„Santaka“ / Vilkaviškyje planuojama kurti grupinio gyvenimo namus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Reikalingas (-a) pagalbinis darbininkas (-ė) ūkio darbams, mokantis (-i) karves melžti aparatu. Darbas netoli Gražiškių. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-11-29 08:57:12

Parduoda dalimis CITROEN BERLINGO (2002 m., dyzelis, 1,9 l, 51 kW), AUDI A4 (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW POLO (1997 m., 1,9 l, dyzelis, 47 kW), VW GOLF IV (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW SHARAN (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW). Tel. 8 699 28 707.
Galioja iki: 2018-11-29 10:25:14Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2017-11-27 16:52

Dalinkitės:  


Didvyžių socialinės globos namuose kuris laikas gyvenama būsimos pertvarkos rūpesčiais.

Autorės nuotr.


Vilkaviškyje planuojama kurti grupinio gyvenimo namus

Renata VITKAUSKIENĖ

Ne pirmi metai girdėti kalbos apie institucinės globos pertvarką. Jos procesas keistų asmenų, turinčių proto, psichikos negalią, gyvenimą. Mūsų rajone šią negalią turintys suaugusieji gyvena Didvyžių socialinės globos namuose. Persitvarkanti įstaiga planuoja steigti grupinio gyvenimo namus Vilkaviškyje. Juose būtų pasiūlyta apsigyventi dešimčiai žmonių.


Nuogąstauja dėl pokyčių


Kol suaugusių asmenų, turinčių proto, psichikos negalią, institucinės globos pertvarkos reikalai buvo svarstomi šalies aukščiausios valdžios kabinetuose, didelio visuomenės susidomėjimo būsimi procesai lyg ir nekėlė.

Konkretūs pertvarkos žingsniai gyventojams parūpo tada, kai pasirodė skelbimas, kad Didvyžių socialinės globos namai Vilkaviškyje numato pirkti 7–8 kambarių gyvenamąjį namą globos namų veiklai vykdyti.

Vakar įstaiga dar nebuvo gavusi nė vienos paraiškos, tačiau individualų namą dar galima siūlyti iki rytojaus 14 val. Tad kol kas negalima pasakyti, kur bus perkamas būstas, juolab kad dar nėra galutinio sprendimo šiam pirkiniui skirti lėšų. Organizuoti ir vykdyti numatomą pirkimą pavesta socialinės globos namuose sudarytai komisijai.

Daugiausia klausimų kilo vilkaviškiečiams, kurių kaimynai prasitarė apie ketinimą siūlyti globos namams pirkti jų turtą. Prielaidos, kad šalia galbūt įsikurs asmenys, turintys proto, psichikos negalią, verčia spėlioti apie sugyvenimą su būsimais kaimynais. Miestiečiams rūpi, kas ir kiek rūpintųsi neįgaliaisiais.


Įsikurtų savarankiškiausi


Atsakymų nuvykome į Didvyžių socialinės globos namus. Iš direktoriaus Rimvydo Žiemio sužinojome, kad įstaigoje parengtas pertvarkos veiksmų plano projektas šiuo metu pateiktas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM). Tad vadovas kalbėjo apie suplanuotus ir kol kas galutinio vertintojų verdikto dar laukiančius veiksmus.

Paskelbusi, kad pirktų gyvenamąjį namą Vilkaviškyje, įstaiga planuoja siūlyti jame apsigyventi dešimčiai asmenų, kuriems reikalingos ilgalaikės socialinės globos paslaugos. Dabar žmonės jas gauna institucijoje – globos įstaigoje, kur gyvena per 280 gyventojų. Ateityje minėtas paslaugas asmenys gautų įsikūrę grupinio gyvenimo namuose Vilkaviškyje.

Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plane grupinio gyvenimo namai apibūdinami kaip „socialinės globos įstaiga, kurioje namų aplinkoje ir gaudami nuolatinę specialistų pagalbą gyvena iki 10 nesavarankiškų neįgalių suaugusių asmenų. Grupinio gyvenimo namų gyventojai gauna būtinas paslaugas šiuose namuose ir naudojasi kitomis bendruomeninėmis paslaugomis“.

Planuojama šių metų gale nupirkti būstą, o per 2018 m. 1-ąjį ketvirtį jį pritaikyti grupinio gyvenimo namams. Manoma, kad juose įsikurtų asmenys, kurie yra labiausiai savarankiški ir patys norėtų gyventi bendruomenėje.

Kaip sakė R. Žiemys, gyventojai, persikėlę į grupinio gyvenimo namus, neliktų be socialinių darbuotojų, jų padėjėjų ir medikų paslaugų, visą parą su jais būtų įstaigos darbuotojas.


Eina bandymų keliu


Vykdant pertvarką, ekspertai Didvyžių socialinės globos namuose atliko personalo kompetencijos ir motyvacijos, daugumos įstaigos gyventojų (vienas nesutiko būti vertinamas) sveikatos, socialinių įgūdžių būklės, paslaugų poreikio vertinimą. Vertinimo rezultatų pagrindu įstaiga parengė jau minėtą pertvarkos projektą.

Pagal paslaugų poreikį dalis įstaigos gyventojų galėtų gyventi grupinio gyvenimo namuose, kiti – savarankiško gyvenimo namuose, trečioji grupė – apsaugotame būste. Nedidelei daliai reikalingos slaugos paslaugos, kurias būtų optimalu teikti ne globos namuose.

Apgyvendinimas apsaugotame būste dokumentuose apibrėžiamas kaip gyvenamosios vietos suteikimas bendruomenėje neįgaliam žmogui, derinant tai su individualia socialinio darbuotojo pagalba ir kitomis paslaugomis bendruomenėje, padedančiomis atkurti ar ugdyti šio asmens savarankiško gyvenimo įgūdžius.

„Ekspertai parašė, kad per 100 asmenų galėtų gyventi socialinės globos namuose, – teigė R. Žiemys. – Kaip žinia, ateityje globos namų turėtų nelikti, paslaugos turėtų būti teikiamos bendruomenėje. Tačiau, matyt, tam dar reikės laiko.“

Didvyžių socialinės globos namai atrinkti įgyvendinti bandomąjį institucinės globos pertvarkos projektą, tad įstaiga eina bandymų keliu.


Brangiau, bet patogiau


„Galvojant apie darbuotojų atlyginimus, kitas išlaidas, aišku, kad ilgalaikės globos paslauga asmeniui, persikėlusiam į grupinio gyvenimo namus, turės pabrangti. Dabar per mėnesį asmeniui su negalia ji atsieina 531 Eur, su sunkia negalia – 588 Eur. Žmogus moka ne daugiau kaip 80 proc. savo gaunamų lėšų, likusią dalį apmoka gyventoją siunčianti savivaldybė. Kita vertus, grupinio gyvenimo namų gyventojai turės daugiau patogumų. Nors konkrečios metodikos dar nepatvirtintos, tačiau preliminariai vadovaujamasi nuostatomis tokius namus kurti vietose, kur netoliese yra maisto prekių parduotuvės, kultūros įstaigos, viešojo transporto stotelės. Svarbu ir tai, kad grupinio gyvenimo namai neįsikurtų, pavyzdžiui, ligoninės ar poliklinikos pernelyg artimoje kaimynystėje. Kita vertus, pasiekti gydymo įstaigą žmogui turėtų būti gana paprasta. Dėl minėtų priežasčių grupinio gyvenimo namai neturėtų būti kuriami atokiose vietovėse, kaimuose“, – sakė direktorius.

Pastaruoju metu Didvyžių socialinės globos namų gyventojų užimtumu yra itin rūpinamasi. Žmonės mokosi rankdarbių, muzikuoja, šoka, sportuoja, vyksta į ekskursijas, renginius ir stovyklas. Apsigyvenusieji grupinio gyvenimo namuose galėtų lankyti kultūrinius renginius mieste, įsijungti į nevyriausybinių organizacijų, pvz., Sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos, veiklą, siekti glaudesnio ryšio jau ne su globos namų, o su miesto bendruomene.


Visuomenės švietimas – menkas


R. Žiemys neatmetė prielaidos, jog galbūt bendruomenė dar nėra pasiruošusi priimti žmonių, turinčių proto, psichikos negalią. „Atskirtis jaučiama, šioje srityje dar tikrai yra ką keisti“, – sakė vadovas.

Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plane numatyta skatinti visuomenės vertybinių nuostatų kaitą, formuojant teigiamą požiūrį į sistemos pertvarką, ir užtikrinti vykdomų procesų viešumą. To siekiant 2016–2020 m. numatyta vykdyti antidiskriminacines priemones, organizuoti visuomenei mokymus apie lygias galimybes, Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją. Tai daryti įpareigotas Neįgaliųjų reikalų departamentas, savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos. Tenka pastebėti, kad bent jau mūsų rajone dar nebuvo matyti minėtų institucijų pastangų informuoti, šviesti visuomenę.

Savo iniciatyva „Santakos“ laikraštis kelis kartus rašė institucinės globos pertvarkos temomis, Didvyžių socialinės globos namai darė pertvarkos plane numatytus veiksmus, praeitą pavasarį visuomenę kvietė į diskusiją „Globos namų gyventojas – pilnavertis bendruomenės narys“. Tiesa, didelio susidomėjusiųjų antplūdžio tąkart nesulaukta.


Pertvarką jus ir personalas


Naujovių laukimas pačiai įstaigos bendruomenei tam tikro nerimo kelia jau ne pirmi metai. Kad Didvyžių socialinės globos namai pateko į sąrašą tų įstaigų, kuriose vyks bandomasis institucinės globos pertvarkos projektas, paskelbta 2015 m. pavasarį.

„Kai ateis metas siūlyti žmonėms keltis į grupinio gyvenimo namus, tada į kiekvieną atvejį žiūrėsime kompleksiškai: aptarsime situaciją su globos namų gyventoju, jo artimaisiais, gilinsimės į finansinius aspektus“, – teigė R. Žiemys.

Pasak direktoriaus, dauguma įstaigos gyventojų yra išreiškę savo norą arba nenorą gyventi bendruomenėje, tačiau kol dar nėra kur keltis, ši tema įstaigoje neeskaluojama.

Šiek tiek sunerimę jaučiasi ir darbuotojai, mat kai kuriems gali tekti prisitaikyti prie naujos situacijos, pvz., kelti kvalifikaciją.

Rugsėjo pabaigoje grupinio gyvenimo namus, kaip įstaigos padalinį, Dotnuvoje iškilmingai atidarė Kėdainių socialinės globos namai. Pasak R. Žiemio, šis kolegų žingsnis pasiteisino. Vietos bendruomenė sako naujakurius globosianti, kad jie nesijaustų izoliuoti.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis gydytojas savęs be medicinos neįsivaizduoja
* Naujų nesutarimų fone prisimintos senos nuoskaudos
* Vilkaviškio mieste siaučia vandalai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Ar galima sakyti „prieinama kaina“?
ikrai galima, kadangi „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ nurodoma trečioji dalyvio prieinamas reikšmė – „nebrangus, įperkamas“.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas