„Santaka“ / Kiek kainuoja rožinės vizijos?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44

Parduoda X mėsinių veislės veršingą mėsinę telyčią, melžimo aparatą (benzininis). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-09-01 11:46:18

Reikalinga moteris vyresnio amžiaus močiutei prižiūrėti. Tel. 8 683 64 162 (Marijampolė).
Galioja iki: 2019-09-02 11:07:09Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-12-28 08:11

Dalinkitės:  


Kiek kainuoja rožinės vizijos?

Rajono valdžiai galutinai susipainiojus Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos pastato renovacijos etapuose ir projektuose, pradėti darbai sustojo. Viešojoje erdvėje sklando informacija, kad neva opozicijoje esantys Tarybos nariai, žadėję ranka rankon dirbti rajono žmonių labui sąžiningai ir nepriekaištingai, dabar kaišioja pagalius pozicijai į ratus. Esą pasinaudoję komplikuota situacija bei mokyklos bendruomenės nepasitenkinimu, apskundė galimai neskaidriai organizuotą konkursą gimnazijos renovacijos darbams pirkti valstybės institucijoms. Vienu žodžiu, opozicija elgiasi negarbingai, nepadeda rajono vadovams įgyvendinti rožinių vizijų ir taip pakelti vietinių politikų autoritetą.

„Aušros“ gimnazijos renovacijos epopėja prasidėjo 2015-11-05, Savivaldybės administracijai pateikus Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) investicinį projektą „Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos pastato atnaujinimo (modernizavimo) darbai“. Projekto vertė – 580 tūkst. Eur, o jį įgyvendinti buvo numatyta 2016 metais. Tačiau „Paraiška-užduotis“ renovacijos darbų pirkimo konkursui parengiama net už 3 515 000 Eur. Projektą numatoma įgyvendinti jau trimis etapais iki 2019 m.: I – 1,186 mln. Eur, II – 0,563 mln. Eur, III – 1,766 mln. Eur. Paraiška konkursui privaloma tvarka derinama su Savivaldybės administracijos specialistais. Į Apskaitos skyriaus vedėjo išvadą ir perspėjimą, jog „finansavimas nepatvirtintas, finansavimo sutartis nepasirašyta. S. (Savivaldybės – autoriaus pastaba) biudžete nesuplanuota“, neatsižvelgiama. Skelbiamas supaprastintas viešas konkursas ir 2016-04-22 su nugalėtoja, socialinį statusą turinčia UAB „Verslo bitė“, pasirašoma sutartis. Sutartyje paryškintu šriftu įrašomas kertinis punktas, kad „2016 m. už atliktus darbus bus apmokama ne mažiau 720 000 eurų“.

Toks Savivaldybės „krauju pasirašytas“ įsipareigojimas buvo politiškai motyvuotas, kad už atliktus darbus rangovui bus sumokėta iš kiauro Savivaldybės biudžeto. Juk už A. Butkevičiaus Vyriausybės gimnazijos renovacijai skirtus 267 tūkst. eurų rinkėjams daug „gerų“ darbų neparodysi, o nauji rinkimai į Seimą, kaip žinome, jau buvo ne už kalnų. Tačiau Savivaldybėje aiškinama, kad sutartyje įrašytą 720 000 Eur sumą kažkas ir kažkokioje ministerijoje „tikrai“ žadėjo. Kaip ir reikėjo laukti, į ŠMM finansavimo programą neįtrauktas, bet įgyvendinti pradėtas milijonų vertės projektas įstrigo. Politinei avantiūrai pateisinti Savivaldybėje „rimtai“ imamasi veikti. Metų pabaigoje ŠMM apipilama vienas kitam prieštaraujančiais raštais-prašymais. 2016-11-15 prašoma „papildomai skirti 500 000 Eur investiciniam projektui, kurio bendra vertė – 3 575 500 Eur“. Susivokus, kad tokios vertės projekto ministerijoje niekas nėra matęs, 2016-11-25 išsiunčiamas patikslintas „VIP 2016–2018 m. periodo investicijų projektas „Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos statinio modernizavimas“ su perskaičiuotomis etapų finansavimo sumomis: I – 0,720 mln. Eur, II – 0,996 319 mln. Eur, III – 1,859 181 mln. Eur. Ministerijai nespėjus gauti „patikslinto projekto“, po poros dienų išsiunčiamas „patikslinimą patikslinantis“ raštas. Susigaudyta, kad prieš prašant finansavimo pirmiausia reikia prašyti „įtraukti į 2017 m. Švietimo įstaigų modernizavimo programą“ „Aušros“ gimnaziją“, o nurodomas „lėšų poreikis 2017 metams (II etapui) 1 448 109 Eur“ – net 2,5 karto didesnis, palyginus su konkursui teiktoje paraiškoje. Suprantama, kad ŠMM nesiėmė spręsti galvosūkio, kuris raštas tikras, o kuris tikresnis, ir į 2017 m. modernizavimo programą „Aušros“ gimnazijos investicinio projekto neįtraukė.

Savivaldybės pirkimų vertės nustatymo „analitikai“ sukūrė savitą vertės skaičiavimo metodiką: kiek norėsim, tiek ir parašysim. Tai sukėlė įtarimų ne tik ministerijoje, bet ir Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT). Paprašius pagrįsti gimnazijos renovacijos darbų pirkimo vertę buvo paaiškinta, kad „pirkimo vertė nustatyta <...> atlikus išsamią įvykusių panašių objektų pirkimų viešojoje erdvėje <...> rangos sutarčių analizę“. Kadangi „analizės metu surinkti duomenys nebuvo saugomi, <...> todėl jų pateikti negalime“. VPT beliko konstatuoti, kad „perkančioji organizacija, nenustačiusi objektyvios (realios) numatomos viešojo pirkimo vertės, negali priimti racionalių ir skaidrių sprendimų dėl tiekėjų pasiūlytų kainų pagrįstumo“. Be to, „<...> nustatyti Įstatymo pažeidimai turėjo įtakos Pirkimo rezultatams“, o tai jau kvepia korupcija! Tačiau Savivaldybėje tokie pažeidimai vertinami kaip nereikšmingi.

Gimnazijos renovacijos darbų pirkimu buvo susidomėjusios net 39 įmonės. Pasiūlymus pateikė trys tiekėjai. Kaip ir reikėjo laukti, per Savivaldybės parengtą kvalifikacijos reikalavimų tiekėjams filtrą perėjo tik dvi įmonės: UAB „Verslo bitė“ ir UAB „Lyderio grupė“. Mat pirkimo sąlygų 11 punkte buvo nustatytas kvalifikacijos reikalavimas, jog „Tiekėjo darbuotojų vidutinis metinis skaičius <...> turi būti ne mažesnis kaip 80“, visus konkurentus paliko už borto. VPT nustatė, kad toks reikalavimas „yra nepagrįstas, dirbtinai ribojantis konkurenciją, nes <...> minėtą kvalifikacijos reikalavimą atitinka tik dvi socialinės įmonės – UAB „Verslo bitė“ ir UAB „Lyderio grupė“. Be to, abi įmonės <...> „tarpusavyje susiję per valdybos narius bei akcininkus“. Galima manyti, kad dar prieš konkursą „broliai dvyniai“ buvo susitarę su konkurso organizatoriais, kas bus konkurso laimėtojas, o kam formaliai teks suvaidinti „konkurentą.“

UAB „Verslo bitė“ rangos darbų sutartyje įrašė, kad subrangos darbus atliks UAB „Urbasta“. Rangovo ir subrangovo įmonės įregistruotos tuo pačiu adresu, o joms vadovauja tas pats direktorius. Į Rangos sutartį įrašius subrangovu „tą pačią mergelę, tik su kita suknele“, UAB „Verslo bitės“ profesiniai, techniniai pajėgumai nepadidėjo, kad būtų galima įvykdyti Sutartį. Todėl gimnazijos teritorijoje pastebėti darbuotojai su UAB „Vilkasta“ spec. apranga nieko nenustebino. Tai ne pirmas UAB „Verslo bitė“ laimėtas objektas, kuriame dirba „Vilkasta“. Pasak šios bendrovės vadovo, čia nieko blogo, jei įmonė be sutarties pardavė „langus su montavimo paslauga“. Tačiau tokią paslaugą VPT įvertino griežtai: „<...> vykdant Sutartį ir įtraukus socialinės įmonės statuso neturintį subrangovą UAB „Vilkasta“ buvo pažeistas Įstatymo 91 straipsnio 2 dalies 2 punktas“, o Savivaldybės administracija, turėdama pareigą „užtikrinti tinkamą Sutarties vykdymo priežiūrą“, to neatliko.

Savivaldybė, prieš priimdama sprendimą pirkti iš socialinį statusą turinčių įmonių, privalėjo įsitikinti vykdomo pirkimo tikslingumu bei efektyvumu, turima tokių įmonių kompetencija. Juk įmonei suteikta teisė verstis tam tikra veikla dažnai neatspindi tos įmonės galimybių bei pajėgumų vykdyti tokią veiklą, tačiau Savivaldybės administracija šios prievolės irgi neatliko. Užtat, „nereikšmingai“ pažeidus Viešųjų pirkimų įstatymą bei „teisingai“ suredagavus kvalifikacinius reikalavimus konkurso paraiškoje, nebe pirmą kartą pirkimo konkursą laimi įmonė, kuri nepasižymi atliktų darbų kokybe.

Kyla pagrįstų įtarimų, kad tokie pirkimai, kai neužtikrinama konkurencija ir racionalus lėšų panaudojimas, kažkam yra labai naudingi. Juk niekas nežino, kiek apskritai reikės lėšų „Aušros“ gimnazijos visai renovacijai, nes pirmam etapui numatytos lėšos nėra visiškai panaudotos, o darbai taip ir liko neužbaigti. Gal iš tiesų jau niekam neturi būti svarbu, kaip prisidengus „rožinėmis vizijomis“ išleidžiami milijonai? Klausimas gali būti ir retorinis. Tačiau manau, kad rajono vadovai turės pilietinės drąsos paaiškinti Vilkaviškio rajono visuomenei, kodėl, švelniai tariant, taip neatsakingai ir aplaidžiai buvo parengtas gimnazijos renovacijos darbų konkursas. Žinoma, būtų labai nesolidu, jeigu vėl dėl to būtų kaltinama opozicija ir aiškinama, kad projektas „užlūžo“ praradus „įtakingiausių politikos galvų“ paramą.Evaldas JANULIONIS

Savivaldybės tarybos narys, Kontrolės komiteto pirmininkas


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žinomos dainininkės pramintu keliu eina jauniausioji dukra
* Jachtų regata aštriais pojūčiais džiugino dalyvius, o gražiu reginiu – žiūrovus
* Į pilviškiečio laidotuves susirinkęs būrys velionio giminaičių patyrė šoką
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Seimo sprendimą nuo kitų metų Vėlines skelbti nedarbo diena?
Džiaugiuosi juo.
Vertinu neigiamai.
Neturiu nuomonės.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas