tiek kiti pašnekovai pasakojo, jog elevatoriuose darbas nestovi ir žiemos metu. Nors ūkininkai daug užaugintos produkcijos sandėliuose ir nelaiko, tačiau retkarčiais vis dar atveža grūdų į supirkimo punktus. Didžioji dalis žemdirbių savo sandėlius stengėsi ištuštinti dar iki Kalėdų.

Šiuo metu elevatoriuose vyksta pakrovimo ir išvežimo darbai, pamažu pradedama ruoštis kitų metų sezonui.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas