„Santaka“ / Autotransporto atliekos tvarkomos vis geriau / Aplinkosauga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Aplinkosauga

Dalinkitės:  


Marijampolės regione buvo surengti 22 reidai, per kuriuos patikrinta 100 asmenų ir 23 ūkio subjektai.

Marijampolės RAAD nuotr.


Autotransporto atliekos tvarkomos vis geriau


Šiemet, kaip ir kasmet, Lietuvoje vyko akcija „Garažiukas“. Aplinkosaugininkai tikrino, kaip autotransporto priežiūros ir remonto sektoriuje laikomasi aplinkosaugos reikalavimų. Akcija parodė, kad yra kur pasistengti. Pažeidimų padarė 64 ūkio subjektai ir 134 fiziniai asmenys. Pasidomėjome, ar tinkamai tokios atliekos tvarkomos Marijampolės apskrityje.

Nusižengia, bet vis rečiau

Per akciją, vykusią visą mėnesį, šalyje surengta 190 reidų, patikrinta apie 200 ūkio subjektų ir per 400 asmenų, vykdančių automobilių remonto ar jų priežiūros veiklą. Maždaug trečdalis asmenų ir apie trečdalis ūkio subjektų buvo padarę vienokių ar kitokių pažeidimų.

Kaip per šią akciją pasirodė Marijampolės regionas? Regione buvo surengti 22 reidai, per kuriuos patikrinta 100 asmenų ir 23 ūkio subjektai. Nustatyti 21 fizinio asmens ir 1 ūkio subjekto padaryti pažeidimai. Jie labai nesiskiria nuo aptiktų visoje Lietuvoje: nevedamas privalomas apskaitos žurnalas, netinkamai saugojamos atliekos, per ilgai laikomos naudotos padangos, transporto priemonių detalės metamos į bendro naudojimo mišriųjų atliekų konteinerius. Taip pat nustatyta eksploatuoti netinkamų transporto priemonių demontavimo atvejų, kai asmenys neturėjo licencijos šiai veiklai.



Regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Marijampolės agentūros vedėjas Saulius Navikas tokių skaičių dramatizuoti nelinkęs. Anot jo, situacija regione taisosi kasmet. Tam įtakos turi vykdomi patikrinimai, visuomenės švietimas bei pilietiškumas – neretai gyventojai patys praneša apie pažeidimus šiame sektoriuje.

Pritrūksta informacijos

Kalbinti Marijampolėje veikiančių automobilių remontu ar priežiūra užsiimančių įmonių vadovai bei pagal patentus šioje srityje dirbantys asmenys nesutarė: vieniems reikalavimai buvo aiškūs ir jie jų laikėsi, kitiems – nevisai.

Pavyzdžiui, padangų keitimu užsiimančios įmonės vadovė tikino, kad informacijos, kaip tvarkyti atliekas galima rasti internete, telefonu teirautis RAAD aplinkosaugininkų.

„Mūsų atliekos – senos padangos. Specialistai tikrino, kaip mes jas laikome, ar nekūrename krosnies padangomis ir tepaluotais skudurais. Kadangi dirbame mažiau nei metus, padangų dar nesame pridavę. Kai prikaupsime pakankamai, atiduosime perdirbimo įmonei. Žinau, kad tą privaloma daryti bent kartą per metus“, – aiškino serviso vadovė. Ji pati kasdien kruopščiai pildo dokumentus, kad, kaip sakoma, nebūtų prie ko prikibti.



Tuo tarpu pagal patentą automobilių atstatymu po avarijų užsiimantis Simonas gavo įspėjimą dėl nepildomo apskaitos žurnalo. Vyras aiškino, kad žurnalo nepildė todėl, jog nežinojo, kaip tai daroma, nors šiame sektoriuje dirba per 10 metų ir dėl apskaitos įspėjamas ne pirmą kartą.

„Kiek tikrindavo, niekas nepaaiškino, kaip pildyti, tik sakydavo, kad reikia, o kaip, kur – neaišku. Kai patentą ėmiau, irgi niekas apie apskaitos žurnalą nepasakė. Dabar patikrino, gavau įspėjimą. Aišku, nemalonu. Bet paaiškino, kad galima pildyti internetu, parodė kompiuteryje, kaip tai daryti. Nėra labai paprasta, galima susipainioti su kodais, bet stengiuosi tvarkingai pildyti, metalus pasveriu, kiek maždaug galėtų būti, nors tai įvertinti praktiškai neįmanoma“, – teigė Simonas.

Pagrindinės atliekos, susidarančios jo veikloje, – metalas ir plastikas. Jos išrūšiuojamos ir saugomos susidarymo vietoje, vėliau atiduodamos atliekų tvarkytojams, kaip numatoma pagal Aplinkos apsaugos reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai ir remontui aprašą.

Didesnėms įmonėms regione rūpi jų reputacija, todėl jos nemato prasmės taupyti, bandydamos atliekas sumesti į bendrus konteinerius, tepalus išpilti į griovius ar pan. „Apskaitos žurnalą vedame, atliekas, kiek jų susikaupia – kelios statinės tepalų, filtrų, šluosčių, valymo medžiagos, padangų – priduodame tvarkančioms įmonėms. Saugome kiek priklauso – iki 6 mėnesių“, – sakė vieno autoserviso Marijampolėje direktorius. Įmonė perka sorbentus, kurie sugeria išsiliejusius tepalus ir leidžia apsaugoti aplinką nuo teršalų.



Atsako už pasekmes

Netinkamai tvarkomos autotransporto sektoriaus atliekos dažnai užteršia aplinką ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl aplinkosaugininkai nuolat tikrina tuo užsiimančias įmones ir asmenis. Pavyzdžiui, išmestos padangos gamtoje suyra tik per 120–140 metų, o deginamos į aplinką išskiria medžiagų, kenksmingų žmogaus sveikatai. Tepalai, alyvos ir kitos skystos atliekos nuodija gruntą, vandenį, augalus, gyvūnus.

Aplinkosaugininkai primena, kad eksploatuoti netinkamų transporto priemonių išmontavimo ir pavojingų po to likusių atliekų laikymo zonos turi būti padengtos nelaidžia, pavojingų medžiagų poveikiui atsparia danga. Įmonės turi turėti sandarias talpas užterštoms išmontuotoms dalims laikyti, o eksploatacijai netinkamus naudoti skysčius privaloma tvarkyti kaip pavojingas atliekas. Po remonto ar priežiūros susidarę taršūs skysčiai negali patekti į nuotakyną.

Netinkamas naudoti transporto priemones gali surinkti ir apdoroti tik įmonės, turinčios specialų leidimą.







Užsk. 4503



Publikuota: 2017-11-30 10:00:53

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai